Epitome

Mar 3 2014 8:00AM, Monday

Session A1 Recent Advances in Density Functional Theory I Sponsor: DCP DCOMP Chair: Weitao Yang, Duke University Room: 103/105
Invited Speakers:  Axel Becke,  John Perdew 

Session A2 Focus Session: Surface Chemistry and Catalysis I Sponsor: DCP Chair: Graeme Henkelman, University of Texas - Austin Room: 102
Invited Speakers:  Jason Weaver,  Manos Mavrikakis 

Session A3 Undergraduate Research - Society of Physics Students I Chair: Toni Sauncy, Society of Physics Students - American Institute of Physics Room: 107

Session A4 Focus Session: Emergent Properties in Bulk Complex Oxides: Iridates I Sponsor: GMAG DMP Chair: L. Andrew Wray, SLAC/Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 112/110
Invited Speakers:  Chetan Dhital 

Session A6 Focus Session: Spin-Dependent Physics in Carbon-Based Materials I Sponsor: GMAG DMP Chair: Roland Kawakami, Ohio State University Room: 108

Session A7 Focus Session: Patterned Magnetic Nanostructures Sponsor: GMAG DMP Chair: Olle Heinonen, Argonne National Laboratory Room: 106
Invited Speakers:  Vinayak Bhat,  Dirk Grundler 

Session A8 Focus Session: Magnetodynamics: Generation and Application Sponsor: GMAG Chair: Jeffrey Grossman, Massachusetts Institute of Technology Room: 104
Invited Speakers:  Yan Zhou 

Session A10 Focus Session: Mechanics of Cells and Biological Networks I Sponsor: DBIO DPOLY GSNP Chair: Daniel Blair, Georgetown University Room: 201
Invited Speakers:  Moumita Das,  Jeffrey Urbach 

Session A11 Focus Session: Bacterial Biophysics I Sponsor: DBIO Chair: Gerard Wong, University of California, Los Angeles Room: 203
Invited Speakers:  Andrew Utada 

Session A12 Invited Session: Phase Trasitions in Biology Sponsor: DBIO Chair: Cliff Brangwynne, Princeton University Room: 205
Invited Speakers:  Mark Newman,  Gasper Tkacik,  Jeff Gore,  Chase Broedersz 

Session A13 Focus Session: Fe based superconductors-Magnetism and Nematicity Sponsor: DMP Chair: Wei-Cheng Lee, University of Illinois Room: 207
Invited Speakers:  Joerg Schmalian 

Session A14 Invited Session: Industrial Applications of Olefin Block Copolymers Sponsor: DPOLY Chair: Brent Neal, Milliken and Company Room: 301-303
Invited Speakers:  Richard Spontak,  Rituparna Paul,  Jeffrey Weinhold,  Miriam Rafailovitch,  Brent Neal 

Session A15 Focus Session: Physics of Sensory Neuroscience Sponsor: DBIO Room: 304
Invited Speakers:  Mayank R. Mehta,  Alexander Neiman,  Michael DeWeese 

Session A16 Focus Session: Continuum Description of Discrete Materials Sponsor: GSNP Chair: Kenneth Kamrin, Massachusetts Institute of Technology Room: 401
Invited Speakers:  Heinrich Jaeger 

Session A17 Focus Session: Strong Correlations in Systems Far from Equilibrium I Sponsor: GSNP Chair: Michel Pleimling, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 402
Invited Speakers:  Jeremy Allam 

Session A18 Soft Glassy Materials Sponsor: DCMP GSNP DPOLY Chair: Gary Hunter, New York University Room: 403

Session A19 Focus Session: Theory and Simulations of Macromolecules I - Self Consistent Field Theory Sponsor: DPOLY Chair: Roland Faller, University of California, Davis Room: 404
Invited Speakers:  Jeff Z.Y. Chen 

Session A20 Focus Session: Microfluidics and Nanofluidics I - The Physics of Confined Fluids Sponsor: DPOLY DFD GSNP Chair: German Drazer, Rutgers University Room: 405

Session A21 Focus Session: Soft Nanoparticles, Block Copolymer Micelles, and Polymersomes I Sponsor: DPOLY Chair: Darrin Pochan, University of Delaware Room: 406
Invited Speakers:  Bradley Olsen 

Session A22 Surfaces, Interfaces and Polymeric Thin Films Sponsor: DPOLY Chair: Joshua Sangoro, University of Tennessee-Knoxville Room: 407

Session A23 Invited Session: Phase Transitions in Classical and Quantum Lattice Models Sponsor: DCOMP GSNP Chair: Anders Sandvik, Boston University Room: 505-507
Invited Speakers:  Robert Swendsen,  R.K. Kaul,  John Chalker,  Donna Sheng,  Thomas C. Lang 

Session A24 Focus Session: Materials for Electrochemical Energy Storage: Characterization and Computation Methods Sponsor: DMP GERA DCOMP Chair: Brandon Wood, Lawrence Livermore National Laboratory Room: 504
Invited Speakers:  Patrick Phillips,  Paul Kent 

Session A25 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Electronic Processes at Interfaces Sponsor: DMP DPOLY Chair: Vitaly Podzorov, Rutgers University Room: 503
Invited Speakers:  Antoine Kahn 

Session A26 Materials at High Pressure: Methods and Superconductors Sponsor: DCOMP DMP GSCCM Chair: Christopher Seagle, Sandia National Laboratories Room: 502

Session A27 Electronic Structure Methods I Sponsor: DCOMP Chair: Brandon Cook, Oak Ridge National Laboratory Room: 501

Session A28 Focus Session: Superconducting Qubits: Design & Tunable Coupling Sponsor: GQI Chair: Douglas McClure, IBM Room: 601
Invited Speakers:  W.D. Oliver 

Session A29 Driven, Dissipative Many-body Systems Sponsor: DAMOP Chair: Daniel Grief, ETH Zurich Room: 603

Session A30 Focus Session: Graphene Devices: Fabrication, Characterization and Modeling: Plasmons Sponsor: DMP Chair: Dmitri Basov, University of California, San Diego Room: 605

Session A31 Focus Session: Computational Discovery and Design of New Materials I Sponsor: DMP DCOMP Chair: Bruce Harmon, Iowa State University Room: 607
Invited Speakers:  Yanming Ma 

Session A32 Invited Session: Simulation of Materials: Quantum Computing Meets Classical Computing Sponsor: GQI DCOMP Chair: Alejanndro Perdomo-Ortiz, NASA Room: 708-712
Invited Speakers:  Michael Wall,  Ivan Deutsch,  Alan Aspuru-Guzik,  Andrew Houck,  Angel Rubio 

Session A33 Focus Session: Quantum Foundations: Quantum Theory Meets Relativity Sponsor: GQI Chair: Jonathan Oppenheim, University College London Room: 706
Invited Speakers:  Patrick Hayden 

Session A34 Focus Session: AMO Quantum Information Processing and Superconducting Qubits: Exploring Interactions of Photons and Qubits Sponsor: GQI DAMOP Chair: Kenneth Brown, Georgia Institute of Technology Room: 704
Invited Speakers:  Tracy Northup 

Session A35 Spinor Gases Sponsor: DAMOP Room: 702

Session A36 Focus Session: Semiconductor Qubits: Optically Addressed Impurities & Quantum Dots Sponsor: GQI Chair: Sophia Economou, Naval Research Laboratory Room: 703
Invited Speakers:  Timothy Sweeney 

Session A37 Focus Session: Graphene on SiC: Growth, Structure and Properties Sponsor: DMP Chair: Thushari Jayasekera, Southern Illinois University Carbondale Room: 705/707
Invited Speakers:  Paul Thibado 

Session A38 Invited Session: Bringing Newcomers into the Physics Community - The Importance of Growth and Community Support Sponsor: FEd Chair: Angela Little, University of California, Berkeley Room: 709/711
Invited Speakers:  Dimitri Dounas-Frazer,  Catherine Good,  C. Miller,  Katie Hinko,  Angela Little 

Session A39 Invited Session: Order from Disorder in Superfluid 3He in Aerogel Sponsor: DCMP Chair: William Halperin, Northwestern University Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  Vladimir Dmitriev,  Vladimir Mineev,  J.I.A. Li,  Nikolay Zhelev,  Yoonseok Lee 

Session A40 Invited Session: Interplay Between Geometry, Organization and Function of Fluid Membranes Sponsor: DCMP GMAG Chair: Martin Forstner, Syracuse University Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Mark Bowick,  Jeanne Stachowiak,  Tobias Baumgart,  Gerard Wong,  Raghuveer Parthasarathy 

Session A41 Focus Session: Multiferroics and Magnetoelectrics Sponsor: DMP DCOMP Chair: Manuel Bibes, Unite Mixte de Physique CNRS Room: Mile High Ballroom 3C
Invited Speakers:  Janice Musfeldt 

Session A42 Focus Session: Non-equilibrium Effects in Topological Insulators Sponsor: DMP Chair: Tom Devereaux, SLAC National Accelerator Laboratory Room: Mile High Ballroom 4A

Session A43 Defects in Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Ruihua He, Boston College Room: Mile High Ballroom 4B

Session A44 Focus Session: Defects in Semiconductors: PV Materials Sponsor: DMP FIAP Chair: Shiyou Chen, China Eastern Normal University Room: Mile High Ballroom 4C
Invited Speakers:  Fumiyasu Oba 

Session A45 Quantum Hall Effect: Bilayers and Microwave Induced Resistance Oscillations Sponsor: FIAP Chair: Michael Zudov, University of Minnesota Room: Mile High Ballroom 4D

Session A46 Bilayer Graphene: Stacking, Transport and Magnetics Sponsor: DCMP Chair: Jun Zhu, Pennsylvania State University Room: Mile High Ballroom 4E

Session A47 Superconducting Devices and Applications Sponsor: DCMP Chair: Neda Foroozani, Washington University Room: Mile High Ballroom 4F

Session A48 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors: Spin Injection and Transport in Semiconductors Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Hanan Dery, University of Rochester Room: Mile High Ballroom 1A
Invited Speakers:  Masashi Shiraishi,  Olaf van 't Erve 

Session A49 Nanostructures: Interaction Effects Sponsor: DCMP Chair: Michael Scheibner, University of California, Merced Room: Mile High Ballroom 1C

Session A50 Quantum Dots and Nanocrystals: Optical and Electronic Properties Sponsor: DCMP Chair: Sam Carter, U.S. Naval Research Laboratory Room: Mile High Ballroom 1D

Session A51 Focus Session: Beyond Graphene: Synthesis, Defects, Structure, and Properties I Sponsor: DMP Chair: Linyou Cao, North Carolina State University Room: Mile High Ballroom 1E
Invited Speakers:  Jun Lou 

Session A52 Superconductor Insulator Transitions Sponsor: DCMP Chair: Michael Osofsky, Naval Research Laboratory Room: Mile High Ballroom 1F

Session A53 Quantum Criticality and Fluctuations in Copper-oxide Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Xiao-Jia Chen, Carnegie Institution of Washington Room: Mile High Ballroom 2C

Session A54 Focus Session: Cooperative Phenomena: Spin Waves and Excitations Sponsor: GMAG Room: Mile High Ballroom 1B

Session A55 Invited Session: Weyl and Dirac Semimetals: From Transport and Chiral Anomaly to Physical Realizations Sponsor: DCMP Chair: Asvin Vishwanath, University of California, Berkeley Room: Four Seasons Ballroom 1
Invited Speakers:  Anton Burkov,  Siddharth Parameswaran,  Saad Zaheer,  Zhong Fang,  Stephen Julian 

Mar 3 2014 11:15AM, Monday

Session B1 Recent Advances in Density Functional Theory II Sponsor: DCP DCOMP Chair: Viktor Staroverov, University of Western Ontario (Canada) Room: 103/105
Invited Speakers:  Helen van Aggelen,  Kieron Burke 

Session B2 Focus Session: Quantum Control of Molecular, Nano, and Plasmonic Materials I Sponsor: DCP Chair: Yossi Paltiel, Hebrew University Room: 102
Invited Speakers:  Christoph Lienau,  Gary Wiederrecht 

Session B3 Undergraduate Research - Society of Physics Students II Sponsor: SPS Chair: Daniel Golombek, Society of Physics Students- American Institute of Physics Room: 107

Session B4 Focus Session: Antiferromagnets on a Triangular Lattice Sponsor: GMAG Chair: Oleg Starykh, University of Utah Room: 112/110
Invited Speakers:  M. Mourigal 

Session B6 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films and Heterostructures: Electric Control of Magnetism in Oxides Sponsor: DMP GMAG Chair: Will Echtenkamp, University of Nebraska-Lincoln Room: 108
Invited Speakers:  Stephen Wu,  J. White 

Session B7 Focus Session: Metalorganic Magnets & Films Sponsor: GMAG Chair: Michael Baker, New York University Room: 106

Session B8 Focus Session: Spin Transfer Torque Sponsor: GMAG Chair: Olle Heinonen, Argonne National Laboratory Room: 104
Invited Speakers:  Randy Dumas 

Session B10 Focus Session: Mechanics of Cells and Biological Networks II Sponsor: DBIO Chair: Maria Kilfoil, University of Massachusetts Room: 201
Invited Speakers:  Dennis Discher,  Arpita Upadhyaya,  Fred MacKintosh 

Session B11 Focus Session: Teaching at the Intersection of Physics and Biology Sponsor: DBIO Chair: Mark Reeves, The George Washington University Room: 203
Invited Speakers:  Rob Phillips,  Chandra Turpen 

Session B12 Invited Session: Exploring the Dynamics of Evolution and Ecology of Biological Systems Sponsor: DBIO GSNP Chair: Alexandre Morozov, Rutgers University Room: 205
Invited Speakers:  Jin Wang,  Daniel Weinreich,  Claus Wilke,  Oskar Hallatschek,  Sander Tans 

Session B13 Focus Session: Fe-Based Superconductors-1111's,122's Sponsor: DMP Chair: Athena Sefat, Oak Ridge National Laboratory Room: 207
Invited Speakers:  Hideo Hosono 

Session B14 Invited Session: Trends and Perspectives on Fundamental Polymer Physics Sponsor: DPOLY DFD Chair: James Forrest, Univesrity of Waterloo Room: 301-303
Invited Speakers:  Mark Ediger,  Mark Matsen,  Elie Raphael,  Jorg Baschnagel,  Steve Granick 

Session B15 Bubbles, Interfaces & Porous Media Sponsor: DFD Chair: C. Maldarelli, City University of New York Room: 304

Session B16 Statistical Mechanics of Social Systems Sponsor: GSNP Chair: G Korniss Room: 401

Session B17 Focus Session: Packing of Anisotropic Particles Sponsor: GSNP DPOLY Chair: Rob Hoy Room: 402

Session B18 Focus Session: Liquid Crystals, Nano to Meso Scale Structure in Ordered Matter and Liquid Crystal I: Nanocomposites and Smectics Sponsor: DCMP GSNP DPOLY Chair: Joseph MacLennan, University of Colorado, Boulder Room: 403

Session B19 Focus Session: Theory and Simulations of Macromolecules II - From Atomistic to Coarse Grained Models Sponsor: DPOLY Chair: Christoph Junghans, Los Alamos National Laboratory Room: 404

Session B20 Focus Session: Microfluidics and Nanofluidics II - Colloidal Hydrodynamics and Active Particles Sponsor: DPOLY GSNP DFD Chair: Steven Hudson, National Institute of Standards and Technology Room: 405

Session B21 Focus Session: Soft Nanoparticles, Block Copolymer Micelles and Polymersomes I Sponsor: DPOLY Chair: Thomas Epps III, University of Delaware Room: 406
Invited Speakers:  Timothy Lodge 

Session B22 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Polymer Photovoltaics Sponsor: GERA DPOLY Chair: Enrique Gomez, Pennsylvania State University Room: 407

Session B24 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy I: Novel Approaches and Ultrasensitive Detection Sponsor: GIMS Room: 504
Invited Speakers:  Benoit Hackens 

Session B25 Focus Session: OPV Device Physics and Charge Transport Sponsor: GERA Chair: Dana Olson, National Renewable Energy Laboratory Room: 503
Invited Speakers:  Muhammad Alam,  David Ginger 

Session B26 Materials at High Pressure: Phase Transitions Sponsor: DCOMP DMP GSCCM Chair: Li Zhang, Carnegie Institution Room: 502
Invited Speakers:  Jon Eggert,  Yongjun Tian 

Session B27 Focus Session: Petascale Science and Beyond: Applications and Opportunities for Materials Science I Sponsor: DCOMP Chair: Jack Wells, Oak Ridge National Laboratory Room: 501
Invited Speakers:  David Ceperley 

Session B28 Focus Session: Superconducting Qubits: Error Correction & Validation Methods Sponsor: GQI Chair: Alexandre Blais, Sherbrooke University Room: 601
Invited Speakers:  B. Vlastakis 

Session B29 Graphene Functionalization and Adsorbates Sponsor: DCMP Chair: Dan Dougherty, North Carolina State University Room: 603

Session B30 Focus Session: Graphene Devices: Fabrication, Characterization and Modeling: Trilayer and Bilayer Graphene: Transport and Stacking Sponsor: DMP Chair: Jeanie Lau, University of California, Riverside Room: 605
Invited Speakers:  Jun Zhu,  Yafis Barlas 

Session B31 Focus Session: Computational Discovery and Design of New Materials II Sponsor: DMP DCOMP Chair: Lin-Lin Wang, Iowa State University Room: 607
Invited Speakers:  Xiuwen Zhang 

Session B32 Invited Session: Thermalization and Prethermalization in Isolated Systems after a Quantum Quench Sponsor: DCMP DAMOP Chair: Michael Kolodrubetz, Boston University Room: 708-712
Invited Speakers:  Joerg Schmiedmayer,  Eric Cornell,  Stefan Kehrein,  Anushya Chandran,  Marcos Rigol 

Session B34 Photocatalysis, Proton Conductors and Other Energy Topics Sponsor: GERA Chair: Zhigang We, Colorado School of Mines Room: 704

Session B35 Fermi Gases Sponsor: DAMOP Chair: Lawrence Cheuk, Massachusetts Institute of Technology Room: 702

Session B36 Invited Session: Visa and Immigration Policies for 21st Century Science Sponsor: FIP Chair: Amy Flatten, Director of International Affairs, American Physical Society Room: 703
Invited Speakers:  Albert H. Teich,  Kathie Bailey,  Mathew Gillen 

Session B37 Focus Session: Graphene Stacking Sequence, Including Twisted Bilayers Sponsor: DMP Chair: Diego Mastrogiuseppe, Ohio University Room: 705/707
Invited Speakers:  Dimitrios Maroudas 

Session B38 Invited Session: Women and the Manhattan Project Chair: Margaret Murnane, University of Colorado Boulder Room: 709/711
Invited Speakers:  Denise Kiernan,  Michele Gerber,  Ruth Howes,  Cynthia Kelly,  Olivia Fermi, M.A. 

