Epitome

Mar 17 2013 2:30PM, Sunday

Session 1A Industrial Physics Forum: Innovation and Entrepreneurship Chair: David Seiler, National Institute of Standards and Technology Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  Robert Colwell,  Mason Peck,  Hubert Lakner,  Robert Doering 

Mar 18 2013 8:00AM, Monday

Session A1 Invited Session: Spin Caloritronics Sponsor: DCMP GMAG Chair: Kai Liu, University of California, Davis Room: Ballroom I
Invited Speakers:  Eiji Saitoh,  Ssu-Yen Huang,  Barry Zink,  Tero Heikkila,  Axel Hoffmann 

Session A2 Invited Session: Novel Superconductivity in FE Selenide Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Douglas Scalapino, University of California at Santa Barbara Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Igor Mazin,  Xucun Ma,  Shaolong He,  Dung-Hai Lee,  Jiangping Hu 

Session A3 Invited Session: Second Landau Level: Quantum Phases Sponsor: DCMP Chair: Loren Pfeiffer, Princeton University Room: Ballroom III
Invited Speakers:  W. Pan,  Steven Simon,  Michael Manfra,  Jainendra Jain 

Session A4 Industrial Physics Forum: Frontiers in Physics Chair: David Seiler, National Institute of Standards and Technology Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  Michael Tuts,  C. Broholm,  Matthias Steffen,  Daniel Fabricant,  Mildred Dresselhaus 

Session A5 Focus Session: Van der Waals Bonding in Advanced Materials - Materials Behavior Sponsor: DMP Chair: Roberto Car, Princeton University Room: 301
Invited Speakers:  Latha Venkataraman 

Session A6 Topological Insulators: Novel States in Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Tudor Stanescu, West Virginia University Room: 302

Session A7 Focus Session: Graphene Devices I Sponsor: DMP Chair: K.C. Fong, Caltech Room: 303
Invited Speakers:  Monica Allen 

Session A8 Graphene: Quantum Hall Effect Sponsor: DCMP Chair: Herb Fertig, Indiana University Room: 307

Session A9 Invited Session: Teaching Physics and Other STEM Subjects in an Urban Environment Sponsor: FEd Chair: Mel Sabella, Chicago State University Room: 308
Invited Speakers:  Richard Steinberg,  Cody Sandifer,  Rosalind Echols,  Anne Spence,  Gale Seiler 

Session A10 Invited Session: Hard and Soft Materials Modeling, Simulations and Big Data Sponsor: DCOMP Chair: Priya Vashishta, University of Southern California Room: 309
Invited Speakers:  Roberto Car,  William Goddard,  Gary Grest,  Rajiv Kalia,  Efthimios Kaxiras 

Session A11 Invited Session: Directed Assembly of Hybrid Materials Sponsor: DPOLY Chair: Richard Vaia, Air Force Research Laboratory Room: 310
Invited Speakers:  Andrea Tao,  Arthi Jayaraman,  Dimitris Vlassopoulos,  Alfons van Blaaderen 

Session A12 Focus Session: Complex Oxide Interfaces - Nickelates Sponsor: DMP Chair: Prasana Balachandran, Drexel University Room: 314
Invited Speakers:  Gregory Fiete,  Andrea Caviglia 

Session A13 Focus Session: Topological Materials - Magnetic Topological Insulators Sponsor: DMP Chair: Michael Fhurer, Monash University Room: 315
Invited Speakers:  Suyang Xu 

Session A14 Focus Session: Perovskite Cobaltite & Titanate Heterostructures Sponsor: DMP GMAG Chair: Chris Leighton, University of Minnesota Room: 316
Invited Speakers:  Susanne Stemmer 

Session A15 Focus Session: Exchange Bias and Magnetic Interfaces Sponsor: GMAG DMP Chair: Igor Roshchin, Texas A&M University Room: 317
Invited Speakers:  Sujoy Roy 

Session A16 Focus Session: Spin-Dependent Physics in Organic Compounds Sponsor: GMAG DMP Chair: Christoph Boehme, University of Utah Room: 318
Invited Speakers:  Bert Koopmans,  Z. Valy Vardeny 

Session A17 Focus Session: Multiferroic Skyrmions Sponsor: DMP GMAG Chair: Nicholas Butch, Lawrence Livermore National Laboratory Room: 319
Invited Speakers:  Shinichiro Seki 

Session A18 Focus Session: Spin-transfer Torque: Devices and Dynamics Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Dan Ralph, Cornell University Room: 320
Invited Speakers:  Johan Akerman,  Huanlong Liu 

Session A19 Metal-Insulator Transitions: Iridiates and Heterostructures - Experiment & Theory Sponsor: GMAG Chair: Dennis Drew, University of Maryland Room: 321

Session A20 Focus Session: Metamaterials Sponsor: DMP Chair: John Pendry, Imperial College London Room: 322
Invited Speakers:  Mario Silveirinha 

Session A21 Focus Session: New Ferroelectrics and Ferroelectric Mechanisms Sponsor: DMP Chair: Eric Bousquet, Universite de Liege Room: 323
Invited Speakers:  Philippe Ghosez,  Joseph Bennett 

Session A22 Organic Conductors & Other Correlated Electron Systems Sponsor: DMP Chair: Claude Bourbonnais, Universite de Sherbrooke Room: 324

Session A23 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors I Sponsor: DMP Chair: Marek Skowronski, Carnagie Melon University Room: 325
Invited Speakers:  Gerd Duscher 

Session A24 Novel Technologies and Algorithms Sponsor: DCOMP Chair: Brandon Cook, Oak Ridge National Laboratory Room: 326

Session A25 Superconducting Qubits: Magnetic Flux and Vortex Noise on Qubits and Resonators, Quasiparticles, and Qubit-Resonator Designs Sponsor: GQI Chair: Britton Plourde, Syracuse University Room: 327

Session A26 Focus Session: Semiconductor Qubits - Optical Hybridization Sponsor: GQI Chair: Thaddeus Ladd, HRL Laboratories, LLC Room: 328
Invited Speakers:  Atac Imamoglu 

Session A27 Focus Session: Adiabatic Quantum Computing I Sponsor: GQI Chair: Sergio Boixo, Information Sciences Institute, University of Southern California Room: 329
Invited Speakers:  Grant Biedermann,  Sergio Boixo 

Session A28 Focus Session: Statistical Physics of Active Systems Away from Detailed Balance Chair: Aparna Baskaran, Brandeis University Room: 336
Invited Speakers:  Julien Tailleur,  Jeremie Palacci 

Session A29 Three Dimensional Topological Insulators: Chalcogenides Sponsor: DCMP Chair: Cihan Kurter, University of Illinois Room: 337

Session A30 Colloids: Diffusion and Transport Sponsor: DCMP Chair: Kazem Edmond, New York University Room: 338

Session A31 Polymer Membranes for Clean Energy and Water I Sponsor: DPOLY GERA Chair: Xinran Zhang, Georgetown University Room: 339

Session A32 Focus Session: Crystallization and Directed Assembly of Multicomponent Systems Sponsor: DPOLY Chair: Christopher Li, Drexel University Room: 340
Invited Speakers:  Thomas Russell 

Session A33 Focus Session: Dielectric and Ferroelectric Polymers for Electrical Applications: Dielectrics Sponsor: DPOLY DMP Chair: Lei Zhu, Case Western Reserve University Room: 341
Invited Speakers:  Mason Wolak,  R. Ramprasad 

Session A34 Focus Session: Dynamics of Glassy Polymers Under Nanoscale Confinment: Glass Transition Sponsor: DPOLY Chair: Robert Riggleman, University of Pennsylvania Room: 342
Invited Speakers:  Rodney Priestley 

Session A35 Superconductivity: Tunneling Phenomena Sponsor: DCMP Chair: John Zasadzinski, Illinois Institute of Technology Room: 343

Session A36 Theory and Computation of Novel Superconductivity Sponsor: DMP Chair: Roser Valenti, Universitaet Frankfurt Room: 344

Session A37 Focus Session: Fe-based Superconductors: Coexistence with Magnetism Sponsor: DMP DCOMP Chair: Ulrich Welp, Argonne Natl Lab Room: 345/346
Invited Speakers:  Julien Bobroff 

Session A38 Focus Session: Instrumentation and Measurement Science for a Sustainable Energy Future Sponsor: GIMS Chair: Eric Palm, National High Magnetic Field Laboratory, Tallahassee Room: 347
Invited Speakers:  Raymond L. Orbach,  Piotr Zelenay 

Session A39 Focus Session: Materials in Extremes: Theory and Simulations Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Aleksey Kolmogorov, Binghamton University-SUNY Room: 348
Invited Speakers: 

Session A40 Focus Session: Collective Diffusion and Self Organization Sponsor: DMP Chair: Michael S. Altman, Hong Kong University of Science and Technology Room: 349
Invited Speakers:  Tapio Ala-Nissila 

Session A41 Localization, Cooling, Trapping and Clocks Sponsor: DAMOP Chair: Matthew Beeler, University of Maryland Room: 350

Session A42 Integer Quantum Hall Effect Sponsor: FIAP Chair: James Tse, University of Texas Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3

Session A43 Focus Session: Multiscale modeling--Coarse-graining in Space and Time I Sponsor: DCP Chair: William Noid, Pennsylvania State University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2
Invited Speakers:  M. Scott Shell,  Juan de Pablo 

Session A44 Focus Session: Population and Evolutionary Dynamics I Sponsor: DBIO GSNP Chair: Michel Pleimling, Virginia Tech Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1
Invited Speakers:  Christoph Hauert,  Joachim Krug 

Session A45 Focus Session: Structure and Dynamics of Biomembranes I Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Fredrick Heberle, Oak Ridge National Laboratory Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  James Kindt 

Session A46 SPS Undergraduate I Sponsor: SPS Chair: Toni Sauncy, American Institute of Physics Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5

Session A47 Invited Session: Excitable Dynamics in Biological Systems Sponsor: DBIO Chair: Pankaj Mehta, Boston University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  Michael Elowitz,  David Schwab,  Adrienne Fairhall,  Michael Brenner,  Wouter-Jan Rappel 

Mar 18 2013 11:15AM, Monday

Session B1 Invited Session: Logical Spin Qubits for Quantum Computation Sponsor: DCMP Chair: Amir Yacoby, Harvard University Room: Ballroom I
Invited Speakers:  Michael Shulman,  Charles Marcus,  Andrew Sachrajda,  Seigo Tarucha 

Session B2 Invited Session: 2D Charge Ordering in Under-Doped Cuprates Sponsor: DCMP Chair: Zhi-Xun Shen, Stanford University Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Stephen Hayden,  M. Hashimoto,  Suchitra Sebastian,  A. Migliori 

Session B3 Invited Session: Frustration and Quantum Criticality Sponsor: DCMP Chair: Leon Balents, University of California at Santa Barbara Room: Ballroom III
Invited Speakers:  Gilbert G. Lonzarich,  Kazushi Kanoda,  Seung-Hun Lee,  Shivaji Sondhi,  Myriam P. Sarachik 

Session B4 Invited Session: Cold Atoms on Higher Orbital Bands Sponsor: DAMOP DCMP Chair: Erhai Zhao, George Mason University Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  Andreas Hemmerich,  Maciej Lewenstein,  Klaus Sengstock,  Xiaopeng Li,  Jian-Wei Pan 

Session B5 Focus Session: Van der Waals Bonding in Advanced Materials - Surfaces, Growth, and Friction Sponsor: DMP Chair: Jacqueline Krim, North Carolina State University Room: 301
Invited Speakers:  Zhenyu Zhang 

Session B6 Focus Session: CVD Graphene - Growth and Characterization Sponsor: DMP Chair: Luigi Colombo, Texas Instruments Room: 302
Invited Speakers:  Jie Shan 

Session B7 Focus Session: Graphene Devices II Sponsor: DMP Chair: Arthur Hebard, University of Florida Room: 303
Invited Speakers:  Jinseong Heo 

Session B8 Focus Session: Hexagonal BN, Graphene, and Graphene Oxide Synthesis I Sponsor: DMP Chair: Mauricio Terrones, Pennsylvania State University Room: 307
Invited Speakers:  Pulickel Ajayan 

Session B9 Invited Session: FIP Symposium on the Science of Climate Sponsor: FIP Chair: Eugene Chudnovsky, City University of New York - Lehman College Room: 308
Invited Speakers:  Richard Lindzen,  Joanna Haigh,  Bhupendra Nath Goswami,  Darryn W. Waugh,  Francois Forget 

Session B10 Invited Session: Celebrating 100 Years of Physical Review at APS Sponsor: FHP Chair: Don Howard, University of Notre Dame Room: 309
Invited Speakers:  Martin Blume,  Robert Crease,  Mark Doyle,  Gene Sprouse 

Session B11 Invited Session: Polymer Membranes for Clean Energy and Water II Sponsor: DPOLY GERA Chair: Ali Evern Ozcam, University of California, Berkeley Room: 310
Invited Speakers:  William Koros,  Bruce Hinds,  Volker Abetz,  Chinedum Osuji 

Session B12 Focus Session: Complex Oxide Interfaces - Titanates Sponsor: DMP Chair: Mikel Holcomb, West Virginia University Room: 314
Invited Speakers:  Javier Junquera,  M. Dawber 

Session B13 Focus Session: Topological Materials - Topological Superconductors and Half Heuslers Sponsor: DMP Chair: Jagadeesh Moodera, Massachusetts Institute of Technology Room: 315
Invited Speakers:  S. Sasaki 

Session B14 Focus Session: Magnetic Nanoparticles I Sponsor: GMAG DMP Chair: Dario Arena, Brookhaven National Laboratory Room: 316
Invited Speakers: 

Session B15 Focus Session: Spin-orbit Effects in Spin-dependent Transport and Dynamics Sponsor: GMAG DMP Chair: Xin Fan, University of Delaware Room: 317
Invited Speakers:  Kyung-Jin Lee 

Session B16 Focus Session: Spin-Dependent Physics in Graphene Sponsor: GMAG DMP Chair: Minn-Tsong Lin, National Taiwan University Room: 318

Session B17 Focus Session: Iridate Mott Insulators Sponsor: DMP GMAG Chair: Stephen Wilson, Boston College Room: 319
Invited Speakers:  George Jackeli 

Session B18 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors - Spin Valleytronics and Spin Orbit Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Aubrey Hanbicki, Naval Research Laboratory Room: 320
Invited Speakers:  Xiaodong Xu 

Session B19 Metal Insulator transitions in Vanadates: exp/theory Sponsor: DCMP Chair: Mumtaz Qazilbash, College of William and Mary Room: 321

Session B20 Focus Session: Mesoscopics - Transport Sponsor: DMP Chair: Yvan Bruynseraede, Catholic University-Leuven, Belgium Room: 322
Invited Speakers:  J.L. Sarrao 

Session B21 Focus Session: Hexagonal Ferrites and Manganites Sponsor: DMP Chair: Nicole Benedek, University of Texas at Austin Room: 323
Invited Speakers:  H. Das 

Session B22 Nano Particles, Wires, and Cavities Sponsor: DCMP Chair: Sergio Ulloa, Ohio University Room: 324

Session B23 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors II Sponsor: FIAP Chair: Gerd J. Duscher, University of Tennessee at Knoxville Room: 325
Invited Speakers: 

Session B24 Focus Session: Materials in Extremes: High-Strain-Rate Phenomena Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Igor Schweigert, Naval Research Laboratory Room: 326
Invited Speakers:  Jonathan Crowhurst,  Evan Reed 

Session B25 Superconducting Qubits: Loss Mechanisms (TLS) and Novel Materials Sponsor: GQI Chair: David Pappas, National Institute of Standards and Technology Room: 327

Session B26 Focus Session: Quantum Characterization, Verification, and Validation I Sponsor: GQI Chair: Charles Tahan, Laboratory for Physical Sciences Room: 328
Invited Speakers: 

Session B27 Focus Session: Adiabatic Quantum Computing II Sponsor: GQI Chair: Sergio Boixo, University of Southern California Room: 329
Invited Speakers:  Rolando Somma,  Itay Hen 

Session B28 Focus Session: Statistical Physics of Active Systems Away from Detailed Balance: Motors, Swimmers and All That Sponsor: GSNP Chair: Alexander Grosberg, New York University Room: 336
Invited Speakers:  Thomas Risler 

