Epitome

Feb 27 2012 8:00AM, Monday

Session A1 Focus Session: Novel Instrumentation and measurements for Biomedical Research Sponsor: GIMS Chair: Larry Nagahara, National Cancer Institute Room: 203
Invited Speakers:  Rong Fan 

Session A2 Invited Session: Teaching Quantum Information Science at Liberal Arts College Sponsor: GQI FEd Chair: Ian Durham, Saint Anselm College Room: 204AB
Invited Speakers:  Benjamin Schumacher,  Michael Westmoreland,  William Wootters,  Herbert Bernstein,  Enrique Galvez 

Session A3 Invited Session: Superconducting Fluctuations in Cuprates Sponsor: DCMP Chair: N. Peter Armitage, John Hopkins University Room: 205AB
Invited Speakers:  Nevin Barisic,  L. Bilbro,  Florence Rullier-Albenque 

Session A4 Focus Session: Hybrid Systems and Quantum Information Science in Atomic, Molecular, and Optical Physics Sponsor: DAMOP Chair: Mikhail Lukin, Harvard University Room: 205C
Invited Speakers:  David Schuster 

Session A5 Surfaces: Structure, Transitions and Morphological Evolution Sponsor: DCMP Chair: Sanjay Khare, University of Toledo Room: 206A

Session A6 Focus Session: van der Waals Bonding in Advanced Materials - Physisorption and Self Assembly on Metals Sponsor: DMP Chair: Talat Rahman, University of Central Florida Room: 206B
Invited Speakers:  Kyuho Lee 

Session A7 Focus Session: Computational Design of Materials - Structure Prediction Sponsor: DMP DCOMP Chair: Richard Hennig, Cornell University Room: 207
Invited Speakers: 

Session A8 Focus Session: Frustrated Magnetism - Triangular Lattice Sponsor: DMP GMAG Chair: Jason Gardner, NIST Room: 208

Session A9 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films And Heterostructures - Cobaltite And Ferrite Thin Films Sponsor: GMAG DMP Chair: Chris Palmstrom, University of California, Santa Barbara Room: 209
Invited Speakers:  Alexander Demkov 

Session A10 Invited Session: Computational Assessment of a Sustainable Energy Future: The Earth-abundant Materials Approach Sponsor: DCOMP Chair: Vincent Meunier, RPI Room: 210A
Invited Speakers:  Yiyang Sun,  Vidvuds Ozolins,  F. Abild-Pedersen,  Veaceslav Coropceanu,  Giulia Galli 

Session A11 Graphene: Transport in Devices and Structures Sponsor: DCMP Chair: Xu Du, Stony Brook University Room: 210B

Session A12 Graphene: Electronic Structure and Interactions - Adsorbates, Doping and Defects Sponsor: DCMP Chair: Jian-Hao Chen, University of California, Berkeley Room: 210C

Session A13 Focus Session: Magnetic Nanostructures-Patterned Nanostructures and Nanowires Sponsor: DMP GMAG Chair: Andrew Baruth, University of Minnesota Room: 211

Session A14 Focus Session: Spins in Semiconductors - Magnetic Semiconductors I Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Paul Crowell, University of Minnesota Room: 212
Invited Speakers:  Margaret Dobrowolska 

Session A15 Focus Session: Spins in Metals - Thermal Effects on Magnons and Spin Currents Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Stewart Barnes, University of Miami Room: 213
Invited Speakers:  C.L. Chien 

Session A16 Liquid and Solid Helium Sponsor: DCMP Chair: Souleymane Diallo, Oak Ridge National Laboratory Room: 251

Session A17 Focus Session: Thermoelectrics - Nanostructured and Oxide TE Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Li Shi, University of Texas at Austin Room: 252A
Invited Speakers:  Mercouri Kanatzidis 

Session A18 Dynamics in II-VI Nanocrystals Sponsor: DCMP Chair: Joseph Tischler, Naval Research Laboratory Room: 252B

Session A19 Invited Session: New Correlated Electron Physics Using Scanning Tunneling Microscopy and Other Probes Sponsor: DCMP Chair: Abhay Pasupathy, Columbia University Room: 253AB
Invited Speakers:  Steffen Wirth,  Wilson Ho,  Martin Wenderoth,  Dirk Morr,  James Williams 

Session A20 Invited Session: Advanced Quantum Materials for Future Information Technology Sponsor: FIAP Chair: Cherry Murray, Harvard University Room: 253C
Invited Speakers:  Phaedon Avouris,  Ali Yazdani,  William Koehl,  Pablo Jarillo-Herrero,  Donhee Ham 

Session A21 Superconductivity: Josephson, Tunneling and Proximity Effects Sponsor: DCMP Chair: John Wei, University of Toronto Room: 254A

Session A22 Focus Session: Fe-based Superconductors - Gap Structure Sponsor: DMP DCOMP Chair: Wai-Kwong Kwok, Argonne National Laboratory Room: 254B
Invited Speakers: 

Session A23 Metals Magnetic Sponsor: DCMP Chair: Ralph Skomski, U. Nebraska Room: 255

Session A24 Materials: Synthesis, Growth and Processing (Bullk and Films) Sponsor: FIAP Chair: Dmitri Tenne, Boise State University Room: 256

Session A25 Focus Session: Simulation of Matter at Extreme Conditions - Energetic Materials Sponsor: DCOMP GSCCM DMP Chair: Nir Goldman, Lawrence Livermore National Laboratory Room: 257A
Invited Speakers: 

Session A26 Focus Session: Physics of Energy Storage Materials - Materials, Stability and Transport Sponsor: DCOMP DMP Chair: David Singh, Oak Ridge National Laboratory Room: 257B
Invited Speakers:  Yi Cui 

Session A27 Invited Session: Excitonic and Correlation Effects in Single-Layer Graphene Sponsor: DCMP Chair: Bruno Uchoa, University of Oklahoma Room: 258AB
Invited Speakers:  P. Abbamonte,  Tony Heinz,  Steven Louie,  Andre Geim,  M. Polini 

Session A28 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors - ZnO Sponsor: DMP Chair: Anderson Janotti, University of California Santa Barbara Room: 258C
Invited Speakers:  M.D. McCluskey 

Session A29 Focus Session: Quantum Optics with Superconducting Circuits: Hybrid Systems and Other Quantum Optics Sponsor: GQI Chair: Alexandre Blais, University of Sherbrooke Room: 259A
Invited Speakers:  Franco Nori,  Konrad Lehnert 

Session A30 Focus Session: Qubits in Diamond I Sponsor: GQI Chair: Fedor Jelezko, University of Ulm Room: 259B

Session A31 Focus Session: Topological Insulators - Exotic Phases and Phase Transitions Sponsor: GMAG DMP Chair: Ashvin Vishwanath, University of California, Berkeley Room: 260
Invited Speakers:  Tudor Stanescu 

Session A32 Topological Insulators: Quantum Hall Effect Sponsor: DCMP Chair: Ion Garate, Yale University Room: 261

Session A33 Physics of Photovoltaics Sponsor: GERA Chair: Jeffrey Nelson, Sandia National Laboratories Room: 106

Session A34 Focus Session: Impact of Ultrafast Lasers I: X-rays and THz Sponsor: DCP Chair: Nancy Levinger and Amber Kummel, Colorado State University Room: 107A
Invited Speakers:  Kelly Gaffney 

Session A35 Focus Session: DFT I: Strongly Correlated Systems; GW and Many-Body Perturbation Theory Sponsor: DCP Chair: Carsten Ullrich, University of Missouri Room: 107B
Invited Speakers:  E. Stoudenmire 

Session A36 Focus Session: New Energy I Sponsor: DCP Chair: Bruce Garrett, Pacific Northwest Research Laboratory and Anders Nilsson, SLAC Room: 107C
Invited Speakers:  Eric Rohlfing,  Peidong Yang,  Nenad Markovic 

Session A37 Research Collaboration between Mentors and Undergraduate Students Sponsor: FEd SPS Chair: Richard Peterson, Bethel University Room: 108

Session A39 Electronic Structure: Theory and Numerical Methods Sponsor: DCOMP Chair: Juergen Eckert, University of California, Santa Barbara Room: 109B