Session B39 Invited Session: Silicon-based Quantum Information Processing Sponsor: DCMP Chair: Michael Flatte, University of Iowa Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  Steven Schofield,  Sven Rogge,  Adam Gali,  Ben Murdin,  Abram Falk 

Session B40 Invited Session: Quantum Foundations Sponsor: DCMP GQI Chair: Matt Leifer, Perimeter Institute Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Joseph Emerson,  Jonathan Oppenheim,  William Wootters,  Gilad Gour,  Tobias Fritz 

Session B41 Focus Session: Ferroelectrics and Anti-Ferroelectrics Sponsor: DMP DCOMP Chair: Antonio Cammarata, Drexel University Room: Mile High Ballroom 3C
Invited Speakers:  Alexander K. Tagantsev 

Session B42 Focus Session: Experiments on Samarium Hexaboride Sponsor: DMP Chair: Vidya Madhavan, Boston College Room: Mile High Ballroom 4A

Session B43 Symmetry Protected Topological Phases Sponsor: DCMP Chair: Maxim Dzero, Kent State University Room: Mile High Ballroom 4B

Session B44 Focus Session: Defects in Semiconductors: Computational Methods Sponsor: DMP FIAP Chair: Joongoo Kang, National Renewable Energy Laboratory Room: Mile High Ballroom 4C
Invited Speakers:  Linwang Wang 

Session B45 Topological Quantum Hall Phases Sponsor: FIAP Chair: Nickolas Bonesteel, Florida State University Room: Mile High Ballroom 4D

Session B47 Superconductors/Ferromagnet Multilayer Structures Sponsor: DCMP Chair: Chia-Ling Chien, Johns Hopkins University Room: Mile High Ballroom 4F

Session B48 General Magnetism I Sponsor: GMAG Room: Mile High Ballroom 1A

Session B49 Focus Session: Electron Correlations and Spin Orbit: Iridates Sponsor: DMP Chair: James Rondinelli, Drexel Room: Mile High Ballroom 1C
Invited Speakers:  Stephen Wilson,  Hyowon Park 

Session B50 Semiconductor Nanowires: Optical and Electronic Properties Sponsor: DCMP Chair: Roberto Myers, The Ohio State University Room: Mile High Ballroom 1D

Session B51 Focus Session: Beyond Graphene: Synthesis, Defects, Structure, and Properties II Sponsor: DMP Chair: Xiaodong Xu, University of Washington Room: Mile High Ballroom 1E
Invited Speakers: 

Session B52 Pseudogap Phenomenon in Copper-oxide Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Carmen Almasan, Kent State University Room: Mile High Ballroom 1F

Session B53 Surfaces, Interfaces, and Thin Films: Kinetics and Dynamics Sponsor: DCMP Chair: Brad Conrad, Appalachian State University Room: Mile High Ballroom 2C

Session B54 Focus Session: Cooperative Phenomena: Phase Transitions and Magnetocalorics Sponsor: GMAG Room: Mile High Ballroom 1B

Session B55 Invited Session: Novel Topological Phases and Surface States in Strongly Interacting Systems Sponsor: DCMP Chair: Charles Kane, University of Pennsylvania Room: Four Seasons Ballroom 1
Invited Speakers:  Xiao-Gang Wen,  Xie Chen,  Max Metlitski,  Chong Wang,  Lukasz Fidkowski 

Mar 3 2014 2:00PM, Monday

Session C1 Poster Session I (14:00 - 17:00) Room: Exhibit Hall F

Mar 3 2014 2:30PM, Monday

Session D1 Focus Session: Surface Chemistry and Catalysis II Sponsor: DCP Chair: Charlie Sykes, Tufts University Room: 103/105
Invited Speakers:  Lai-Sheng Wang,  Graeme Henkelman 

Session D2 Focus Session: Quantum Control of Molecular, Nano, and Plasmonic Materials II Sponsor: DCP Chair: Margaret Murnane, University of Colorado Room: 102
Invited Speakers:  Regina de Vivie-Riedle,  Thomas Weinacht,  Philip Bucksbaum 

Session D3 Undergraduate Research - Society of Physics Students III Sponsor: SPS Chair: Toni Sauncy, Society of Physics Students - American Institute of Physics Room: 107

Session D4 Focus Session: Itinerant Frustrated Magnets Sponsor: GMAG Chair: Graeme Luke, McMaster University Room: 112/110
Invited Speakers:  Masafumi Udagawa 

Session D6 Focus Session: Emergent Properties in Bulk Complex Oxides: Orthochromates and Other Oxides Sponsor: GMAG DMP Chair: Brian Kirby, National Institute of Standards and Technology Room: 108
Invited Speakers:  Yoshihiko Okamoto 

Session D7 Focus Session: Magnetic Anisotropy Sponsor: GMAG DMP Chair: Weigang Wang, University of Arizona Room: 106
Invited Speakers:  Minn-Tsong Lin 

Session D8 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors: Nitrogen Vacancies in Diamond and Nuclear Spins Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Hanan Dery, University of Rochester Room: 104
Invited Speakers:  Michael Grinolds 

Session D10 Focus Session: Evolutionary Dynamics and Population Genetics Sponsor: DBIO GSNP Chair: Xiang Qiang Chu, Wayne State University Room: 201
Invited Speakers:  Michael Lassig 

Session D11 Focus Session: Bacterial Biophysics II Sponsor: DBIO Chair: Gerard Wong, University of California, Los Angeles Room: 203
Invited Speakers:  Joshua Shaevitz 

Session D12 Invited Session: Materials Genome: Theory-Led Accelerated Materials Discovery Sponsor: DMP Chair: Darrell Schlom, Cornell University Room: 205
Invited Speakers:  Mark Asta,  Stefano Curtarolo,  Richard G. Hennig,  Chris Pickard,  Alex Zunger 

Session D13 Focus Session: Fe-Based Superconductors-STM, FeSe, Ca10(Pt3As8)(Fe2As2)5 Sponsor: DMP Chair: Kee Hoon Kim, Seoul National University Room: 207
Invited Speakers:  Hai-Hu Wen 

Session D14 Invited Session: Algorithms from Statistical Physics and the Physics of Algorithms Sponsor: GSNP DCOMP Room: 301-303
Invited Speakers:  A. Alan Middleton,  Cristopher Moore,  Aaron Clauset,  Marija Vucelja,  Robert Ziff 

Session D15 Droplets & Surfaces Sponsor: DFD Chair: Xiang Cheng, University of Minnesota Room: 304

Session D16 Systems Far from Equilibrium Sponsor: GSNP Chair: Beate Schmittmann, Iowa State University Room: 401

Session D17 Granular Materials & GSNP Student Speaker Session Sponsor: GSNP Room: 402

Session D18 Cleverly Creating Colloidal Clusters Sponsor: GSNP DCMP Chair: Kazem Edmond, New York University Room: 403

Session D19 Focus Session: Theory and Simulations of Macromolecules III - Ionic Polymers Sponsor: DPOLY Chair: Amalie Frischknecht, Sandia National Laboratories Room: 404

Session D20 Focus Session: Microfluidics and Nanofluidics III - Pattern Formation and Droplets Sponsor: DPOLY DFD GSNP Chair: John Royer, NIST Room: 405
Invited Speakers:  A. Fernandez-Nieves,  Shelley Anna 

Session D21 Polymeric Elastomers and Gels Sponsor: DPOLY Chair: Bradley Olsen, Massachusetts Institute of Technology Room: 406

Session D22 Films at Liquid and Solid Interfaces Sponsor: DPOLY Chair: Thomas Salez, ESPCI Room: 407

Session D23 Invited Session: Electron-Hole Interaction in Nanoparticles Sponsor: DCOMP Chair: Ari Chakraborthy, Syracuse University Room: 505-507
Invited Speakers:  Giulia Galli,  John Shumway,  S. Tretiak,  Carsten Ullrich,  Oleg Prezhdo 

Session D24 Focus Session: Materials for Electrochemical Energy Storage: Battery Materials Sponsor: DMP GERA DCOMP Chair: Javier Bareno, Argonne National Laboratory Room: 504

Session D25 Focus Session: OPV/DSSC Photophysics and Interfaces Sponsor: GERA Chair: Sean Shaheen, University of Colorado at Boulder Room: 503
Invited Speakers:  Naomi Ginsberg 

Session D26 Materials at High Pressure: H plus Sponsor: DCOMP DMP GSCCM Chair: Kevin Driver, University of California, Berkeley Room: 502
Invited Speakers:  Miguel Morales,  Ding Pan 

Session D27 Focus Session: High Performance Computing in Density Functional Theory Sponsor: DCOMP DCP Chair: Aldo Romero, West Virginia University Room: 501
Invited Speakers:  Francois Gygi,  Marc Torrent 

Session D28 Focus Session: Superconducting Qubits: Gates and Entanglement Sponsor: GQI Chair: Joel Strand, Northrop Grumman Room: 601
Invited Speakers:  Yasunobu Nakamura 

Session D29 Electrical Transport Properties of Bilayer Graphene Sponsor: DCMP Chair: Ki Wook Kim, North Carolina State University Room: 603

Session D30 Focus Session: Graphene Devices: Fabrication, Characterization and Modeling: Optoelectronic Properties Sponsor: DMP Chair: Marco Nardelli, University of North Texas Room: 605

Session D31 Focus Session: Van der Waals Interactions in Complex Materials: Bridging Theory and Experiment I Sponsor: DMP Chair: Alexandre Tkatchenko, Fritz Haber Institute, Germany Room: 607
Invited Speakers:  John Dobson 

Session D32 Invited Session: Quantum Simulation and Computation with AMO Systems Sponsor: GQI DAMOP Chair: Ivan Deutsch, Unversity of New Mexico Room: 708-712
Invited Speakers:  Rainer Blatt,  David Weld,  D. Leibfried,  Jens Eisert,  Ana Maria Rey 

Session D33 Focus Session: Quantum Foundations: What Powers Quantum Advantages for Information Processing? Sponsor: GQI Chair: Joseph Emerson, University of Waterloo Room: 706
Invited Speakers:  Antonio Acin 

Session D34 Solar Fuels, Biofuels, and PEC Sponsor: GERA Chair: Sue Carter, University of California, San Diego Room: 704

Session D35 Focus Session: Superconducting Qubits: Simulation & Annealing Sponsor: GQI Chair: Jay Gambetta, IBM Room: 702
Invited Speakers:  Yi Yin 

Session D36 Focus Session: Semiconductor Qubits: QED Interfaces & Multi-Qubit Coupling Sponsor: GQI Chair: Thaddeus Ladd, HRL Room: 703
Invited Speakers:  Akira Oiwa 

Session D37 Focus Session: Carbon Nanotubes: Atom Mobility, Mechanical Response & Adsorption Sponsor: DMP Chair: Mercedes Calbi, University of Denver Room: 705/707
Invited Speakers:  Sinisa Coh 

Session D38 Invited Session: Secrecy and Science Sponsor: FPS Chair: Arian Pregenzer Room: 709/711
Invited Speakers:  George Dyson,  David A. Relman,  Paul McEuen,  Kim Budil,  Mildred Dresselhaus 

Session D39 Invited Session: Quantum Anomalous Hall Effect in Magnetic Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Nitin Samarth, Pennsylvania State University Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  Shoucheng Zhang,  Qi-kun Xue,  Kang Wang,  Kevin Garrity,  Joseph Checkelsky 

Session D40 Invited Session: Graphene Spintronics and Magnetism Sponsor: GMAG Chair: Wei Han, IBM Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Pierre Seneor,  Ernie Hill,  Barbaros Oezyilmaz,  Roland Kawakami,  Bart van Wees 

Session D41 Topological Insulators: Engineered Structures I Sponsor: DCMP Chair: Robert Markiewicz, Northeastern University Room: Mile High Ballroom 3C

Session D42 Topological Superconductors: Experiment Sponsor: DCMP Chair: Yoshinori Okada, WPI Advanced Institute for Materials Research Room: Mile High Ballroom 4A

Session D43 Interaction Induced Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Oliver Rader, The Helmholtz Centre Berlin for Materials and Energy Research Room: Mile High Ballroom 4B

Session D44 Functional Materials & Devices Sponsor: FIAP Room: Mile High Ballroom 4C

Session D45 Quantum Hall Effect: Theory Sponsor: FIAP Chair: Kun Yang, Florida State University Room: Mile High Ballroom 4D

Session D47 Theory of Unconventional Superconductivity: Mainly Topical Phases Sponsor: DCMP Chair: Michael Senthef, Stanford University Room: Mile High Ballroom 4F

Session D48 Focus Session: Spin Transport and Magnetization Dynamics in Metal-Based Systems: Phononic and Thermal Phenomena Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Ion Garate, Universite de Sherbrooke Room: Mile High Ballroom 1A

Session D49 Focus Session: Nickelate Heterostructures Sponsor: DMP Chair: Stephen Wilson, Boston College Room: Mile High Ballroom 1C
Invited Speakers:  B. Keimer 

Session D50 Focus Session: Nanostructrues and Metamaterials: Synthesis, Fabrication, and Characterization Sponsor: DMP Chair: Jon Schuller, University of California, Santa Barbara Room: Mile High Ballroom 1D
Invited Speakers:  Nader Engheta 

Session D51 Focus Session: Beyond Graphene Devices: Function, Fabrication, and Characterization I Sponsor: DMP Chair: Marc Bockrath, University of California, Riverside Room: Mile High Ballroom 1E
Invited Speakers:  Ali Javey 

Session D52 Optical Probes in Copper-oxide Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Nan-Lin Wang, Chinese Academy of Sciences Room: Mile High Ballroom 1F

Session D53 Surfaces, Interfaces, and Thin Films: 2D Materials Sponsor: DCMP Chair: Kenan Gundogdu, North Carolina State University Room: Mile High Ballroom 2C

Session D54 Structural and Mechanical Properties of Correlated Electron Magnets Sponsor: GMAG Chair: Dylan T. Grandmont, University of Alberta Room: Mile High Ballroom 1B

Session D55 Invited Session: Isakson/ Bouchet/ Apker2 Prize Session Sponsor: DCMP Chair: Dimitri Basov, University of California, San Diego Room: Four Seasons Ballroom 1
Invited Speakers:  Naomi Halas,  Peter Nordlander,  Luz J. Martinez-Miranda,  Hao Shi,  Mark Brongersma 

Mar 3 2014 5:45PM, Monday

Session E1 Prizes & Awards Ceremonial Session Sponsor: APS Room: 301-303

Mar 3 2014 6:00PM, Monday

Session E2 Building Your Undergraduate Physics Career Sponsor: APS Room: Sheraton Denver Downtown Plaza Ballroom E

Mar 3 2014 6:45PM, Monday

Session E3 Welcome Reception Sponsor: APS Room: Four Seasons Ballroom

Mar 3 2014 7:30PM, Monday

Session E4 Special Outreach Session: From Function to Form - Matter by Design Sponsor: DCMP Chair: Sharon Glotzer, University of Michigan Room: 207
Invited Speakers:  Heinrich Jaeger,  Alex Zunger 

Mar 4 2014 8:00AM, Tuesday

Session F1 Focus Session: Surface Chemistry and Catalysis III Sponsor: DCP Chair: Feng Tao, University of Notre Dame Room: 103/105
Invited Speakers:  Cynthia Friend 

Session F2 Focus Session: Quantum Control of Molecular, Nano, and Plasmonic Materials III Sponsor: DCP Chair: Maxim Sukharev, Arizona State University Room: 102
Invited Speakers:  Yossi Paltiel,  Jelena Vuckovic 

Session F3 Undergraduate Research - Society of Physics Students IV Sponsor: SPS Chair: Crystal Bailey, American Physical Society Room: 107

Session F4 Focus Session: Frustrated Magnets and Spin-Orbit Coupling Sponsor: GMAG Chair: Seunghun Lee, University of Virginia Room: 112/110
Invited Speakers:  Haidong Zhou 

Session F6 Focus Session: Spin-Dependent Physics in Carbon-Based Materials II Sponsor: GMAG DMP Chair: Tatiana Rappoport, Universidade Federal do Rio de Janeiro Room: 108
Invited Speakers:  Joshua Folk 

Session F7 Focus Session: Low-D Quantum Spins I Sponsor: GMAG Chair: Chris Landee, Clark University Room: 106
Invited Speakers:  Thierry Giamarchi 

Session F8 Focus Session: Magnetism Techniques: Temporal and Spatial Characterization Sponsor: GMAG Chair: Avag Sahakyan, The State Engineering University of Armenia Room: 104

Session F10 Focus Session: Evolutionary and Ecological Dynamics II Sponsor: DBIO GSNP Chair: Pankaj Mehta, Boston University Room: 201
Invited Speakers:  Uwe Tauber 

Session F11 Focus Session: Active Soft Matter I - Transport, Biomimetics and Dynamic Response Sponsor: DPOLY GSNP DBIO Room: 203
Invited Speakers:  Gijsje Koenderink 

Session F12 Biophysical Dynamics and Locomotion Sponsor: DBIO DFD Chair: Arpita Upadhyaya, University of Maryland Room: 205

Session F13 Focus Session: Fe Based Superconductors-Orbital Physics Sponsor: DMP Chair: Adriana Moreo, University of Tennessee Room: 207
Invited Speakers:  Luca de Medici 

Session F14 Invited Session: Delbrueck Prize Session: Chance and Necessity - Determinism in the Physics of Cancer Sponsor: DBIO Chair: Daniel Cox, University of California, Davis Room: 301-303
Invited Speakers:  Robert Austin,  Charles Lineweaver,  Thea Tlsty,  Josef A. Kas,  Paul Davies 

Session F15 Focus Session: Physics of Chromosomes Sponsor: DBIO Chair: Dieter Heerman, University of Heidelberg Room: 304
Invited Speakers:  John F. Marko,  Mario Nicodemi 

Session F16 Focus Session: Extreme Mechanics: Filaments and their Assemblies, Elasticity and Defects Sponsor: GSNP DPOLY Chair: Christian Santangelo, University of Massachusetts-Amherst Room: 401
Invited Speakers:  Gregory Grason 