Session B29 Fluctuations in Non-Equilibrium Systems Sponsor: GSNP Chair: Chris Jarzynski, University of Maryland Room: 337

Session B30 Colloids: Transitions and Structures Sponsor: DCMP Chair: Piotr Habdas, St. Joseph's University Room: 338

Session B31 Focus Session: Nano to Meso-Scale Structure in Ordered Soft Matter: Liquid Crystal Structure, Dynamics and Function I Sponsor: DPOLY Chair: Alberto Fernandez de las Nieves, Georgia Institute of Technology Room: 339
Invited Speakers: 

Session B32 Focus Session: Polymer Crystallization and Morphology Sponsor: DPOLY Chair: Xinfei Yu, NIST Room: 340
Invited Speakers:  Sanjay Rastogi 

Session B33 Focus Session: Dielectric and Ferroelectric Polymers for Electrical Applications: Ferroelectrics Sponsor: DPOLY DMP Chair: Philip Taylor, Case Western Reserve University Room: 341
Invited Speakers:  J. Bernholc 

Session B34 Focus Session: Dynamics of Glassy Polymers Under Nanoscale Confinement Sponsor: DPOLY Chair: Zahra Fakhraai, University of Pennsylvania Room: 342
Invited Speakers:  Kari Dalnoki-Veress 

Session B35 Superconductivity: Spin Properties Sponsor: DCMP Chair: Yaroslaw Bazaliy, University of South Carolina Room: 343

Session B36 HTSC: Transport Properties Sponsor: DMP Chair: Carmen Almasan, Kent State University Room: 344

Session B37 Focus Session: Fe-based Superconductors: Impurity Effects Sponsor: DMP DCOMP Chair: Ruslan Prozorov, Ames Lab Room: 345/346
Invited Speakers:  M. Konczykowski 

Session B38 Focus Session: Building a Thriving Undergraduate Physics Program Sponsor: FEd Chair: Ted Hodapp, American Physical Society Room: 347
Invited Speakers:  Gubbi Sudhakaran 

Session B39 Focus Session: Imaging & Modifying Materials Under Extreme Conditions of Radiation, Temperature, and at the Limits of Space and Time Resolution Sponsor: DMP GIMS Room: 348
Invited Speakers:  Geoffrey Campbell 

Session B40 Surfaces, Interfaces, and Thin Films: Electronic and Magnetic Properties Sponsor: DCMP Chair: Michael Horn von Hoegen, Universitaet Duisburg-Essen Room: 349

Session B41 Non-equilibrium Physics with Cold Atoms II Sponsor: DAMOP Chair: Lode Pollet, Ludwig Maximilian University Room: 350

Session B42 Quantum Hall Effect: Edges, Interferometry, & nu = 5/2 Sponsor: FIAP Chair: Sriram Ganeshan, University of Maryland Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3

Session B43 Focus Session: Multiscale modeling--Coarse-graining in Space and Time II Sponsor: DCP Chair: Garegin Papoian, University of Maryland at College Park Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2
Invited Speakers:  Gerhard Hummer,  Cecilia Clementi,  Christine Peter,  Raymond Kapral 

Session B44 Focus Session: Population and Evolutionary Dynamics II Sponsor: DBIO GSNP Chair: Uwe Tauber, Virginia Tech Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1
Invited Speakers:  Michael Desai 

Session B45 Focus Session: Structure and Dynamics of Biomembranes II Sponsor: DBIO Chair: Mu-Ping Nieh, University of Connecticut Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  Tonya Kuhl 

Session B46 SPS Undergraduate II Sponsor: SPS Chair: Crystal Bailey, American Physical Society Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5

Session B47 Invited Session: Physical Organizing Principles of Biomineral Formation Sponsor: DBIO DMP Chair: Susan N. Coppersmith, University of Wisconsin Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  Pupa Gilbert,  Markus J. Buehler,  Derk Joester,  Fiona Meldrum 

Mar 18 2013 2:30PM, Monday

Session C1 Invited Session: Spin-Orbit-Controlled Ground States in Single-Crystal Iridates Sponsor: DCMP Chair: Lance De Long, University of Kentucky Room: Ballroom I
Invited Speakers:  Gang Cao,  Daniel Haskel,  T. Senthil,  Yue Cao,  Feng Ye 

Session C2 Invited Session: Coulomb Drag and Exciton Condensation in Semiconductor and Graphene Double Layers Sponsor: DCMP Chair: Michael Lilly, Sandia National Laboratories Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Debaleena Nandi,  Emanuel Tutuc,  Andre Geim,  Dmytro Pesin,  L.S. Levitov 

Session C3 Invited Session: Metamaterials Sponsor: DMP Chair: David Cahill, University of Illinois Room: Ballroom III
Invited Speakers:  John Pendry,  David Smith,  Costas Soukoulis,  Mario Hentschel,  Xiang Zhang 

Session C4 Invited Session: Industrial Physics Forum: Frontiers in Nanomanufacturing Sponsor: FIAP Chair: Robert Celotta, National Institute of Standards and Technology Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  James Liddle,  Thomas Theis,  Shawn Douglas,  Harry Atwater 

Session C5 Focus Session: Computational Discovery and Design of New Materials for Energy Applications Sponsor: DMP DCOMP Chair: Richard Hennig, Cornell University Room: 301
Invited Speakers:  Vidvuds Ozolins,  Chris Wolverton 

Session C6 Focus Session: Hexagonal BN, Graphene, and Graphene Oxide Synthesis II Sponsor: DMP Chair: Saikat Talapatra, Southern Illinois University at Carbondale Room: 302

Session C7 Focus Session: Graphene Devices III Sponsor: DMP Chair: Monica Allen, Harvard University Room: 303
Invited Speakers:  Arthur Hebard 

Session C8 Complex Structured Materials: Transport and Optical Characterization of Dichalcogenides Sponsor: DMP Chair: Nuh Gedik, Massachusetts Institute of Technology Room: 307

Session C9 Invited Session: Recent Developments in Density Functional Theory I Sponsor: DCOMP Chair: Timo Thonhauser, Wake Forest University Room: 308
Invited Speakers:  James Chelikowsky,  David Bowler,  Per Hyldgaard,  Neepa Maitra,  Alexandre Tkatchenko 

Session C10 Invited Session: Stabilization and Dynamics of Magnetic Skyrmions Sponsor: DCMP GMAG Chair: N.P. Onn, Princeton University Room: 309
Invited Speakers:  Christian Pfleiderer,  Sunxiang Huang,  Xiuzhen Yu,  N. Nagaosa,  Stefan Heinze 

Session C11 Invited Session: Quantum Communication and Cryptography Sponsor: GQI DAMOP Chair: Mark Wilde, McGill University and Louisiana State University Room: 310
Invited Speakers:  Anthony Leverrier,  Thomas Vidick,  Vadim Makarov,  Fabio Sciarrino 

Session C12 Focus Session: Complex Oxide Interfaces - Polar interfaces I Sponsor: DMP Chair: Mark Rzchowski, University of Wisconsin, Madison Room: 314

Session C13 Focus Session: Topological Materials - Search for New Materials Sponsor: DMP Chair: Seongshik Oh, Rutgers University Room: 315
Invited Speakers:  A. Bansil 

Session C14 Focus Session: Magnetic Oxide Superlattices and Multiferroics Sponsor: DMP GMAG Chair: Susanne Stemmer, UC Santa Barbara Room: 316
Invited Speakers:  Andrew Millis 

Session C15 Focus Session: New Frustrated Models: Theory & Materials Sponsor: GMAG DMP Chair: William Ratcliff, National Institute of Standards and Technology Room: 317
Invited Speakers:  Masaaki Matsuda 

Session C16 Focus Session: Spin Dynamics and EPR Sponsor: GMAG DMP Chair: Stephen Hill, Florida State University and NHMFL Room: 318
Invited Speakers:  Alejandro Gaita-Arino 

Session C17 Magnetic Theory I Sponsor: GMAG Chair: Marcu Eisenbach, Oak Ridge National Laboratory Room: 319

Session C18 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors - Spin Injection and Transport Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Paul Crawell, University of Minnesota Room: 320

Session C19 Vanadate Experiment: Devices Sponsor: DMP Chair: Sambandamurthy Ganapathy, University at Buffalo Room: 321
Invited Speakers: 

Session C20 Focus Session: Metamaterials - Quantum Dots Sponsor: DMP Chair: Yanwen Wu, University of Texas at Austin Room: 322

Session C21 Focus Session: Domains, Switching, and Memristors Sponsor: DMP Chair: James Scott, University of Cambridge Room: 323
Invited Speakers:  Xiaoqing Pan 

Session C22 Metamaterials and THz Spectroscopy Sponsor: DCMP Chair: Matt Doty, University of Delaware Room: 324

Session C23 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors III Sponsor: DMP Chair: Matt McCluskey, Washington State University Room: 325
Invited Speakers:  Henry Everitt 

Session C24 Focus Session: Materials in Extremes: Chemistry under Extreme Conditions Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Jonathan Crowhurst, Livermore National Laboratory Room: 326
Invited Speakers: 

Session C25 Superconducting Qubits: 3D Architecture Sponsor: GQI Chair: David Schuster, University of Chicago Room: 327

Session C26 Semiconductor Qubits - Gates and Robust Control Sponsor: GQI Chair: Hendrik Blhum, RWTH Aachen Room: 328
Invited Speakers:  Hugo Ribeiro 

Session C27 Quantum Computing, Quantum Algorithms, and Quantum Simulation Sponsor: GQI Chair: Alan Aspuru-Guzik, Harvard University Room: 329

Session C28 Equilibrium Statistical Mechanics, Followed by GSNP Student Speaker Award Sponsor: GSNP Chair: Robin Selinger, Kent State University Room: 336

Session C29 Flow in Confinement and Porous Media Sponsor: DPOLY Chair: Howard Stone, Princeton University Room: 337

Session C30 Polymers and Organic Systems Sponsor: DPOLY Chair: John Cressman, George Mason University Room: 338

Session C31 Polymeric Elastomers and Gels Sponsor: DPOLY Chair: Jens Glaser, University of Minnesota Room: 339

Session C32 Polymer Nanocomposites I Sponsor: DPOLY Chair: Venkat Ganesan, University of Texas at Austin Room: 340

Session C33 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Interfaces and Contacts Sponsor: FIAP Chair: Xinran Zhang, Georgetown University Room: 341
Invited Speakers:  Tatsuo Hasegawa 

Session C34 Thin Films of Block Copolymers and Hybrid Materials: Mechanics and Dynamics Sponsor: DPOLY Chair: Alamgir Karim, University of Akron Room: 342

Session C35 Superconductivity: Vortices I Sponsor: DCMP Chair: Timir Datta, University of South Carolina Room: 343

Session C36 HTSC: Optical Probe of Competing Orders Sponsor: DCMP Chair: Xiao-Jia Chen, Carnegie Institution of Washington Room: 344

Session C37 Focus Session: Fe-based Superconductors: DFT and DMFT Sponsor: DMP DCOMP Chair: Wei Ku, Brookhaven National Laboratory Room: 345/346
Invited Speakers:  Zhiping Yin 

Session C38 Undergraduate Physics Education Sponsor: FEd Chair: Mel Sabella, Chicago State University Room: 347

Session C39 Focus Session: Materials for Electrochemical Energy Storage I Sponsor: DMP GERA FIAP DCOMP Chair: Apparao Rao, Clemson University Room: 348
Invited Speakers:  Gary Rubloff 

Session C40 Focus Session: Control of Ultrathin Film Morphology Sponsor: DMP Chair: Shirley Chang, University of California Davis Room: 349
Invited Speakers:  Michael Horn von Hoegen 

Session C41 Quantum Simulation with Cold Atoms and Molecules Sponsor: DAMOP Room: 350

Session C42 Quantum Hall Effect: Materials, Geometries, & nu = 2 Sponsor: FIAP Chair: Michael Zudov, University of Minnesota Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3

Session C43 Focus Session: Plyler, Broida, Langmuir, and Research in an Undergraduate Institution prizes Sponsor: DCP Chair: James Skinner, University of Wisconsin Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2
Invited Speakers:  Brooks Pate,  Daniel Neumark,  Wilson Ho,  Mario Affatigato 

Session C44 Focus Session: Population and Evolutionary Dynamics III Sponsor: DBIO GSNP Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1
Invited Speakers:  Yaneer Bar-Yam,  Charles Ofria 

Session C45 Focus Session: Physics of Biomineralization Sponsor: DBIO DMP Chair: Pupa Gilbert, University of Wisconsin at Madison Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  Nico Sommerdijk,  Joanna Aizenberg 

Session C46 SPS Undergraduate III Sponsor: SPS Chair: Melissa Hoffman, Drew University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5

Session C47 Invited Session: Statistical Physics for Systemic Risk and Infrastructural Interdependencies Sponsor: GSNP Chair: Antonia Scala, CNR-ISC Institute for Complex Systems Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  Hamid Benbrahim,  Raissa D'Souza,  H. Eugene Stanley,  Alessandro Vespignani 

Mar 18 2013 5:45PM, Monday

Session D1 APS Prizes and Awards Ceremonial Session Sponsor: APS Chair: Michael Turner, American Physical Society, University of Chicago Room: Hilton Baltimore Key Ballroom 8
Invited Speakers: 

Mar 18 2013 6:45PM, Monday

Session E1 Welcome Reception Sponsor: APS Room: Exhibit Hall D

Mar 18 2013 7:30PM, Monday

Session E11 Special Outreach Session: Meso-Physics Sponsor: APS Chair: Laura H. Greene, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 310
Invited Speakers:  Harriet Kung,  George Crabtree 

Mar 19 2013 8:00AM, Tuesday

Session F1 Invited Session: Physics from the Laboratory to the Universe: Davisson-Germer/Heineman/Onsager/Lilienfeld Prizes Sponsor: DCMP GSNP Chair: Barbara Jones, International Business Machines Room: Ballroom I
Invited Speakers:  Geraldine Richmond,  Daniel Fisher,  Tetsuji Miwa,  Michio Jimbo,  Margaret Geller 

Session F2 Invited Session: Low Energy Excitations in Iridates Sponsor: DCMP Chair: Paolo Radaelli, University of Oxford Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Leon Balents,  B.J. Kim,  Xuerong Liu,  Radu Coldea 

Session F3 Invited Session: Quantum Computing in AMO Sponsor: GQI DAMOP Chair: Ivan Deutsch, University of New Mexico Room: Ballroom III
Invited Speakers:  Mark Saffman,  Tommaso Calarco,  Akira Furusawa,  Jeremy O'Brien,  John Gaebler 

Session F4 Industrial Physics Forum: Frontiers in Biophysics Sponsor: FIAP Chair: James Hollenhorst, Agilent Technologies Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  W.E. Moerner,  Sara Nichols,  Adam Arkin,  Michael Roukes,  Scott Tanner 

Session F5 Focus Session: Computational Discovery and Design of New Two-dimensional Materials beyond Graphene Sponsor: DMP DCOMP Chair: Richard Hennig, Cornell University Room: 301
Invited Speakers:  Hyoungki Park 

Session F6 Focus Session: Van der Waals Bonding in Advanced Materials - Functional Materials Sponsor: DMP Chair: Per Hyldgaard, Chalmers University of Technology Room: 302
Invited Speakers:  Yves Chabal,  Noa Marom 

Session F7 Focus Session: Graphene Devices IV Sponsor: DMP Chair: Cory Dean, City College of New York Room: 303
Invited Speakers: 

Session F8 Functionalization and Decoration of Graphene Sponsor: DCMP Chair: Jun Zhu, Pennsylvania State University Room: 307

Session F9 Invited Session: The Impact of Hydraulic Fracturing Sponsor: FPS GERA Chair: Richard Wiener, Research Corporation for Scientific Advancement Room: 308
Invited Speakers:  Susan Sharkey,  Murray Hitzman,  Robert Jackson,  Francis O'Sullivan 

Session F10 Invited Session: Spin-Orbit Transfer Torques in Magnetic Bilayers Sponsor: GMAG Chair: Kyung-Jin Lee, Korea University Room: 309
Invited Speakers:  Geoffrey Beach,  Hyun-Woo Lee,  Masamitsu Hayashi,  Yoshichika Otani 