Session A40 Focus Session: Protein Association I: Phase Separation, Crystallization, Self-Assembly Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Steve Whitelam, Lawrence Berkeley National Lab Room: 156A
Invited Speakers:  Robert Hayre 

Session A41 Focus Session: Structure and Dynamics of Membranes Sponsor: DBIO DPOLY DMP Chair: Mu-Ping Nieh, University of Connecticut Room: 156B
Invited Speakers:  Stephen White,  Mathias Loesche 

Session A42 Focus Session: Cytoskeleton and Biomechanics - Biochemical mechanisms Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Megan Valentine, University of California, Santa Barbara Room: 156C
Invited Speakers:  Taviare Hawkins 

Session A43 Invited Session: Broader Impacts of Research-NSF Policy and Individual Responsibility Sponsor: FPS Chair: Donald Prosnitz, Rand Corporation Room: 157AB
Invited Speakers:  Alan Leshner,  Barry C. Barish,  Charles Ferguson,  Don Prosnitz 

Session A44 Focus Session: Hydrophobic Interactions and Hydrogen Bonding Networks in Polymeric and Soft Matter Systems Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Garegin Papoian, University of Maryland Room: 157C
Invited Speakers:  John D. Weeks,  Roland Netz 

Session A45 Focus Session: Thin Film Block Copolymers - Directed Assembly Sponsor: DPOLY Chair: Thomas Epps, University of Delaware Room: 159
Invited Speakers:  Alamgir Karim 

Session A46 Invited Session: Inherently Strained Polymers and Soft Materials Sponsor: DPOLY Chair: Sergei Sheiko, University of North Carolina Room: 160AB
Invited Speakers:  Kenji Urayama,  Patrick Mather,  Dennis Discher,  Michael Rubinstein 

Session A47 Focus Session: Gelation and Glass Transition in Colloids and Soft Matter Systems I Sponsor: DPOLY Chair: Mohammad Islam, Carnegie Mellon University Room: 160C

Session A48 Charged and Ion-Containing Polymers Sponsor: DPOLY Chair: Thomas Seery, University of Connecticut Room: 161

Session A49 Focus Session: Long-time, Entangled Dynamics in Polymers - Linear, Transient, Non-linear Rheology, Tubes Sponsor: DPOLY Chair: Gergory McKenna, Texas Tech University Room: 162A
Invited Speakers:  Sindee Simon 

Session A50 Liquid Crystalline Order in Polymers, Soft Matter, and Complex Fluids Sponsor: DPOLY Chair: Peter Shibayev, Fordham University Room: 162B

Session A51 Colloids I: Beyond Hard Spheres Sponsor: DCMP DFD Chair: Anthony Dinsmore, University of Massachusetts, Amherst Room: Boston Convention Center 154

Session A52 Using Chaos to Control Quantum Systems Sponsor: GSNP Chair: Stephen Anlage, University of Maryland Room: 153C
Invited Speakers:  Louis Pecora 

Session A53 Disordered and Glassy Systems I Sponsor: GSNP Chair: Horacio Castillo, Ohio University Room: 153B

Session A54 Focus Session: Complex and Co-evolving Networks - Cascades in Networks Sponsor: GSNP Chair: Beate Schmittmann, Virginia Tech Room: 152

Feb 27 2012 11:15AM, Monday

Session B1 Atom Interferometry and New Techniques with Ultracold Atoms Sponsor: DAMOP Chair: Charles Mielke, Los Alamos National Laboratory Room: 203

Session B2 Invited Session: Science Diplomacy: Africa and the Middle East Sponsor: FIP Chair: William Barletta, USPAS/Massachusetts Institute of Technology Room: 204AB
Invited Speakers:  Christine Darve,  Sekazi Mtingwa,  Herman Winick,  Omer Yavas,  Mulugeta Bekele 

Session B3 Invited Session: Superconducting Coherence, Fluctuations & Inhomogeneity in Mesoscopic & Low-Dimensions Sponsor: DCMP Chair: Ying Liu, Pennsylvania State University Room: 205AB
Invited Speakers:  Tzu-Chieh Wei,  Neal Staley,  Yu Chen,  Yen Lee Loh,  Jinfeng Jia 

Session B4 Hybrid Systems, Optomechanics and Macroscopic Systems at the Quantum Limit I Sponsor: DAMOP Chair: Johannes Otterbach, Harvard University Room: 205C

Session B5 Surface Electronic & Lattice Properties: Interfaces, Spin Effects, Etc. Sponsor: DCMP DMP Chair: Peter Dowben, University of Nebraska Room: 206A

Session B6 Thermal Properties of Graphene and Graphene Derivatives Sponsor: DCMP DMP Chair: Jing Shi, University of California, Riverside Room: 206B

Session B7 Focus Session: Computational Design of Materials - Nanostructured and Energy Materials Sponsor: DCOMP DMP Chair: Vanessa Ortiz, Columbia University Room: 207

Session B8 Focus Session: Frustrated magnetism - Spin ice Sponsor: DMP GMAG Chair: Bruce Gaulin, McMaster University Room: 208
Invited Speakers:  Ivan Ryzhkin 

Session B9 Focus session: Complex Bulk Oxides: Iridates Sponsor: DMP GMAG Chair: Giorgio Sangiovanni, Institut für Festkörperphysik, Vienna Room: 209
Invited Speakers:  Daniel Khomskii 

Session B10 Invited Session: Equilibration and Relaxation in Cold Atoms Sponsor: DCMP DAMOP Chair: Theja Desilva, SUNY Binghamton Room: 210A
Invited Speakers:  Stefan Natu,  Walter Hofstetter,  David Pekker,  Michael Koehl,  Joerg Schmiedmayer 

Session B11 Focus Session: Graphene/BN Sponsor: DMP Chair: Nikolai Zhitenev, NIST Room: 210B
Invited Speakers:  David Goldhaber-Gordon,  Brian LeRoy 

Session B12 Graphene: Electronic Structure and Interactions - Bilayer Graphene Sponsor: DCMP Chair: David Abergel, University of Maryland Room: 210C

Session B13 Focus Session: Low-Dimensional and Molecular Magnetism - 1D Magnetism/single-chain magnets - Theory Sponsor: DMP GMAG Chair: Jurgen Schnack, University of Bielefeld - Germany Room: 211

Session B14 Focus Session: Spins in Semiconductors - Spin Relaxation in Semiconductors and Diamond Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Greg Fuchs, Cornell University Room: 212
Invited Speakers:  Xavier Marie 

Session B15 Focus Session: Spins in Metals: Spin Torque Switching and Magnetic Anisotropy Control Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Ilya Krivorotov, University of California, Irvine Room: 213

Session B16 Hubbard Model Sponsor: DCMP Chair: Vladimir Dobrosavljevic, Florida State University Room: 251

Session B17 Focus Session: Thermoelectrics - Nanowires and Other Nanostructures Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: David Broido, Boston College Room: 252A
Invited Speakers:  Li Shi 

Session B18 Focus Session: Nanostructures and Metamaterials, Growth, Structure, and Characterization -- Metamaterials with Gain and Active Sponsor: DMP Chair: Nader Engheta, University of Pennsylvania Room: 252B
Invited Speakers: 

Session B19 Invited Session: One Hundred Fifty Years of Maxwell's Equations (1862-2012) Sponsor: FHP Chair: Edward Gerjuoy, University of Pittsburgh Room: 253AB
Invited Speakers:  Francis Everitt,  Bruce Hunt,  Jed Buchwald,  Roy Glauber,  Frank Wilczek 

Session B20 Invited Session: Astronomy's Detectors and Physics Education Sponsor: FEd FIAP Chair: James Beletic, Teledyne Imaging Sensors Room: 253C
Invited Speakers:  James Beletic,  Vyshnavi Suntharalingam,  George Ricker,  Zoran Ninkov,  John Kovac 

Session B21 Focus Session: Search for New Superconductors: Methodologies and New Materials Sponsor: DMP Chair: Robert Cava, Princeton University Room: 254A
Invited Speakers:  Ivan Schuller 