Session F17 Focus Session: Glass Formation and Crystallization in Anisotropic Particles Sponsor: GSNP DPOLY Chair: Corey O'Hern, Yale University Room: 402
Invited Speakers:  Robert Hoy 

Session F18 Emulsions and Foams Sponsor: GSNP Chair: Stephan Koehler, Harvard University Room: 403

Session F19 Focus Session: Theory and Simulations of Macromolecules IV Sponsor: DPOLY Chair: Anupriya Agarwal, Clemson University Room: 404
Invited Speakers: 

Session F20 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Small Molecules Sponsor: DMP DPOLY Chair: Rodrigo Noriega, University of California, Berkeley Room: 405
Invited Speakers:  Jun Takeya 

Session F21 Focus Session: Polymeric Fibers and Superstructures Sponsor: DPOLY Chair: Hyun-Joong Chung, University of Alberta Room: 406
Invited Speakers:  Tae-Woo Lee 

Session F22 Focus Session: Biological and Bio-inspired Adhesive Polymers I Sponsor: DPOLY DBIO GSNP Chair: Devin Kachan, University of California, Los Angeles Room: 407
Invited Speakers:  Costantino Creton 

Session F23 Invited Session: Industrial Physics Forum: The Squid at 50: Impact and Future Sponsor: FIAP Chair: John Clarke, University of California, Berkeley, Dale Van Harlingen, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 505-507
Invited Speakers:  Arnold Silver,  J. Clarke,  Kent Irwin,  Catherine Foley,  Risto Ilmoniemi 

Session F24 Photovoltaics, including Cu, Sulfides, and Si Alloys Sponsor: GERA Chair: Gergely Zimanyi, University of California, Davis Room: 504

Session F25 Focus Session: Materials for Electrochemical Energy Storage: Beyond Li-ion Sponsor: DMP GERA DCOMP Chair: Paul Kent, Oak Ridge National Laboratory Room: 503
Invited Speakers:  Laurence Hardwick 

Session F26 Focus Session: Materials in Extremes: High Pressures and Temperatures Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Anatoly Belonoshko, KTH Royal Institute of Technology Room: 502

Session F27 Electronic Structure Methods II Sponsor: DCOMP Chair: Jia-An Yan, Towson University Room: 501

Session F28 Focus Session: Superconducting Qubits: Coherence & Noise Sponsor: GQI Chair: David Schuster, University of Chicago Room: 601
Invited Speakers:  P. Bertet 

Session F29 Magnetotransport in Graphene Sponsor: DCMP Chair: Kathleen McCreary, U.S. Naval Research Laboratory Room: 603

Session F30 Focus Session: Graphene Devices: Fabrication, Characterization and Modeling: Graphene Quantum Dots Sponsor: DMP Chair: Vincent Meunier, Rensselaer Polytechnic University Room: 605
Invited Speakers:  Klaus Ensslin 

Session F31 Focus Session: Van der Waals Interactions in Complex Materials: Bridging Theory and Experiment II Sponsor: DMP Chair: Robert DiStasio, Princeton University Room: 607

Session F32 Invited Session: Quantum Communication and Cryptography Sponsor: GQI DAMOP Chair: Jane Nordholt, Los Alamos National Laboratory Room: 708-712
Invited Speakers:  Richard Hughes,  Norbert Lutkenhaus,  Neil Sinclair,  Carlton Caves,  C.J. McKinstrie 

Session F34 Focus Session: Thermoelectrics - Novel Approaches Sponsor: GERA DMP Chair: Alex Zevalkink, Jet Propulsion Laboratory Room: 704

Session F35 Focus Session: Quantum Computing Architectures and Algorithms: Quantum Control Sponsor: GQI Room: 702
Invited Speakers:  Wayne Witzel 

Session F36 Focus Session: Semiconductor Qubits: Impurities & Quantum Devices Sponsor: GQI Chair: Sven Rogge, University of New South Wales Room: 703
Invited Speakers:  Yun-Pil Shim 

Session F37 Focus Session: Functionalization and Atomic Engineering of Graphene Sponsor: DMP Chair: Alexander Tzalenchuk, National Physics Laboratory, United Kingdom Room: 705/707
Invited Speakers:  Mike Crommie 

Session F38 Invited Session: Keyhole to the World: Public Access to Satellite Data for Environmental, Security, and Social Ends Sponsor: FPS Chair: Micah Lowenthal, National Academy of Sciences Room: 709/711
Invited Speakers:  Jeff Dozier,  John Amos,  Irmgard Niemeyer,  Lawrence Friedl 

Session F39 Invited Session: Cold Atomic Gases with Synthetic Spin-Orbit Coupling Sponsor: DCMP DAMOP Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  William Cole,  Ian Spielman,  Victor Galitski,  Hui Zhai,  Lawrence Cheuk 

Session F40 Invited Session: New Magnetoresistance in Metal/Magnetic Insulator Heterostructures Sponsor: GMAG Chair: Sufeng Zhang, Arizona University Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Gerrit Bauer,  Matthias Althammer,  Chia-Ling Chien,  Jing Shi 

Session F41 Focus Session: BiFeO3 Sponsor: DMP DCOMP Chair: Neil Mathur, University of Cambridge Room: Mile High Ballroom 3C
Invited Speakers:  Manuel Bibes 

Session F42 Focus Session: Scanning Tunneling from Topological Insulators Sponsor: DMP Chair: Arun Bansil, Northeastern University Room: Mile High Ballroom 4A
Invited Speakers:  Yoshinori Okada 

Session F43 Topological Superconductivity: Theory Sponsor: DCMP Chair: Sasha Balatsky, Los Alamos National Laboratory Room: Mile High Ballroom 4B

Session F44 Focus Session: Defects in Semiconductors: Lighting Materials Sponsor: DMP FIAP Chair: Anderson Janotti, University of California, Santa Barbara Room: Mile High Ballroom 4C
Invited Speakers:  Mao-Hua Du 

Session F45 Fractional Quantum Hall Effect: First Landau Level Sponsor: FIAP Chair: Javad Shabani, University of California, Santa Barbara Room: Mile High Ballroom 4D

Session F46 Quantum Criticality: Theory and Experiment Sponsor: DCMP Chair: Andriy Nevidomskyy, Rice University Room: Mile High Ballroom 4E

Session F47 Metal-Insulator and Other Electronic Phase Transitions: Experiment I Sponsor: DCMP Chair: David Hsieh, California Institute of Technology Room: Mile High Ballroom 4F

Session F48 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors: Spins in 2D Systems and II-VI Quantum Dots Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Aubrey Hanbicki, Naval Research Laboratory Room: Mile High Ballroom 1A

Session F49 Focus Session: Electricity and Magnetism: Manganites Sponsor: DMP Room: Mile High Ballroom 1C
Invited Speakers:  Jigang Wang 

Session F50 Superconductivity: Josephson and Proximity Effects Sponsor: DCMP Chair: Jian-Xin Zhu, Los Alamos National Laboratory Room: Mile High Ballroom 1D

Session F51 Focus Session: Beyond Graphene: Synthesis, Defects, Structure, and Properties IV Sponsor: DMP Chair: Junhao Lin, Vanderbilt University Room: Mile High Ballroom 1E
Invited Speakers:  Manish Chhowalla 

Session F52 Focus Session: New and Improved Superconducting Materials Sponsor: DMP Chair: Eric Palm, National High Magnetic Field Laboratory Room: Mile High Ballroom 1F
Invited Speakers:  Duygu Yazici 

Session F53 Focus Session: Growth of Metal Clusters and Islands on Surfaces Sponsor: DMP Chair: Bene Poelsema, University of Twente Room: Mile High Ballroom 2C
Invited Speakers:  Harald Brune 

Session F55 Invited Session: Electronic Properties of Twisted Van der Waals heterostructures Sponsor: DCMP Chair: Pablo Jarillo-Herrero, Massachusetts Institute of Technology Room: Four Seasons Ballroom 1
Invited Speakers:  Javier Sanchez-Yamagishi,  Eugene Mele,  Jeil Jung,  A. Bostwick,  Brian LeRoy 

Session F56 Invited Session: Polymer Physics Prize Symposium Sponsor: DPOLY Chair: Tom Witten, University of Chicago Room: Four Seasons Ballroom 4
Invited Speakers:  Karl Freed,  M. Muthukumar,  Jack Douglas,  Alexei Sokolov,  Charles Han 

Mar 4 2014 11:15AM, Tuesday

Session G1 Recent Advances in Density Functional Theory III Sponsor: DCP DCOMP Chair: John P. Perdew, Temple University Room: 103/105
Invited Speakers:  Adrienn Ruzsinszky,  Matthias Scheffler 

Session G2 Focus Session: Quantum Control of Molecular, Nano, and Plasmonic Materials IV Sponsor: DCP Chair: Thomas Weinacht, Stony Brook University Room: 102
Invited Speakers:  Daniel Neuhauser,  Tamar Seideman,  M. Murnane 

Session G3 Outreach and Diversity Sponsor: FEd Chair: David Rench, Pennsylvania State University Room: 107

Session G4 Focus Session: New Frustrated Materials Sponsor: GMAG Chair: Jaime Fernandez-Baca, Oak Ridge National Laboratories Room: 112/110
Invited Speakers:  Lucy Clark,  Harlyn Silverstein 

Session G6 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films and Heterostructures: Strain Effects Sponsor: DMP GMAG Chair: Christian Urban, University of California, San Diego Room: 108
Invited Speakers:  Steven May 

Session G7 Focus Session: Magnetic Thin Films Sponsor: GMAG DMP Chair: Barry Zink, University of Denver Room: 106
Invited Speakers:  Eric Fullerton 

Session G8 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors: Magnetism in Semiconductors Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Connie Li, Naval Research Laboratory Room: 104
Invited Speakers:  Tomasz Wojtowicz 

Session G10 Focus Session: Physics of Cancer Sponsor: DBIO Chair: Robert Austin, Princeton University Room: 201
Invited Speakers:  Jan Liphardt,  Jonathan Licht 

Session G11 Focus Session: Active Soft Matter II - Dynamical Response Sponsor: DPOLY GSNP DBIO Chair: Zvonimir Dogic, Brandeis University Room: 203
Invited Speakers:  Zvonimir Dogic 

Session G12 Invited Session: Energy Research and Applications Sponsor: GERA Chair: Rueben Collins, Colorado School of Mines Room: 205
Invited Speakers:  Robert Street,  Teri Odom,  Andrew May,  Derek Johnson,  Matthew Beard 

Session G13 Focus Session: Fe-based Superconductors-Pairing Symmetry and Damage Sponsor: DMP Chair: Roman Movshovich, Los Alamos National Laboratory Room: 207
Invited Speakers:  Jean Philippe Reid 

Session G14 Invited Session: Toys and Mechanisms Sponsor: GSNP Chair: James Hanna, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 301-303
Invited Speakers:  Andy Ruina,  Beverley Taylor,  Tadd Truscott,  Dominic Vella,  Pierre-Thomas Brun 

Session G15 Membranes: Biological and Synthetic Sponsor: DBIO Chair: Mark Bowick, Syracuse University Room: 304

Session G16 Focus Session: Soft Matter Perspectives on Protein Self-Assembly I Sponsor: GSNP DBIO DPOLY Chair: Patrick Charbonneau, Duke University Room: 401
Invited Speakers:  Michael Hagan 

Session G17 Focus Session: Strong Correlations in Systems Far from Equilibrium II Sponsor: GSNP Chair: Uwe Tauber, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 402
Invited Speakers:  Kazumasa A. Takeuchi 

Session G18 Focus Session: Liquid Crystals, Nano to Meso Scale Structure in Ordered Matter and Liquid Crystal II: Mostly Smectic and Chromonics Sponsor: DCMP GSNP DPOLY Chair: Luz J. Martinez-Miranda, University of Maryland, College Park Room: 403

Session G19 Polymer Composites Sponsor: DPOLY Chair: Mircea Chipara, University of Texas Pan American Room: 404
Invited Speakers:  TBD TBD 

Session G20 Focus Session: Theory and Simulations of Macromolecules V Sponsor: DPOLY Chair: Mesfin Tsige, University of Akron Room: 405
Invited Speakers:  Friederike Schmid 

Session G21 Physics of Copolymers: Ordering and Application of Block Copolymers Sponsor: DPOLY Chair: Issei Nakamura, Changchun Institute of Applied Chemistry Room: 406

Session G22 Focus Session: Padden Award Symposium Sponsor: DPOLY Chair: Stephen Cheng, University of Akron Room: 407

Session G23 Invited Session: Fuels From Sunlight: Computational Studies of Photo-Electrodes and Catalysts Sponsor: DCOMP Chair: Giulia Galli, University of California, Davis Room: 505-507
Invited Speakers:  Yuan Ping,  Michiel Sprik,  Annabella Selloni,  Aleksandra Vojvodic,  Alexander Soudackov 

Session G24 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy II: High Frequencies and Optical Techniques Sponsor: GIMS Chair: Sebastian Loth, Max Plank Institute for Structure and Dynamics Room: 504
Invited Speakers:  Vladimir Aksyuk 

Session G25 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Novel Devices and Fabrication Sponsor: DMP Chair: David Gundlach, National Institute of Standards and Technology Room: 503

Session G26 Focus Session: Materials in Extremes: Phase Transitions Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Renata Wentzcovich, University of Minnesota Room: 502
Invited Speakers:  Anatoly Belonoshko 

Session G27 Focus Session: Petascale Science and Beyond: Applications and Opportunities for Materials Science II Sponsor: DCOMP Chair: Thomas Schulthess, ETH Zurich/ Swiss National Supercomputing Center (CSCS) Room: 501
Invited Speakers:  Joost VandeVondele 

Session G29 Focus Session: Artificial Gauge Fields and Systems with Long Range Interactions I Sponsor: DAMOP Chair: Victor Galitski, University of Maryland at College Park Room: 603
Invited Speakers:  Deborah Jin 

Session G30 Focus Session: Graphene Devices: Fabrication, Characterization and Modeling: Solitons in Few Layer Graphene Sponsor: DMP Chair: James Hone, Columbia University Room: 605
Invited Speakers:  Paul McEuen 

Session G31 Focus Session: Van der Waals Interactions in Complex Materials: Bridging Theory and Experiment III Sponsor: DMP Chair: Anthony Reilly, Fritz Haber Institute, Germany Room: 607
Invited Speakers:  Stefan Tautz 

Session G32 Invited Session: Superconducting Qubits Sponsor: GQI DCMP Chair: Matthias Steffen, IBM Room: 708-712
Invited Speakers:  Douglas McClure,  A. Wallraff,  L. DiCarlo,  F.K. Wilhelm,  John Preskill 

Session G33 Quantum Entanglement I Sponsor: GQI Chair: Josh Combes, University of New Mexico Room: 706

Session G34 Atoms in Reduced Dimensions and Novel Geometries Sponsor: DAMOP Chair: Lincoln Carr, Colorado School of Mines Room: 704

Session G35 Quantum Communication, Decoherence, & Cryptography Sponsor: GQI Room: 702

Session G36 Invited Session: Condensed Matter Physics in China Sponsor: FIP Chair: Esen Alp, Argonna National Laboratory Room: 703
Invited Speakers:  Yupeng Wang,  Enge Wang,  Changqing Jin,  Hong Ding,  Lu Yu 

Session G37 Focus Session: Quantum Hall Effect in Graphene Sponsor: DMP Chair: Zhigang Jiang, Georgia Institute of Technology Room: 705/707
Invited Speakers:  Alexander Tzalenchuk 

Session G38 Invited Session: Graduate Education: Sustaining Thriving Programs by Embracing Challenges and Opportunities in the 21st Century Sponsor: FEd Chair: Theodore Hodapp, American Physical Society Room: 709/711
Invited Speakers:  Renee Diehl,  Keivan Stassun,  Geoff Potvin,  Michael Thoennessen,  Lawrence Woolf 

Session G39 Invited Session: Advanced First-Principles Methods for Complex Oxides Sponsor: DCMP DCOMP Chair: James Rondinelli, Drexel University Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  Warren Pickett,  Craig Fennie,  Anderson Janotti,  Emilio Artacho,  Chris Marianetti 

Session G40 Invited Session: The Physics of Climate Sponsor: GPC Chair: James Brasseur, Pennsylvania State University Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Kenneth Golden,  Patrick Heimbach,  Daniel Cziczo,  Kyle Armour,  Judith Curry 

Session G41 Focus Session: Flexoelectrics, Electrocalorics and Perovskites on Semiconductors Sponsor: DMP DCOMP Chair: Alexander Tagantsev, EPFL Room: Mile High Ballroom 3C
Invited Speakers:  Neil Mathur,  Massimiliano Stengel 

Session G42 Focus Session: Novel Effects in Topological Insulator Films Sponsor: DMP Chair: Hsin Lin, National University of Singapore Room: Mile High Ballroom 4A
Invited Speakers:  Tai Chiang 

Session G43 Weyl Semimetals: Theory Sponsor: DCMP Chair: James Analytis, University of California, Berkeley Room: Mile High Ballroom 4B

Session G44 Focus Session: Defects in Semiconductors: Characterization Sponsor: DMP FIAP Chair: Yong Zhang, University of North Carolina at Charlotte Room: Mile High Ballroom 4C
Invited Speakers:  P. James Schuck 

Session G45 Fractional Quantum Hall Effect: Second Landau Level Sponsor: FIAP Chair: Gabor Csathy, Purdue University Room: Mile High Ballroom 4D

Session G46 Ce- and Pu-Based 115 Materials and Related Systems Sponsor: DCMP Chair: Johnpierre Paglione, University of Mayland Room: Mile High Ballroom 4E

Session G47 Metal-Insulator and Other Electronic Phase Transitions: Theory Sponsor: DCMP Chair: Andre-Marie Tremblay, Universite de Sherbrooke Room: Mile High Ballroom 4F

Session G48 Focus Session: Spin Transport and Magnetization Dynamics in Metal-Based Systems: Skyrmion I Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: J.-Y. Lin, National Chiao Tung University Room: Mile High Ballroom 1A
Invited Speakers:  Masahito Mochizuki 

Session G49 Focus Session: Manganite and Cuprate Heterostructures Sponsor: DMP Chair: Bernhard Keimer, Max Planck Institute for Solid State Research Room: Mile High Ballroom 1C
Invited Speakers:  J.W. Freeland,  Alexander Grutter 