Session F11 Invited Session: Polymer Physics Prize Session Sponsor: DPOLY Chair: John Torkelson, Northwestern University Room: 310
Invited Speakers:  Stephen Cheng,  Bernard Lotz,  Benjamin Chu,  Barry Farmer,  Edwin Thomas 

Session F12 Focus Session: Complex Oxide Interfaces - Polar interfaces II Sponsor: DMP Chair: Jeremy Levy, University of Pittsburgh Room: 314
Invited Speakers: 

Session F13 Topological Insulators: Theory I Sponsor: DCMP Chair: Pouyan Ghaemi, University of Illinois Room: 315

Session F14 Focus Session: Material Properties Important for Spin-torque Dynamics Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Ting Yong Chen, Arizona State University Room: 316
Invited Speakers:  Kristen Buchanan,  Michael Quinsat 

Session F15 Focus Session: New Frustrated Quantum States: Theory & Materials Sponsor: GMAG DMP Chair: Piers Coleman, Rutgers University Room: 317
Invited Speakers: 

Session F16 Focus Session: High Magnetic Anisotropy Materials Sponsor: GMAG DMP Chair: Randy Dumas, Gothenburg University, Sweden Room: 318

Session F17 Focus Session: Magnetic Spinel and Perovskite Heterostructures Sponsor: DMP GMAG Chair: Anand Bhattacharya, Argonne National Lab Room: 319
Invited Speakers:  Arunava Gupta 

Session F18 Two Dimensional Topological Insulators I Sponsor: DCMP Chair: Yong Chen, Purdue University Room: 320

Session F19 Heavy Fermions and Quantum Criticality in 115's Sponsor: DCMP Chair: Johnpierre Paglione, University of Maryland Room: 321

Session F20 Focus Session: Mesoscopics - Optics and Plasmonics Sponsor: DMP Room: 322
Invited Speakers:  Gustaaf Van Tendeloo 

Session F21 Focus Session: Multiferroics and Magnetoelectrics Sponsor: DMP Chair: Hans Christen, Oak Ridge National Laboratory Room: 323
Invited Speakers:  Alexei Belik 

Session F22 Strongly Correlated Electron Theory I Sponsor: DCMP Chair: Steve Hellberg, Naval Research Laboratory Room: 324

Session F23 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors IV Sponsor: DMP Chair: Beall Fowler, Lehigh University Room: 325
Invited Speakers: 

Session F24 Focus Session: Computational Studies of Interactions between Electromagnetic Fields and Materials I Sponsor: DCOMP Chair: Carsten Ullrich, University of Missouri Room: 326
Invited Speakers:  George Bertsch 

Session F25 Superconducting Qubits: Read-out, Feedback and Stabilization Sponsor: GQI Chair: Will Oliver, Massachusetts Institute of Technology Room: 327

Session F26 Quantum Crytography, Quantum Communication, and Quantum Measurement Sponsor: GQI Chair: Graeme Smith, IBM Room: 328

Session F27 Physical Implementations of Qubits Sponsor: GQI Chair: John Preskill, California Institute of Technology Room: 329

Session F28 Physical Approaches to Social Modeling Sponsor: GSNP Chair: Bruno Goncalves, Indiana University Room: 336
Invited Speakers:  Yamir Moreno 

Session F29 Focus Session: Spin Glasses: Advances, Algorithms, and Applications Sponsor: GSNP Chair: Jonathan Machta, University of Massachusetts Amherst Room: 337
Invited Speakers:  Peter Young 

Session F30 Membranes, Micelles, Vesicles, Gels and Complex Fluids Sponsor: DCMP Chair: Elizabeth Mann, Kent State University Room: 338

Session F31 Focus Session: Nano to Meso-Scale Structure in Ordered Soft Matter: Liquid Crystal Structure, Dynamics and Function II Sponsor: DPOLY Chair: Chinedum Osuji, Yale University Room: 339
Invited Speakers: 

Session F32 Polymer Nanocomposites II Sponsor: DPOLY Chair: Nigel Clarke, University of Sheffield Room: 340

Session F33 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Light Emission and Management Sponsor: DMP Chair: Russell Holmes, University of Minnesota Room: 341
Invited Speakers:  Chihaya Adachi 

Session F34 Charged Colloids with Short-Range Attractions I Sponsor: DPOLY DCMP DBIO Chair: Yun Liu, University of Delaware/NIST Room: 342
Invited Speakers:  Frank Schreiber 

Session F35 HTSC: ARPES and TR-ARPES Sponsor: DMP Chair: Lex Kemper, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 343

Session F36 Superconductivity: Josephson Effect Sponsor: DCMP Chair: Carmen Almasan, Kent State University Room: 344

Session F37 Focus Session: Fe-based Superconductors: Order Parameter Symmetry/Fe(Te,Se) Films Sponsor: DMP DCOMP Chair: Qiang Li, Brookhaven Natl Lab Room: 345/346

Session F38 Physics Education Programs, Policy and the Media Sponsor: FEd Chair: Aaron Wade, University of West Florida Room: 347

Session F39 Focus Session: Materials in Extremes: High Pressures Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Evan Reed, Stanford University Room: 348

Session F40 Surfaces, Interfaces, and Thin Films: Molecules on Surfaces Sponsor: DCMP Chair: Daniel Dougherty, North Carolina State University Room: 349

Session F41 Rotation, Effective Fields, and Hydrodynamics in Atomic Gases Sponsor: DAMOP Chair: Phil Johnson, American University Room: 350

Session F42 Focus Session: Multiscale Modeling--Coarse-graining in Space and Time III Sponsor: DCP Chair: William Noid, Pennsylvania State University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3
Invited Speakers:  Kurt Kremer,  Valeria Molinero,  Qiang Cui,  Wataru Shinoda 

Session F43 Focus Session: Motor dynamics---from Single Molecules to Cells I Sponsor: DCP Chair: Zev Bryant, Stanford University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2
Invited Speakers:  Andrew Turberfield,  Zev Bryant,  Aaron Dinner,  Stephan W. Grill 

Session F44 Focus Session: Stochasticity in Cellular Networks Sponsor: DBIO Chair: Ilya Nemenman, Emory University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1
Invited Speakers:  Ilya Nemenman 

Session F45 Focus Session: Physics of Proteins I Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Aihua Xie, Oklahoma State Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  Jose Onuchic 

Session F46 SPS Undergraduate IV Sponsor: SPS Chair: Crystal Bailey, American Physical Society Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5

Session F47 Invited Session: Solid-State Nanopores: Translocation and Applications Sponsor: DBIO DCMP Chair: Gustavo Stolovitzky, IBM Research Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  Jiali Li,  Amit Meller,  Xinsheng Ling,  Marija Drndic 

Mar 19 2013 11:15AM, Tuesday

Session G1 Invited Session: Anderson-Higgs Boson in Condensed Matter Physics Sponsor: DCMP Chair: Subir Sachdev, Harvard University Room: Ballroom I
Invited Speakers:  Immanuel Bloch,  Christian Ruegg,  Chandra Varma,  Daniel Podolsky,  Nikolay Prokof'ev 

Session G2 Invited Session: Superconductivity in Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Nitin Samarth, Pennsylvania State University Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Liang Fu,  Jin-Feng Jia,  Alberto Morpurgo,  Jeffrey Teo 

Session G3 Invited Session: Progress in the New Energy Frontier Sponsor: GERA Chair: George Crabtree, Argonne National Laboratory Room: Ballroom III
Invited Speakers:  Peter Littlewood,  John Lupton,  Michelle Johannes,  Christopher Soles 

Session G4 Invited Session: Frontiers in Nanomanufacturing: Atomic Scale Metrology, Large Scale Industry Technology Challegnes and Inherent Device Limitations Sponsor: FIAP Chair: Ernesto Marinero, Hitachi Research Center, San Jose Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  Thomas Albrecht,  James Watkins,  Asen Asenov,  Scott List 

Session G5 Focus Session: Computational Discovery and Design of New Materials: Thermodynamics and Mechanical Properties Sponsor: DMP DCOMP Chair: Hyongki Park, Ohio State University Room: 301
Invited Speakers:  Joerg Neugebauer 

Session G6 Focus Session: CVD Graphene - Doping and Defects Sponsor: DMP Chair: Abhay Pasupathy, Columbia University Room: 302
Invited Speakers:  Liuyan Zhao 

Session G7 Focus Session: Graphene Devices V Sponsor: DMP Chair: Masa Ishigami, University of Central Florida Room: 303
Invited Speakers:  Tony Low 

Session G8 Graphene: Nanoribbons, Dots, and Strain Sponsor: DCMP Chair: Vincent Meunier, Rensselaer Polytechnic Institute Room: 307

Session G9 Invited Session: Broadening Participation in Physics and Other STEM Fields Sponsor: FEd Chair: Paul Cottle, Florida State University Room: 308
Invited Speakers:  Philip Rous,  Theodore Hodapp,  Paul Gueye,  Senta Greene 

Session G10 Invited Session: Physics for the Public: Advice From the Pros Sponsor: FOEP Chair: James Kakalios, University of Minnesota Room: 309
Invited Speakers:  Maggie Koerth-Baker,  Henry Reich,  Paul Steinhardt,  Kenneth Chang,  Richard Wargo 

Session G11 Invited Session: Concurrent Multiple Length-Scale Modelling Sponsor: DCOMP Chair: Qing Peng, Rensselear Polytechnical Institute Room: 310
Invited Speakers:  Gang Lu,  Derek Warner,  Vincent Tan,  Xiantao Li 

Session G12 Focus Session: Complex Oxide Interfaces - Polar interfaces III Sponsor: DMP Chair: Guneeta Singh Balla, University of California, Berkeley Room: 314
Invited Speakers:  Chang-Beom Eom 

Session G13 Topological Insulators: Theory II Sponsor: DCMP Chair: Roman Lutchyn, Microsoft Station Q Room: 315

Session G14 Focus Session: Magnetic Nanoparticles II Sponsor: GMAG DMP Chair: Brian Kirby, National Institute of Standards and Technology Room: 316
Invited Speakers: 

Session G15 Focus Session: Quasi-Triangular Frustrated Magnets Sponsor: GMAG DMP Chair: John Schlueter, Argonne National Laboratory Room: 317
Invited Speakers:  B. Lake 

Session G16 Focus Session: Quantum Spins Sponsor: GMAG DMP Chair: Mark Meisel, University of Florida Room: 318
Invited Speakers:  Stephen Blundell 

Session G17 Focus Session: Improper Ferroelectrics Sponsor: DMP GMAG Chair: Taner Yildirim, NIST Center for Neutron Research Room: 319
Invited Speakers:  A. Brooks Harris 

Session G18 Two Dimensional Topological Insulators II: Graphene and Related Materials Sponsor: DCMP Chair: Shaffique Adam, Yale University Room: 320

Session G19 URu2Si2 Hidden Order and other U-based Systems Sponsor: DCMP Chair: Jason Jeffries, Lawrence Livermore National Lab Room: 321

Session G20 Focus Session: Metamaterials - Nanoparticles and Nanoparticle Arrays Sponsor: DMP Chair: Shun Shang Lo, University of Notre Dame Room: 322
Invited Speakers:  Michel Orrit 

Session G21 Focus Session: Theories of Electric, Elastic, Magnetic and Cross-coupling Terms in Ferroic Lattices Sponsor: DMP Chair: Philippe Ghosez, Universite de Liege Room: 323
Invited Speakers:  David Vanderbilt 

Session G22 Electronic Phenomena of Nanostructures Sponsor: DCMP Chair: Nancy Sandler, Ohio University Room: 324

Session G23 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors V Sponsor: DMP Chair: John Lyons, University of California at Santa Barbara Room: 325
Invited Speakers: 

Session G24 Focus Session: Computational Studies of Interactions between Electromagnetic Fields and Materials II Sponsor: DCOMP Chair: kalman varga, Vanderbilt Room: 326
Invited Speakers:  Peter Nordlander 

Session G25 Itinerant Photons, Squeezed States, and Entanglement Sponsor: GQI Chair: Lev Bishop, University of Maryland Room: 327

Session G26 Quantum Characterization, Verification, and Validation II Sponsor: GQI Chair: Robin Blume-Kohout, Sandia National Laboratories Room: 328
Invited Speakers:  Jay Gambetta,  Oliver Dial 

Session G27 Quantum Error Correction and Quantum Control Sponsor: GQI Chair: Leonid Pryadko, University of Californa, Riverside Room: 329

Session G28 Statistical Mechanics of Social Systems Sponsor: GSNP Chair: Stefan Boettcher, Emory University Room: 336

Session G29 FIAP Prize Session Sponsor: FIAP Chair: Mark Bernius, Dow Chemical Company Room: 337
Invited Speakers:  Mark Pinto,  John Woollam 

Session G30 Self-Assembly Sponsor: DCMP Chair: Bulent Akgun, National Institute of Standards and Technology Room: 338

Session G31 Padden Award Symposium Sponsor: DPOLY Chair: Nitash Balsara, University of California at Berkeley Room: 339

Session G32 Focus Session: Polymer Nanocomposites: Active Particles Sponsor: DPOLY Chair: Russell Gorga, North Carolina State University Room: 340
Invited Speakers:  Russell Composto 

Session G33 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Theoretical Photophysics and Excited State Dynamics Sponsor: DMP Chair: Richard Lunt, Michigan State University Room: 341

Session G34 Polymer Blends Sponsor: DPOLY Chair: Julie Albert, North Carolina State University Room: 342

Session G35 Focus Session: Search for New Superconductors I Sponsor: DMP Chair: Horst Rogalla, University of Colorado Room: 343
Invited Speakers:  Malcolm Beasley 

Session G36 Superconductivity: Transport Properties Sponsor: DCMP Chair: Zhuan Xu, Zhejiang University, China Room: 344

Session G37 Focus Session: Fe-based Superconductors: RPA and Beyond/Gap Structure Sponsor: DMP DCOMP Chair: Peter Hirchfeld, Univ. Florida Room: 345/346
Invited Speakers:  Hiroshi Kontani,  Shik Shin 

Session G39 Matter at Extreme Conditions: Experiment Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Renata Wentzcovitch, University of Minnesota Room: 348

Session G40 Spin-Orbit Coupling in Ultracold Atom Systems Sponsor: DAMOP Chair: Carlos Sa De Melo, Georgia Institute of Technology Room: 349
Invited Speakers:  Chuanwei Zhang 

Session G41 Attosecond Physics and Optics Sponsor: DAMOP Chair: Stephen Eckel, National Institute of Standards and Technology Room: 350
Invited Speakers:  Joachim Burgdoerfer,  Ralph Ernstorfer 

Session G42 Focus Session: Physics of Glasses and Viscous Liquids I Sponsor: DCP Chair: Patrick Charbonneau, Duke University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3
Invited Speakers:  Zahra Fakhraai,  Takeshi Egami,  Elisabeth Bouchaud 

Session G43 Focus Session: Motor dynamics---from Single Molecules to Cells II Sponsor: DCP Chair: Sean Sun, Johns Hopkins University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2
Invited Speakers:  Ryota Iino,  Yann Chemla,  Anatoly Kolomeisky,  Sam Walcott 

Session G44 Multi-cellular Processes and Development Sponsor: DBIO Chair: Karen Kasza, Sloan-Kettering Institute Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1

Session G45 Focus Session: Physics of Protein Aggregation Sponsor: DBIO DPOLY DCP Chair: Daniel Cox, UC Davis Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  Stephen Kowalczykowski 

Session G46 SPS Undergraduate V Sponsor: SPS Chair: Kendra Redmond, American Institute of Physics Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5

Session G47 Invited Session: Elasticity and Plasticity Outside of Equilibrium: Modeling From Micro to Meso Scales Sponsor: GSNP Chair: Zhi Feng Huang, Wayne State University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  Elizabeth Holm,  Ken Elder,  Alain Karma,  Stephen Foiles 

Mar 19 2013 2:00PM, Tuesday

Session H1 Poster Session I (2:00 - 5:00PM) Room: Exhibit Hall EF

Mar 19 2013 2:30PM, Tuesday

Session J1 Invited Session: Buckley Prize Session Sponsor: DCMP GMAG Chair: Allan MacDonald, Univesity of Texas at Austin Room: Ballroom I
Invited Speakers:  John Slonczewski,  Luc Berger,  Maxim Tsoi,  D.C. Ralph,  J. Grollier 