Session B22 Focus Session: Fe-based Superconductors- ARPES and Fermi Surfaces Sponsor: DMP DCOMP Chair: Xingjiang Zhou, Chinese Academy of Sciences Room: 254B
Invited Speakers: 

Session B23 Superconductivity Theory I: Cluster DMFT, t-J model, renormalization group Sponsor: DCMP Chair: Pouyan Ghaemi, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 255

Session B24 Electronic Structure: Theory and Spectra Sponsor: FIAP Chair: Jan Musfeldt, University of Tennessee Room: 256

Session B25 Focus Session: Simulation of Matter at Extreme Conditions - Shock-Induced Chemistry Sponsor: DCOMP GSCCM DMP Chair: Igor Schweigert, Naval Research Laboratory Room: 257A
Invited Speakers:  Nir Goldman 

Session B26 Focus Session: Physics of Energy Storage Materials - Advanced Materials Sponsor: DCOMP DMP Chair: Tom Berlijn, Brookhaven National Laboratory Room: 257B
Invited Speakers:  Jeff Dahn,  Jay Whitacre 

Session B27 Invited Session: Magneto-Electric and Magneto-Optical Properties of Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Allan MacDonald, University of Texas at Austin Room: 258AB
Invited Speakers:  Dennis Drew,  Kentaro Nomura,  Kenneth Burch,  Alexey Kuzmenko,  Nuh Gedik 

Session B28 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors - Nitrides Sponsor: DMP Chair: Mary Ellen Zvanut, University of Alabama Room: 258C
Invited Speakers: 

Session B29 Focus Session: Quantum Optics with Superconducting Circuits: Many-Body Physics, Phase Transitions, & Bistability Sponsor: GQI Chair: David Schuster, University of Chicago Room: 259A

Session B30 Quantum Error Correction and Quantum Control Sponsor: GQI Chair: Daniel Lidar, University of Southern California Room: 259B

Session B31 Topological Insulators: Semimetals and Interactions Sponsor: DCMP Chair: Rolando Valez Aguilar, Johns Hopkins University Room: 260

Session B32 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides - Relaxors, Nanostructures, and Morphotropic Phase Boundary Sponsor: DMP DCOMP Chair: Jirka Hlinka, Institute of Physics, Czech Academy of Sciences (ASCR) Room: 261
Invited Speakers:  Ilya Grinberg 

Session B34 Focus Session: Impact of Ultrafast Lasers II: Multidimensional Methods Sponsor: DCP Chair: Nancy Levinger and Amber Kummel, Colorado State University Room: 107A
Invited Speakers:  Greg Engel 

Session B35 General Theory Sponsor: DCP Chair: Donald Truhlar, University of Minnesota Room: 107B

Session B36 Focus Session: New Energy II Sponsor: DCP Chair: Bruce Garrett, Pacific Northwest Research Laboratory and Anders Nilsson, SLAC Room: 107C
Invited Speakers:  George Schatz,  Richard Osgood,  Greg Kimmel,  Russell Hemley 

Session B37 SPS Undergraduate Research I Sponsor: SPS Chair: Crystal Bailey, APS Room: 108

Session B39 Electronic Structure: Calculations I Sponsor: DCOMP Chair: Ching Fong, University of California, Davis Room: 109B

Session B40 Focus Session: Cytoskeleton and Biomechanics - Entanglement and Crosslinking Sponsor: DBIO DPOLY Chair: R.K.P. Zia, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 156A
Invited Speakers: 

Session B41 Lipid Bilayers and Biological Membranes Sponsor: DBIO Chair: Jianjun Pan, Oak Ridge National Laboratory Room: 156B

Session B42 Focus Session: BioChip Physics-Detection and Transport Sponsor: DBIO DFD Chair: David Nolte, Purdue University and Peter Kiesel, Palo Alto Research Center Room: 156C
Invited Speakers:  Hatice Altug 

Session B43 Invited Session: Physical Mechanisms of Cell Growth Sponsor: DBIO Chair: K.C. Huang, Stanford University Room: 157AB
Invited Speakers:  Ethan Garner,  Tristan Ursell,  Fred Chang,  Eleni Katifori,  Jacques Dumais 

Session B44 Focus Session: Translocation through Nanopores - Measurements and Theoretical Models Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Aniket Bhattacharya, University of Central Florida Room: 157C
Invited Speakers:  Aleksei Aksimentiev 

Session B45 Focus Session: Thin Film Block Copolymers - Swelling and Ordering Sponsor: DPOLY Chair: Ting Xu, University of California, Berkeley Room: 159

Session B46 Invited Session: Industrial Applications of Advanced Polymer-Based Nanomaterials Sponsor: DPOLY Chair: Tirtha Chatterjee, Dow Chemical Company Room: 160AB
Invited Speakers:  Azar Alizadeh,  Edward Kramer,  Christopher Soles,  Francois Tournilhac 

Session B47 Focus Session: Jamming, Glass Transition, and Gelation in Colloids and Soft Matter Systems Sponsor: DPOLY Chair: Peter Schall, University of Amsterdam Room: 160C
Invited Speakers:  Matthieu Wyart 

Session B48 Electrically and Optically Active Polymers Sponsor: DPOLY Chair: Enrique Gomez, Pennsylvania State University Room: 161

Session B49 Focus Session: Long-time, Entangled Dynamics in Polymers - Rods, Rings, Fibers, Particle Tracking Sponsor: DPOLY Chair: Marina Guenza, University of Oregon Room: 162A
Invited Speakers:  Wim Briels 

Session B50 Focus Session: Nano to Mesoscale Structures in Ordered Systems: Liquid Crystalline Structure and Interactions Sponsor: DPOLY Chair: Jan Lagerwall, Seoul National University Room: 162B

Session B51 Focus Session: Evolutionary Systems Biology I - Evolutionary Dynamics and Rugged Fitness Landscapes Sponsor: DBIO GSNP Chair: Avigdor Eldar, Tel-Aviv University Room: 154
Invited Speakers: 

Session B52 Granular Media: Flow and Structure Sponsor: GSNP Chair: Wolfgang Losert, University of Maryland Room: 153C

Session B53 Disordered and Glassy Systems II Sponsor: GSNP Chair: Craig Maloney, Carnegie Mellon University Room: 153B

Session B54 Focus Session: Complex and co-evolving networks - Modeling Social and Biological Networks Sponsor: GSNP Chair: Zoltan Toroczkai, Notre Dame Room: 152

Feb 27 2012 2:00PM, Monday

Session C1 Poster Session I (2:00-5:00PM) Room: Exhibit Hall C

Feb 27 2012 2:30PM, Monday

Session D1 Focus Session: High Magnetic Fields, THz Spectroscopy, MRI Sponsor: GIMS GMAG Chair: Charles Mielke, NHMFL Los Alamos National Laboratory Room: 203
Invited Speakers:  Marcelo Jaime 

Session D2 Invited Session: Harnessing Local Atomic Structure to Control Magnetic Interactions in Complex Oxides Sponsor: GMAG Chair: Steven May, Drexel University Room: 204AB
Invited Speakers:  Craig Fennie,  P. Ryan,  C. Leighton,  Kathrin Dorr 

Session D3 Invited Session: Stripe Order and Fermi-Surface Reconstruction in Cuprate Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Michael Norman, Argonne National Laboratory Room: 205AB
Invited Speakers:  Francis Laliberte,  Gil Lonzarich,  Steven Kivelson 

Session D4 Long-range Interacting Rydberg and Dipolar Gases Sponsor: DAMOP Chair: Michael Fleischhauer, University of Kaiserslautern Room: 205C

Session D5 Vanadium Oxides; Metal-insulator Transitions Sponsor: DCMP Chair: Mumtaz Qazilbash, College of William and Mary Room: 206A

Session D6 Focus Session: Graphene Devices - Bolometers and Optical Response Sponsor: DMP Chair: Tom Timusk, McMaster University Room: 206B
Invited Speakers:  Feng Wang 

Session D7 Quantum Hall Effect in Mono-, Bi- and Trilayer Graphene Sponsor: DCMP Chair: Erik Henriksen, California Institute of Technology Room: 207

Session D8 Organo-metallics: Magnetic and other Properties Sponsor: GMAG Chair: Vivien Zapf, Los Alamos National Lab Room: 208