Session G50 Focus Session: Plasmon Enhanced Light: Matter Interactions Sponsor: DMP Chair: Xiaoqin (Elaine) Li, University of Texas at Austin Room: Mile High Ballroom 1D
Invited Speakers:  Han Htoon 

Session G51 Focus Session: Beyond Graphene: Synthesis, Defects, Structure, and Properties V Sponsor: DMP Chair: Justin Song, Harvard University Room: Mile High Ballroom 1E

Session G52 Focus Session: Films and Crystals: Understanding Causes of Superconductivity Sponsor: DMP Chair: Minghu Pan, Oak Ridge National Laboratory Room: Mile High Ballroom 1F
Invited Speakers:  Soonjae Moon,  Qiang Li 

Session G53 Focus Session: Diffusion, Quantum Size Effects, and Growth of Metals, Islands, and Grain Boundaries on Surfaces Sponsor: DMP Chair: Harald Brune, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne Room: Mile High Ballroom 2C
Invited Speakers:  Bene Poelsema 

Session G54 Theoretical Methods in Correlated Electron Magnetism Sponsor: GMAG Chair: Yi Nina Li, Princeton University Room: Mile High Ballroom 1B

Session G55 Invited Session: Proximity Induced Ferromagnetism in Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Ilya Eremin, Ruhr University Bochum Room: Four Seasons Ballroom 1
Invited Speakers:  Jagadeesh Moodera,  Qi Yang,  Ion Garate,  Flavio Nogueira,  Yaroslav Tserkovnyak 

Mar 4 2014 11:30AM, Tuesday

Session G58 APS Corporate Reform, Open Access Publishing, and the Future of Open Data Sponsor: APS Room: 601

Mar 4 2014 12:30PM, Tuesday

Session G60 Graduate Student Lunch With The Experts Sponsor: SPS Room: Four Searsons Ballroom 2-3

Mar 4 2014 2:00PM, Tuesday

Session H1 Poster Session II (14:00 - 17:00) Room: Exhibit Hall F

Mar 4 2014 2:30PM, Tuesday

Session J1 Recent Advances in Density Functional Theory IV Sponsor: DCP DCOMP Chair: Neepa Maitra, Hunter College Room: 103/105
Invited Speakers:  Erin Johnson,  Adam Wasserman 

Session J2 Focus Session: Surface Chemistry and Catalysis IV Sponsor: DCP Chair: Jason Weaver, University of Florida Room: 102
Invited Speakers:  Franklin (Feng) Tao 

Session J3 History of Physics, Public Policy and National Facilities Sponsor: FHP Chair: Timir Datta Room: 107

Session J4 Focus Session: Emergent Properties in Bulk Complex Oxides: Iridates II Sponsor: GMAG DMP Chair: Gabriel Ramirez, University of California, San Diego Room: 112/110
Invited Speakers:  Taka-hisa Arima 

Session J6 Focus Session: Spin-Dependent Physics in Carbon-Based Materials III Sponsor: GMAG DMP Chair: Joshua Folk, University of British Columbia Room: 108

Session J7 Focus Session: Molecules on Surfaces & in Devices Sponsor: GMAG Chair: Herre van der Zant, TU Delft Room: 106
Invited Speakers:  Denis Vasyukov 

Session J8 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors: Spin Manipulation and Phenomena in Semiconductors Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Igor Zutic, University at Buffalo Room: 104
Invited Speakers:  Jeongsu Lee 

Session J10 Focus Session: Interactions in Biological Systems Sponsor: DBIO Chair: Todd Sulchek Room: 201
Invited Speakers:  Cheng Zhu,  James Hone 

Session J11 Focus Session: Gene Regulatory Networks in Medicine and Biology Sponsor: DBIO Chair: Yang Liu, Northeastern University Room: 203
Invited Speakers:  Albert-Laszlo Barabasi 

Session J12 Focus Session: AFM in Studying Cell Mechanics and Biointerfaces Sponsor: DBIO Chair: Igor Sokolov, Tufts University Room: 205
Invited Speakers:  Robert Ros,  Cristian Staii 

Session J13 Focus Session: ARPES in Fe-Based Superconductors Sponsor: DMP Chair: Alessandra Lanzara, University of California, Berkeley Room: 207
Invited Speakers:  Donglai Feng,  Xingjiang Zhou 

Session J14 Invited Session: Collective Motion Across Scales: From Proteins to Animals Sponsor: DBIO Chair: Ajay Gopinathan, University of Califonria, Merced Room: 301-303
Invited Speakers:  Sriram Ramaswamy,  Nicholas Ouellette,  Aparna Baskaran,  David Quint,  Jennifer Ross 

Session J15 Focus Session: Phase Transitions and Criticality in Cells Sponsor: DBIO Chair: Chase Broedersz, Princeton University Room: 304
Invited Speakers:  Ken Dill,  Cliff Brangwynne 

Session J16 Focus Session: Soft Matter Perspectives on Protein Self-Assembly II Chair: Michael Hagan, Brandeis Room: 401
Invited Speakers:  Neer Asherie 

Session J17 Granular Materials Sponsor: GSNP Chair: Robert Behringer, Duke University Room: 402

Session J18 Liquid Crystals III: Mostly Nematics and Cholesterics Sponsor: DCMP GSNP Chair: Matthew Glaser, University of Colorado, Boulder Room: 403

Session J19 Focus Session: Theory and Simulations of Macromolecules VI - Block Copolymers Sponsor: DPOLY Chair: Sean Paradiso, University of California, Santa Barbara Room: 404
Invited Speakers:  Alfredo Alexander-Katz 

Session J20 Focus Session: Microfluidics and Nanofluidics IV: Hydrodynamics, Separations and Slip Sponsor: DPOLY DFD GSNP Chair: Vivek Sharma, University of Illinois at Chicago Room: 405
Invited Speakers:  German Drazer 

Session J21 Focus Session: Polymers for Energy Storage and Conversion I- Capacitors and Fuel Cells Sponsor: DPOLY GERA Chair: Michael Chabinyc, University of California, Santa Barbara Room: 406
Invited Speakers: 

Session J22 Focus Session: Biological and Bio-Inspired Adhesive Polymers II Sponsor: DPOLY DBIO GSNP Chair: Devin Kachan Room: 407
Invited Speakers:  Megan Valentine,  Alex Levine 

Session J23 Invited Session: Industrial Physics Forum: Frontiers of Physics Sponsor: FIAP Chair: James Hollenhorst, Agilent Technologies Room: 505-507
Invited Speakers:  Hannes Hubmayr,  H. Eugene Stanley,  Pamela Conrad,  Rupak Mahapatra,  Ellen Zweibel 

Session J24 Photovoltaics, including Thermal, LSC, Oxides and Device Physics Sponsor: GERA Chair: Janelle Leger, West Virginia University Room: 504

Session J25 Focus Session: Materials for Electrochemical Energy Storage: Layered Materials and Capacitors Sponsor: DMP GERA DCOMP Chair: Natalie Holzwarth, Wake Forest University Room: 503

Session J26 Focus Session: Materials in Extremes: Energetic Materials Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Evan Reed, Stanford University Room: 502
Invited Speakers:  Shawn McGrane 

Session J27 Focus Session: Computer Simulations of Interactions of Electromagnetic Fields and Nanostructures Sponsor: DCOMP Chair: Kalman Varga, Vanderbilt University Room: 501
Invited Speakers:  Eric Suraud 

Session J28 Superconducting Qubits: Topological Effects, Entanglement and EIT Sponsor: GQI Chair: Britton Plourde, Syracuse University Room: 601

Session J29 Glassy & Amorphous Systems, including Quasicrystals Sponsor: DCMP Room: 603

Session J30 Physical Review X Q&A Session Sponsor: APS Room: 605

Session J31 Focus Session: Beyond Graphene: Synthesis, Defects, Structure, and Properties III Sponsor: DMP Chair: Arend van der Zande, Columbia University Room: 607
Invited Speakers:  David Muller,  Reshef Tenne 

Session J32 Focus Session: Physics of Proteins I Chair: Donghua Zhou, Oklahoma State University Room: 708-712
Invited Speakers:  H. Peter Lu 

Session J33 Few-body and Cold Molecule Physics Sponsor: DAMOP Chair: Hanns-Christoph Nagerl, University of Innsbruck Room: 706

Session J34 Focus Session: Hybrid Quantum Devices Sponsor: DAMOP Chair: Mohammad Hafezi, University of Maryland, College Park Room: 704
Invited Speakers:  Mikhail Lukin 

Session J35 Focus Session: Quantum Computing Architectures and Algorithms: Adiabatic Quantum Computation Sponsor: GQI Room: 702
Invited Speakers:  Kristen Pudenz 

Session J36 Focus Session: Semiconductor Qubits: Multi-Spin Gates & Sequence Optimization Sponsor: GQI Chair: Jake Taylor, National Institute of Standards and Technology Room: 703
Invited Speakers:  Thaddeus Ladd 

Session J37 Focus Session: Graphene Growth on Cu Substrates Sponsor: DMP Chair: Zachary Robinson, U.S. Naval Research Laboratory Room: 705/707
Invited Speakers:  Yong P. Chen 

Session J38 Invited Session: Research and Opportunties at the DOE Nanoscaled Science and Research Centers Sponsor: COM Chair: Fernando Camino, Brookhaven National Laboratory Room: 709/711
Invited Speakers:  Esmeralda Yitamben,  Gonzalo Alvarez,  James Dickerson,  Leonidas E. Ocola,  Guillermo Garcia 

Session J39 Invited Session: Transport, Superconductivity, and Magnetism at the LAO/STO Interface Sponsor: DCMP Chair: Allan H. MacDonald, University of Texas at Austin Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  H.Y. Hwang,  Shahal Ilani,  Mohit Randeria,  Jochen Mannhart 

Session J40 Invited Session: Superconductivity and Magnetism of Iron-based Superconductors II Sponsor: DCMP Chair: Jeffrey W. Lynn, National Institute of Standards and Technology Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Vivek Thampy,  Zhongkai Liu,  Igor Zaliznyak,  Lili Wang,  Fa Wang 

Session J41 Topological Insulators: Experimental Tuning and Extreme Conditions Sponsor: DCMP Chair: Xiaohang Zhang, University of Maryland Room: Mile High Ballroom 3C

Session J42 Majorana Fermions in Nanowires Sponsor: DCMP Chair: Dan Dessau, University of Colorado, Boulder Room: Mile High Ballroom 4A

Session J43 Interaction Effects in Topological Insulators: Theory Sponsor: DCMP Chair: Feng Liu, University of Utah Room: Mile High Ballroom 4B

Session J44 MEMS, NEMS, and Mechanical Properties Sponsor: FIAP Chair: Ichiro Takeuchi, University of Maryland Room: Mile High Ballroom 4C

Session J45 Semiconductor Electronic Structure: Thermodynamic & Optical Properties Sponsor: FIAP Room: Mile High Ballroom 4D

Session J46 Ce- and Yb-based Heavy-Fermion and Non-Fermi Liquid Systems Sponsor: DCMP Chair: Shanta Saha, University of Mayland Room: Mile High Ballroom 4E

Session J47 Metal-Insulator and Other Electronic Phase Transitions: Computational Sponsor: DCMP Room: Mile High Ballroom 4F

Session J48 Focus Session: Spin Transport and Magnetization Dynamics in Metal-Based Systems: Skyrmion II Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Jacob Gayles, Texas A&M University Room: Mile High Ballroom 1A

Session J49 Focus Session: Metal-Metal Bonding: Vanadates and Niobates Sponsor: DMP Chair: Jigang Wang, Ames Lab Room: Mile High Ballroom 1C
Invited Speakers:  Jude Laverock 

Session J50 Focus Session: Graphene Plasmonics Sponsor: DMP Chair: Farhan Rana, Cornell University Room: Mile High Ballroom 1D
Invited Speakers:  Dimitri Basov 

Session J51 Focus Session: Beyond Graphene Devices: Function, Fabrication, and Characterization II Sponsor: DMP Chair: Aaron Jones, University of Washington Room: Mile High Ballroom 1E
Invited Speakers:  Xiaodong Cui 

Session J52 Superconductors Phonons and Electrons Sponsor: DCMP DCOMP Chair: Lilia Boeri, TU-Graz Room: Mile High Ballroom 1F

Session J53 Structure and Properties of Oxide Surfaces Sponsor: DCMP Chair: Daniel Dougherty, North Carolina State University Room: Mile High Ballroom 2C

Session J54 Mott Insulators and Fermi Fluids Sponsor: GMAG Chair: Clarina dela Cruz, Oak Ridge National Laboratory Room: Mile High Ballroom 1B

Session J55 Invited Session: Buckley / McGroddy / Adler / IUPAP YSP/ Nicholson Prize Session Sponsor: DCMP DMP Chair: Arthur Ramirez University of California, Santa Cruz, Laura Greene, University of Illinois Room: Four Seasons Ballroom 1
Invited Speakers:  Philip Kim,  Zhong Lin Wang,  P.C. Canfield,  Clarina de la Cruz,  E. Dan Dahlberg 

Session J56 Invited Session: Dillon Medal Symposium Sponsor: DPOLY Chair: Thomas Russell, University of Massachusetts Amherst Room: Four Seasons Ballroom 4
Invited Speakers:  Ryan Hayward 

Mar 4 2014 4:30PM, Tuesday

Session K0 Meet the APS Editors Reception Sponsor: APS Room: Grand Concourse

Mar 4 2014 5:15PM, Tuesday

Session K51 Student Reception, Awards Ceremony, and Dance Party Sponsor: SPS Room: Sheraton Denver Downtown Four Seasons Ballroom 2-3

Mar 4 2014 5:45PM, Tuesday

Session K1 DCP Business Meeting Sponsor: DCP Room: 103/105

Session K4 GMAG Business Meeting Sponsor: GMAG Room: 112/110

Session K10 DBIO Business Meeting Sponsor: DBIO Room: 201

Session K11 The Status of NSF-DMR in FY14 Room: 203

Session K16 GSNP Business Meeting Sponsor: GSNP Room: 401

Session K21 DPOLY Business Meeting Sponsor: DPOLY Room: 406

Session K24 GIMS Business Meeting Sponsor: GIMS Room: 504

Session K25 GERA Business Meeting Room: 503

Session K26 GSCCM Business Meeting Sponsor: GSCCM Room: 502

Session K27 DCOMP Business Meeting Sponsor: DCOMP Room: 501

Session K36 GQI Business Meeting Sponsor: GQI Room: 703

Session K44 FIAP Business Meeting Sponsor: FIAP Room: Mile High Ballroom 4C

Mar 4 2014 7:00PM, Tuesday

Session K60 DCMP Business Meeting Sponsor: DCMP Room: Sheraton Denver Downtown Plaza Court 3

Session K61 DMP Business Meeting Sponsor: DMP Room: Sheraton Denver Downtown Plaza Court 4

Mar 5 2014 8:00AM, Wednesday

Session L1 Recent Advances in Density Functional Theory V Sponsor: DCP DCOMP Chair: Aurora Pribram-Jones, University of California, Irvine Room: 103/105
Invited Speakers:  Donald Truhlar,  Paul Ayers 

Session L2 Focus Session: Surface Chemistry and Catalysis V Sponsor: DCP Chair: Jill Millstone, University of Pittsburgh Room: 102
Invited Speakers:  J.R. Schmidt,  Jeffrey Greeley 

Session L3 Focus Session: Solvation, Dynamics, and Reactivity in Complex Environments I Sponsor: DCP Chair: Valeria Molinero, University of Utah Room: 107
Invited Speakers:  Gilbert Nathanson,  Amber Krummel 

Session L4 Focus Session: Quantum Spin Liquids Sponsor: GMAG Chair: Alexander Chernyshev, University of California, Irvine Room: 112/110
Invited Speakers:  Olga Petrova 

Session L6 Focus Session: Emergent Properties in Bulk Complex Oxides: Manganites Sponsor: GMAG DMP Chair: Xia Hong, University of Nebraska-Lincoln Room: 108

Session L7 Focus Session: Dynamics and Symmetries of Magnetic Domain Walls Sponsor: GMAG DMP Chair: Haifeng Ding, Nanjing University, China Room: 106
Invited Speakers:  Yizheng Wu,  Aakash Pushp 

Session L8 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors: Spin-Orbit Coupling in 1D and 2D Systems Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Jean Heremans, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 104

Session L10 Focus Session: Single Molecule Studies of Enzymes Sponsor: DBIO Chair: Jennifer Ross Room: 201
Invited Speakers:  Ahmet Yildiz,  Michael Gramlich 

Session L11 Focus Session: Physics of Proteins II Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Corey O'Hern, Yale University Room: 203
Invited Speakers:  Ilme Schlichting,  Dongping Zhong 

Session L12 Invited Session: The Physics of Cell Division Sponsor: DBIO Chair: M. Betterton, University of Colorado Boulder Room: 205
Invited Speakers:  Richard McIntosh,  Nenad Pavin,  Andrea Liu,  Ajit Joglekar,  Sophie Roth 

Session L13 Focus Session: Fe Based Superconductors-Pairing Symmetry Chair: Peter Hirschfield, Unversity of Florida Room: 207
Invited Speakers:  Douglas Scalapino 

Session L14 Invited Session: Understanding Ion Containing Polymer Systems using Computer Simulations Sponsor: DPOLY DCOMP Chair: Gary Grest, Sandia National Laboratories Room: 301-303
Invited Speakers:  Michael Rubinstein,  Dvora Perahia,  Amalie Frischknecht,  Andrey Dobrynin,  Erik Luijten 

Session L15 Focus Session: Inferring Physical Models from Noisy Biological Data Sponsor: DBIO Chair: Steve Presse, University of California, San Francisco Room: 304
Invited Speakers:  Jhih-Wei Chu,  Jayajit Das 

Session L16 Focus Session: Extreme Mechanics: Origami and Structural Metamaterials Sponsor: GSNP DPOLY Chair: Jose Bico, ESPCI Room: 401
Invited Speakers:  Michael De Volder 

Session L17 Focus Session: Friction and Adhesion Sponsor: GSNP Chair: Gianpietro Moras, Fraunhofer IWM Room: 402
Invited Speakers:  Michael Urbakh 

Session L18 Vesicles and Membranes Sponsor: DCMP GSNP Chair: E Lyman, University of Delaware Room: 403

Session L20 Focus Session: Dynamics of Glassy Polymers under Nanoscale Confinement I Sponsor: DPOLY Chair: Connie Roth, Emory University Room: 405
Invited Speakers:  Ophelia Tsui 