Session J2 Invited Session: Topological States and Plasmonics in Graphene Sponsor: DCMP Chair: Qian Niu, University of Texas at Austin Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Ruqian Wu,  Zhenhua Qiao,  Motohiko Ezawa 

Session J3 Invited Session: Colloidal Carbon Nanotubes Sponsor: DCMP GSNP Chair: Erik K. Hobbie, North Dakota State University Room: Ballroom III
Invited Speakers:  Mohammad Islam,  Paul van der Schoot,  Matteo Pasquali,  Michael Solomon,  Ming Zheng 

Session J4 Invited Session: Physics Challenges in Biophysics Sponsor: FIAP Chair: Cha-Mei Tang, Creatv Micro Tech Inc Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  Alessandro Olivo,  Cha-Mei Tang,  Sheila Nirenberg,  Stuart Harshbarger,  Jiangfeng Fei 

Session J5 Focus Session: Computational Discovery and Design of New Materials: Graphene Sponsor: DMP DCOMP Chair: Richard Hennig, Cornell University Room: 301

Session J6 Growth, Structure, Properties, and Defects Sponsor: DMP Chair: Paola Barbara, Georgetown University Room: 302

Session J7 Focus Session: Graphene Devices VI Sponsor: DMP Chair: Roman Gorbachev, University of Manchester Room: 303
Invited Speakers:  Kin Chung Fong 

Session J8 Focus Session: Graphene: Raman, Strain, Thermal Sponsor: DMP Chair: Jun Yan , University of Massachusetts at Amhearst Room: 307
Invited Speakers:  Rui He,  Hyeonsik Cheong 

Session J9 Invited Session: Computational Physics at the Bleeding Edge: To Exascale and Beyond Sponsor: DCOMP Chair: Timothy Germann, Los Alamos National Laboratory Room: 308
Invited Speakers:  Thomas Schulthess,  Robert Harrison,  David Yllanes,  James Glosli,  Ron Dror 

Session J10 Invited Session: Fostering Collaborations in Minority-Serving Institutions Sponsor: COM Chair: Joseph Barranco, San Francisco State University Room: 309
Invited Speakers:  C. Weatherford,  Quinton Williams,  John Harkless 

Session J11 Dillon Medal Symposium Sponsor: DPOLY Chair: Arun Yethiraj, University of Wisconsin Room: 310
Invited Speakers:  Mahesh Mahanthappa 

Session J12 Topological Insulators: Magnetic Transport and Weak Localization Sponsor: DCMP Chair: Hadar Steinberg, Massachusetts Institute of Technology Room: 314

Session J13 Focus Session: Topological Materials - Thin Films Sponsor: DMP Chair: Dennis Drew, University of Maryland Room: 315
Invited Speakers:  Seongshik Oh 

Session J14 Magnetic Devices and Techniques Sponsor: GMAG Chair: Mohammad Fashami, The Virginia Commonwealth University Room: 316

Session J15 Focus Session: Quantum Spin Liquid Theory Sponsor: GMAG DMP Chair: Todari Senthil, Massachusetts Institute of Technology Room: 317
Invited Speakers:  Hong-Chen Jiang 

Session J16 Focus Session: Molecular Nanomagnets/Devices Sponsor: GMAG DMP Chair: Stefano Carretta, University of Parma Room: 318
Invited Speakers:  Franck Balestro 

Session J17 Focus Session: Magnetic Oxide Nano- & Hetero-Structures Sponsor: DMP GMAG Chair: Yayoi Takamura, UC Davis Room: 319

Session J18 Two Dimensional Topological Insulators: Theory Sponsor: DCMP Chair: Byounghak Lee, Texas State University Room: 320

Session J19 Quantum Criticality in Lanthanide/Actinide & Related Systems - Experiment Sponsor: DCMP Chair: Makariy Tanatar, Ames Laboratory Room: 321

Session J20 Focus Session: Metamaterials - Nanowires and Plasmonic Enhancement Sponsor: DMP Chair: Peter Nordlander, Rice University Room: 322
Invited Speakers:  Rupert F. Oulton 

Session J21 Focus Session: Oxide Superlattices, Interfaces and Growth Sponsor: DMP Chair: Hena Das, Cornell University Room: 323
Invited Speakers:  Pavlo Zubko 

Session J22 Optical Properties and Interactions in Quantum Dots and Wells Sponsor: DCMP Chair: Michael Scheibner, University of California, Merced Room: 324

Session J23 Optical Excitations, Defects and Synthesis of Dielectrics Sponsor: DCMP Chair: Javier Junquera, Universidad de Cantabria, Spain Room: 325

Session J24 Quantum Many-Body Systems and Methods I Sponsor: DCOMP Chair: Cyrus Umrigar, Cornell University Room: 326

Session J25 Focus Session: Explicitly correlated Methods and Quantum Few-Body Systems Sponsor: DCOMP Chair: Ludwik Adamowicz, University of Arizona Room: 327
Invited Speakers:  Chris Greene,  Sergiy Bubin 

Session J26 Semiconductor Qubits - Spin Measurement and Noise Sponsor: GQI Chair: Bill Coish, McGill University Room: 328
Invited Speakers:  Stephen Lyon 

Session J27 Focus Session: Nano/Optomechanics I Sponsor: DAMOP Chair: Mohammad Hafezi, University of Maryland Room: 329
Invited Speakers:  A.N. Cleland 

Session J28 Liquid Crystals I Sponsor: DCMP Chair: Peter Collins, Swarthmore College Room: 336

Session J29 Non-Equilibrium Statistical Mechanics Sponsor: GSNP Chair: Michel Pleimling, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 337

Session J30 Focus Session: Continuum Descriptions of Discrete Materials Sponsor: GSNP Chair: Kenneth Kamrin, Massachusetts Institute of Technology Room: 338
Invited Speakers:  Martin Van Hecke 

Session J31 Focus Session: Dynamics of Glassy Polymers Under Nanoscale Confinement: Friction and Adhesion Sponsor: DPOLY Chair: Connie Roth, Emory University Room: 339

Session J32 Focus Session: Assembly & Function of Biomimetic & Bioinspired Materials I Sponsor: DMP DPOLY DBIO Chair: Jim de Yoreo, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 340

Session J33 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Photophysics and Charge Transfer Sponsor: DMP Chair: Seth Darling, Argonne National Laboratory Room: 341

Session J34 Focus Session: Charged Colloids with Short-Range Attractions II Sponsor: DPOLY DCMP DBIO Chair: Frank Schreiber, Institut fuer Angewandte Physik, Universitaet Tuebingen Room: 342
Invited Speakers:  Thomas Truskett 

Session J35 Superconductivity: Vortices II Sponsor: DCMP Room: 343

Session J36 Superconductivity: Properties and Phenomena Sponsor: DCMP Chair: Zhigang Wu, Colorado School of Mines Room: 344

Session J37 Focus Session: Fe-based Superconductors: Pressure effects Sponsor: DMP DCOMP Chair: Xiao-Jia Chen, Carnegie Institution of Washington Room: 345/346
Invited Speakers:  S.R. Saha 

Session J38 Focus Session: Materials for Electrochemical Energy Storage II Sponsor: GERA Chair: Shengbai Zhang, Rensselaer Polytechnic Institute Room: 347

Session J39 Matter at Extreme Conditions: Theory and Simulations Sponsor: GSCCM DCOMP DMP Chair: Joseph Hooper, Naval Postgraduate School Room: 348

Session J40 Quantum Simulation II Sponsor: DAMOP Chair: Khan W. Mahmud, University of Maryland Room: 349

Session J41 Interacting Bosons in Optical Lattices Sponsor: DAMOP Chair: Tigran Sedrakyan, University of Minnesota Room: 350

Session J42 Focus Session: Physics of Glasses and Viscous Liquids II Sponsor: DCP Chair: Mark Ediger, University of Wisconsin Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3
Invited Speakers:  David Reichman,  Jeppe Dyre 

Session J43 Focus Session: Protein Misfolding and Aggregation I Sponsor: DCP DBIO Chair: Elsa Yan, Yale University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2
Invited Speakers:  John Straub,  Carol Hall,  Roland Winter,  Stephen C. Meredith,  Normand Mousseau 

Session J44 Biological Networks Sponsor: DBIO Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1

Session J45 Focus Session: Physics of Proteins II Sponsor: DBIO Chair: Wouter Hoff, Oklahoma State University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  Xiaoqin Zou 

Session J46 Focus Session: X-ray and Neutron Instruments and Measurement Science Sponsor: GIMS Chair: Albert Migliori, Los Alamos National Laboratory Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5
Invited Speakers:  Stefano Marchesini 

Session J47 Invited Session: Mechanics, Dynamics, and Organization in Cell Growth and Division Sponsor: DBIO Chair: Ned Wingreen, Princeton University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  K.C. Huang,  David Nelson,  Kinneret Keren,  Madhav Mani,  Nir Gov 

Mar 19 2013 5:45PM, Tuesday

Session K5 GPC Business Meeting Sponsor: GPC Room: 301

Session K11 DPOLY Business Meeting Sponsor: DPOLY Room: 310

Session K15 GMAG Business Meeting Sponsor: GMAG Room: 317

Session K20 FIAP Business Meeting Sponsor: FIAP Room: 322

Session K25 GQI Business Meeting Sponsor: GQI Room: 327

Session K28 GSNP Business Meeting Sponsor: GSNP Room: 336

Session K39 FED Business Meeting Sponsor: FEd Room: 348

Session K42 DCP Business Meeting Sponsor: DCP Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3

Session K45 DBIO Business Meeting Sponsor: DBIO Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4

Session K46 GIMS Business Meeting Sponsor: GIMS Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5

Mar 19 2013 7:00PM, Tuesday

Session K43 DCMP Business Meeting Sponsor: DCMP Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2

Session K44 DMP Business Meeting Sponsor: DMP Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1

Mar 20 2013 8:00AM, Wednesday

Session M1 Invited Session: Tunable, Intense, Coherent THz Emission From a High Temperature Superconductor Sponsor: DCMP Chair: Ulrich Welp, Argonne National Laboratory Room: Ballroom I
Invited Speakers:  R. Kleiner,  Huabing Wang,  K. Kadowaki,  Richard Klemm,  A. Koshelev 

Session M2 Invited Session: Interaction-Driven Quantum Hall States in Graphene Sponsor: DCMP Chair: Pablo Jarillo-Herrero, Massachusetts Institute of Technology Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Maxim Kharitonov,  Cory Dean,  Dmitry Abanin,  Bruno Uchoa 

Session M3 Invited Session: Novel Quantum Phases in Artificial Lattices and Networks Sponsor: DCMP Chair: Steven Louie, University of California, Berkeley Room: Ballroom III
Invited Speakers:  Cheol-Hwan Park,  Hari Manoharan,  Andrew Houck 

Session M4 Invited Session: Quantum Simulation with Photons Sponsor: DAMOP Chair: Ivan Deutsch, University of New Mexico Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  Na Young Kim,  J.M. Taylor,  Dimitris Angelakis 

Session M5 Focus Session: Computational Discovery and Design of New Materials: Semiconductors, Molecular Systems and Interfaces Sponsor: DMP DCOMP Chair: Joerg Neugebaur, Max-Planck Institute fuer Eisenforschung Room: 301
Invited Speakers:  Adri van Duin,  Susan Sinnott 

Session M6 Graphene: Multilayer and Tunneling Sponsor: DCMP Chair: Chun Ning (Jeanie) Lau, University of California, Riverside Room: 302

Session M7 Focus Session: Graphene Devices VII Sponsor: DMP Chair: Adrian Bachtold, ICN Barcelona Room: 303
Invited Speakers:  Frank Koppens 

Session M8 Focus Session: Graphene - Twisted Layers, Stacking Sponsor: DMP Chair: Taisuke Ohta, Sandia National Laboratories Room: 307
Invited Speakers:  Chun Hung Lui 

Session M9 Invited Session: A History of Physics in Industry followed by Panel Discussion Sponsor: FHP Chair: Joseph Martin, University of Minnesota—Twin Cities Room: 308
Invited Speakers:  Orville Butler,  Brittany Shields,  Cyrus Mody,  Stuart Leslie,  Joseph Martin 

Session M10 Invited Session: Physics Jobs in Government and Science Policy followed by Panel Discussion Sponsor: FGSA Chair: Laura Boon, Purdue University Room: 309
Invited Speakers:  Amy Flatten,  John Looney 

Session M11 Invited Session: Polymer Electrolytes for Energy Storage Sponsor: DPOLY Chair: Enrique Gomez, Pennsylvania State University Room: 310
Invited Speakers:  Nitash Balsara,  Jodie Lutkenhaus,  Ralph Colby,  Zhen-Gang Wang,  Michel Armand 

Session M12 Topological Insulators: Topological States in Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Andrew Wray, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 314

Session M13 Focus Session: Topological Materials - Surface Effects Sponsor: DMP Chair: Arun Bansil, Northeastern University Room: 315
Invited Speakers: 

Session M14 Focus Session: Patterned Magnetic Nanostructures Sponsor: GMAG DMP Chair: Frances Hellman, University of California, Berkeley Room: 316
Invited Speakers:  Caroline Ross 

Session M15 Focus Session: Spin/orbital Frustration and Short-range Order Sponsor: GMAG DMP Chair: Collin Broholm, Johns Hopkins University Room: 317
Invited Speakers:  Philippe Corboz,  Satoru Nakatsuji 

Session M16 Focus Session: Ferromagnetic Chains/Nanostructures Sponsor: GMAG DMP Chair: Christopher Landee, Clark University Room: 318
Invited Speakers:  M.W. Meisel 

Session M17 Focus Session: Frustrated Multiferroics Sponsor: DMP GMAG Chair: Jaime Fermandez-Baca, Oak Ridge National Laboratory Room: 319
Invited Speakers: 

Session M18 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors - Diamond Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Olaf van't Erve, Naval Research Laboratory Room: 320
Invited Speakers:  D.M. Toyli 

Session M19 Strongly Correlated Electron Systems and Phase Transitions Sponsor: DCMP Chair: Andriy Nevidomskyy, Rice University Room: 321

Session M20 Focus Session: Metamaterials - Plasmonics Sponsor: DCMP Chair: David Smith, Duke University Room: 322

Session M21 Focus Session: Relaxors, Nanostructures and Morphotropic Phase Boundaries Sponsor: DMP Chair: Patrycja Paruch, Universite de Geneve Room: 323
Invited Speakers: 

Session M22 Strongly Correlated Electron Theory II Sponsor: DMP Chair: Srinivas Raghu, Stanford University Room: 324

Session M23 Optical and Dielectric Properties Sponsor: DCMP Chair: Qingteng Zhang, University of Wisconsin Room: 325

Session M24 Electronic Structure Methods I Sponsor: DCOMP Chair: Wenguang Zhu, University of Tennessee Room: 326

Session M25 Focus Session: Modeling of Rare Events I Sponsor: DCOMP Chair: Amit Samanta, Princeton University Room: 327
Invited Speakers:  Arthur Voter 

Session M26 Semiconductor Qubits - RF Measurement and Hybridization Sponsor: GQI Chair: David Reilly, The University of Sydney Room: 328
Invited Speakers:  Karl Petersson 

Session M27 Focus Session: Quantum Error Correction and Decoherence Control I Sponsor: GQI Chair: Kenneth Brown, Georgia Institute of Technology Room: 329
Invited Speakers:  Lorenza Viola,  Todd Brun 

Session M28 Liquid Crystals II Sponsor: DCMP Chair: Luz Martinez-Miranda, University of Maryland Room: 336

Session M29 Focus Session: Wet Granular Material: Capillary Aggregation to Shaping of Landscapes Sponsor: GSNP Chair: Arshad Kudrolli, Clark University Room: 337
Invited Speakers: 

Session M30 Self-Assembly: Janus and other Colloids Sponsor: DCMP Chair: Stefano Sacana, New York University Room: 338

Session M31 Polymer Melts and Solutions Sponsor: DPOLY Chair: Megan Robertson, University of Houston Room: 339