Session D9 Magnetic Devices and Applications Sponsor: GMAG Chair: Dario Arena, Brookhaven National Laboratory Room: 209

Session D10 Invited Session: Advancements in Computational Physics using NSF's TeraGrid/XSEDE Resources Sponsor: DCOMP Chair: Ralph Roskies, University of Pittsburgh Room: 210A
Invited Speakers:  Klaus Bartschat,  Richard Hennig,  Martin Berzins,  Juana Moreno,  Johannes Feist 

Session D11 Focus Session: Graphene Structure, Stacking, Interactions: Mesoscopics Sponsor: DMP Chair: Shaffique Adam, NIST Room: 210B
Invited Speakers:  J. Smet 

Session D12 Graphene Transport: Disorder Scattering Sponsor: DMP Chair: Arthur F. Hebard, Prof. Dr. Room: 210C

Session D13 Focus Session: Magnetic Nanostructures-Characterization (Scanning Probe, X-ray and Neutron) Sponsor: DMP GMAG Chair: Yimei Zhu, Brookhaven National Laboratory Room: 211
Invited Speakers:  Igor V. Roshchin 

Session D14 Focus Session: Spins in Carbon - Spins in Graphene Sponsor: DMP GMAG Chair: Ezekiel Johnston-Halperin, Ohio State University Room: 212
Invited Speakers:  Barbaros Ozyilmaz,  Wei Han 

Session D15 Focus Session: Spins in Metals - Ultra Fast Dynamics Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Shufeng Zhang, University of Arizona Room: 213
Invited Speakers:  Ilie Radu,  Alexey Melnikov 

Session D16 Strongly Correlated Numerics and Theory Sponsor: DCMP Chair: Andre-Marie Tremblay, Universite de Sherbrooke Room: 251

Session D17 Focus Session: Surfaces and Interfaces in Nonoxide Nanostructures: Growth, Structure, and Characterization - Growth Dynamics Sponsor: DMP Chair: Dan Dougherty , North Carolina State University Room: 252A
Invited Speakers:  Norman Bartelt 

Session D18 Focus Session: Nanostructures and Metamaterials, Growth, Structure, and Characterization -- What is a good conductor for Metamaterials and Plasmonics Sponsor: DMP Chair: Costas Soukoulis, Ames Lab/Iowa State University Room: 252B
Invited Speakers:  Nader Engheta 

Session D19 Invited Session: Novel Phases in Strongly Correlated Iridates Sponsor: DCMP DMP Chair: Gang Cao, University of Kentucky Room: 253AB
Invited Speakers:  Hidenori Takagi,  Yong Baek Kim,  Simon Trebst 

Session D20 Invited Session: Advanced Electromagnetic Imaging and Remote Sensing: From DC to Daylight Sponsor: FIAP Chair: Peter Weichman, BAE Systems Room: 253C
Invited Speakers:  Eugene Lavely,  Peter Weichman,  Thomas Kragh,  Dan Bliss 

Session D21 Multiband Superconductivity, mostly MgB2 Sponsor: DCMP Chair: Morten Ring Eskildsen, University of Notre Dame Room: 254A

Session D22 Focus Session: Fe-based Superconductors - Crystal Growth, Structure, and Properties of K_xFe_1-ySe Phases Sponsor: DMP DCOMP Chair: Nicholas Butch, Lawrence Livermore National Laboratory Room: 254B
Invited Speakers:  C. Petrovic 

Session D23 Metals Theory Oxides Interfaces Sponsor: DCMP Chair: Khorgolkhuu Odbadrakh, Oak Ridge National Laboratory Room: 255

Session D24 Bionanotechnology and Nanostructured Sensors Sponsor: FIAP Chair: Jayant Kumar, University of Massachusetts Lowell Room: 256

Session D25 Focus Session: Matter at Extreme Conditions - New Experimental Capabilities Sponsor: DCOMP GSCCM DMP Chair: Thomas Sewell, University of Missouri Room: 257A
Invited Speakers:  Michael Armstrong 

Session D26 Focus Session: Physics of Energy Storage Materials - Catalysis and H2 Storage Sponsor: DCOMP DMP Chair: Juergen Eckert, University of California, Santa Barbara Room: 257B
Invited Speakers:  Yang Shao-Horn 

Session D27 Invited Session: Materials for Energy Applications Sponsor: DMP GERA Chair: Robert Nemanich, Arizona State University Room: 258AB
Invited Speakers:  Michael Wasielewski,  Edward Yu,  Nicholas Melosh 

Session D28 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors - Oxides and Interfaces Sponsor: DMP Chair: Michael Stavola, Lehigh University Room: 258C
Invited Speakers: 

Session D29 Focus Session: Qubits in Diamond II Sponsor: GQI Chair: David Awschalom, UCSB Room: 259A
Invited Speakers:  Philip Hemmer 

Session D30 Focus Session: Quantum Information for Quantum Foundations - Entanglement and Causal Structure Sponsor: GQI Chair: Howard Barnum, University of New Mexico Room: 259B

Session D31 Focus Session: Topological Insulators: Synthesis & Characterization - Thin Films Sponsor: DMP Chair: Anthony Richardella, Pennsylvania State University Room: 260

Session D32 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides - Lattice Dynamics Sponsor: DMP DCOMP Chair: Ilya Grinberg, University of Pennsylvania Room: 261
Invited Speakers:  Dawei Wang,  J. Hlinka 

Session D33 Physics of Batteries and Fuel Cells Sponsor: GERA Chair: Matthew Panzer, Tufts University Room: 106

Session D34 Focus Session: Nano I -- Clusters Sponsor: DCP Chair: Shiv Khanna, Virginia Commonwealth University and Gabor Somorjai, UC Berkeley Room: 107A
Invited Speakers:  A. Welford Castleman 

Session D35 Focus Session: DFT II: Molecular Conductance; Charge Transfer Sponsor: DCP Chair: Arindam Chakraborty, Syracuse University Room: 107B
Invited Speakers:  Charles Stafford 

Session D36 Focus Session: Environment I: Aerosols and Aqueous Solutions Sponsor: DCP Chair: Don Baer, Pacific Northwest Research Laboratory and Ilja Siepmann, University of Minnesota Room: 107C
Invited Speakers:  Hanna Vehkamaki,  Heather Allen,  Vicki Grassian 

Session D37 SPS Undergraduate Research II Sponsor: SPS Chair: Gary White, SPS/AIP Room: 108

Session D39 Quantum Protocols: Tomography, Communication, and Coding Sponsor: GQI Chair: Ivan Deutsch, University of New Mexico Room: 109B

Session D40 Focus Session: Systems Biology and Biochemical Networks I Sponsor: DBIO GSNP Chair: Jin Wang, SUNY Stony Brook Room: 156A
Invited Speakers:  Chris Wiggins 

Session D42 Focus Session: Physics of Cancer I -- Evolution and Resistance Sponsor: DBIO Chair: Robert Austin, Princeton University Room: 156C
Invited Speakers:  Krastan B. Blagoev 

Session D43 Invited Session: Recent Advances in the Physics of Fractures Sponsor: DCMP GSNP Chair: James Sethna, Cornell University Room: 157AB
Invited Speakers:  Sinan Keten,  Jay Fineberg,  Karen Daniels,  Stefano Zapperi 

Session D44 Invited Session: Topological Quantum Computing with Majorana Fermions Sponsor: GQI DCMP Chair: Gil Refael, California Institute of Technology Room: 157C
Invited Speakers:  Jason Alicea,  Jay Sau,  Leo Kouwenhoven,  Anton Akhmerov,  Piet Brouwer 

Session D51 Liquid Crystals: Chromonics and Nematics Sponsor: DCMP DFD Chair: Peter Collings, Swarthmore University Room: Boston Convention Center 154

Session D52 General Statistical and Nonlinear Physics and GSNP Student Prize Talks Sponsor: GSNP Chair: Corey O'Hern, Yale University Room: 153C

Session D53 Focus Session: Jamming -- Nonlinear Acoustics and Vibrational Response Sponsor: GSNP DFD Chair: Bulbul Chakraborty, Brandeis University Room: 153B
Invited Speakers:  Carl Schreck 