Session L21 Focus Session: Polymers for Energy Storage and Conversion II - Photovoltaics Sponsor: DPOLY GERA Chair: Brian Collins, National Institute of Standards and Technology Room: 406
Invited Speakers:  Harald Ade 

Session L22 Focus Session: Directed Assembly of Hybrid Materials I - Crystallization and Multicomponent Systems Sponsor: DPOLY Chair: Christopher Li, Drexel University Room: 407
Invited Speakers:  Christoph Schick,  Lei Zhu 

Session L23 Invited Session: Industrial Physics Forum: Physics and Industrial Applications of Optoelectronics Sponsor: FIAP Chair: Robert Hickernell, National Institute of Standards and Technology, Steven S. Rosenblum, Corning, Inc. Room: 505-507
Invited Speakers:  Alan Willner,  Marin Soljacic,  Carmen Menoni,  John Bowers,  Marshall Jones 

Session L24 Focus Session: NanoPV Novel Photophysics and Transport I Sponsor: GERA Chair: Richard Wiener, Research Corporation for Science Advancement Room: 504
Invited Speakers:  Vanessa Huxter 

Session L25 Focus Session: Thermoelectric Materials Sponsor: GERA DMP Chair: Eric Toberer, Colorado School of Mines Room: 503
Invited Speakers:  Georg K.H. Madsen 

Session L26 Focus Session: Materials in Extremes: High-Strain-Rate Phenomena I Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Dawn Flicker, Sandia National Laboratories Room: 502
Invited Speakers:  Eduardo Bringa,  Bruce Remington 

Session L27 Electronic Structure Methods III Sponsor: DCOMP Chair: James Shepherd, Rice University Room: 501

Session L28 Tutorial for Authors and Referees Sponsor: APS Room: 601

Session L29 Electronic and Valleytronic Properties of Graphene Chair: Michael Fogler, University of California, San Diego Room: 603

Session L30 Graphene Devices: Fabrication, Characterization and Modeling: Nanomechanics Sponsor: DMP Chair: Cory Dean, City College of New York Room: 605
Invited Speakers:  Jim Hone 

Session L31 Focus Session: Computational Discovery and Design of New Materials III Sponsor: DMP DCOMP Chair: Hongjun Xiang, Fudan University Room: 607
Invited Speakers:  Stefan Goedecker 

Session L32 Invited Session: Magnetism in Quantum Gasses Sponsor: DAMOP Room: 708-712
Invited Speakers:  Cheng Chin,  Daniel Greif,  Christian Gross,  Johannes Bauer,  Hanns-Christoph Naegerl 

Session L34 Superconducting Qubits: Two-level Systems & Decoherence Sponsor: GQI Chair: Jerry Chow, IBM Room: 704

Session L35 Focus Session: Quantum Computing Architectures and Algorithms: Quantum Error Correction Sponsor: GQI Room: 702
Invited Speakers:  Daniel Gottesman,  Tomas Jochym-O'Connor 

Session L36 Focus Session: Semiconductor Qubits: Relaxation, Decoherence, and Realistic Devices Sponsor: GQI Chair: Charlie Tahan, LPS Room: 703
Invited Speakers:  Andrew Higginbotham 

Session L37 Focus Session: Vacancy and Grain Boundary Effects in Graphene Sponsor: DMP Chair: Kurt Gaskill, U.S. Naval Research Laboratory Room: 705/707

Session L38 Invited Session: History of the Communication of Science to the Public Sponsor: FHP FOEP Chair: Brian Schwartz, City University of New York Room: 709/711
Invited Speakers:  Frank Burnet,  Karen Rader,  Susan Marie Frontczak,  Dennis Overbye,  Joseph Hanson 

Session L39 Invited Session: Interplay between Charge Order and Superconductivity in Cuprates Sponsor: DCMP Chair: Steven Kivelson, Stanford University Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  Matthieu Le Tacon,  Johan Chang,  Eduardo H. da Silva Neto,  david le boeuf,  Marc-Henri Julien 

Session L40 Invited Session: New Horizons for Magnetism and Competing Phases in Heavy Fermions Sponsor: DCMP Chair: Paul Canfield, Ames Laboratory Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Hilbert v. Loehneysen,  E.D. Mun,  Yoshi Tokiwa,  K. Ishida,  Valentin Taufour 

Session L41 Focus Session: Local Ionic Dynamics and Domain Walls in Oxides Sponsor: DMP Chair: Lane Martin, University of Illinois Room: Mile High Ballroom 3C
Invited Speakers:  Sergei Kalinin,  Tomas Sluka 

Session L42 Focus Session: Topological Insulators: Spin Textures Chair: Zahid Hasan, Princeton University Room: Mile High Ballroom 4A
Invited Speakers:  Alessandra Lanzara 

Session L43 Metals I Sponsor: DCMP Chair: David Singh, Oak Ridge National Laboratory Room: Mile High Ballroom 4B

Session L44 Focus Session: Defects in Semiconductors: Nano Materials Sponsor: DMP FIAP Chair: Jun-Wei Luo, National Renewable Energy Laboratory Room: Mile High Ballroom 4C

Session L45 Semiconductor Electronic Structure: Theory & Spectra I Sponsor: FIAP Chair: Gael Nardin, NIST/University of Colorado Room: Mile High Ballroom 4D

Session L46 Heavy Fermions and Non-Fermi Liquids: Theory Sponsor: DCMP Chair: Pallab Goswami, National High Magnetic Field Laboratory Room: Mile High Ballroom 4E

Session L47 Metal-Insulator and Other Electronic Phase Transitions: Experiment II Sponsor: DCMP Chair: Rajeswari Kolagani, Towson University Room: Mile High Ballroom 4F

Session L48 Invited Session: Light-matter Interaction in Valleytronic Materials and Topological Insulators Sponsor: DCMP Room: Mile High Ballroom 1A-1B
Invited Speakers:  Franco Nori,  Zubin Jacob,  Di Xiao,  Zhou Li,  Andre Saraiva 

Session L49 Focus Session: Spectrocopy, Magnetism, and Transport at LaAlO3/SrTiO3 Interfaces Sponsor: DMP Chair: Jochen Mannhart, Max Planck Institute for Solid State Research Room: Mile High Ballroom 1C
Invited Speakers:  Claudia Cancellieri 

Session L50 Focus Session: Quantum Plasmonics, Metamaterials, and Nanocrystals Chair: Yanwen Wu, University of South Carolina Room: Mile High Ballroom 1D
Invited Speakers:  Jeremy Baumberg 

Session L51 Focus Session: Beyond Graphene Devices: Function, Fabrication, and Characterization III Sponsor: DMP Chair: Jing Shi, University of California, Riverside Room: Mile High Ballroom 1E
Invited Speakers:  Li Shi 

Session L52 Focus Session: Superconductivity, Vortex Matter I Sponsor: DMP Chair: Leonardo Civale, Los Alamos National Laboratory Room: Mile High Ballroom 1F
Invited Speakers:  Francois Peeters,  W.K. Kwok 

Session L53 Focus Session: Molecular Adsorption and Metal and Oxide Film Growth Sponsor: DMP Chair: Shirley Chiang, University of California, Davis Room: Mile High Ballroom 2C

Mar 5 2014 10:45AM, Wednesday

Session L54 Meet the APS Editors Coffee Break Sponsor: APS Room: Exhibit Hall F

Mar 5 2014 11:15AM, Wednesday

Session M1 Recent Advances in Density Functional Theory VI Sponsor: DCP DCOMP Chair: Jianwei Sun, Temple University Room: 103/105
Invited Speakers:  Aron Cohen 

Session M2 Focus Session: Charge & Energy Transfer I Sponsor: DCP Chair: Nathan Gabor, Massachusetts Institute of Technology Room: 102
Invited Speakers:  Arend van der Zande,  Xiaodong Xu,  Feng Wang 

Session M3 Physics Education Sponsor: FEd Chair: Deepak Iyer, The Pennsylvania State University Room: 107

Session M4 Focus Session: Pyrochlore magnets: spin ice and spin liquid Sponsor: GMAG Chair: Oleg Tchernyshyov, Johns Hopkins University Room: 112/110
Invited Speakers:  Tom Fennell 

Session M6 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films and Heterostructures: Ferroelectric Effects Sponsor: DMP GMAG Chair: Yu-Miin Sheu, Los Alamos National Laboratory Room: 108
Invited Speakers:  Dennis Meier,  Somdutta Mukherjee 

Session M7 Focus Session: Molecular Nanomagnets Sponsor: GMAG Chair: Stephen Hill, Florida State University and NHMFL Room: 106
Invited Speakers:  Michael Baker 

Session M8 Focus Session: Spin Hall Effect and Related Phenomenon Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Luqiao Liu, IBM TJ Watson Research Center Room: 104
Invited Speakers:  Bingfeng Miao 

Session M10 FIAP Prize Session: Beyond Academia: Personal Journeys of Successful Physics Careers in Industry Sponsor: FIAP Chair: Gregory Meisner, General Motors Global Research and Development Room: 201
Invited Speakers:  W. Dale Compton,  Paul Grant 

Session M12 Invited Session: The Impact of Heterogeneous High Performance Computing Platforms on Computational Physics Sponsor: DCOMP Chair: Barry Schneider, National Science Foundation Room: 205
Invited Speakers:  Viktor Decyk,  Andrei Alexandru,  R. Glenn Brook,  Thomas Cheatham 

Session M13 Focus Session: Fe-based Superconductors-Optical properties Chair: David Tanner, University of Florida Room: 207
Invited Speakers:  Masamichi Nakajima 

Session M14 Invited Session: Physics for Everyone Sponsor: DMP Chair: John Mitchell, Argonne National Laboratory Room: 301-303
Invited Speakers:  Lawrence Krauss,  Anthony F. Starace,  Ronald Walsworth,  David Stevenson,  James Proudfoot 

Session M16 Focus Session: Computational Studies of Thermoelectric Materials Sponsor: DCOMP Chair: Emmanouil Kioupakis, University of Michigan Room: 401
Invited Speakers:  D.J. Singh,  Mona Zebarjadi 

Session M17 Fracture and Other Problems in Statistical Physics Sponsor: GSNP Room: 402

Session M18 Rheology & Phases of Complex Colloidal Systems Sponsor: GSNP Chair: Alberto Fernandez-Nieves, Georgia Institute of Technology Room: 403

Session M21 Focus Session: Beyond Graphene Devices: Function, Fabrication, and Characterization IV Sponsor: DMP Chair: Darshana Wickramaratne, University of California, Riverside Room: 406

Session M22 Hydrogen Storage, Transportation & Novel PV Sponsor: GERA Chair: Peter Pfeifer, University of Missouri Room: 407

Session M23 Invited Session: Industrial Physics Forum: Advances in Measurement Technology Sponsor: FIAP Chair: Martin Poitzsch, Schlumberger-Doll Research Room: 505-507
Invited Speakers:  Joseph Dehmer,  Jason Cleveland,  Alain Diebold,  Lawrence Crum,  Harold Pfutzner 

Session M24 Focus Session: NanoPV Novel Photophysics and Transport II Sponsor: GERA Chair: Mark Lusk, Colorado School of Mines Room: 504
Invited Speakers:  Gergely Zimanyi 

Session M25 Focus Session: Thermoelectrics - Phonons and Heat Conduction I Sponsor: GERA DMP Chair: Andrew May Room: 503
Invited Speakers:  Joseph Heremans 

Session M26 Focus Session: Materials in Extremes: High-Strain-Rate Phenomena II Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Bruce Remington, Lawrence Livermore National Laboratory Room: 502
Invited Speakers:  Timothy Germann,  Amy Lazicki 

Session M27 Focus Session: Petascale Science and Beyond: Applications and Opportunities for Materials Science III Sponsor: DCOMP Chair: Jack Wells, Oak Ridge National Laboratory Room: 501
Invited Speakers:  Aurel Bulgac 

Session M28 Superconducting Qubits: Measurement & Photodetection Sponsor: GQI Chair: Konrad Lenhert, National Institute of Standards and Technology Room: 601

Session M29 Quench dynamics Sponsor: DAMOP Chair: Marcos Rigol, Penn State Room: 603

Session M30 Focus Session: Graphene Devices: Fabrication, Characterization and Modeling: Sensing using 2D Materials Sponsor: DMP Chair: Aldo Migone, Southern Illinois University Room: 605
Invited Speakers:  Alan Johnson 

Session M31 Focus Session: Computational Discovery and Design of New Materials IV Sponsor: DMP DCOMP Chair: Manh Cuong Nguyen, Ames Laboratory Room: 607
Invited Speakers:  Thomas Koschny 

Session M32 Invited Session: Semiconductor Qubits Sponsor: GQI DCMP Chair: Malcolm Carroll, Sandia National Laboratories Room: 708-712
Invited Speakers:  Jason Petta,  Mark Eriksson,  Robin Blume-Kohout,  Michelle Simmons,  Amir Yacoby 

Session M33 Invited Session: Postdocs and the Application Process Sponsor: FGSA Chair: David Anderson, University of Michigan Room: 706
Invited Speakers:  Ronny Thomale,  Candace Pfefferkorn,  Paul Sokol 

Session M34 Focus Session: AMO Quantum Information Processing: Ion Trapping Technologies Sponsor: GQI DAMOP Chair: L. Paul Parazzoli, Sandia National Laboratories Room: 704
Invited Speakers:  Hartmut Haeffner 

Session M35 Spin-orbit Coupling and the BEC-BCS Crossover Sponsor: DAMOP Chair: Cheng Chin, University of Chicago Room: 702

Session M36 Superconducting Qubits: Fabrication & Materials Sponsor: GQI Chair: Andreas Wallraff, ETH Zurich Room: 703

Session M37 Focus Session: Graphene on Cu and Other Metal Substrates Sponsor: DMP Chair: Paul Thibado, University of Arkansas Room: 705/707

Session M38 Invited Session: The Keithley Award Session: Submolecular Resolution and Exchange Force Measurements Using Atomic Force Microscopy with Quartz Cantilevers Sponsor: GIMS Chair: Joseph Stroscio, National Institute of Standards and Technology Room: 709/711
Invited Speakers:  Franz Giessibl,  Philip Moriarty,  Leo Gross,  Jascha Repp,  Xiaohui Qiu 

Session M39 Invited Session: SmB6: A Possible Topological Kondo Insulator Sponsor: DCMP Chair: Zach Fisk, University of California, Irvine Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  Piers Coleman,  Dae-Jeong Kim,  Xi Dai,  M.Z. Hasan,  J. Paglione 

Session M40 Invited Session: Onsager / Lilienfeld / UG Inst / Apker 1 Prize session Sponsor: DCMP GSNP Chair: Bulbul Chakraborty, Brandeis University Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Vladimir Mineev,  Edward Ott,  Tom Solomon,  Guy Marcus 

Session M41 Topological Superconductors: Bulk and Interfaces Sponsor: DCMP Chair: Wei-Feng Tsai, University of Taiwan Room: Mile High Ballroom 3C

Session M42 Spectroscopy of Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Andrei Sushkov, University of Maryland Room: Mile High Ballroom 4A

Session M43 Electronic Structures of Insulators and Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Tai C. Chiang, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: Mile High Ballroom 4B

Session M44 Focus Session: Defects in Semiconductors: Oxides Sponsor: DMP FIAP Chair: Zhengyu Zhang, China University of Science and Technology Room: Mile High Ballroom 4C
Invited Speakers:  Bing Wang 

Session M45 Semiconductor Electronic Structure: Theory & Spectra II Sponsor: FIAP Chair: Alex Demkov, University of Texas at Austin Room: Mile High Ballroom 4D

Session M46 Hidden Order, URu2Si2 and Other U-Based Heavy-Fermion Systems Sponsor: DCMP Chair: Nick Butch, National Institute of Standards and Technology Room: Mile High Ballroom 4E

Session M47 Metal-Insulator and Other Electronic Phase Transitions: Experiment III Sponsor: DCMP Chair: Eric J. Walter, The College of William and Mary Room: Mile High Ballroom 4F

Session M48 Invited Session: Advances in Correlated Electron Systems Sponsor: DCMP Room: Mile High Ballroom 1A-1B
Invited Speakers:  Frank Steglich,  Elizabeth Schemm,  Michael Lang,  Yoshiteru Maeno,  E. Fradkin 

Session M49 Focus Session: Oxide Thin Films: Growth and Properties Sponsor: DMP Chair: Stefano Gariglio, University of Geneva Room: Mile High Ballroom 1C

Session M50 Nanostructures and Metamaterials Sponsor: DMP Room: Mile High Ballroom 1D
Invited Speakers:  Zhenchao Dong 

Session M51 Focus Session: Beyond Graphene: Synthesis, Defects, Structure, and Properties VI Sponsor: DMP Chair: Fan Zhang, University of Pennsylvania Room: Mile High Ballroom 1E

Session M52 ARPES in Copper-oxide Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Timir Datta, University of South Carolina Room: Mile High Ballroom 1F

Session M53 Surfaces, Interfaces and Thin Films: Electronic Structures and Size Effects Sponsor: DCMP Room: Mile High Ballroom 2C

Session P1 Poster Session III (11:15 - 14:30 - DPOLY, DCP, DBIO, GSNP) Room: Exhibit Hall F

Mar 5 2014 12:30PM, Wednesday

Session Q0 Meet Your Future: Industrial Careers for Physicists Sponsor: FIAP Room: 203

Mar 5 2014 2:30PM, Wednesday

Session Q1 Focus Session: Charge & Energy Transfer II Sponsor: DCP Chair: Xiaoyang Zhu, Columbia University Room: 103/105
Invited Speakers:  Jiwoong Park,  Martin Wolf,  Tianquan Lian 

Session Q2 Focus Session: Surface Chemistry and Catalysis VI Sponsor: DCP Chair: J.R. Schmidt, University of Wisconsin-Madison Room: 102
Invited Speakers:  Jill Millstone,  Suljo Linic 

Session Q3 Focus Session: Solvation, Dynamics, and Reactivity in Complex Environments II Sponsor: DCP Chair: Francesco Paesani, University of California, San Diego Room: 107
Invited Speakers:  Michael Fayer,  Ward Thompson 

Session Q4 Focus Session: Pyrochlore Magnets: Ordering and Freezing Sponsor: GMAG Chair: Michel Gingras, University of Waterloo Room: 112/110

Session Q6 Focus Session: Emergent Properties in Bulk Complex Oxides: Fe-Oxide and Hexaferrite Sponsor: GMAG DMP Chair: M. Khan, Miami University, Ohio Room: 108
Invited Speakers:  Sae Hwan Chun 