Session M32 Focus Session: Polymer Nanocomposites: Dynamics Sponsor: DPOLY Chair: Laura Clarke, North Carolina State University Room: 340
Invited Speakers: 

Session M33 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Excited State Dynamics for Photovoltaics Sponsor: DMP Chair: Mike Arnold, University of Wisconsin-Madison Room: 341
Invited Speakers:  Marc Baldo 

Session M34 Thin Films of Block Copolymers and Hybrid Materials: Directed Assembly I Sponsor: DPOLY Chair: Bradley Olsen, Massachusetts Institute of Technology Room: 342
Invited Speakers:  Sang Ouk Kim 

Session M35 HTSC: Mainly X-ray Probes and Related Theory Sponsor: DMP Chair: Michael Sentef, Stanford University Room: 343

Session M36 Superconductivity: Josephson and Nanoscale Phenomena Sponsor: DCMP Chair: John Clarke, University of California, Berkeley Room: 344

Session M37 Focus Session: Fe-based Superconductors: Novel Selenides Sponsor: DMP DCOMP Chair: Xian-Hui Chen, University of Science and Technology of China Room: 345/346
Invited Speakers:  Dmytro Inosov 

Session M38 Energy Storage and Conversion Sponsor: GERA Chair: Joseph Poon, University of Virginia Room: 347

Session M39 Drops, Bubbles, and Interfacial Fluid Mechanics I Sponsor: DFD Chair: Sidney R. Nagel, University of Chicago Room: 348

Session M40 Surfaces, Interfaces, and Thin Film Reactions: Kinetics & Dynamics Sponsor: DCMP Chair: Brad Conrad, Appalachian State University Room: 349

Session M41 Theory of Quantum Gases in Low Dimensions Sponsor: DAMOP Chair: Juraj Radic, University of Maryland Room: 350

Session M42 Focus Session: Physics of Glasses and Viscous Liquids III Sponsor: DCP Chair: Patrick Charbonneau, Duke University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3
Invited Speakers:  Patrick Charbonneau,  Aaron Keys,  Francesco Zamponi 

Session M43 Focus Session: Protein Misfolding and Aggregation II Sponsor: DCP DBIO Chair: Joan Shea, UCSB Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2
Invited Speakers:  Andrew Miranker,  Ayyalusamy Ramamoorthy,  Martin Zanni 

Session M44 Focus Session: Translocation through Nanopores I Sponsor: DBIO Chair: Aniket Battacharya, University of Central Florida Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1
Invited Speakers:  Kaifu Luo 

Session M45 Focus Session: Physics of the Cytoskeleton I Sponsor: DBIO Chair: Ajay Gopinathan, UC Merced Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  Karen Kasza,  Ajay Gopinathan 

Session M46 Novel Instrumentation and Measurements for Biomedical Research Sponsor: GIMS Chair: Larry Nagahara, National Cancer Institute Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5
Invited Speakers:  Shyam Khatau 

Session M47 Invited Session: Imaging and Manipulating Multicellular Systems and Molecular Clusters Sponsor: DBIO Chair: Raghuveer Parthasarath, University of Oregon Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  Thai Truong,  Adam Douglass,  Joachim Spatz,  Sarah Veatch 

Session M48 Tutorial for Authors and Referees Sponsor: APS Room: Key Ballroom 9-10

Mar 20 2013 11:15AM, Wednesday

Session N1 Invited Session: Quantum Computing With Diamond Sponsor: GQI DCMP Chair: Mohammad Hafezi, University of Maryland Room: Ballroom I
Invited Speakers:  Joerg Wrachtrup,  D.D. Awschalom,  Nathalie de Leon,  Ronald Hanson 

Session N2 Invited Session: Electron Matter in FE-Based Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Zhi-Xun Shen, Stanford University Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Andrey Chubukov,  M.P. Allan,  Pengcheng Dai,  Pierre Richard,  Tom Berlijn 

Session N3 Invited Session: Physics For Everyone Sponsor: DMP Chair: Laura H. Greene, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: Ballroom III
Invited Speakers:  Julien Bobroff,  Diandra Leslie-Pelecky,  J. Murray Gibson,  Louis Bloomfield,  Charles Falco 

Session N4 Invited Session: Climate as a Complex Dynamical System Sponsor: GPC Chair: John Wettlaufer, Yale University Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  Claire Parkinson,  Nir Shaviv,  Sasha Madronich,  Peter Huybers,  William (Bill) Collins 

Session N5 Focus Session: Computational Discovery and Design of New Materials: Electronic properties of 1D and 2D materials Sponsor: DMP DCOMP Chair: Wei Ku, Brookhaven National Laboratory Room: 301

Session N6 Focus Session: Graphene - Electronic Properties, Gap Formation Sponsor: DMP Chair: Nancy Sandler, Ohio University Room: 302
Invited Speakers:  Jairo Velasco Jr.,  Wenzhong Bao 

Session N7 Focus Session: Graphene Devices VIII Sponsor: DMP Chair: Frank Koppens, ICFO Barcelona Room: 303
Invited Speakers: 

Session N8 Transport and Optical Phenomena in Carbon Nanotubes Sponsor: DMP Chair: Dan Prober, Yale University Room: 307

Session N9 Invited Session: Computational Spectroscopy Sponsor: DCOMP Chair: Giulia Galli, University of California, Davis Room: 308
Invited Speakers:  E.K.U. Gross,  Dario Rocca,  Johannes Lischner,  Thomas Devereaux,  Marco Bernardi 

Session N10 Invited Session: Smart Magnetic Particles: On-Chip Transport, Assembly and Biomedical Applications Sponsor: DCMP GMAG Chair: Valentyn Novosad, Argonne National Laboratory Room: 309
Invited Speakers:  Elizabeth Rapoport,  Benjamin Yellen,  R. Sooryakumar,  Elina Vitol,  Jon Dobson 

Session N11 Invited Session: Landmark Reports in Education Sponsor: FEd Chair: Daniel Crowe, Loudon County Publc Schools Academy of Science Room: 310
Invited Speakers:  Taslima Rahman,  Gary Phillips,  Paula Heron,  Donald Langenberg,  Kenneth Heller 

Session N12 Focus Session: Thermoelectrics Materials Waste Heat Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Brian Sales, ORNL Room: 314
Invited Speakers:  Ctirad Uher 

Session N13 Focus Session: Topological Materials - Topological Superconductivity Sponsor: DMP Chair: Peter Armitage, Johns Hopkins University Room: 315
Invited Speakers:  Alexander Brinkman 

Session N14 Focus Session: Spin-dependent Tunneling and High Magnetoresistance Devices Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: See-Hun Yang, IBM Almaden Research Center Room: 316
Invited Speakers:  Mairbek Chshiev,  Enrique Cobas 

Session N15 Focus Session: Frustration in 1D and Spinels Sponsor: GMAG DMP Chair: Craig Fennie, Cornell University Room: 317

Session N16 Focus Session: Molecules on Surfaces Sponsor: GMAG DMP Chair: Sebastian Loth, Center for Free-Electron Laser Science, Hamburg Room: 318
Invited Speakers:  Katharina Franke 

Session N17 Focus Session: Manganite Dynamics and Structure Sponsor: DMP GMAG Chair: Dmitry Reznik, University of Colorado Room: 319
Invited Speakers:  Markus Braden 

Session N18 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors - Spin Orbit and Mesoscopic Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Jean Heremans, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 320
Invited Speakers:  Makoto Kohda 

Session N19 Open Quantum Systems and Decoherence Sponsor: GQI Chair: Daniel Lidar, University of Southern California Room: 321

Session N20 Focus Session: Mesoscopics - Tunneling Sponsor: DMP Chair: Gabriel Ramirez, University of California, San Diego Room: 322
Invited Speakers:  Eric Akkermans 

Session N21 Focus Session: BiFeO3 and Domain Wall Conductance Sponsor: DMP Chair: Alexei Belik, NIMS Japan Room: 323
Invited Speakers:  Patrycja Paruch 

Session N22 Artificially Structured Materials: Growth, Structure, and Related Phenomena Sponsor: DCMP Chair: Connie Li, Naval Research Laboratory Room: 324

Session N23 Fractional Quantum Hall Theory I Sponsor: FIAP Chair: B. Andrei Bernevig, Princeton University Room: 325

Session N24 Electronic Structure Methods II Sponsor: DCOMP Chair: Bin Wang, Vanderbilt University Room: 326

Session N25 Focus Session: Modeling of Rare Events II Sponsor: DCOMP Chair: Eric Vanden-Eijnden, New York University Room: 327
Invited Speakers:  Eric Vanden-Eijnden 

Session N26 Entanglement in Many-Body Systems Sponsor: GQI Chair: Ari Mizel, LPS Room: 328

Session N27 Focus Session: Nano/Optomechanics II Chair: Michael Metcalfe, Booz Allen Hamilton Room: 329
Invited Speakers:  Charles Tahan 

Session N28 Continua, Networks, & Earthquakes Sponsor: GSNP Chair: Oscar Lopez-Pamies, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 336

Session N29 Granular Packing and Impacting Sponsor: GSNP Chair: Eric Corwin, University of Oregon Room: 337

Session N30 Self-Assembly: Mostly Biopolymers, DNA and Nanoparticles Sponsor: DCMP Chair: Xiangyun Qiu, George Washington University Room: 338

Session N31 Membrane and Membrane Protein Interactions Sponsor: DPOLY Chair: Yossef Elabd, Drexel University Room: 339
Invited Speakers:  Gary Lorigan 

Session N32 International Physics Programs and History of Physics Sponsor: FIP FHP Chair: Gloria Lubkin, Physics Today Editor Room: 340

Session N33 Focus Session: Polymers for Energy Storage and Conversion Sponsor: DPOLY Chair: Jodie Lutkenhaus, Texas A&M University Room: 341

Session N35 Focus Session: Search for New Superconductors II Sponsor: DMP Chair: Ivan Bozovic, Brookhaven National Laboratory Room: 343

Session N36 Superconductivity: Mesoscopic Techniques and Applications Sponsor: DCMP Chair: Timir Datta, University of South Carolina Room: 344

Session N37 Focus Session: Fe-based Superconductors: Spin Fluctuations Sponsor: DMP DCOMP Chair: Guangyong Xu, Brookhaven Natl Lab Room: 345/346
Invited Speakers:  R. Osborn 

Session N38 Novel Photophysics and Transport in NanoPV I Sponsor: GERA DPOLY DCOMP Chair: Sean Shaheen, University of Denver Room: 347
Invited Speakers:  Alan Aspuru-Guzik,  Ahsan Nazir 

Session N39 Drops, Bubbles, and Interfacial Fluid Mechanics II Sponsor: DFD Chair: Patricia McGuiggan, Johns Hopkins University Room: 348

Session N40 Dipolar Gases and Rydberg Atoms Sponsor: DAMOP Chair: Ryan Wilson, National Institute of Standards and Technology Room: 349

Session N41 Hybrid Systems for Quantum Simulation Sponsor: GSNP DAMOP Room: 350

Session N42 Focus Session: Supercooled and Nanoconfined Water I Sponsor: DCP Chair: Valeria Molinero, University of Utah Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3
Invited Speakers:  Pablo Debenedetti,  Mikhail Anisimov,  Nicolas Giovambattista 

Session N43 Focus Session: Protein Misfolding and Aggregation III Sponsor: DCP DBIO Chair: Elsa Yan, Yale University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2
Invited Speakers:  Robert Tycko,  Reed Wickner,  Hilal Lashuel 

Session N44 Focus Session: Translocation through Nanopores II Sponsor: DBIO Chair: Gary Slater, University of Ottawa Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1
Invited Speakers:  Hendrick W. de Haan,  Takahiro Sakaue 

Session N45 Focus Session: Cell Mechanics I Sponsor: DBIO Chair: Jennifer Curtis, Georgia Institute of Technology Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  Jennifer Curtis 

Session N46 Detectors, Sensors, and Transducers Sponsor: GIMS Chair: Brad Ramshaw, Los Alamos National Laboratory Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5

Session N47 Invited Session: American Science and America's Future Sponsor: FPS Chair: Pushpa Bhat, Fermi National Accelerator Laboratory Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  Maxine Savitz,  Rush Holt,  Bill Foster,  Neil Gershenfeld,   TBD 

Mar 20 2013 12:30PM, Wednesday

Session P1 Graduate Student Lunch with the Experts Room: Sharp Street Lobby

Mar 20 2013 2:00PM, Wednesday

Session Q1 Poster Session II (Polymer Physics Poster 11:15-2:15; all other posters 2:00 - 5:00PM) Sponsor: APS Room: Exhibit Hall EF

Mar 20 2013 2:30PM, Wednesday

Session R0 Kavli Foundation Special Session: Forefront Physics for Real World Problems: Energy, Climate, and the Environment Sponsor: APS Chair: Michael Turner, APS President and University of Chicago Room: Hilton Baltimore Key Ballroom
Invited Speakers:  Steven Chu,  Lonnie Thompson,  Graeme Stephens,  Amy McKenna,  Stephen Harris 

Session R1 Invited Session: Controllng Magnetism Without Magnetic Fields Sponsor: DCMP GMAG Chair: Ramamoorty Ramesh, University of California at Berkeley Room: Ballroom I
Invited Speakers:  Sayeef Salahuddin,  Theo Rasing,  Sebastian Goennenwein,  J. de la Venta,  Leonid Rokhinson 

Session R2 Invited Session: New Developments in Organic Spintronics Sponsor: DCMP Chair: Markus Wohlgenannt, University of Iowa Room: Ballroom II
Invited Speakers:  C. Boehme,  Michael Flatte,  Tho Nguyen,  Zhi-Gang Yu 

Session R3 Invited Session: Nonequilibrium Relaxation and Aging in Materials Sponsor: GSNP DCMP Chair: Uew Tauber, Virginia Polytechnical Institute and State University Room: Ballroom III
Invited Speakers:  Dragana Popovic,  Malte Henkel,  Christian Binek,  Michel Pleimling 

Session R4 Topologocal insulators: Nanostructures and Possible Applications: Transport phenomena Sponsor: DCMP Chair: Vidya Madhaven, Boston College Room: Ballroom IV

Session R5 Graphene: Transport and Optical Properties: THz and Plasmons Sponsor: DCMP Chair: Elbert Chia, Nanyang Technological University Room: 301

Session R6 Focus Session: Graphene - Defects, Edges, Theory Sponsor: DMP Chair: Michael Weinert, University of Wisconsin Room: 302
Invited Speakers:  Vladimir Falko 

Session R7 Si and Other Semiconductors Sponsor: FIAP Chair: Alex Demkov, University of Texas at Austin Room: 303

Session R8 Correlated Electron Magnetism Sponsor: GMAG Chair: Andre-Marie Tremblay, Universite de Sherbrooke Room: 307

Session R9 Invited Session: Advances in Condensed Matter Physics in Latin America Sponsor: FIP Chair: Eugenio Vogel, Universidad de La Frontera Room: 308
Invited Speakers:  Elisa Maria Baggio Saitovitch,  Lilia Meza-Montes,  Antonio Jose Roque da Silva,  Carlos A. Balseiro,  Romeo de Coss 

Session R10 Invited Session: New Platforms for Non-Abelian Statistics Majoranas and Beyond Sponsor: GQI DCMP Chair: Kirill Shtengel, University of California, Riverside Room: 309
Invited Speakers:  Carlo Beenakker,  Moty Heiblum,  David Clarke,  Netanel Lindner,  Maissam Barkeshli 

Session R12 Focus Session: Thermoelectrics Phonons and Heat Conduction Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: David Cahill, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 314
Invited Speakers:  David Broido 

Session R13 Focus Session: Topological Materials - Surface Microscopy and Spectroscopy Sponsor: DMP Chair: Alexander Brinkman, University of Twente Room: 315
Invited Speakers:  Jennifer Hoffman,  Haim Beidenkopf 

Session R14 Focus Session: Magneto-thermal Transport and Spin Current in Insulators Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Helmut Schulthei, Argonne National Laboratory Room: 316
Invited Speakers:  Shulei Zhang,  Sergio O. Valenzuela 

Session R15 Focus Session: Spin/charge in Frustrated Lattices Sponsor: GMAG DMP Chair: Daniel Arovas, University of California at San Diego Room: 317
Invited Speakers:  Yukitoshi Motome 