Session D54 Focus Session: Complex and co-evolving networks - Foundations in Complex Networks Sponsor: GSNP Chair: Bruno Goncalves, Indiana University Room: 152

Feb 27 2012 5:45PM, Monday

Session E1 APS Prizes and Awards Ceremonial Session Chair: Robert Byer, Stanford University Room: 253AB

Feb 27 2012 6:45PM, Monday

Session F1 APS Welcome Reception Room: Ballroom East

Feb 27 2012 8:00PM, Monday

Session G1 Physics Community Outreach: The Kitchen as a Lab Sponsor: DCMP Chair: Allan MacDonald, University of Texas at Austin Room: 253AB

Feb 28 2012 8:00AM, Tuesday

Session H1 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy I: Novel Approaches to Complex Systems Sponsor: GIMS Chair: Andreas Heinrich, IBM Almaden Room: 203
Invited Speakers:  Julie Bert 

Session H2 Invited Session: Novel and Proven Methods of Communicating Science to the Public Sponsor: FPS FEd Chair: Brian Schwartz, Brooklyn College and the Graduate Center of CUNY Room: 204AB
Invited Speakers:  Debra Wise,  Odd Todd,  Flash Rosenberg,  John Durant,  Terry Bristol 

Session H3 Invited Session: Electronic Properties of the Pseudogap Phase in Cuprates Sponsor: DCMP Chair: Fu-Chun Zhang, University of Hong Kong Room: 205AB
Invited Speakers:  Sriram Shastry,  Gey-Hong Gweon,  T. Maurice Rice,  Hongbo Yang,  Antoine Georges 

Session H4 Spin-orbit Coupling in Ultracold Gases Sponsor: DAMOP Chair: Ian Spielman, JQI Room: 205C

Session H5 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Polar Interfaces and Ferroelectrics Sponsor: DMP Chair: Susanne Stemmer, University of California, Santa Barbara Room: 206A
Invited Speakers:  Alexei Gruverman 

Session H6 Focus Session: van der Waals Bonding in Advanced Material - Methods and Application to Water and Ice Sponsor: DMP Chair: Elsebeth Schr\"oder, Chalmers University of Technology Room: 206B
Invited Speakers:  M.V. Fernandez-Serra 

Session H7 Focus Session: Carbon Nanotube Sensing Sponsor: DMP Chair: A.T. Charlie Johnson, University of Pennsylvania Room: 207
Invited Speakers:  Michael Strano 

Session H8 Focus Session: Frustrated Magnetism - Kagome I Sponsor: DMP GMAG Chair: Peter Schiffer, Pennsylvania State University Room: 208
Invited Speakers:  Young Lee 

Session H9 Focus Session: Complex Bulk Oxides: Ruthenates Sponsor: DMP GMAG Chair: Craig Fennie, Cornell University Room: 209
Invited Speakers:  K. Haule 

Session H10 Invited Session: Strongly Interacting Photons Sponsor: DAMOP Chair: Mikhail Lukin, Harvard University Room: 210A
Invited Speakers:  Jelena Vuckovic,  Vladan Vuletic,  park hongkun,  Michael Fleischhauer,  Edo Waks 

Session H11 Focus Session: Graphene Structure, Stacking, Interactions: Interfaces and Adsorbates Sponsor: DMP Chair: Eli Rotenberg, Lawrence Berkeley National Lab Room: 210B

Session H12 Chemical Doping of Graphene and Applications: Solar Cells, Sensors Sponsor: DMP DCMP Chair: Sefaattin Tongay, Dr. Room: 210C

Session H13 Focus Session: Low-Dimensional and Molecular Magnetism - Magnetism and Transport of Isolated Molecular Magnets - Molecular spintronics Sponsor: DMP GMAG Chair: Lapo Bogani, Universitat Stuttgart Room: 211
Invited Speakers:  Roberta Sessoli 

Session H14 Focus Session: Spins in Semiconductors - Electrical Spin Injection Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Jean Heremans, Virginia Tech Room: 212
Invited Speakers:  Connie Li 

Session H15 Focus Session: Spin and Dynamics in Metal, Spin logic and Spin-Based Devices Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Jimmy Zhu, Carnegie Mellon University Room: 213
Invited Speakers:  Srikant Srinivasan 

Session H16 Quantum Fluids: Mainly Helium, Vortices, and Solitons Sponsor: DCMP DAMOP Chair: Norbert Mulders, University of Delaware Room: 251

Session H17 Focus Session: Thermoelectrics - Characterization/Molecular junctions/Magnetic and Low Temp Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Jeffrey Urban, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 252A
Invited Speakers: 

Session H18 Focus Session: Electron, Ion, and Exciton Transport in Nanostructures - Nanowires and Superlattices Sponsor: DMP Chair: Mark Lusk, Colorado School of Mines Room: 252B

Session H19 Invited Session: Current-Driven Spin Textures Sponsor: DCMP GMAG Chair: Joseph Orenstein, University of California, Berkeley and Lawrence Livermore National Laboratory Room: 253AB
Invited Speakers:  Luyi Yang,  Robert Ritz,  Ioan Miron,  G. Vignale,  Achim Rosch 

Session H20 Invited Session: Hydrodynamics and Microstructure: From Single Self-Propelled Particles to Active Soft Matter Sponsor: GSNP DFD Chair: Thomas Powers, Brown University Room: 253C
Invited Speakers:  Paulo Arratia,  M. Cristina Marchetti,  Sunghwan Jung,  Bin Liu 

Session H21 Superconductivity: Electronic Structure of BSCCO; ARPES and theory Sponsor: DCMP Chair: Weiguo Yin, Brookhaven National Lab Room: 254A

Session H22 Focus Session: Fe-based Superconductors - Anisotropic Transport and Anisotropy Sponsor: DMP DCOMP Chair: Johnpierre Paglione, University of Maryland Room: 254B
Invited Speakers:  M.A. Tanatar 

Session H23 Metals Structural Sponsor: DCMP Chair: David Parker, Oak Ridge National Laboratory Room: 255

Session H24 Electrical and Thermal Properties of Semiconductors Sponsor: FIAP Chair: Michael Manfra, Purdue University Room: 256

Session H25 Focus Session: Simulation of Matter at Extreme Conditions - Shock Compression of Metals Sponsor: DCOMP GSCCM DMP Chair: Sheng Luo, Los Alamos National Laboratory Room: 257A
Invited Speakers:  R. Ravelo 

Session H26 Focus Session: Friction, Fracture and Deformation Across Length Scales - Friction Across Length Scales Sponsor: DCOMP GSNP Chair: Izabela Szlufarska, University of Wisconsin Room: 257B
Invited Speakers:  David L. Goldsby 

Session H27 Invited Session: McGroddy Prize, Adler Lectureship, and Pake Prize: Superconductivity and Spin Transport Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Paul Crowell, University of Minnesota-Minneapolis Room: 258AB
Invited Speakers:  P.C. Canfield,  Robert Cava,  S. Parkin,  T. Venkatesan,  Jian Shen 

Session H28 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors - Si Sponsor: DMP Chair: Michael Aziz, Harvard University Room: 258C
Invited Speakers:  Sokrates Pantelides 

Session H29 Focus Session: Superconducting Qubits: Amplifiers and Read-out Sponsor: GQI Chair: Irfan Siddiqi, University of California at Berkeley Room: 259A

Session H30 Semiconductor Qubits - Device Development Sponsor: GQI Chair: Mark Eriksson, University of Wisconsin-Madison Room: 259B

Session H31 Focus Session: Topological Insulators: Synthesis and Characterization: Bulk Crystals Sponsor: DMP Chair: Nicholas Butch, Lawrence Livermore National Laboratory Room: 260
Invited Speakers:  Kouji Segawa 

Session H32 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides - Conducting Domain Walls and Conduction Mechanisms Sponsor: DMP DCOMP Chair: Gustau Catalan, ICREA and CIN2, Barcelona Room: 261

Session H33 Focus Session: Scaleable Technologies for Photovoltaics Sponsor: GERA FIAP Chair: Mark Bernius, Dow Chemcial Company Room: 106
Invited Speakers:  Gregory N. Nielson 