Session Q7 Focus Session: Magnetic Domains and Domain Walls Sponsor: GMAG Chair: Randy Dumas, Gothenburg University, Sweden Room: 106
Invited Speakers:  Sunil Sinha 

Session Q8 Focus Session: Spin Wave Phenomena and Spin Pumping and Damping Sponsor: GMAG Chair: Carl Boone, National Institute of Standards and Technology, Boulder Room: 104
Invited Speakers:  Takeshi Seki 

Session Q10 Focus Session: Evolution, Co-evolution, and Game Theory Sponsor: DBIO GSNP Chair: Alexandre Morozov, Rutgers University Room: 201
Invited Speakers:  Nigel Goldenfeld,  Erwin Frey 

Session Q11 Nucleic Acids: Structure, Analysis, and Interaction with Proteins Sponsor: DBIO Room: 203

Session Q12 Invited Session: Irreversibilty and Entropy Production in Biological Dynamics Sponsor: GSNP DBIO Chair: Jeremy England, Massachusetts Institute of Technology Room: 205
Invited Speakers:  Mara Prentiss,  Pierre Gaspard,  Pankaj Mehta,  Chao Tang,  Steve Presse 

Session Q13 Focus Session: Fe-based Superconductors-STM and Neutrons Sponsor: DMP Chair: Andreas Kreyssig, Iowa State University Room: 207
Invited Speakers:  Yayu Wang 

Session Q14 Invited Session: Physics of Proteins: New Insights on Hydrogen Bonding and Proton Transfer Sponsor: DBIO DCOMP Chair: Wouter Hoff, Oklahoma State University Room: 301-303
Invited Speakers:  Steven Boxer,  Noam Agmon,  Aihua Xie,  Hiroshi Ishikita,  Nick Pace 

Session Q15 Pattern Formation & Nonlinear Dynamics Sponsor: DFD Chair: Sandra Troian, California Institute of Technology Room: 304

Session Q16 Extreme Mechanics: (more) Toys, Theory, and Fluid-Structure Interaction Sponsor: GSNP Chair: Douglas Holmes, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 401

Session Q17 Focus Session: Network of Networks Chair: Antonio Scala, CNR-ISC Institute for Complex Systems Room: 402
Invited Speakers:  Guido Caldarelli 

Session Q18 Disordered and Glassy Systems I Sponsor: DCMP GSNP Chair: Alexei Sokolov, University of Tennessee/Knoxville Room: 403

Session Q19 Focus Session: Theory and Simulations of Macromolecules VII - Chain Conformation Sponsor: DPOLY Chair: Ting Ge, The University of North Carolina at Chapel Hill Room: 404

Session Q20 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Charge Transport Sponsor: DMP DPOLY Chair: Brian Collins, National Institute of Standards and Technology Room: 405
Invited Speakers:  Rodrigo Noriega 

Session Q21 Focus Session: Polymers for Energy Storage and Conversion III - Ion Transport Sponsor: DPOLY GERA Chair: Dan Hallinan, Florida State University Room: 406
Invited Speakers:  Thomas Epps, III 

Session Q22 Focus Session: Directed Assembly of Hybrid Materials II Sponsor: DPOLY Chair: Sanat Kumar, Columbia University Room: 407
Invited Speakers:  Michael Bockstaller,  Spiros H. Anastasiadis 

Session Q23 Invited Session: Dynamics of Fluids at Interfaces Sponsor: DFD DPOLY Chair: Joshua McGraw, Saarland University Room: 505-507
Invited Speakers:  Lyd\'eric Bocquet,  Kathleen Stebe,  Jacco Snoeijer,  Marcus Mueller,  Dirk Aarts 

Session Q24 Novel Instrumentation and Measurements for Biomedical Research Sponsor: GIMS Chair: Larry Nagahara, Office of Physical Scinences - Oncology, National Cancer Institute Room: 504
Invited Speakers:  Thomas Thundat 

Session Q25 Focus Session: Thermoelectrics: Controlling Spin Sponsor: GERA DMP FIAP Chair: Joseph Heremans, Ohio State University Room: 503
Invited Speakers:  B.C. Sales 

Session Q26 Focus Session: Materials in Extremes: Reactive Chemistry Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Timothy Germann, Los Alamos National Laboratory Room: 502
Invited Speakers:  Marc Cawkwell,  Evan Reed 

Session Q27 Focus Session: Electron-hole Interaction in Nanoparticles Sponsor: DCOMP Chair: Ari Chakraborty, Syracuse University Room: 501
Invited Speakers:  Leeor Kronik 

Session Q28 Focus Session: Superconducting Qubits: Trajectories & Measurement Sponsor: GQI Chair: Andrew Cross, IBM Room: 601
Invited Speakers:  Landry Bretheau 

Session Q29 Graphene Defects and Functionalization Sponsor: DCMP Chair: Carl Ventrice, College of Nanoscale Science and Engineering, SUNY Albany Room: 603

Session Q30 The Physics of Climate Sponsor: GPC Room: 605
Invited Speakers:  Hezi Gildor 

Session Q31 Graphene: Raman Spectroscopy and Phonons Sponsor: DMP DCMP Chair: Tony Heinz, Columbia University Room: 607

Session Q32 Invited Session: Quantum Computing Architectures Sponsor: GQI Chair: Andrew Landahl, Sandia National Laboratories Room: 708-712
Invited Speakers:  Krysta Svore,  Kevin Young,  Robert Raussendorf,  C. Jones,  Olivier Landon-Cardinal 

Session Q33 Quantum Entanglement II Sponsor: GQI Room: 706

Session Q34 Bose Gases Sponsor: DAMOP Chair: Michael Foss-Feig, JQI Room: 704

Session Q35 Focus Session: Hybrid Quantum Systems Sponsor: DAMOP Chair: Charles Clark, JQI/NIST Room: 702
Invited Speakers:  Andreas Nunnenkamp 

Session Q36 Topological Quantum Information Sponsor: GQI Room: 703

Session Q37 Focus Session: Beyond Graphene Devices: Function, Fabrication, and Characterization V Sponsor: DMP Chair: Wenjuan Zhu, IBM Watson Research Center Room: 705/707
Invited Speakers:  Roman Gorbachev 

Session Q38 Superconducting Qubits: Amplifiers & Readout Sponsor: GQI Chair: Stefano Poletto, University of Delft Room: 709/711

Session Q39 Superconductivity: Sr2RuO4 and Related Materials Sponsor: DCMP Chair: Maxim Khodas, University of Iowa Room: Mile High Ballroom 2A-3A

Session Q40 Invited Session: Cell Motility in Three-Dimensions Sponsor: DBIO DFD Chair: Moumita Das, Rochester Institute of Technology Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Clare Waterman,  Denis Wirtz,  Mingming Wu,  J.M. Schwarz,  Ben Fabry 

Session Q41 Focus Session: Complex Oxide Thin-Film Growth Sponsor: DMP DCOMP Chair: Stephen Hellberg, Naval Research Laboratory Room: Mile High Ballroom 3C
Invited Speakers:  Lane Martin 

Session Q42 Focus Session: Topological Materials, Synthesis and Characterization Sponsor: DMP Chair: Ale Lanzara, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: Mile High Ballroom 4A
Invited Speakers:  Genda Gu 

Session Q43 Metals II Chair: David Parker, Oak Ridge National Laboratory Room: Mile High Ballroom 4B

Session Q44 Materials: Synthesis, Growth, & Processing Sponsor: FIAP Room: Mile High Ballroom 4C

Session Q45 Bionanotechnology and Applications of Polymers and Biomaterials Sponsor: FIAP Room: Mile High Ballroom 4D

Session Q46 Strongly Correlated Electron Systems: Hubbard Model and other Many Body Theories Sponsor: DCMP Chair: Hae-Young Kee, University of Toronto Room: Mile High Ballroom 4E

Session Q47 Magnetic Oxides, V2O3 and Related: Experiment Sponsor: DCMP Chair: Dimitri Basov, University of California, San Diego Room: Mile High Ballroom 4F

Session Q48 Superconductivity: Material and Properties Sponsor: DCMP Chair: Martin Nikolo, St. Louis University Room: Mile High Ballroom 1A-1B

Session Q49 Focus Session: Conductivity and Its Control at LaAlO3/SrTiO3 Interfaces Sponsor: DMP Chair: Shahal Ilani, Weizmann Institute of Science Room: Mile High Ballroom 1C
Invited Speakers:  K.A. Moler 

Session Q50 Photonic Structures and Semiconductor Lasers Sponsor: DCMP Room: Mile High Ballroom 1D

Session Q51 Focus Session: Beyond Graphene: Synthesis, Defects, Structure, and Properties VII Sponsor: DMP Chair: Eugenio Cinquanta, CNR-IMM MDM Laboratory Room: Mile High Ballroom 1E
Invited Speakers:  Joshua Goldberger 

Session Q52 Physical Properties of Copper-oxide Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Antony Carrington, University of Bristol Room: Mile High Ballroom 1F

Session Q53 Surfaces, Interfaces, and Thin Films: Molecules on Surfaces Sponsor: DMP Chair: Chenggnag Tao, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: Mile High Ballroom 2C

Session Q57 The Fred Kavli Special Symposium: The Many Electron Problem -- Where are we now? Sponsor: APS Chair: Leon Balents, University of California, Santa Barbara Room: Four Seasons Ballroom
Invited Speakers:  Yoshinori Tokura,  Laura Greene,  James Eisenstein,  Steven Kivelson,  Steven White 

Mar 5 2014 5:30PM, Wednesday

Session R41 ``App-y'' Hour Room: Sheraton Denver Downtown Governor's Square 10

Mar 5 2014 5:45PM, Wednesday

Session R10 Report on NSF Workshop on Challenges and Opportunities of Polymer and Soft Matter Theory and Simulation Room: 201

Session R11 Town Hall Meeting on High Magnetic Field Sciences Room: 203

Session R12 Funding Opportunities - Physical Sciences in Oncology Sponsor: DBIO Chair: Larry Nagahara, National Cancer Institute Office of the Physical Sciences in Oncology Room: 205

Session R40 GPC Business Meeting Sponsor: GPC Room: Mile High Ballroom 2B-3B

Mar 5 2014 6:00PM, Wednesday

Session R46 NSBP Networking Session Sponsor: APS Room: Sheraton Denver Downtown Governor's Square 9

Session R47 LGBT Roundtable Discussion: Meet-up and Mentoring Discussion Sponsor: APS Room: Sheraton Denver Downtown Governor's Square 11

Mar 5 2014 7:00PM, Wednesday

Session R49 Diversity Networking Reception Sponsor: APS Room: Sheraton Denver Downtown Governor's Square 15

Mar 5 2014 7:30PM, Wednesday

Session R48 Special Evening Event Hosted by the Editors of Physics Sponsor: APS Chair: Matteo Rini, Deputy Editor of Physics Room: Sheraton Denver Downtown Plaza Ballroom ABC
Invited Speakers:  Seth Lloyd 

Mar 5 2014 8:00PM, Wednesday

Session R50 A Staged Reading of the Play: W=S:Transistor Shock Sponsor: FHP Room: Sheraton Denver Downtown Governor's Square 14

Mar 5 2014 9:00PM, Wednesday

Session R51 Rock 'n Roll Physics Sing Along (Listening-Along Encouraged) Sponsor: APS Room: Sheraton Denver Downtown (Tower) Windows

Mar 6 2014 8:00AM, Thursday

Session S1 Focus Session: Charge & Energy Transfer III Sponsor: DCP Chair: Martin Wolf, Fritz-Haber-Institute Room: 103/105
Invited Speakers:  Carlos Silva,  David Beljonne 

Session S2 Focus Session: Solvation, Dynamics, and Reactivity in Complex Environments III Sponsor: DCP Chair: Christine Payne, Georgia Institute of Technology Room: 102
Invited Speakers:  Francesco Paesani,  Alenka Luzar 

Session S3 Focus Session: Intracellular Organization Sponsor: DBIO Chair: Margaret Gardel, The University of Chicago Room: 107
Invited Speakers:  Allen Liu,  Shermali Gunawardena 

Session S4 Focus Session: Kagome Antiferromagnets I Sponsor: GMAG Chair: Oleg Tchernyshyov, Johns Hopkins University Room: 112/110
Invited Speakers:  Laura Messio 

Session S6 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films and Heterostructures: Interface Effects Sponsor: DMP GMAG Chair: Jason Hoffman, National Institute of Standards and Technology Room: 108
Invited Speakers:  Yaohua Liu,  Xianglin Ke 

Session S7 Focus Session: Low-D Quantum Spins II Sponsor: GMAG Chair: Tom Lancaster, Durham University Room: 106
Invited Speakers:  Christopher Landee 

Session S8 Focus Session: Spin-Dependent Transport, Tunneling, and Spin Torque Sponsor: GMAG Chair: Kui Gong, McGill University Room: 104

Session S10 Focus Session: Confined Nucleic Acids I Sponsor: DBIO Chair: Robert Riehn, North Carolina State University Room: 201
Invited Speakers:  Patrick Doyle 

Session S11 Focus Session: Physics of Proteins III Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Andrea Markelz, SUNY Buffalo Room: 203
Invited Speakers:  Wei Wang,  Brian Dyer 

Session S12 Invited Session: Impacts of Physics Research on the Economy Sponsor: FPS Chair: Pushpalatha Bhat, Fermi National Accelerator Laboratory Room: 205
Invited Speakers:  Peter Littlewood,  David Lee,  Thomas Baer,  Venkat Selvamanickam 

Session S13 Focus Session: Fe Based Superconductors-DFT and Pressure Effect Chair: Rong Yu, Renmin University of China Room: 207
Invited Speakers:  Roser Valenti 

Session S14 Invited Session: Dynamics of Polymers at Interfaces and in Confinement Sponsor: DPOLY DFD Chair: Oliver Baeumchen, Max Planck Institute for Dynamics and Self-Organization Room: 301-303
Invited Speakers:  Frederic Restagno,  Mark Robbins,  Hugues Bodiguel,  Narayanan Menon,  John Torkelson 

Session S15 Focus Session: Active Soft Matter III - Soft, Self-Propelled Particles Sponsor: DPOLY DBIO GSNP Chair: Juan Aragones, Massachusetts Institute of Technology Room: 304

Session S16 Extreme Mechanics: Morigami, Metamaterials, and Elasticity Sponsor: GSNP DPOLY Chair: Gregory Grason, University of Massachusetts-Amherst Room: 401

Session S17 Avalanches and Rearrangements during Shear Chair: Karen Daniels, North Carolina State University Room: 402

Session S18 Disordered and Glassy Systems II Sponsor: DCMP GSNP Chair: Sindee Simon, Texas Tech University Room: 403

Session S19 Focus Session: Thin Films of Block Copolymers and Hybrid Materials I - Solvent Vapor Annealing Sponsor: DPOLY Chair: Mark Stoykovich, Chemical and Biological Engineering, University of Colorado Room: 404
Invited Speakers:  Bryan Vogt 

Session S20 Polymer Glasses Sponsor: DPOLY Chair: Rodney Priestly Room: 405

Session S21 Focus Session: Polymer Nanocomposites I - Active Particles and Dynamics Sponsor: DPOLY GSNP Chair: Nigel Clarke, University of Sheffield Room: 406
Invited Speakers:  Joao Cabral 

Session S22 Charged and Ion-Containing Polymers Sponsor: DPOLY Chair: Yossef Elabd, Drexel University Room: 407

Session S23 Invited Session: Industrial Physics Forum: Frontiers of Nanomaterials and Interfaces Sponsor: FIAP Chair: Ichiro Takeuchi, University of Maryland, Luigi Colombo, Texas Instruments Incorporated Room: 505-507
Invited Speakers:  Rodney Ruoff,  Liangbing Hu,  Theresa Mayer,  Sadasivan Shankar,  Andre Nel 

Session S24 Detectors, Sensors, and Transducers Sponsor: GIMS Chair: Rob Duncan, University of Missouri Room: 504

Session S25 Focus Session: Thermoelectrics - Phonons and Heat Conduction II Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Jonathan Malen, Carnagie Mellon University Room: 503
Invited Speakers:  Jihui Yang 

Session S26 Focus Session: Materials in Extremes Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Marc Cawkwell, Los Alamos National Laboratory Room: 502

Session S27 Quantum Many-Body Systems I Sponsor: DCOMP Chair: Robert DiStasio Jr., Princeton University Room: 501

Session S32 Invited Session: Topological Quantum Information and Phases of Matter Sponsor: GQI DCMP Chair: Parsa Bonderson, Microsoft Corporation Room: 708-712
Invited Speakers:  R.M. Lutchyn,  Roger Mong,  Jeongwan Haah,  Xiao-Liang Qi,  Ashvin Vishwanath 

Session S33 Focus Session: Artificial Gauge Fields and Systems with Long Range Interactions II Sponsor: DAMOP Chair: Chuangwei Zhang, University of Texas, Dallas Room: 706
Invited Speakers:  Peter Engels 

Session S34 Focus Session: AMO Quantum Information Processing: Photons and Atoms Sponsor: GQI DAMOP Chair: Grant Biedermann, Sandia National Laboratories Room: 704
Invited Speakers:  Jonathan Dowling,  Poul Jessen 

Session S35 Vortices, Solitons, and Driven Systems Sponsor: DAMOP Chair: Tom Purdy, JILA Room: 702

Session S36 Focus Session: Semiconductor Qubits: Device, Control, and Measurement System Engineering Sponsor: GQI Chair: Matt Borselli, HRL Room: 703
Invited Speakers:  David Reilly 

Session S37 Focus Session: Carbon Nanotubes: Diameter, Wall & Chirality Control Sponsor: DMP Room: 705/707
Invited Speakers:  Mildred Dresselhaus 

Session S38 Invited Session: Assessment Issues in Physics Education Sponsor: FEd Chair: Eric Brewe, Florida International University Room: 709/711
Invited Speakers:  Eugenia Etkina,  Wendy Adams,  Heather Lewandowski,  Melissa Dancy 

Session S39 Invited Session: Artificial Spin Ice and Artificial Frustrated Systems: Desiging Topology, Controlling Frustration, Engineering Emergence Sponsor: DCMP GMAG Chair: Cristiano Nisoli, Los Alamos National Laboratory Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  Ian Gilbert,  Peter Derlet,  Will Branford,  Olle Heinonen,  Haifeng Ding 