Session R16 Focus Session: Magnetic Thin Films Sponsor: GMAG DMP Chair: Roland Kawakami, University of California, Riverside Room: 318

Session R17 Focus Session: Manganite Heterostructures Sponsor: DMP GMAG Chair: Steve May, Drexel University Room: 319
Invited Speakers:  J.E. Villegas 

Session R18 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors - GaMnAs Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: John Peters, Northwestern University Room: 320
Invited Speakers:  P. Nemec 

Session R19 Kondo Screening - Different Aspects Sponsor: DCMP Chair: Piers Coleman, Rutgers University Room: 321

Session R20 Focus Session: Electron, Ion, and Exciton Transport in Nanostructures - Modeling and Electrical Characterization Sponsor: DMP Chair: Blanka Magyari-Kope, Stanford University Room: 322
Invited Speakers: 

Session R21 Focus Session: Coupling Phenomena in Oxides and Optical and Electronic Properties Sponsor: DMP Chair: Pavlo Zubko, Universite de Geneve Room: 323
Invited Speakers:  Petro Maksymovych 

Session R22 Plasmonics and Optical Interactions in Structured Materials Sponsor: DCMP Chair: Eric Stinaff, Ohio University Room: 324

Session R23 Fractional Quantum Hall Theory II Sponsor: FIAP Chair: Michael Manfra, Purdue University Room: 325

Session R24 Focus Session: Recent Developments in Density Functional Theory I Sponsor: DCOMP Chair: David Vanderbilt, Rutgers University Room: 326
Invited Speakers:  Nicola Marzari 

Session R25 Focus Session: Computational Studies of Heterostructures Sponsor: DCOMP Chair: Shiwei Zhang, College of William and Mary Room: 327
Invited Speakers:  Simone Chiesa,  Rossitza Pentcheva 

Session R26 Foundations of Quantum Theory Sponsor: GQI Chair: Caslav Brukner, University of Austria Room: 328

Session R27 Focus Session: Quantum Error Correction and Decoherence Control II Sponsor: GQI Chair: Andrew Landahl, Sandia National Laboratories Room: 329
Invited Speakers:  Sergey Bravyi,  Alireza Shabani 

Session R28 Interfaces Sponsor: GSNP Chair: Mark Robbins, Johns Hopkins University Room: 336

Session R29 Granular Materials: Phases, Flow, and Rheology Sponsor: GSNP Chair: Mark Shattuck, City College of New York Room: 337

Session R31 Focus Session: Assembly & Function of Biomimetic & Bioinspired Materials II Sponsor: DMP DPOLY DBIO Chair: Mark Stevens, Sandia National Laboratories Room: 339
Invited Speakers:  David Weitz 

Session R32 Focus Session: Polymer Liquids and Glasses Sponsor: DPOLY Chair: Rodney Priestley, Princeton University Room: 340
Invited Speakers:  Daniele Cangialosi,  Gregory McKenna 

Session R33 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Transport in Small Molecules Sponsor: DMP Chair: Jana Zaumseil, Institute of Polymer Materials, Friedrich-Alexander Universitaet Erlangen Room: 341
Invited Speakers:  Vitaly Podzorov 

Session R34 Thin Films of Block Copolymers and Hybrid Materials: Hierarchical Structures Sponsor: DPOLY Chair: Fred Phelan, National Institute of Standards and Technology Room: 342
Invited Speakers:  Ting Xu 

Session R35 Novel Superconductors I Sponsor: DCMP Chair: James Eckstein, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 343

Session R36 Superconducting Proximity Effects: Mesoscopic and Related Sponsor: DCMP Chair: Zhiqiang Mao, Tulane University Room: 344

Session R37 Focus Session: Fe-based Superconductors: Nematicity and Related Phenomena Sponsor: DMP DCOMP Chair: Andrey Chubukov, University of Wisconsin Room: 345/346
Invited Speakers:  S. Kasahara 

Session R38 Focus Session: Scalable Technologies for Photovoltaics I Chair: Sue A. Carter, University of California at Santa Cruz Room: 347
Invited Speakers:  David Mitzi 

Session R39 Pattern Formation and Nonlinear Dynamics Sponsor: DFD Chair: Gregory Eyink, Johns Hopkins University Room: 348

Session R40 Focus Session: Growth and Pattern Formation on Surfaces Sponsor: DMP Chair: Zhenyu Zhang, University of Science and Technology of China Room: 349

Session R41 Casimir Forces Sponsor: DAMOP Room: 350

Session R42 Colloids and Interfaces Sponsor: DCP Chair: Jesse Kern, University of Kansas Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3

Session R43 Electron Transfer, Charge Transfer and Transport Sponsor: DCP Chair: Guy Cohen, Columbia University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2

Session R44 Nucleic Acids: Structure, Function, Protein Interactions Sponsor: DBIO Chair: Xiangyun Qiu, Physics department, George Washington University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1

Session R45 Focus Session: Physics of the Cytoskeleton II Sponsor: DBIO Chair: Timothy Sanchez, Brandeis University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  Tim Sanchez,  Daniel Chen 

Session R46 Invited Session: Keithley Session: Enabling Sensitive Measurements Beyond the Standard Quantum Limit Sponsor: GIMS Chair: Eric Hudson, The Pennsylvania State Unversity Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5
Invited Speakers:  David McClelland,  Nergis Mavalvala,  Cindy Regal,  John Teufel 

Session R47 Invited Session: Simulation of Interfaces in Two-Fluid Flows Sponsor: DFD Chair: Shahriar Afkhami, New Jersey Institue of Technology Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  Anna-Karin Tornberg,  Gretar Tryggvason,  Marianne Francois,  Stephane Zaleski 

Mar 20 2013 5:45PM, Wednesday

Session S19 Funding Opportunities in Europe for Creative Minds from Anywhere in the World Room: 321

Session S22 The Status of NSF-DMR in FY13 Sponsor: NSF Room: 324

Session S26 DCOMP Business Meeting Sponsor: DCOMP Room: 328

Mar 20 2013 7:30PM, Wednesday

Session S48 Special Evening Event Hosted by the Editors of Physics Sponsor: APS Chair: Jessica Thomas, Editor, Physics Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  W.D. Phillips 

Mar 20 2013 8:00PM, Wednesday

Session S50 A Staged Reading of the Play: Farm Hall Sponsor: FHP Room: Holiday Ballroom 4
Invited Speakers: 

Mar 21 2013 8:00AM, Thursday

Session T1 Invited Session: Superfluids under Nanoscale Confinement Sponsor: DCMP Chair: Jeevak Parpia, Cornell University Room: Ballroom I
Invited Speakers:  John Saunders,  Kimitoshi Kono,  Ryuji Nomura,  Francis Gasparini 

Session T2 Invited Session: Valley Polarization Physics: Transition Metal Dichalcogenides and Other Sponsor: DCMP Chair: Tony Heinz, Columbia University Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Wang Yao,  Kin Fai Mak,  Ji Feng,  Benoit Fauque 

Session T3 Invited Session: From Cells to Tissues: The Material Properties of Living Matter Sponsor: DCMP DBIO Chair: Aaron Mertz, Yale University Room: Ballroom III
Invited Speakers:  Francoise Brochard-Wyart,  Shiladitya Banerjee,  Ramsey Foty,  Lars Hufnagel,  Xavier Trepat 

Session T4 Invited Session: Physics and Applications of Transparent Conducting Oxides Sponsor: FIAP Chair: Chris Van de Walle, University of California, Santa Barbara Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  Thomas Mason,  Hartwin Peelaers,  Tim Veal,  Roy Gordon 

Session T5 Graphene: Transport and Optical Phenomena: Raman and Phonons Sponsor: DCMP Chair: Francois Peeters, University of Antwerp Room: 301

Session T6 Focus Session: Graphene - Heterostructures, Overlayers Sponsor: DMP Chair: Debdeep Jena, University of Notre Dame Room: 302

Session T7 Focus Session: Carbon Nanotubes: Transport and Electronic Properties Sponsor: DMP Chair: Phillip Collins, University of California, Riverside Room: 303
Invited Speakers:  Jie Liu 

Session T8 Carbon Nanostructures: Transport and Optical Phenomena Sponsor: DMP Chair: Lilia Woods, University of South Florida Room: 307

Session T9 Invited Session: Thermalization and Non-Equilibrium Dynamics in Isolated Quantum Systems Sponsor: DAMOP Chair: Marcos Rigol, Georgetown University Room: 308
Invited Speakers:  Anatoli Polkovnikov,  Stefan Kuhr,  Ehsan Khatami,  Fabian Essler 

Session T10 Invited Session: Superconducting Qubits Sponsor: GQI DCMP Chair: Matthias Steffen, IBM Room: 309
Invited Speakers:  Jerry Chow,  Michel Devoret,  J.M. Martinis,  Austin Fowler,  Alexandre Blais 

Session T11 Invited Session: Self-Assembly, Physical Properties and Functionalities of Amyloid Fibrils Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Raffaele Mezzenga, ETH-Zurich Room: 310
Invited Speakers:  Christopher Dobson,  Ehud Gazit,  Vinod Subramaniam,  Alberto Saiani 

Session T12 Focus Session: Thermoelectrics Materials I Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Michael McGuire, ORNL Room: 314
Invited Speakers:  Simon Billinge 

Session T13 Focus Session: Topological Materials - Quasi 1-dimensional Sponsor: DMP Chair: Joel Moore, University of California, Berkeley Room: 315
Invited Speakers:  Vidya Madhavan 

Session T14 Focus Session: Magnetic Vortices Sponsor: GMAG DMP Chair: Kristen Buchanan, Colorado State University Room: 316
Invited Speakers:  Vojt\v{e}ch Uhl\'I\v{r},  Shikha Jain 

Session T15 Focus Session: Spin Ice and Weakly Disordered Pyrochlores Sponsor: GMAG DMP Chair: Michel Gingras, University of Waterloo Room: 317
Invited Speakers:  Christopher Wiebe 

Session T16 Climate Physics / Instabilities and Turbulence Sponsor: GPC DFD Chair: James Brasseur, Pennsylvania State University Room: 318

Session T17 Magnetic Alloys and Multilayers Sponsor: GMAG Chair: Masatoshi Onoue, Northwestern University Room: 319

Session T18 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors - Magnetic Semiconductors Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Jairo Sinova, Texas Agricultural and Mechanical University Room: 320
Invited Speakers:  Dieter Weiss,  Ilias Perakis 

Session T19 Metal-Insulator Transitions I Sponsor: DCMP Chair: Nandini Trivedi, The Ohio State University Room: 321

Session T20 Focus Session: Electron, Ion, and Exciton Transport in Nanostructures - Resistive Switching Phenomena Sponsor: DMP Chair: Luca Larcher, Universita di Modena e Reggio Emilia Room: 322
Invited Speakers:  Rainer Waser,  Daniele Ielmini 

Session T21 Focus Session: Lattice Dynamics and Surface Chemistry Sponsor: DMP Chair: Kevin Garrity, Rutgers University Room: 323

Session T22 Strongly Correlated Electron Theory III Sponsor: DCMP Chair: Adrian del Maestro, University of Vermont Room: 324

Session T23 Semiconductors: Thermodynamic & Transport Properties (Experimental) Sponsor: FIAP Chair: Ernesto Marinero, Hitachi Global Room: 325

Session T24 Focus Session: Recent Developments in Density Functional Theory II Sponsor: DCOMP Chair: Timo Thonhauser, Wake Forest University Room: 326

Session T25 Superconducting Qubits: Qubit Design Sponsor: GQI Chair: Jamie Kerman, Massachusetts Institute of Technology Room: 327

Session T26 Focus Session: Semiconductor Qubits - Charge Qubits, Measurement, and Noise Sponsor: GQI Chair: Matthew Borselli, HRL Laboratories, LLC Room: 328
Invited Speakers:  Y. Dovzhenko 

Session T27 Focus Session: Superselection and Quantum Reference Frames Sponsor: GQI Chair: Ian Durham, Saint Anselm College Room: 329
Invited Speakers:  Barry Sanders,  Borzu Toloui 

Session T28 Focus Session: Shells, Plates, and Thin Films Sponsor: GSNP Chair: Katia Bertoldi, Harvard University Room: 336
Invited Speakers:  Pedro Reis 

Session T29 Focus Session: Jamming: Marginal Solids I Sponsor: GSNP Chair: Corey S. O'Hern, Yale University Room: 337
Invited Speakers:  Stefanos Papanikolaou 

Session T30 Disordered and Glassy Systems (non-polymeric) Sponsor: DCMP Chair: Nicolas Giovambattista, Brooklyn College Room: 338

Session T31 Biopolymers: Dynamics of Molecules Under Confinement, Networks, and Proteins Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Ting Xu, University of California, Berkeley Room: 339

Session T32 Focus Session: Charged and Ion Containing Polymers Sponsor: DPOLY Chair: Lilin He, Oak Ridge National Labs Room: 340
Invited Speakers:  Jianzhong Wu 

Session T33 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Transport in Polymers Sponsor: DMP Chair: Vitaly Podzorov, Rutgers University Room: 341
Invited Speakers:  Jana Zaumseil 

Session T34 Thin Films of Block Copolymers and Hybrid Materials: Directed Assembly II Sponsor: DPOLY Chair: Gila Stein, University of Houston Room: 342

Session T35 HTSC: Mostly Superconductor-insulator Transition and Quantum Oscillations Sponsor: DMP Chair: Herbert Fotso, Georgetown University Room: 343

Session T36 Ruthenates, Iridates, and p-wave Superconductivity Sponsor: DCMP Chair: Harald Jeschke, Universitat Frankfurt Room: 344

Session T37 Focus Session: Fe-based Superconductors: Spectroscopic Probes Sponsor: DMP DCOMP Chair: Ruihua He, Boston College Room: 345/346
Invited Speakers:  A. Kanigel 

Session T38 Renewable Fuels Sponsor: DMP GERA FIAP/DCOMP Chair: Peter Zapol, Argonne National Laboratory Room: 347

Session T39 Metals Alloys and Metallic Structures Sponsor: DCMP Chair: David Parker, Oak Ridge National Laboratory Room: 348

Session T40 Strongly Interacting Quantum Gases Sponsor: DAMOP Chair: Qi Zhou Room: 349

Session T41 Focus Session: Nano/Optomechanics III Sponsor: GQI DAMOP Chair: John Teufel, National Institute of Standards and Technology Room: 350
Invited Speakers:  Aashish Clerk 

Session T42 Focus Session: Supercooled and Nanoconfined Water II Sponsor: DCP Chair: Anders Nilsson, SLAC Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3
Invited Speakers:  Paola Gallo,  H. Tanaka 

Session T43 Liquid and Solid Interfaces Sponsor: DCP Chair: Gil Nathanson, University of Wisconsin Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2

Session T44 Focus Session: Intrinsically Disordered Proteins Sponsor: DBIO DCP Chair: Daniel Cox, UC Davis Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1
Invited Speakers:  Rohit Pappu,  M. Madan Babu,  David Eliezer 

Session T45 Focus Session: Physics of Cancer I Sponsor: DBIO Chair: Kimberly Stroka, Johns Hopkins Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  Jan Liphardt 

Session T46 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy 1: Scanning Probe Spectroscopy & Novel Applications to C-based Systems Sponsor: GIMS Chair: Alexander Otte, Delft University of Technology Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5
Invited Speakers:  Jungseok Chae 

Session T47 Invited Session: The Effect of Electric Fields on Magnetism Sponsor: GMAG Chair: Chia-Ling Chien, Johns Hopkins University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  Weigang Wang,  Ilya Krivorotov,  Yoichi Shiota,  Tomoteru Fukumura 

Mar 21 2013 11:15AM, Thursday

Session U1 Invited Session: Hidden Order in URu2Si2 and Possibly Related Compounds Sponsor: DCMP DCP Chair: John Mydosh, Kamerlingh Onnes Lab Room: Ballroom I
Invited Speakers:  Takasada Shibauchi,  Frederic Bourdarot,  Peter Oppeneer,  P. Riseborough,  Premala Chandra 

Session U2 Invited Session: Topological Insulators: Surface State Transport Sponsor: DCMP Chair: Joel Moore, University of California, Berkeley Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Jens Bardarson,  Zohar Ringel,  Michael Fuhrer,  Claudia Felser,  Alexey Taskin 