Session H34 Focus Session: Nano II: Nanoscale Materials and Properties I Sponsor: DCP Chair: Shiv Khanna, Virginia Commonwealth University and Gabor Somorjai, UC Berkeley Room: 107A
Invited Speakers:  Charles Lieber 

Session H35 Focus Session: DFT III: Weak Bonding and Liquid Phase Systems Sponsor: DCP Chair: Erin Johnson, University of California, Merced Room: 107B
Invited Speakers:  Troy Van Voorhis,  Valentino Cooper 

Session H36 Focus Session: Environment II: Green Processes Sponsor: DCP Chair: Ilja Siepmann, University of Minnesota, Don Baer, Pacific Northwest Research Laboratory, and James Hutchinson, University of Oregon Room: 107C
Invited Speakers:  Edward Maginn,  James Hutchison,  Dermot Diamond 

Session H37 SPS Undergraduate Research III Sponsor: SPS Chair: Gary White, AIP/SPS Room: 108

Session H39 Electronic Structure: Calculations II Chair: Seong-Gon Kim, Mississippi State Unviersity Room: 109B

Session H40 Focus Session: Protein Association II: Aggregation and Fibril Formation Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Tom Haxton, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 156A
Invited Speakers:  Daniel Cox 

Session H43 Invited Session: Physics of Systems Biology Sponsor: DBIO Chair: Jin Wang, State University of New York at Stony Brook Room: 157AB
Invited Speakers:  Marc Kirschner,  Masaki Sasai,  Arup K. Chakraborty,  Jin Wang,  Andrew Murray 

Session H44 Focus Session: Nano to Mesoscale Structure in Ordered Systems: Liquid Crystal Topology and Defects Sponsor: DPOLY Chair: Robin Selinger, Kent State University Room: 157C
Invited Speakers:  Robert Meyer 

Session H45 Focus Session: Thin Film Block Copolymers - Phase Behavior Sponsor: DPOLY Chair: Andrew Croll, North Dakota State University Room: 159

Session H46 Invited Session: Polymer Physics Prize Sponsor: DPOLY Chair: Jane Lipson, Dartmouth College Room: 160ABC
Invited Speakers:  Matthew Tirrell,  Jennifer Ross,  Daniel Fletcher,  Anthony Ryan 

Session H48 Polymer Gels and Solutions Sponsor: DPOLY Chair: James Watkins, University of Massachusetts Room: 161

Session H49 Focus Session: Fluctuation-Induced Forces in Soft Matter & Polymeric Systems - Casimir and Interfacial Forces Sponsor: DPOLY Chair: Monica Olvera de la Cruz, Northwestern University Room: 162A
Invited Speakers:  Roya Zandi 

Session H50 Polymer Melts Sponsor: DPOLY Chair: Steven Hudson, NIST Room: 162B

Session H51 Colloids II: Crystals and Phase Transitions Sponsor: DCMP DFD Chair: Alberto Fernandez-Nieves, Georgia Institute of Technology Room: Boston Convention Center 154

Session H52 Focus Session: Extreme Mechanics - Rods Sponsor: GSNP DFD Chair: Douglas Holmes, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 153C
Invited Speakers:  Basile Audoly 

Session H53 Focus Session: Continuum Descriptions of Discrete Materials Sponsor: GSNP Chair: Ken Kamrin, MIT Room: 153B
Invited Speakers:  James Langer 

Session H54 Focus Session: Complex and co-evolving networks - Dynamics on Networks Sponsor: GSNP Chair: Daniel Goldman, Georgia Tech Room: 152
Invited Speakers:  G. Korniss 

Feb 28 2012 11:15AM, Tuesday

Session J1 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy II: High Frequencies & Optical Techniques Sponsor: GIMS Chair: David Goldhaber-Gordon, Stanford University Room: 203
Invited Speakers:  John Nichol 

Session J2 Invited Session: K-12 Science Education: Closing the Gap with the Leading Nations Sponsor: FEd Chair: Paul Cottle, Florida State University Room: 204AB
Invited Speakers:  George DeBoer,  Arthur Eisenkraft,  Gay Stewart,  Philip Sadler 

Session J3 Invited Session: Quantum Computing with Superconducting Circuits Sponsor: GQI DCMP Chair: John Martinis, University of California, Santa Barbara Room: 205AB
Invited Speakers:  I. Siddiqi,  Christopher Wilson,  Matthias Steffen,  M. Mariantoni,  Matthew Reed 

Session J4 Non-Equilibrium Dynamics with Quantum Gases Sponsor: DAMOP Chair: Rajdeep Sensarma, University of Maryland Room: 205C

Session J5 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Electronic Structure Sponsor: DMP Chair: Andres Felipe Santander-Syro, Universite Paris-Sud 11 Room: 206A
Invited Speakers:  Kyle Shen 

Session J6 Focus Session: van der Waals Bonding in Advanced Materials - Layered Structures & Mechanical Properties Sponsor: DMP Chair: Janice Reutt Robey, University of Maryland Room: 206B

Session J7 Focus Session: Graphene Devices Sponsor: DMP Chair: Nina Markovic, Johns Hopkins University Room: 207

Session J8 Quantum Magnetism, BEC, and Disorder Sponsor: DCMP GMAG Chair: Marcelo Jaime, Los Alamos National Lab Room: 208

Session J9 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films And Heterostructures - Multiferroic Thin Films Sponsor: GMAG DMP Chair: Alex Demkov, University of Texas at Austin Room: 209
Invited Speakers:  Morgan Trassin 

Session J10 Invited Session: How Reliable are Computed Electronic Properties? Sponsor: DCOMP Chair: Stefano Curtarolo, Duke University Room: 210A
Invited Speakers:  Francois Gygi,  Matthias Scheffler,  Gerbrand Ceder 

Session J11 Focus Session: Graphene Structure, Stacking, Interactions: Density Functional Theory Sponsor: DMP Chair: Vitor Pereira, National University of Singapore Room: 210B

Session J12 Focus Session: Graphene: Growth, Mechanical Exfoliation, and Properties - Strain and Structure Sponsor: DMP Chair: Alain Diebold, University at Albany - SUNY Room: 210C
Invited Speakers:  Phillip First 

Session J13 Focus Session: Magnetic Nanostructures - Thin Films, Surfaces and Interfaces Sponsor: DMP GMAG Chair: Hao Zeng, SUNY Buffalo Room: 211

Session J14 Focus Session: Spins in Semiconductors - Spin-Orbit Coupled Electrons and Holes in Semiconductors Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Giovanni Vignale, University of Missouri Room: 212
Invited Speakers:  Alex Hamilton,  Ulrich Zuelicke 

Session J15 Focus Session: Spins in Metals - Spin Transport in Novel Devices and Structures Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Peter Metaxas, University of Western Australia Room: 213
Invited Speakers:  Eric Fullerton 

Session J16 Vanadium Dioxide; Nano and Devices Sponsor: DCMP Chair: Ivan Schuller, University of California, San Diego Room: 251

Session J17 Focus Session: Surfaces and Interfaces in Nonoxide Nanostructures: Growth, Structure, and Characterization - Organic/Inorganic Interfaces & Quantum Dots Sponsor: DMP Chair: Brad Conrad , Appalachian State University Room: 252A
Invited Speakers: 

Session J18 Focus Session: Nanostructures and Metamaterials, Growth, Structure, and Characterization -- New Fabrication Techniques Sponsor: DMP Chair: Willie Padilla, Boston College Room: 252B
Invited Speakers:  John Rogers 

Session J19 Invited Session: Strongly Interacting Cold Fermi Gases Sponsor: DCMP DAMOP Chair: John Thomas, Duke University Room: 253AB
Invited Speakers:  Christophe Salomon,  Randall Hulet,  Jun Ye,  Aurel Bulgac,  Tin-Lun Ho 

Session J20 Invited Session: Sexual and Gender Diversity Issues in Physics Sponsor: COM CSWP Chair: Savannah Garmon, University of Toronto Room: 253C
Invited Speakers:  Susan Rankin,  Janice Hicks,  Elena Long,  Theodore Hodapp 