Session S40 Invited Session: Spin Current and Magnetization Dynamics--Pure Spin Current Generation and Transport Sponsor: GMAG Chair: Paul Crowell, University of Minnesota Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Robert Buhrman,  Sergej Demokritov,  Pengke Li,  Yong Pu,  Mingzhong Wu 

Session S41 Focus Session: Hexagonal Manganites and Ferrites and Perovskite Stannates Sponsor: DMP DCOMP Chair: Hiroyuki Takenaka, University of Pennsylvania Room: Mile High Ballroom 3C
Invited Speakers:  Yu Kumagai 

Session S42 Focus Session: New Topological Materials Sponsor: DMP Chair: Genda Gu, Brookhaven National Laboratory Room: Mile High Ballroom 4A
Invited Speakers:  Feng Liu 

Session S43 Weyl Semimetals: Theory and Experiment Sponsor: DCMP Chair: Steven Disseler, National Institute of Standards and Technology Room: Mile High Ballroom 4B

Session S44 Focus Session: Defects in Semiconductors: Defects Engineering Sponsor: FIAP Chair: Andriy Zakutayev, National Renewable Energy Laboratory Room: Mile High Ballroom 4C

Session S45 Semiconductors: Thermodynamic & Transport Properties I Sponsor: FIAP Chair: Lucas Lindsay, U.S. Naval Research Laboratory Room: Mile High Ballroom 4D

Session S46 Organic Conductors and Related Topics Sponsor: DCMP Chair: Claude Bourbonnais, Universite de Sherbrooke Room: Mile High Ballroom 4E

Session S47 Low Temperature Properties of He3 Sponsor: DCMP Chair: William Halperin, Northwestern University Room: Mile High Ballroom 4F

Session S48 Invited Session: Multi-orbital Effects and Pairing Symmetry in Iron-Based Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Andrey Chubukov, University of Wisconsin-Madison Room: Mile High Ballroom 1A-1B
Invited Speakers:  R. Fernandes,  Adriana Moreo,  Hong Ding,  Fazel Fallah Tafti,  Saurabh Maiti 

Session S49 Focus Session: Oxide Surfaces, Oxygen Vacancies/Disorder, Doped SrTiO3 Sponsor: DMP Chair: Gervasi Herranz, Institut de Ciencia de Materials de Barcelona Room: Mile High Ballroom 1C

Session S50 Focus Session: Mesoscopic Materials and Devices I Sponsor: DMP Chair: John Sarrao, Los Alamos National Laboratory Room: Mile High Ballroom 1D
Invited Speakers:  Robert Suter,  Rodolfo Miranda 

Session S51 Focus Session: Beyond Graphene Devices: Function, Fabrication, and Characterization VI Sponsor: DMP Chair: Bernhard Urbaszek, CNRS Toulouse Room: Mile High Ballroom 1E
Invited Speakers:  ZX Shen 

Session S52 Focus Session: Supercondcutivity, Vortex Matter II Sponsor: DMP Chair: Alex Gurevich, Old Dominion University Room: Mile High Ballroom 1F
Invited Speakers:  Shi-Zeng Lin,  Jose Vicent 

Session S53 Focus Session: Electron, Ion, and Exciton Transport in Nanostructures I Sponsor: DMP Chair: Matthew Gilbert, University of Illinois Room: Mile High Ballroom 2C
Invited Speakers:  Vasili Perebeinos 

Mar 6 2014 11:15AM, Thursday

Session T1 Focus Session: Physics of Behavior I Sponsor: DBIO Chair: Greg Stephens, Vrije University Amsterdam Room: 103/105
Invited Speakers:  Fernando Peruani 

Session T2 Surfaces, Nanoparticles, and Materials Sponsor: DCP Chair: Gilbert Nathanson, University of Wisconsin-Madison Room: 102

Session T3 Spectroscopy and Structure Sponsor: DCP Chair: David Chandler, Sandia National Laboratories Room: 107

Session T4 Focus Session: Kagome Antiferromagnets II Sponsor: GMAG Chair: Cristian Batista, Los Alamos National Laboratory Room: 112/110
Invited Speakers:  G.W. Chern 

Session T6 Focus Session: Emergent Properties in Bulk Complex Oxides: Titanates and Ruthenates Sponsor: GMAG DMP Chair: Matt Langner, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 108

Session T7 Focus Session: Magnetic Nanoparticles Chair: Xuemei May Cheng, Bryn Mawr College Room: 106

Session T8 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors: Spin Hall Effect and Topological Insulators Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Enrique Cobas, Naval Research Laboratory Room: 104
Invited Speakers:  Federico Bottegoni 

Session T10 Focus Session: Confined Nucleic Acids II Sponsor: DBIO Chair: Kevin Dorfman, University of Minnesota Room: 201
Invited Speakers:  Chia-Fu Chou 

Session T11 Focus Session: Systems Biology Sponsor: DBIO Chair: Jeff Gore, Massachusetts Institute of Technology Room: 203
Invited Speakers:  Ibrahim Cisse,  Eugene Shakhnovich 

Session T12 Invited Session: Functional Dynamics of Proteins from Physics to Biology Sponsor: DBIO Chair: Xiang-Qiang Chu, Wayne State University, and Michael Brown, University of Arizona Room: 205
Invited Speakers:  Steven Schwartz,  Xiang-qiang Chu,  Thomas Miller,  Michael Brown,  Jack Freed 

Session T13 Focus Session: Fe-Based Superconductors-STEM,11's,Various Sponsor: DMP Chair: Amlan Biswas, University of Florida Room: 207
Invited Speakers:  Claudia Cantoni 

Session T14 Invited Session: Novel Nonlinear Spectroscopic Techniques for Understanding Material Structure and Function Sponsor: DLS Chair: Henry Kapteyn, JILA, CU Boulder and NIST Room: 301-303
Invited Speakers:  Keith Nelson,  Dmitry Yarotski,  Markus Raschke,  Xiaoqin (Elaine) Li,  Richard Schaller 

Session T15 Focus Session: Active Soft Matter IV- Locomotion and Collective Behavior Sponsor: DPOLY GSNP DBIO Chair: Alfredo Alexander-Katz, Massachusetts Institute of Technology Room: 304
Invited Speakers:  Davide Marenduzzo 

Session T16 Focus Session: Extreme Mechanics: Buckling, Wrinkling, and Poking Sponsor: GSNP Chair: Dominic Vella, University of Oxford Room: 401
Invited Speakers:  Yonggang Huang 

Session T17 Focus Session: Jamming and the Glass Transition Sponsor: GSNP Chair: Corey O'Hern, Yale University Room: 402
Invited Speakers:  Kai Zhang 

Session T18 Colloids: Charged, Clustered, and/or Sticky Sponsor: DCMP GSNP Chair: Carlos Orellana, Emory University Room: 403

Session T19 Focus Session: Thin Films of Block Copolymers and Hybrid Materials II - Directed Self Assembly Sponsor: DPOLY Chair: Chaitanya Ullal, Department of Materials Science and Engineering, Rensselaer Polytechnic Institute Room: 404
Invited Speakers:  Joseph Kline 

Session T20 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Photophysics Sponsor: DMP DPOLY Chair: Sahar Sharifzadeh, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 405
Invited Speakers:  Xiaoyang Zhu,  Chris Bardeen 

Session T21 Focus Session: Polymer Nanocomposites II - Dynamics Sponsor: DPOLY GSNP Chair: Jason Bochinski, North Carolina State University Room: 406
Invited Speakers:  Lynden Archer 

Session T22 Focus Session: Dynamics of Glassy Polymers under Nanoscale Confinement II Sponsor: DPOLY Chair: Daniel Sussman, University of Pennsylvania Room: 407
Invited Speakers:  Robert Riggleman 

Session T23 Invited Session: Industrial Physics Forum: Device Physics at the Nanoscale Sponsor: FIAP Chair: Ernesto Marinero, Purdue University Room: 505-507
Invited Speakers:  Supriyo Datta,  Hideo Ohno,  Dmitri Nikonov,  Tsu-Jae King Liu,  Allan MacDonald 

Session T24 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy III: Scanning Probes Spectroscopic Techniques Sponsor: GIMS Chair: Duming Zhang, National Institute of Standards and Technology Room: 504
Invited Speakers:  Tong Zhang 

Session T25 Focus Session: Thermoelectrics - Nanomaterials Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Georg Madsen Room: 503
Invited Speakers:  Robert Cava 

Session T26 Classical Monte Carlo and Molecular Dynamics Methods Sponsor: DCOMP Chair: Timothy Germann, Los Alamos National Laboratory Room: 502

Session T27 Focus Session: Heterogeneous High Performance Computing Platforms on Computational Physics Sponsor: DCOMP Chair: Bogdan Mihaila, National Science Foundation Room: 501
Invited Speakers:  Jeffrey Vetter,  Adrian Roitberg 

Session T32 Invited Session: Synthetic Matter with Long-Range Interactions Sponsor: DAMOP Chair: John Bollinger, NIST--Boulder Room: 708-712
Invited Speakers:  Thomas Pohl,  Alexey Gorshkov,  Luming Duan,  Andrew Daley,  James Freericks 

Session T33 Focus Session: Quantum Foundations: Interpretations, Contextuality, and Nonlocality Sponsor: GQI Chair: William Wootters, Williams College Room: 706
Invited Speakers:  Matthew Leifer 

Session T34 Focus Session: Superconducting Qubits: 3D & Resonators Sponsor: GQI Chair: Michael Vissers, National Institute of Standards and Technology Room: 704
Invited Speakers:  G. Kirchmair 

Session T35 Focus Session: Quantum Computing Architectures and Algorithms: Quantum Algorithms Sponsor: GQI Room: 702
Invited Speakers:  Dominic Berry,  Matthias Troyer 

Session T36 Focus Session: Semiconductor Qubits: Magnetic Control & Nuclear Dynamics Sponsor: GQI Chair: Jason Petta, Princeton University Room: 703
Invited Speakers:  Pasquale Scarlino 

Session T37 Focus Session: Carbon Nanotube Transport Sponsor: DMP Chair: Ethan Minot, Oregon State University Room: 705/707
Invited Speakers:  Lian Mao Peng 

Session T38 Invited Session: Reichert Award Session: Preparing Students for the Transition from Instructional to Research Lab Sponsor: FEd Chair: Heather Lewandowski, University of Colorado Boulder Room: 709/711
Invited Speakers:  Gabriel Spalding,  Marty Johnston,  Gabriela Weaver,  M.R. Stoneking,  Sean Robinson 

Session T39 Invited Session: Collective Phenomena in Two-Dimensional Atomic Crystals and Their Heterostructures Sponsor: DCMP Chair: Philip Kim, Columbia University Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  K.S. Novoselov,  Pablo Jarillo-Herrero,  M.M. Fogler,  Tony Heinz,  Kirill Bolotin 

Session T40 Invited Session: Collective Excitations in Cuprates Sponsor: DCMP DMP Chair: Daniel Dessau, University of Colorado Boulder Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Theodore Reber,  Wei-Sheng Lee,  M.P.M. Dean,  Nuh Gedik,  J. Orenstein 

Session T41 Focus Session: Piezoelectrics, Relaxors and Tunable Dielectrics Sponsor: DMP DCOMP Chair: Tomas Sluka, EPFL Room: Mile High Ballroom 3C
Invited Speakers:  Hiroyuki Takenaka 

Session T42 Physical Properties of Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Claudia Felser, Max Planck Institute Room: Mile High Ballroom 4A

Session T43 Nanoscale Effects in Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Jason Zhu, Harvard University Room: Mile High Ballroom 4B

Session T44 Optical/Laser & High Frequency Devices & Applications Sponsor: FIAP Room: Mile High Ballroom 4C

Session T45 Semiconductors: Thermodynamic & Transport Properties II Sponsor: FIAP Chair: John Kouvetukis, Arizona State University Room: Mile High Ballroom 4D

Session T46 Charge Density Waves Sponsor: DCMP Chair: Makariy Tanatar, Ames National Laboratory Room: Mile High Ballroom 4E

Session T47 Solid He4 and Other Quantum Solids Sponsor: DCMP Chair: Moses Chan, Pennsylvania State University Room: Mile High Ballroom 4F

Session T48 Invited Session: Single Molecule Magnets Sponsor: GMAG Chair: Enrique del Barco, University of Central Florida Room: Mile High Ballroom 1A-1B
Invited Speakers:  Andrew Kent,  Dmitry Garanin,  Jonathan Friedman,  Enrique del Barco,  H.S.J. van der Zant 

Session T49 Focus Session: Oxide Interfaces - Defects & Stoichiometry, Rashba and Spin-Orbit, Competing Phases Sponsor: DMP Chair: Mohit Randeria, Ohio State University Room: Mile High Ballroom 1C

Session T50 Focus Session: Mesoscopic Materials and Devices II Sponsor: DMP Chair: Yvan Bruynseraede, KU Leuven Room: Mile High Ballroom 1D
Invited Speakers:  Ernesto Joselevich 

Session T51 Focus Session: Beyond Graphene: Synthesis, Defects, Structure, and Properties VIII Sponsor: DMP Chair: Valentino Cooper, Oak Ridge National Laboratory Room: Mile High Ballroom 1E
Invited Speakers:  Alessandro Molle 

Session T52 Superconductivity at Mesoscopic and Nanometer Scales Sponsor: DCMP Chair: Sergey Bud'ko, Ames Laboratory Room: Mile High Ballroom 1F

Session T53 Focus Session: Electron, Ion, and Exciton Transport in Nanostructures II Sponsor: DMP Chair: Blanka Magyari-Kope, Stanford University Room: Mile High Ballroom 2C

Mar 6 2014 2:30PM, Thursday

Session W1 Focus Session: Charge & Energy Transfer IV Sponsor: DCP Chair: Carlos Silva, University of Montreal Room: 103/105
Invited Speakers:  Victor Klimov,  Eran Rabani 

Session W2 Focus Session: Solvation, Dynamics, and Reactivity in Complex Environments IV Sponsor: DCP Chair: Ward Thompson, University of Kansas Room: 102
Invited Speakers:  Christine Payne,  Joan Shea 

Session W3 Multi-cellular Processes and Development Sponsor: DBIO Chair: Shane Hutson, Vanderbilt University Room: 107

Session W4 Focus Session: Domain Dynamics Sponsor: GMAG Chair: John Cumings, University of Maryland Room: 112/110
Invited Speakers:  Robert McMichael 

Session W6 Focus Session: Emergent Properties in Bulk Complex Oxides: Strongly Spin-Orbit Coupled Systems Sponsor: DMP Chair: Mark Dean, Brookhaven National Laboratory Room: 108
Invited Speakers:  Hidenori Takagi 

Session W7 Focus Session: Molecule-Based Magnets Sponsor: GMAG Chair: Mark Meisel, University of Florida Room: 106
Invited Speakers:  Jamie Manson 

Session W8 Focus Session: Ferromagnetic Resonance and Damping Sponsor: GMAG Chair: Hans Nembach, University of Colorado Boulder Room: 104
Invited Speakers:  Cheng Cheng 

Session W10 Focus Session: Physics of Behavior II Sponsor: DBIO Chair: Joshua Shaevitz, Princeton University Room: 201
Invited Speakers:  Irene Giardina 

Session W11 Assembly and Function of Biomimetic and Bioinspired Materials Sponsor: DMP DBIO Chair: Elaine Zhu, University of Notre Dame Room: 203

Session W12 Invited Session: Active Matter and the Cytoskeleton Sponsor: DBIO Chair: Daniel Chen, Brandeis University Room: 205
Invited Speakers:  M.D. Betterton,  Daniel Needleman,  M. Cristina Marchetti,  Simone Koehler,  Shiladitya Banerjee 

Session W13 Focus Session: Fe-Based Superconductors-Moments/Fluctuations/NMR Sponsor: DMP Chair: Kenji Ishida, Kyoto University Room: 207
Invited Speakers:  Young-June Kim 

Session W14 Invited Session: Patterns in Polymers: Elasticity, Fluids, and Surfaces Sponsor: DPOLY GSNP Chair: Kari Dalnoki-Veress, McMaster University Room: 301-303
Invited Speakers:  Darrin Pochan,  Andrew Croll,  An-Chang Shi,  Karin Jacobs,  Erik K. Hobbie 

Session W15 Instabilities & Turbulence Sponsor: DFD Chair: James Brasseur, Pennsylvania State University Room: 304

Session W16 General Statistical and Nonlinear Physics I Room: 401

Session W17 Jamming and the Glass Transition Chair: Kai Zhang, Yale University Room: 402

Session W18 Colloidal Particles at Interfaces Chair: Matthew Lohr, University of Pennsylvania Room: 403

Session W19 Focus Session: Thin Films of Block Copolymers and Hybrid Materials III - Surface, Wetting, and Confinement Interactions Sponsor: DPOLY Chair: Bradley D. Olsen, Massachusetts Institute of Technology Room: 404

Session W20 Focus Session: Membranes and Confinement Sponsor: DPOLY Chair: Pullickel Ajayan, Rice University Room: 405
Invited Speakers:  Ramanan Krishnamoorti,  Eric Baer 

Session W21 Polymer Melts and Solutions Sponsor: DPOLY Chair: Rob Hoy, University of South Florida Room: 406

Session W22 Focus Session: Dynamics of Polymers Under Nanoscale Confinement III Sponsor: DPOLY Chair: Robert Riggleman, University of Pennsylvania Room: 407
Invited Speakers:  Peter Green 

Session W23 Invited Session: Industrial Physics Forum: Panel Discussion: Industrial Innovation: An Intersection Among Industry, Academia and Government Sponsor: FIAP Chair: David Seiler, National Institute of Standards and Technology Room: 505-507
Invited Speakers:  George Thompson,  James Hollenhorst,  Robert Doering,  Martin Poitzsch,  William Gallagher,  Jason Cleveland,  Mark Bernius 

Session W24 Scattering and Diffraction Sponsor: GIMS Chair: Yaohua Liu, Argonne National Laboratory Room: 504

Session W25 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Thermoelectric Properties of Polymers Sponsor: DMP DPOLY Chair: Bryan Boudouris, Purdue University Room: 503
Invited Speakers:  Michael Chabinyc,  Joseph Brill 

Session W26 Focus Session: Explicitly Correlated Methods and Quantum Few-Body Systems Sponsor: DCOMP Chair: Sergiy Bubin, University of Rochester Room: 502
Invited Speakers:  Kalman Varga,  Gordon Drake 

Session W27 Quantum Many-Body Systems II Sponsor: DCOMP Chair: Aldo Romero, West Virginia University Room: 501