Session U3 Invited Session: Application of the First-Principles and Atomistic Methods to Nuclear Detection Materials Sponsor: DCOMP DCMP Chair: David Beach, Department of Energy, National Nuclear Security Administration Room: Ballroom III
Invited Speakers:  Vincenzo Lordi,  Daniel Aberg,  Charles Henager, Jr.,  Koushik Biswas 

Session U4 Invited Session: Quantum Reservoir Engineering and Feedback Sponsor: DCMP GQI Chair: Steven Girvin, Yale University Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  Kater Murch,  M. Hatridge,  Rajamani Vijayaraghavan,  Michel Brune 

Session U5 Graphene: Transport and Optical Phenomena: Mesoscopics and Harmonic Generation Sponsor: DCMP Chair: Chris Stanton, University of Florida Room: 301

Session U6 Focus Session: Graphene - Intercalation, Doping, Characterization Sponsor: DCMP Chair: Mark Hybersten, Brookhaven National Laboratory Room: 302

Session U7 Focus Session: Carbon Nanotubes: Devices Sponsor: DMP Chair: Junichiro Kono, Rice University Room: 303
Invited Speakers:  Francois Leonard 

Session U8 Focus Session: Scanning Tunneling Microscopy of Graphene Sponsor: DMP Chair: Eva Andrei, Rutgers University Room: 307
Invited Speakers:  Lin He 

Session U9 Three Dimensional Topological Insulators: Chalcogenides and New Materials Sponsor: DCMP Chair: Phillip King, Cornell University Room: 308

Session U10 Invited Session: Science in the New Administration Sponsor: FPS Chair: Micah Lowenthal, National Academy of Sciences Room: 309
Invited Speakers:  Gerald Blazey,  William Brinkman,  Robert Jaffe,  E William Colglazier,  Dahlia Sokolov 

Session U11 Invited Session: New Laser Techniques for Imaging and Probing at the Nanoscale Sponsor: DLS Chair: Henry Kapteyn, University of Colorado Boulder Room: 310
Invited Speakers:  Martin Fischer,  Jianwei (John) Miao,  Naomi S. Ginsberg,  Julie Biteen 

Session U12 Focus Session: Thermoelectrics Materials II Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: David Parker, ORNL Room: 314
Invited Speakers:  Donald Morelli 

Session U13 Topological Insulators: Bi2Se3 and Bi2Te2Se Sponsor: DCMP Chair: Gregory Jenkins, University of Maryland Room: 315

Session U14 Focus Session: Quantum Dynamics in Spin Ice Sponsor: GMAG DMP Chair: Satoru Nakatsuji, University of Tokyo Room: 316
Invited Speakers:  B.D. Gaulin 

Session U15 Focus Session: The Physics of Climate Sponsor: GPC Chair: Robert Behringer, Duke University Room: 317
Invited Speakers:  Geoffrey Vallis 

Session U16 Focus Session: Magnetic Molecules and Antiferromagnetic Chains Sponsor: GMAG DMP Chair: Andrew Kent, New York University Room: 318
Invited Speakers:  Pradeep Subedi 

Session U17 Focus Session: Femtoscale Multiferroics Sponsor: DMP GMAG Chair: Sang-Wook Cheong, Rutgers University Room: 319
Invited Speakers:  Helen Walker 

Session U18 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors - Spin Seebeck and Magneto-optics Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Berry Jonker, Naval Research Laboratory Room: 320
Invited Speakers: 

Session U19 Metal-Insulator Transitions II Sponsor: DCMP Chair: Rongwei Hu, University of Maryland Room: 321

Session U20 Focus Session: Mesoscopics - Preparation, Superconductivity and Magnetism Sponsor: DMP Chair: Jacobo Santamaria, Universidad Complutense Room: 322

Session U21 Nanotechnology Applications: Advances in Sensors and Therapies Sponsor: FIAP Chair: Michael Naughton, Boston College Room: 323

Session U22 Optical Properties of Nanowires Sponsor: DCMP Chair: Joe Tischler, Naval Research Laboratory Room: 324

Session U23 Semiconductors: Theory and Spectra I Sponsor: FIAP Room: 325

Session U24 Focus Session: Recent Developments in Density Functional Theory III Sponsor: DCOMP Chair: Pieremanuele Canepa, Wake Forest University Room: 326

Session U25 Superconducting Qubits: Qubit-Field Interactions and Qubit Theory Sponsor: GQI Chair: Jay Gambetta, IBM Room: 327

Session U26 Focus Session: Semiconductor Qubits - Impurity Complexes Sponsor: GQI Chair: Kai-Mei Fu, University of Washington Room: 328
Invited Speakers: 

Session U27 Quantum Entanglement: Theory and Experiment Sponsor: GQI Chair: Andrews Doherty, University of Sydney Room: 329

Session U28 Focus Session: Tunable Materials Sponsor: GSNP Chair: Jongmin Shim, University at Buffalo, The State University of New York Room: 336
Invited Speakers:  David Gracias 

Session U29 Focus Session: Jamming: Marginal Solids II Sponsor: GSNP Chair: Joshua Dijksman, Duke University Room: 337
Invited Speakers:  Jie Zhang 

Session U30 Glassy Materials: Colloids, Traffic, Disordered Crystals, Etc. Sponsor: DCMP Chair: Peter Schall, University of Amsterdam Room: 338

Session U31 Focus Session: Assembly & Function of Biomimetic & Bioinspired Materials III Sponsor: DMP DPOLY DBIO Chair: Shengfeng Cheng, Sandia National Laboratories Room: 339
Invited Speakers:  Cyrus Safinya 

Session U32 Charged Polymers and Ionic Liquids Sponsor: DPOLY Chair: Mu Ping Nieh, University of Connecticut Room: 340

Session U33 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Organic Photovoltaics I - Theory and Processing Sponsor: DMP Chair: Michael Chabinyc, University of California at Santa Barbara Room: 341
Invited Speakers:  Jean-Luc Bredas,  Seth Darling 

Session U34 Thin Films, Surfaces and Interfaces I Sponsor: DPOLY Chair: Mesfin Tsige, The University of Akron Room: 342

Session U35 Focus Session: Search for New Superconductors III Sponsor: DMP Chair: Jochen Mannhart, Max-Planck Institute for Solid State Physics, Stuttgart, Germany Room: 343
Invited Speakers:  Thilo Kopp 

Session U36 Electron Phonon Superconductivity and Isotope Effect Sponsor: DCMP Chair: Roxanna Margine, Binghamton University - SUNY Room: 344

Session U37 Focus Session: Fe-based Superconductors: Tunneling Spectroscopy Sponsor: DMP DCOMP Chair: Laura Greene, University of Illinois Room: 345/346

Session U38 Novel Photophysics and Transport in NanoPV II Sponsor: GERA DPOLY DCOMP Chair: Richard Wiener, Research Corporaton Room: 347

Session U39 Metals: Alloys and Actinide Compounds Sponsor: DCMP Chair: Lin-Lin Wang, Ames Laboratory Room: 348

Session U40 Non-equilibrium Cold Atom Systems Sponsor: DAMOP Chair: Marcos Rigol, Pennsylvania State University Room: 349

Session U41 Quantum Simulation in Hybrid Systems (and Nano/Optomechanics IV) Sponsor: GQI DAMOP Chair: Aashish Clerk, McGill University Room: 350

Session U42 Focus Session: Supercooled and Nanoconfined Water III Sponsor: DCP Chair: Anders Nilsson, SLAC Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3
Invited Speakers:  Christiane Alba-Simionesco,  Alan Soper,  Francesco Mallamace 

Session U43 Molecules, Clusters, and Complexes Sponsor: DCP Chair: Jeff Cina, University of Oregon Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2

Session U44 Focus Session: Physics of Single-Cell Heterogeneity Sponsor: DBIO Chair: Wolfgang Losert, University of Maryland College Park Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1
Invited Speakers:  Satwik Rajaram,  Julian Candia 

Session U45 Focus Session: Cell Mechanics II Sponsor: DBIO Chair: Helim Aranda-Espinoza, University of Maryland Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  Patrick Oakes 

Session U46 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy 2: High Frequencies and Optical Techniques Sponsor: GIMS Chair: Robert McMichael, NIST Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5
Invited Speakers:  Feng Guo 

Session U47 Invited Session: Controlling Biological Networks Sponsor: DBIO GSNP Chair: Albert-Laszlo Barabasi, Northeastern University/Harvard Medical School Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  Johan Paulson,  Adilson Motter,  Reka Albert,  Jean-Jacques Slotine 

Mar 21 2013 1:00PM, Thursday

Session V1 Poster Session III (1:00 - 4:00PM) Room: Exhibit Hall EF

Mar 21 2013 2:30PM, Thursday

Session W1 Invited Session: Superconductivity at High Pressure Sponsor: DCMP DMP Chair: Viktor Struzhkin, Carnegie Institution for Science Room: Ballroom I
Invited Speakers:  Xiao-Jia Chen,  Stuart Brown,  Hugo Keller,  C.C. Almasan 

Session W2 Invited Session: Theory of Interacting Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Shou-Cheng Zhang, Stanford University Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Zhong Wang,  William Witczak-Krempa,  Shinsei Ryu,  Michael Levin 

Session W3 Invited Session: Quantum Foundations Sponsor: GQI Chair: Terry Rudolph, Imperial College London Room: Ballroom III
Invited Speakers:  Renato Renner,  Nicolas Gisin,  Markus Mueller,  Caslav Brukner,  Terry Rudolph 

Session W4 Invited Session: Start-ups and Small Businesses: Success Stories and Tool Kits Sponsor: FIAP Chair: Joseph Sabol, Chemical Consultant Room: Ballroom IV
Invited Speakers:  Gianna Arnold,  Debra Bowes,  Kimberly Brown,  Shirley Collier,  Kris Appel 

Session W5 Focus Session: Graphene: Transport and Optical Phenomena: Nanostructures Sponsor: DCMP Chair: Caio Lewenkopf, Universidade Federal Fluminense Room: 301

Session W6 Focus Session: Graphene on SiC: Synthesis and Properties Sponsor: DMP Chair: Randall Feenstra, Carnegie Mellon University Room: 302
Invited Speakers:  Pierre Seneor 

Session W7 Focus Session: Carbon Nanotubes: Optical Properties Sponsor: DMP Room: 303

Session W8 Topological Insulators: Theory III Sponsor: DCMP Chair: Maxim Dzero, Kent State University Room: 307

Session W9 Invited Session: Physics of Next Generation DNA Sequencing Sponsor: DCMP DPOLY Chair: Alexander V. Balatsky, Los Alamos National Laboratory Room: 308
Invited Speakers:  Michael Zwolak,  Masateru Taniguchi,  Alexander Balatsky,  R.H. Scheicher,  Jens Gundlach 

Session W10 Invited Session: Many Body Physics in Quantum Gases Sponsor: DCMP DAMOP Chair: Paul Goldbart, Georgia Institute of Technology Room: 309
Invited Speakers:  Tilman Esslinger,  Joe Bhaseen,  Martin W. Zwierlein,  Shuai Chen 

Session W11 Invited Session: Polymer Based Soft Materials: Industrial Applications Sponsor: DPOLY FIAP Chair: Miriam Rafailovich, State University of New York, Stony Brook Room: 310
Invited Speakers:  R.A. Vaia,  Valeriy Ginzburg,  Wilson Lee,  A. Desikan 

Session W12 Focus Session: Thermoelectrics Nanomaterials I Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Li Shi, University of Texas at Austin Room: 314

Session W13 Topological Insulators: Bi2Se3, Pure and Chemically Doped Sponsor: DCMP Chair: James Analytis, University of California, Berkeley Room: 315

Session W14 Focus Session: Magnetic Domains Sponsor: GMAG DMP Chair: Andrew Balk, National Institute of Standards and Technology Room: 316

Session W15 Focus Session: Theory of Kagome Magnetism Sponsor: GMAG DMP Chair: Oleg Tchernyshyov, Johns Hopkins University Room: 317
Invited Speakers:  Y. Wan 

Session W16 Focus Session: Biomagnetics, Magneto-Optics, and Ultrafast Effects Sponsor: GMAG DMP Chair: Weigang Wang, University of Arizona Room: 318
Invited Speakers:  Aaron Chen 

Session W17 Focus Session: CMR Manganites Sponsor: DMP GMAG Chair: Jeffrey Lynn, NIST Center for Neutron Research Room: 319

Session W18 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors - Dynamic and Nuclear Effects Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Vanessa Sih, University of Michigan Room: 320
Invited Speakers:  Andrew Ferguson 

Session W19 Holography and Higgs Physics in Condensed Matter Sponsor: DCMP Chair: Philip Phillips, University of Illinois Room: 321

Session W20 Focus Session: Electron, Ion, Exciton Transport in Nanostructures: Charge Transport in Functional Nanostructures Sponsor: DMP Chair: Kenji Shiraishi, University of Tsukuba Room: 322
Invited Speakers:  T.W. Noh 

Session W21 Optoelectronics & Photonics Sponsor: FIAP Chair: Leslie Cohen, Imperial College Room: 323

Session W22 Transparent Conductors, Titania, and Other Oxides Sponsor: FIAP Chair: Kartik Ghosh, Missouri State University Room: 324

Session W23 Semiconductors: Theory & Spectra II Sponsor: FIAP Chair: M. S. Kushwaha, Rice University Room: 325

Session W24 Focus Session: Configuration interaction Quantum Monte Carlo techniques Sponsor: DCOMP Room: 326
Invited Speakers:  Ali Alavi 

Session W25 Classical Monte Carlo and Molecular Dynamics: Methods and Applications Sponsor: DCOMP Chair: Tim Germann, Los Alamos National Laboratory Room: 327

Session W26 Focus Session: Semiconductor Qubits - Progress in Si Sponsor: GQI Chair: Charles Tahan, Laboratory for Physical Sciences, University of Maryland Room: 328
Invited Speakers:  Dominique Bougeard 

Session W27 Focus Session: Superconducting Qubits: Quantum Computing Architectures Sponsor: GQI Room: 329
Invited Speakers:  Mark Johnson,  Robert Schoelkopf 

Session W28 Focus Session: Soft-Matter, Biology, & Bioinspiration Sponsor: GSNP Chair: Carmel Majidi, Carnegie Mellon University Room: 336
Invited Speakers:  Ellen Kuhl 

Session W29 Straight-Up Jamming Sponsor: GSNP Chair: Scott Franklin, Rochester Institute of Technology Room: 337

Session W30 Nonlinear Dynamics Sponsor: GSNP Chair: David Egolf, Georgetown University Room: 338

Session W31 Focus Session: Understanding Fluctuation and Correlation Effects in Polymers Sponsor: DPOLY Chair: Amalie Frischknecht, Sandia National Laboratories Room: 339
Invited Speakers:  Glenn Fredrickson 

Session W32 Focus Session: Micro/Nanofluidics I Sponsor: DPOLY DFD Chair: Daeyeon Lee, University of Pennsylvania Room: 340
Invited Speakers:  Lydia Sohn 

Session W33 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Organic Photovoltaics II - Efficiency, Stability, and Interfaces Sponsor: DMP Chair: Richard Lunt, Michigan State University Room: 341
Invited Speakers:  Sean Shaheen,  Michael McGehee 

Session W34 Thin Films, Surfaces and Interfaces II Sponsor: DPOLY Chair: Dvora Perahia, Clemson University Room: 342

Session W35 Novel Superconductors II Sponsor: DCMP Chair: Meigan Aronson, Brookhaven National Laboratory Room: 343

Session W36 Focus Session: Fe-based Superconductors: Synthesis and Characterization Sponsor: DMP DCOMP Chair: Cedomir Petrovic, Brookhaven National Lab Room: 344

Session W37 Focus Session: Fe-based Superconductors: General Theory Sponsor: DMP DCOMP Chair: Rafael Fernandes, University of Minnesota Room: 345/346
Invited Speakers:  Maxim Khodas 

Session W38 Focus Session: Novel Photophysics and Transport in NanoPV III Sponsor: GERA DPOLY DCOMP Chair: Zhigang Wu, Colorado School of Mines Room: 347
Invited Speakers:  Janelle Leger 