Session J21 Focus Session: Search for New Superconductors: New Theories and Experiments Sponsor: DMP Chair: Malcolm Beasley, Stanford University Room: 254A
Invited Speakers:  Michael Norman 

Session J22 Focus Session: Fe-based Superconductors - Nodal and Nodeless Superconductivity Sponsor: DMP DCOMP Chair: Takashi Imai, McMaster University Room: 254B
Invited Speakers:  Y. Matsuda 

Session J23 Phase Changes, Metals, PC Memories Sponsor: DCMP Chair: Paul Kent, Oak Ridge National Laboratory Room: 255

Session J24 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors - Si and III-V Sponsor: DMP Chair: Socrates Pantelides, Vanderbilt University Room: 256

Session J25 Focus Session: Simulation of Matter at Extreme Conditions: Shock Compression and Other High-Strain-Rate Phenomena Sponsor: DCOMP GSCCM DMP Chair: Evan Reed, Stanford University Room: 257A

Session J26 Focus Session: What is Computational Physics? Sponsor: DCOMP Chair: Norman Chonacky, Yale University Room: 257B
Invited Speakers:  Kai Ming Ho,  Nora Sabelli 

Session J27 Invited Session: International Energy Perspectives Sponsor: FIP GERA Chair: William Barletta, Fermilab Room: 258AB
Invited Speakers:  Mark Levine,  Carmine Difiglio,  Richard Lester,  Alexis Malozemoff,  Ellen Stechel 

Session J28 Focus Session: Frontiers in Computational Thermodynamics of Materials Sponsor: FIAP DCOMP Chair: Stefano Curtarolo, Duke University Room: 258C
Invited Speakers:  David Landau,  Mark Asta 

Session J29 Focus Session: Quantum Information for Quantum Foundations - Informational Principles and Fundamental Structures Sponsor: GQI Chair: Giulio Chiribella, Perimeter Institute Room: 259A
Invited Speakers:  Valerio Scarani 

Session J30 Open Quantum Systems and Decoherence Sponsor: GQI Chair: Bill Coish, McGill University Room: 259B

Session J31 Focus Session: Topological Insulators: Synthesis and Characterization - Transport Sponsor: DMP Chair: Nitin Samarth, Pennsylvania State University Room: 260

Session J32 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides - Domain Structures and Switching Sponsor: DMP DCOMP Chair: Peter Maksymovych, Oak Ridge National Laboratory Room: 261
Invited Speakers:  Marty Gregg 

Session J34 Focus Session: Impact of Ultrafast Lasers III: Biophysics Sponsor: DCP Chair: Nancy Levinger and Amber Kummel, Colorado State University Room: 107A
Invited Speakers:  Jennifer Ogilvie,  Gregory Scholes 

Session J35 Liquids Sponsor: DCP Chair: Donald Truhlar, University of Minnesota Room: 107B

Session J36 Focus Session: New Energy III Sponsor: DCP Chair: Bruce Garrett, Pacific Northwest Research Laboratory and Anders Nilsson, SLAC Room: 107C
Invited Speakers:  Jens Norskov,  Horia Metiu,  Charles T. Campbell 

Session J37 SPS Undergraduate Research IV Sponsor: SPS Chair: Peter Muhoro, American Physical Society Room: 108

Session J39 Exciton, Polariton, and Electron Dynamics in two-dimensional semiconductor structures Sponsor: DCMP Chair: Mark Sherwin, University of California, Santa Barbara Room: 109B

Session J40 Multi-cellular Processes and Development Sponsor: DBIO Chair: Lisa Manning, Syracuse University Room: 156A

Session J41 Vortex Dynamics, Turbulence and Geophysical Flows Sponsor: DFD Chair: Greg Voth, Wesleyan University Room: 156B

Session J42 Focus Session: Stochastic Population Dynamics I - Cyclic competition and population stability Sponsor: DBIO GSNP Chair: Michel Pleimling and Uwe Tauber, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 156C
Invited Speakers:  R.K.P. Zia 

Session J43 Invited Session: Stochastic Geometry and Conformal Invariance in Non-Equilibrium and Disordered Systems Sponsor: GSNP DFD Chair: Walter Goldburg, University of Pittsburgh Room: 157AB
Invited Speakers:  Gregory Falkovich,  Ilya Gruzberg,  Tom Kennedy,  - Stefanus,  Simon Thalabard 

Session J44 Focus Session: Dynamics of Polymers: Phenomena Due to Confinement I Sponsor: DPOLY Chair: Zahra Fakhraai, University of Pennsylvania Room: 157C

Session J45 Padden Award Symposium Sponsor: DPOLY Chair: Karen Winey, University of Pennsylvania Room: 159

Session J46 Invited Session: Electrostatic Interactions in Polymeric and Biological Systems Sponsor: DPOLY Chair: Andrey Dobrynin, University of Connecticut Room: 160ABC
Invited Speakers:  Yan Levin,  Christopher Mundy,  Mark Stevens,  Murugappan Muthukumar,  Jan-Michael Carrillo 

Session J48 Focus Session: Gelation and Glass Transition in Colloids and Soft Matter Systems II Sponsor: DPOLY Chair: Michael Rubinstein, University of North Carolina Room: 161
Invited Speakers:  Arjun Yodh 

Session J49 Focus Session: Crystallization in Single-, Multicomponent, and Hybrid Systems I Sponsor: DPOLY Chair: Christopher Li, Drexel University Room: 162A
Invited Speakers:  Martin Brinkmann 

Session J50 Focus Session: Translocation through Nanopores - Novel Devices and Computational Approaches Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Samuel Amanuel, Union College Room: 162B
Invited Speakers:  Aniket Bhattacharya 

Session J51 Liquid Crystals: Smectic, Ferroelectric, Nanocomposites and DNA Sponsor: DCMP DFD Chair: Luz J Martinez-Miranda, University of Maryland Room: Boston Conference Center 154

Session J52 Focus Session: Extreme Mechanics - Plates Sponsor: GSNP DFD Chair: Christian Santangelo, University of Massachusetts Room: 153C

Session J53 Disordered Systems: Jamming Sponsor: GSNP Chair: Patrick Charbonneau, Duke University Room: 153B

Session J54 Focus Session: Complex and Co-evolving Networks - Empirical Studies of Social Networks Sponsor: GSNP Chair: Gene Stanley, Boston University Room: 152
Invited Speakers:  Alain Barrat 

Feb 28 2012 2:00PM, Tuesday

Session K1 Poster Session II (2:00-5:00PM) Room: Exhibit Hall C

Feb 28 2012 2:30PM, Tuesday

Session L1 Focus Session: Imaging and Modifying Materials at the Limits of Space and Time Resolution Sponsor: DMP GIMS Chair: Bernd Kabius, Pacific Northwest National Laboratory Room: 203
Invited Speakers:  Nigel Browning,  Andreas Menzel 

Session L2 Invited Session: Andrei Sakharov Prize Session Sponsor: DPB FIP Chair: W. Barletta, Massachusetts Institute of Technology Room: 204AB
Invited Speakers:  Robert Cahn,  Tatiana Yankelevich,  Yousef Makdisi 

Session L3 Invited Session: Fermiology of Electron and Hole Doped Cuprates - A Guide to High Temperature Superconductivity Sponsor: DCMP Chair: Suchitra Sebastian, University of Cambridge Room: 205AB
Invited Speakers:  Philip Anderson,  Inna Vishik,  M. Greven 

Session L4 Focus Session: Numerical Methods for Studying Nonequilibrium Many-Body Dynamics; DMRG, DMFT, Truncated Wigner Approximation, Exact Diagonalization Sponsor: DAMOP Room: 205C
Invited Speakers:  Andrew Daley 

Session L5 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Nickelates Sponsor: DMP Chair: John Freeland, Argonne National Laboratory Room: 206A

Session L6 Focus Session: van der Waals Bonding in Advanced Materials - Metal Oxide Frameworks & Active Materials Sponsor: DMP Chair: Yves Chabal, University of Texas at Dallas Room: 206B
Invited Speakers:  Taner Yildirim 

Session L7 Carbon Nanotube Hybrid Structures - Properties, Synthesis, Characterization Sponsor: DMP Chair: Apparao Mohan Rao, Clemson University Room: 207