Session W32 Invited Session: Quantum Mechanics Applied to Biophysical Problems Sponsor: DCOMP DBIO Chair: Susan Rempe, Sandia National Laboratories Room: 708-712
Invited Speakers:  Carmay Lim,  Maria J. Ramos,  Susan Rempe,  Manoj Kumar,  Massimo Olivucci 

Session W33 Cold Quantum Gases Sponsor: DAMOP Chair: Luming Duan, University of Michigan Room: 706

Session W34 Topological Systems and Quantum Dynamics Sponsor: DAMOP Chair: Alexey Gorshkov, Joint Quantum Institute Room: 704

Session W35 Focus Session: Quantum Computing Architectures and Algorithms: Characterization, Verification, & Validation Sponsor: GQI Chair: Robin Blume-Kohout, Sandia National Laboratories Room: 702
Invited Speakers:  Shelby Kimmel 

Session W36 Invited Session: Panel Discussion: Increasing the Participation of Women in Physics--The Conferences for Undergraduate Women in Physics (CUWiP) Sponsor: CSWP Chair: Theodore Hodapp, American Physical Society Room: 703
Invited Speakers:  Kevin Pitts,  Eric Brewe,  Mette Gaarde,  Nicole Johnson,  Hsiu-Chuan Hsu,  Shannon Glavin,  Noelle Stiles,  Laurel Winter 

Session W37 Focus Session: Carbons Nanotubes: Towards More Complex Circuits Sponsor: DMP Chair: Xia Hong, University of Nebraska-Lincoln Room: 705/707
Invited Speakers:  Subhasish Mitra 

Session W38 Invited Session: 20th Century Chinese Physicists and Physics Sponsor: FHP FIP Chair: Danian Hu, City College of New York, CUNY Room: 709/711
Invited Speakers:  Yuelin Zhu,  Xiaodong Yin,  Tian Yu Cao,  Bing Liu,  Liu Jinyan 

Session W39 Invited Session: Emergent Symmetries in Magnetic and Ferroelectric Systems Sponsor: DCMP DMP Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  Natalia Perkins,  Sungkyun Choi,  Peter P. Orth,  S.W. Cheong,  Nicola Spaldin 

Session W40 Invited Session: Electronic Correlations in Unconventional Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Dung-Hai Lee, University of California, Berkeley Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Subir Sachdev,  Catherine Pepin,  Neil Harrison,  Qimiao Si,  Hae-Young Kee 

Session W41 Topological Order Sponsor: DCMP Chair: Tanmoy Das, Los Alamos National Laboratory Room: Mile High Ballroom 3C

Session W42 Focus Session: Magnetic Topological Insulators Sponsor: DMP Chair: Don Heiman, Northeastern University Room: Mile High Ballroom 4A
Invited Speakers:  Ke He 

Session W43 Topological Insulators: New Materials Predictions Sponsor: DCMP Chair: Nuh Gedik, Massachusetts Institute of Technology Room: Mile High Ballroom 4B

Session W44 Graphene and Carbon Nanotubes: Functionalization and Sensing Applications Sponsor: DCMP Chair: Enrique Cobas, Naval Research Laboratory Room: Mile High Ballroom 4C

Session W45 Graphene: Functional Interfaces Sponsor: DCMP Chair: Yufeng Hao, University of Texas at Austin Room: Mile High Ballroom 4D

Session W46 Interacting Electron Systems: Theory Sponsor: DCMP Chair: Sergey Pershoguba, University of Maryland Room: Mile High Ballroom 4E

Session W47 Superfluid He4 and Other Quantum Liquids Sponsor: DCMP Chair: Shaun Fisher, Lancaster University Room: Mile High Ballroom 4F

Session W48 Invited Session: Exotic Phase Transitions in 5d Compounds Sponsor: DCMP GMAG Chair: Sang-Wook Cheong, Rutgers University Room: Mile High Ballroom 1A-1B
Invited Speakers:  Hide Takagi,  A. Christianson,  Yoon Seok Oh,  Lucile Savary,  Kenta Kimura 

Session W49 Focus Session: Titanate Interfaces, Layered Materials Sponsor: DMP Chair: Emilio Artacho, CIC nanoGUNE, Spain Room: Mile High Ballroom 1C

Session W50 Focus Session: Mesoscopic Materials and Devices III Sponsor: DMP Chair: Ivan Schuller, University of California, San Diego Room: Mile High Ballroom 1D
Invited Speakers:  E. Dan Dahlberg 

Session W51 Focus Session: Beyond Graphene Devices: Function, Fabrication, and Characterization VII Sponsor: DMP Chair: David Cobden, University of Washington Room: Mile High Ballroom 1E
Invited Speakers:  Yoshihiro Iwasa 

Session W52 Superconductivity: General Theory Sponsor: DCMP Chair: Ronny Thomale, University of Wurzburg Room: Mile High Ballroom 1F

Session W53 Focus Session: Electron, Ion, and Exciton Transport in Nanostructures III Sponsor: DMP Chair: Yoshihiro Asai, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology Room: Mile High Ballroom 2C
Invited Speakers:  Blanka Magyari-Kope 

Mar 7 2014 8:00AM, Friday

Session Y1 Focus Session: Solvation, Dynamics, and Reactivity in Complex Environments V Sponsor: DCP Chair: Amber Krummel, Colorado State University Room: 103/105
Invited Speakers:  Dor Ben-Amotz,  Eric Potma,  Laura Kaufman 

Session Y2 Focus Session: Charge & Energy Transfer V Sponsor: DCP Chair: Tim Lian, Emory University Room: 102
Invited Speakers:  Valeria Kleiman 

Session Y4 Focus Session: Frustrated and Low-Dimensional Magnets Sponsor: GMAG Chair: Matthew Stone, Oak Ridge National Laboratory Room: 112/110

Session Y6 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films and Heterostructures: Oxide Films and Nanoparticles Sponsor: DMP GMAG Chair: Jiun-Haw Chu, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 108

Session Y7 Focus Session: Magnetic Structures: Novel Mechanisms and Experimental Exploration Sponsor: GMAG Chair: Aakash Pushp, IBM Research Room: 106

Session Y8 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors: Spin and Noise in Quantum Dots Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: George Kioseoglou, University of Crete, Greece Room: 104
Invited Speakers:  Richard J. Warburton 

Session Y10 Emerging Biophysical Techniques Sponsor: DBIO Chair: Wolfgang Losert Room: 201

Session Y11 Focus Session: Physics of Proteins IV Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Timothy Sage, Northeastern University Room: 203
Invited Speakers:  Philip Collins 

Session Y12 Invited Session: Novel Modeling Approaches to Cell Motility Sponsor: DCMP GSNP Chair: Lev Tsimring, University of California, San Diego Room: 205
Invited Speakers:  Herbert Levine,  Igor Aronson,  Karsten Kruse,  Pablo Iglesias 

Session Y13 Focus Session: Fe Based Superconductors-Correlation Effects Sponsor: DMP Chair: Rafael Fernandes, University of Minnesota Room: 207
Invited Speakers:  Kristjan Haule 

Session Y14 Invited Session: Dynamics of Polymer Nanocomposites Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Russell Composto, University of Pennsylvania Room: 301-303
Invited Speakers:  Jacinta Conrad,  Robert Leheny,  Kenneth Schweizer,  Laura Clarke,  Karen Winey 

Session Y15 Stellar & General Fluid Dynamics Sponsor: DFD Chair: Xifan Wu, Temple University Room: 304

Session Y16 Complex Networks and their Applications I Sponsor: GSNP Chair: Kevin Bassler Room: 401

Session Y17 Flow Near Jamming Room: 402

Session Y18 Self- and Directed Assembly Sponsor: GSNP DCMP Chair: Tom Truskett, University of Texas at Austin Room: 403

Session Y19 Polymer Blends Sponsor: DPOLY Chair: Hengxi Yang, University of Michigan Room: 404

Session Y20 Semi Crystalline Polymers Sponsor: DPOLY Chair: Kari Dalnoki-Veress, McMaster University Room: 405

Session Y21 Elastic Instabilities and Pattern Formation Sponsor: DPOLY GSNP DFD Chair: Andrew Croll, North Dakota State University Room: 406

Session Y23 Invited Session: Quantum Bath Engineering with Superconducting Circuits Sponsor: DCMP GQI Chair: Alexandre Blais, Universite de Sherbrooke Room: 505-507
Invited Speakers:  I. Siddiqi,  Shyam Shankar,  Joseph Kerckhoff,  Nicolas Didier,  Yingdan Wang 

Session Y24 Instrumentation and Measurements Sponsor: GIMS Chair: Ricardo Jimenez-Matinez, National Institute of Standards and Technology Room: 504

Session Y25 Focus Session: Thermoelectrics - Organic and Nanomaterials Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Lakshmi Krishna, Colorado School of Mines Room: 503

Session Y26 Focus Session: Modeling of Rare Events Sponsor: DCOMP Chair: Amit Samanta, Princeton University Room: 502
Invited Speakers:  Ron Elber,  Cameron Abrams 

Session Y27 Quantum Many-Body Systems III Sponsor: DCOMP Chair: Zach Pozun, University of Pittsburgh Room: 501

Session Y32 Invited Session: Recent Developments in the Kibble-Zurek Problem Sponsor: DCMP Room: 708-712
Invited Speakers:  Wojciech Zurek,  Gabriele Ferrari,  M. Kolodrubetz,  Seung Chae,  Vedika Khemani 

Session Y33 Fundamental Issues in Quantum Theory Sponsor: GQI Chair: Chris Ferrie, University of New Mexico Room: 706

Session Y34 Nano/Optomechanics for Quantum Information Processing Sponsor: GQI Room: 704

Session Y35 Thermalization and Many-Body Localization Sponsor: DAMOP Chair: Andrew Daley, University of Pittsburgh Room: 702

Session Y36 Optical Cavites and Optomechanics Sponsor: DAMOP Chair: Kaden Hazzerd, JILA Room: 703

Session Y37 Carbon Nanotube Optical Properties Sponsor: DCMP Chair: Feng Wang, University of California, Berkeley Room: 705/707

Session Y38 Invited Session: Quantitative Biomedical Imaging Sponsor: GIMS Chair: Ron Goldfarb, National Institute of Standards and Technology, Boulder Room: 709/711
Invited Speakers:  Kathryn Keenan,  Timothy Hall,  Galateia Kazakia,  Kim Pauly,  Brian Zimmerman 

Session Y39 Invited Session: Emergent States Driven by Spin-Orbit Coupling Sponsor: DCMP Chair: Tanmoy Das, Los Alamos National Laboratory Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  Andres F. Santander-Syro,  Sergey Savrasov,  Changyoung Kim,  Anjan Soumyanarayanan,  Tanmoy Das 

Session Y40 Invited Session: New Views of Thermal Transport Sponsor: DCMP Chair: Barry Zink, University of Denver Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Austin Minnich,  Olivier Bourgeois,  Ilari Maasilta,  Jason Underwood 

Session Y41 Topological Insulators Under Extreme Conditions - Theory Sponsor: DCMP Chair: Xinjiang Zhou, Institute of Physics, Chinese Academy of Sciences Room: Mile High Ballroom 3C

Session Y42 Dielectrics: Optical and Bulk Properties Sponsor: DCMP Chair: Ben White, University of California, San Diego Room: Mile High Ballroom 4A

Session Y43 Topological Insulators: Engineered Structures II Sponsor: DCMP Chair: Madhab Neupane, Princeton University Room: Mile High Ballroom 4B

Session Y45 Graphene Terahertz Optics and Strain Engineering Chair: Xinghan Cai, University of Maryland Room: Mile High Ballroom 4D

Session Y46 Focus Session: Superconductivity, Vortex Matter-III; Unconventional Structures and Transport Sponsor: DCMP Chair: Alexei Koshelev, Argonne National Laboratory Room: Mile High Ballroom 4E

Session Y47 Theory of Strongly Correlated Superconductivity Sponsor: DCMP Chair: Brian Moritz, SLAC National Accelerator Laboratory Room: Mile High Ballroom 4F

Session Y48 Invited Session: Spin Transport in Novel 2d Electronic Systems Sponsor: GMAG DCMP Chair: Berend Jonker, Naval Research Laboratory Room: Mile High Ballroom 1A-1B
Invited Speakers:  Hsin Lin,  Connie H. Li,  Yang Song,  Hongtao Yuan 

Session Y49 Focus Session: Oxide Tunnel Junctions, Metal-Ferroelectric Interfaces, A-site Ordering Sponsor: DMP Chair: Jorge Iniguez, ICMAB, Spain Room: Mile High Ballroom 1C
Invited Speakers:  Qi Li 

Session Y50 Nanoparticle Plasmonics Sponsor: DCMP Room: Mile High Ballroom 1D

Session Y51 Focus Session: Beyond Graphene Devices: Function, Fabrication, and Characterization VIII Sponsor: DMP Chair: Peide Ye, Purdue University Room: Mile High Ballroom 1E

Session Y52 Competing Orders and Phase Diagrams in Copper-oxide Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Hai-Hu Wen, Nanjing University Room: Mile High Ballroom 1F

Session Y53 Focus Session: Electron, Ion, and Exciton Transport in Nanostructures IV Sponsor: DMP Chair: William Vandenberghe, University of Texas at Dallas Room: Mile High Ballroom 2C
Invited Speakers:  Christopher Hinkle 

Mar 7 2014 11:15AM, Friday

Session Z2 Condensed-Phase Dynamics, Solvation, and Statistical Mechanics Sponsor: DCP Chair: Gilbert Nathanson, University of Wisconsin-Madison Room: 102

Session Z4 Focus Session: Magnetization Plateaus and Quantum Phase Transitions Sponsor: GMAG Chair: Vivien Zapf, National High Magnetic Field Lab Room: 112/110
Invited Speakers:  M. Jaime 

Session Z6 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films and Heterostructures: Manganite Thin Films Sponsor: DMP GMAG Chair: H. Jeffrey Gardner, University of Nebraska-Lincoln Room: 108

Session Z7 Focus Session: Magnetostructural Properties of Materials Sponsor: GMAG Chair: Luqiao Liu, IBM Research Room: 106
Invited Speakers:  Radhika Barua 

Session Z8 Focus Session: Spin-Dynamics: Theory and Experiment Sponsor: GMAG Chair: Lifa Zhang, University of Texas at Austin Room: 104

Session Z12 Invited Session: Application of Synchronization in the Micro and Macro World Sponsor: GSNP DBIO Chair: Juan Restrepo, University of Colorado, Boulder Room: 205
Invited Speakers:  Murray Holland,  Andrei Slavin,  Lev Tsimring,  Katharina Krischer,  A. Politi 

Session Z13 Focus Session: Fe-based Superconductors-Nematicity Sponsor: DMP Chair: Chris Homes, Brookhaven National Laboratory Room: 207
Invited Speakers:  Philipp Gegenwart 

Session Z16 General Statistical and Nonlinear Physics II Room: 401

Session Z17 Complex Networks and their Applications II Sponsor: GSNP Room: 402

Session Z18 Non-spherical Colloids and Complex Fluids Chair: Ye Xu, University of Pennsylvania Room: 403

Session Z19 Supercooled Polymer Liquids and Glasses Sponsor: DPOLY Chair: Zahra Fakhraai, University of Pennsylvania Room: 404

Session Z20 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Photonic and Electronic Properties Sponsor: DMP DPOLY Chair: Bryan Boudouris, Purdue University Room: 405

Session Z21 Polymer Composites: Nanocomposites Sponsor: DPOLY Chair: Laura Clarke, North Carolina State University Room: 406

Session Z24 Neutron, Light, and X-ray Optics and Sources Sponsor: GIMS Chair: Ao Teng, University of Tennessee Room: 504

Session Z25 Focus Session: Thermoelectrics - Phonons and Heat Conduction III Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Austin Minnich Room: 503
Invited Speakers:  Jonathan Malen 

Session Z26 Novel Technologies and Algorithms Sponsor: DCOMP Chair: Jack Wells, Oak Ridge National Laboratory Room: 502

Session Z27 Focus Session: Friction and Wear at the Nano- and Micro-Scales Sponsor: DCOMP Chair: Michael Chandross, Sandia National Laboratories Room: 501
Invited Speakers:  Robert Carpick,  Shengfeng Cheng 

Session Z35 The Bose-Hubbard Model Sponsor: DAMOP Chair: Ana Maria Rey, JILA Room: 702

Session Z36 Technological Applications in AMO Physics Sponsor: DAMOP Chair: Andreas Nunnenkamp, University of Basel Room: 703

Session Z37 Carbon Nanofoams and Composites Sponsor: DCMP Chair: David Tomanek, Michigan State University Room: 705/707

Session Z39 Invited Session: Strongly Correlated Electron Systems, Transition Metal Oxides, Vanadates Sponsor: DCMP Chair: Dimitri Basov, University of California, San Diego Room: Mile High Ballroom 2A-3A
Invited Speakers:  S.S.P. Parkin,  G. Kotliar,  Federico Capasso,  David Cobden,  Mengkun Liu 

Session Z40 Invited Session: Unconvential Superconducting Pairing in Heavy Fermion Materials Sponsor: DCMP Chair: Qimiao Si, Rice University Room: Mile High Ballroom 2B-3B
Invited Speakers:  Brian Zhou,  Dirk Morr,  Yuji Matsuda,  David Broun,  Rebecca Flint 

Session Z46 Theory of Majorana States in Superconductors Chair: Greg Boyd, Georgetown University Room: Mile High Ballroom 4E

Session Z47 Superconductivity: Pseudogap, Fluctuations, Anisotropy Chair: Werner Hanke, University of Wuerzburg Room: Mile High Ballroom 4F

Session Z48 Graphene Transport: Role of Defects and Interfaces Sponsor: DCMP Chair: Masahiro Ishigami, University of Central Florida Room: Mile High Ballroom 1A-1B

Session Z49 Focus Session: Ferroelectric, Multiferroic and Polar Oxide Heterostructures Sponsor: DMP Chair: Qi Li, Pennsylvania State University Room: Mile High Ballroom 1C
Invited Speakers:  Xifan Wu 

Session Z50 Plasmonics and Metamaterials Sponsor: DCMP Chair: Christos Argyropoulos, Duke University Room: Mile High Ballroom 1D

Session Z52 Superconductivity: Tunneling Phenomena Sponsor: DCMP Chair: Michael Osofsky, Navel Research Laboratory Room: Mile High Ballroom 1F

Session Z53 Surfaces, Interfaces, and Thin Films: Growth, Processing, and Characterization Sponsor: DMP Room: Mile High Ballroom 2C