Session W39 Computational Fluid Dynamics Sponsor: DFD Chair: Gorges L. Chahine, Dynaflo, Inc Room: 348

Session W40 Quantum Information in AMO Physics Sponsor: DAMOP Chair: Kevin Wright, Dartmouth College Room: 349

Session W41 Bose Gauge Fields Sponsor: DAMOP Chair: Mark Edwards Room: 350

Session W42 Focus Session: Supercooled and Nanoconfined Water IV Sponsor: DCP Chair: Valeria Molinero, University of Utah Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3
Invited Speakers:  Barbara Wyslouzil,  Tianshu Li,  Benjamin Murray 

Session W43 Chemical Physics of Graphene and Other Crystals Sponsor: DCP Chair: Jeff Cina, University of Oregon Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2

Session W44 Focus Session: The Physics of Behavior Sponsor: DBIO Chair: Greg J. Stephens, Vrije Universiteit Amsterdam and Okinawa Institute of Science and Technology Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1
Invited Speakers:  Leslie Osborne,  Robert Austin 

Session W45 Physics of Bacteria Sponsor: DBIO Chair: Kun Zhao, University of California, Los Angeles Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4

Session W46 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy III: Novel Approaches and Ultrasensitive Detection Sponsor: GIMS Chair: Eric Hudson, Pennsylvania State University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5
Invited Speakers:  Andreas Heinrich 

Session W47 Invited Session: The Spread of Cancer and the Tumor Microenvironment Sponsor: DBIO Chair: Herb Levine, Rice University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  L.M. Sander,  Eshel Ben-Jacob,  Ilan Tsarfaty,  E Antonio Chiocca,  Kandice Tanner 

Mar 21 2013 5:45PM, Thursday

Session X1 Nobel Prize Session: 2012 Nobel Prize Perspectives Sponsor: APS Chair: Daniel Lidar, University of Southern California Room: Ballroom I
Invited Speakers:  Serge Haroche,  David J. Wineland 

Mar 22 2013 8:00AM, Friday

Session Y1 Invited Session: New Perspectives on Kondo Systems Sponsor: DCMP Chair: David Goldhaber-Gordon, Stanford University Room: Ballroom I
Invited Speakers:  Meigan Aronson,  Pegor Aynajian,  Gleb Finkelstein,  Mikhail Pletyukhov,  Andreas Weichselbaum 

Session Y2 Invited Session: Magnetism and non-Fermi Liquid in Heavy Fermion Metals Sponsor: DCMP Chair: Piers Coleman, Rutgers University Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Silke Paschen,  C. Broholm,  Peter Woelfle,  Manuel Brando,  J.C. Seamus Davis 

Session Y3 Invited Session: New Directions in Fractional Quantum Hall Phenomena Sponsor: DCMP DCOMP Chair: Mansour Shayegan, Princeton University Room: Ballroom III
Invited Speakers:  Amir Yacoby,  Kun Yang,  Dieter Weiss,  Z. Papic,  Tayfun Gokmen 

Session Y5 Graphene: Transport and Optical Phenomena: Heterostructures Sponsor: DCMP Chair: Sufei Shi, University of California, Berkeley Room: 301

Session Y6 Nanotubes and Nanowires (non-carbon): Transport and Optical Phenomena Sponsor: DCMP Chair: Jonathan Spanier, Drexel University Room: 302

Session Y7 Focus Session: Carbon Nanotubes: Sensor Applications and Gas Absoprtion Sponsor: DMP Chair: Charlie Johnson, University of Pennsylvania Room: 303
Invited Speakers:  Gugang Chen 

Session Y8 Electron-electron Interactions and Unconventional Structures Sponsor: DCMP Chair: Sumit Mazumdar, University of Arizona Room: 307

Session Y9 Invited Session: Spin Mechanics Sponsor: GMAG Chair: Sebastian Goennenwein, Bayerische Akademie der Wissenschaften Room: 308
Invited Speakers:  Olivier Klein,  Mark Freeman,  Michael Grinolds,  Andrei Kirilyuk,  Mamoru Matsuo 

Session Y10 Invited Session: Advances in Actinide Measurement Techniques Sponsor: GIMS Chair: Jason Cooley, Los Alamos National Laboratory Room: 309
Invited Speakers:  A. Shekhter,  Corwin Booth,  Yasuoka Hiroshi,  James Tobin,  John Joyce 

Session Y11 Glassy and Amorphous Systems, Including Quasicrystals followed by Epitaxial Growth and Structure of Oxides Sponsor: DCMP Chair: Punit Boolchand, University of Cinncinatti Room: 310

Session Y12 Focus Session: Themoelectrics Nanomaterials II Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Austin Minnich, CalTech Room: 314

Session Y13 Topological Insulators: Thin Films and Interfaces Sponsor: DCMP Chair: Fazel Fallah Tafti, Universite de Sherbrooke Room: 315

Session Y14 Focus Session: Thermal and Magnon Spin Currents Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Gabriel Chaves-O'Flynn, New Jersey Institute of Technology Room: 316
Invited Speakers:  Azure Avery,  Sylvain Brechet 

Session Y15 Focus Session: Kagome Materials and Experiments Sponsor: GMAG DMP Chair: Young Lee, Massachusetts Institute of Technology Room: 317
Invited Speakers:  E. Kermarrec 

Session Y16 Magnetic Theory II Sponsor: GMAG Chair: Khorgolkhuu Odbadrakh, Oak Ridge National Laboratory Room: 318

Session Y17 Focus Session: Magnetic Metal Insulator Transitions Sponsor: DMP GMAG Chair: Eduardo Granado, Universidade Estadual de Campinas (Brazil) Room: 319
Invited Speakers: 

Session Y18 Focus Session: Spin-Dependent Phenomena in Semiconductors - Quantum Dots Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Avadh B. Saxena, Los Alamos National Laboratory Room: 320
Invited Speakers: 

Session Y19 Charge Density Wave Order Sponsor: DCMP Chair: David Hawthorn, University of Waterloo Room: 321

Session Y20 Focus Session: Electron, Ion, Exciton Transport in Nanostructures: Quantum Dots and Low-dimension Structures Sponsor: DCMP Chair: Seungbum Hong, Argonne National Laboratory Room: 322

Session Y21 Semiconductors: Thermodynamic & Transport Properties (Theory) Sponsor: FIAP Chair: Chris Palmstrom, University of California, Santa Barbara Room: 323

Session Y22 Quantum Solids - He4 Sponsor: DCMP Chair: Matthias Graf, Los Alamos National Laboratory Room: 324

Session Y23 Semiconductors: Thermodynamic & Optical Properties I Sponsor: FIAP Chair: Andre Sushkov, University of Maryland Room: 325

Session Y24 Focus Session: Advances in Fermionic Simulatons Sponsor: DCOMP Room: 326
Invited Speakers:  Thereza Paiva,  Boris Svistunov 

Session Y25 Focus Session: Novel Theories and Methods in Computational Physics Sponsor: DCOMP Chair: Rajamani Narayanan, Florida International University Room: 327
Invited Speakers:  Ari Hietanen,  Anna Hasenfratz 

Session Y28 Rods & Buckling Sponsor: GSNP Chair: Basile Audoly, University Paris 6 Room: 336

Session Y29 Complex Networks and Their Applications I Sponsor: GSNP Chair: Greg Morrison, Harvard University Room: 337

Session Y30 Jamming & Shearing Sponsor: GSNP Chair: Ted Brzinski, University of Pennsylvania Room: 338

Session Y31 Phase Behavior of Copolymers Sponsor: DPOLY Chair: Chris Ellison, University of Texas at Austin Room: 339

Session Y32 Polymer Nanocomposites III Sponsor: DPOLY Chair: Jeff Meth, DuPont Chemicals Room: 340

Session Y33 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Morphology and Structure I Sponsor: DMP Chair: Penpeng Zhang, Michigan State University Room: 341

Session Y34 Focus Session: Microfluidics, Nanofluidics Applications Sponsor: DPOLY Chair: Alberto Fernandez-Nieves, Georgia Institute of Technology Room: 342
Invited Speakers:  Gabriel Lopez 

Session Y35 Low TC: 2-D Superconductor-insulator Transition Sponsor: DMP Chair: Greg Boyd, Georgetown University Room: 343

Session Y36 Novel Superconductors III Sponsor: DCMP Chair: N. Peter Armitage, Johns Hopkins University Room: 344

Session Y37 Focus Session: Fe-based Superconductors: Vortices and Critical Fields Sponsor: DMP DCOMP Chair: Morten Eskildsen, University of Notre Dame Room: 345/346
Invited Speakers:  Philip Moll 

Session Y38 Focus Session: Scalable Technologies for Photovoltaics II Sponsor: GERA FIAP Chair: Janelle Leger, Western Washington University Room: 347
Invited Speakers:  David Young 

Session Y39 Swimming, Motility and Locomotion Sponsor: DFD Chair: Alexander Alexeev, Georgia Institute of Technology Room: 348

Session Y40 Surfaces, Interfaces, and Thin Films: Oxides Sponsor: DCMP Chair: Michael Pierce, Rochester Institute of Technology Room: 349

Session Y42 Focus Session: Single Molecule Studies of Nucleotides and Nanomachines Sponsor: DBIO Chair: Keir Neuman, NIH Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3
Invited Speakers:  Marek Cieplak 

Session Y43 Spectroscopy, Photochemistry, and Electrochemistry Sponsor: DCP Chair: Jeff Owrutsky, Naval Research Laboratory Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2

Session Y44 Focus Session: Novel Experimental Techniques for Probing Cellular Mechanics Sponsor: DBIO Chair: Cristian Staii, Tufts Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1
Invited Speakers:  Igor Sokolov 

Session Y45 Focus Session: Physics of Cancer II Sponsor: DBIO Chair: Larry Nagahara, National Institutes of Health Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  Daniel Larson 

Session Y46 Focus Session: Physics of Proteins III Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Corey O'Hern, Yale University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5
Invited Speakers:  Joachim Heberle 

Session Y47 Invited Session: Controlling and Exploiting Topological Defects in Liquid Crystals Sponsor: DFD GSNP Chair: Kathleen Stebe, University of Pennsylvania Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  Nicholas Abbott,  Ivan Smalyukh,  Nasser Mohieddin Abukhdeir 

Mar 22 2013 11:15AM, Friday

Session Z1 Invited Session: Time- and Angle- Resolved Photoemission Spectroscopy of Complex Materials Sponsor: DCMP GIMS Chair: Thomas Devereaux, SLAC National Acceleratory Laboratory Room: Ballroom I
Invited Speakers:  Uwe Bovensiepen,  Yihua Wang,  Tomasz Durakiewicz,  Chris Jozwiak 

Session Z2 Invited Session: Jamming and Rheology of Disordered Systems Sponsor: DCMP GSNP Chair: Bulbul Chakraborty, Brandeis University Room: Ballroom II
Invited Speakers:  Daniel Bonn,  Corey O'Hern,  Joshua Dijksman,  Dapeng Bi 

Session Z3 Invited Session: Integration of Research and Teaching Excellence: Cottrell Scholars Sponsor: FEd Chair: Richard Wiener, Research Corporation Room: Ballroom III
Invited Speakers:  J. Sinova,  Jennifer Ross,  Richard Taylor,  Mark Tuominen,  Erica Carlson 

Session Z5 Focus Session: Graphene: Transport and Optical Phenomena: Hot Electrons and Photocurrents Sponsor: DCMP Chair: Alex Holleitner, Technische Universitaet Muenchen Room: 301

Session Z6 Nanotubes and Nanowires (non-carbon): Other Phenomena Sponsor: DCMP Chair: Yanjie Zhou, Purdue University Room: 302

Session Z7 Focus Session: Carbon Nanotubes: Synthesis Sponsor: DMP Chair: Eric Stach, Brookhaven National Laboratory Room: 303
Invited Speakers:  Don Futaba 

Session Z8 Topological Insulators: Transport and interfaces Sponsor: DCMP Chair: Rolando Valdes Aguilar, Los Alamos National Laboratory Room: 307

Session Z10 Invited Session: Elastic Instabilities and Pattern Formation in Structureless Solids Sponsor: DFD DPOLY GSNP Chair: Benny Davidovitch, University of Massachusetts Amherst Room: 309
Invited Speakers:  Jose Bico,  Robert Schroll,  Howard Stone,  Zhigang Suo 

Session Z11 Invited Session: Nonlinear Mechanics of Glassy Polymers Sponsor: DPOLY Chair: Robert Hoy, University of South Florida Room: 310
Invited Speakers:  Leon Govaert,  Daniel Lacks,  Shi-Qing Wang,  Ron Larson,  C.M. Roland 

Session Z12 Focus Session: Thermoelectric Magnetothermoelectric Magnetocaloric Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: David Singh, Oak Ridge National Laboratory Room: 314

Session Z14 Permanent Magnet Materials Sponsor: GMAG Chair: George Hadjipanayis, University of Delaware Room: 316

Session Z15 Focus Session: Frustrated Systems: Artificial and Disordered Sponsor: GMAG DMP Chair: John Cumings, University of Maryland Room: 317

Session Z17 Focus Session: Orbital Order Sponsor: DMP GMAG Chair: Despina Louca, University of Virginia Room: 319

Session Z18 Focus Session: Spin-torque and Related Magnetic Oscillations Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Robert McMichael, National Institute of Standards and Technology Room: 320
Invited Speakers:  Pranaba Kishor Muduli 

Session Z19 f-Electron System Properties - Theory & Experiment Sponsor: DCMP Chair: Ryan Baumbach, Los Alamos National Laboratory Room: 321

Session Z21 Solid State Lighting and Other Semiconductors Sponsor: FIAP Chair: Angelo Mascarenhas, National Renewable Energy Laboratory Room: 323

Session Z22 He3 - He4 Quantum Fluids Sponsor: DCMP Chair: Benjamin Hunt, Massachusetts Institute of Technology Room: 324

Session Z23 Semiconductors: Thermodynamic & Optical Properties II Sponsor: FIAP Room: 325

Session Z24 Quantum Many-Body Systems and Methods II Sponsor: DCOMP Chair: Jia-An Yan, Towson University Room: 326

Session Z28 Focus Session: Wrinkling Sponsor: GSNP Chair: Douglas Holmes, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 336
Invited Speakers:  Alfred Crosby 

Session Z29 Complex Networks and Their Applications II Sponsor: GSNP Chair: Erin Rericha, Vanderbilt University Room: 337

Session Z31 New Computational Methods in Polymer & Soft Matter Physics Sponsor: DPOLY Chair: Gary Leuty, The University of Akron Room: 339

Session Z32 Micro/Nanofluidics II Sponsor: DFD Chair: German Drazer, Rutgers University Room: 340

Session Z33 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Morphology and Structure II Sponsor: DPOLY Chair: Brian Collins, National Institute of Standards and Technology Room: 341

Session Z34 Polymeric Glasses Sponsor: DPOLY Chair: Yunlong Guo, Princeton University Room: 342

Session Z42 Focus Session: Single Molecule Studies of Protein Nanomachines Sponsor: DBIO Chair: Jing Xu, University of California, Merced Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 3
Invited Speakers:  Jing Xu,  Thomas A. Blanpied 

Session Z43 Catalysis and Chemical Reaction Dynamics Sponsor: DCP Chair: James Skinner, University of Wisconsin Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 2

Session Z44 Focus Session: Cell Mechanics III Sponsor: DBIO Chair: Eric Dufresne, Yale University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 1
Invited Speakers:  Eric R. Dufresne 

Session Z45 Focus Session: From Molecules to Cells Sponsor: DBIO Chair: Herbert Levine, Rice University Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 4
Invited Speakers:  Gurol Suel,  Peter Wolynes 

Session Z46 Focus Session: Physics of Proteins IV Sponsor: DBIO Chair: Andrea Markelz, State University of New York at Buffalo Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 5
Invited Speakers:  Mikio Kataoka 

Session Z47 Invited Session: Active, Non-Equilibrium Dynamics in Complex Cellular Networks Sponsor: DBIO GSNP Chair: Margaret Gardel, University of Chicago Room: Hilton Baltimore Holiday Ballroom 6
Invited Speakers:  Nikta Fakhri,  Michael Sheinman,  Clifford Brangwynne,  Julie Theriot