Session L8 Focus Session: Frustrated Magnetism - 1D Sponsor: DMP GMAG Chair: Oleg Starykh, University of Utah Room: 208
Invited Speakers:  Mike Zhitomirsky 

Session L9 Focus Session: Complex Bulk Oxides: Theoretical techniques for oxides Sponsor: DMP GMAG Chair: James Rondinelli, Drexel University Room: 209
Invited Speakers:  Wei Ku,  Xin Wang 

Session L10 Invited Session: Quantum Optics in Condensed Matter Sponsor: DLS Chair: Nick Vamivakas, University of Rochester Room: 210A
Invited Speakers:  Glenn Solomon,  Mikhail Lukin,  Mete Atature,  Benoit Deveaud-Pledran 

Session L11 Focus Session: Graphene Structure, Stacking, Interactions: Magnetism and Interactions Sponsor: DMP Chair: Enrico Rossi, College of William and Mary Room: 210B

Session L12 Focus Session: Graphene: Growth, Mechanical Exfoliation, and Properties - Growth on Single Crystals Sponsor: DMP Chair: James Hannon, IBM T.J. Watson Research Center Room: 210C
Invited Speakers:  Kevin McCarty,  Matthias Batzill 

Session L13 Focus Session: Low-Dimensional and Molecular Magnetism - 1D Magnetism/Single-Chain Magnets - Experiment Sponsor: DMP GMAG Chair: Roberta Sessoli, University of Florence - Italy Room: 211
Invited Speakers: 

Session L14 Focus Session: Spins in Semiconductors - Magnetic Semiconductors II Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: George Kioseoglou, University of Crete Room: 212
Invited Speakers:  T. Jungwirth 

Session L15 Focus Session: Spins in Metals - Resonance Phenomena I, Spin Wave Excitation and Spin Torque Oscillators Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Andrew Kent, New York University Room: 213
Invited Speakers:  Marco Madami,  Sergei Urazhdin 

Session L16 Heavy Fermions - Theory and Experiment Sponsor: DCMP Chair: Jianxin Zhu, Los Alamos National Laboratory Room: 251

Session L17 Focus Session: Thermoelectrics - Electronic Structure and Transport Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Oded Rabin, University of Maryland Room: 252A
Invited Speakers:  David Singh 

Session L18 Focus Session: Electron, Ion, and Exciton Transport in Nanostructures - Quantum Dots and Related Structures Sponsor: DMP Chair: Latha Venkataraman, Columbia University Room: 252B
Invited Speakers:  Cherie Kagan 

Session L19 Invited Session: Spin Liquids with Disorder Sponsor: DCMP GMAG Chair: Leon Balents, University of California, Santa Barbara Room: 253AB
Invited Speakers:  Steven White,  T. McQueen,  Roderich Moessner,  Sian Dutton 

Session L20 Invited Session: STEM Outreach to Underrepresented Communities Sponsor: CSWP COM Chair: Richard Peterson, Bethel University Room: 253C
Invited Speakers:  Stephen McGuire,  Kevin Hewitt,  Cristina Torres,  Kevin Schindler 

Session L21 Superconductivity: Mostly Mesoscopics & Low-d Sponsor: DCMP Chair: Timir Datta, Univeristy of South Carolina Room: 254A

Session L22 Focus Session: Fe-based Superconductors: -- Inelastic Neutron Scattering and Magnetic Excitations Sponsor: DMP DCOMP Chair: Rob McQueeny, Ames Lab/Iowa State University Room: 254B
Invited Speakers:  Efrain Rodriguez 

Session L23 Focus Session: Fe-based Superconductors - First Principles, Models, and Spectroscopy Sponsor: DMP DCOMP Chair: Roser Valenti, Goethe University Room: 255

Session L24 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors - Chalcogenides, Oxides, and Ternaries Sponsor: DMP Chair: Hartwin Peelaers, University of California, Santa Barbara Room: 256

Session L25 Focus Session: Simulation of Matter at Extreme Conditions - Warm Dense Matter Sponsor: DCOMP GSCCM DMP Chair: Timothy Germann, Los Alamos National Laboratory Room: 257A

Session L26 Focus Session: Friction, Fracture and Deformation Across Length Scales - Dislocations and Fracture Sponsor: DCOMP GSNP Chair: David Goldsby, Brown University Room: 257B
Invited Speakers: 

Session L27 Invited Session: Quantum Design of Low-Dimensional Materials Structures for Enhanced Solar Energy Conversion Sponsor: DCMP FIAP Chair: Zhenyu Zhang, University of Science and Technology of China Room: 258AB
Invited Speakers:  Alex Zunger,  Efstratios Manousakis,  Marlan Scully 

Session L28 Electricity-to-Light Conversion: Solid State Lighting Sponsor: FIAP GERA DMP Chair: Theodore Moustakas, Boston University Room: 258C

Session L29 Focus Session: Semiconductor Qubits - Single and Multi-Qubit Demonstrations Sponsor: GQI Chair: Amir Yacoby, Harvard University Room: 259A
Invited Speakers: 

Session L30 Focus Session: Topologically Protected Qubits I Sponsor: GQI Chair: Sumanta Tewari, Clemson University Room: 259B

Session L31 Focus Session: Topological Insulators: Synthesis and Transport - Magnetism Sponsor: DMP Chair: Nuh Gedik, Massachusetts Institute of Technology Room: 260
Invited Speakers:  Cui-Zu Chang 

Session L32 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides - Mechanisms of Ferroelectricity Sponsor: DMP DCOMP Chair: Ronald Cohen, Carnegie Institution of Washington Room: 261
Invited Speakers:  Nicole Benedek 

Session L33 Invited Session: Frontiers of Granular Physics Sponsor: GSNP DFD Chair: Eric Weeks, Emory University Room: 106
Invited Speakers:  Salvatore Torquato,  Michelle Girvan,  Daniel Goldman,  Scott Franklin,  Eric Brown 

Session L34 Focus Session: Impact of Ultrafast Lasers IV: Applications I Sponsor: DCP Chair: Nancy Levinger and Amber Kummel, Colorado State University Room: 107A
Invited Speakers: 

Session L35 Focus Session: DFT IV: Ground-State DFT: New Directions Sponsor: DCP Chair: Sam Trickey, University of Florida Room: 107B
Invited Speakers:  Weitao Yang,  John Perdew 

Session L36 Focus Session: New Energy IV Sponsor: DCP Chair: Bruce Garrett, Pacific Northwest Research Laboratory and Anders Nilsson, SLAC Room: 107C
Invited Speakers:  Mark Ratner,  Kevin Rosso,  Ryan Jorn 

Session L37 Informal Education and Public Outreach - Policy Questions Sponsor: FEd Chair: Gary White, SPS/AIP Room: 108

Session L39 Focus Session: Superconducting Qubits: 3D Cavities Sponsor: GQI Chair: Lev Bishop, Joint Quantum Institute and CMTC Room: 109B
Invited Speakers:  Hanhee Paik 

Session L40 Focus Session: Systems Biology and Biochemical Networks II Sponsor: DBIO GSNP Chair: Yuhai Tu, IBM Watson Research Center Room: 156A
Invited Speakers:  Kalin Vetsigian 

Session L41 Pattern Formation, Nonlinear Dynamics, Computational Fluid Dynamics Sponsor: DFD Chair: Daphne Klotsa, University of Michigan Room: 156B

Session L42 Focus Session: Physics of Cancer II -- Physical Aspects Sponsor: DBIO Chair: Clare Yu, University of California, Irvine Room: 156C
Invited Speakers:  Clare Yu 

Session L43 Invited Session: Precursors to the Folding and Aggregation of Biological Molecules Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Peter G. Vekilov, University of Houston and Vassiliy Lubchenko, University of Houston Room: 157AB
Invited Speakers:  Garegin Papoian,  Vassiliy Lubchenko,  Dave Thirumalai,  Boaz Pokroy 

Session L44 Focus Session: Nano to Mesoscale Structure in Ordered Soft Matter: Liquid Crystal Phases Sponsor: DPOLY Chair: Marina Ruths, University of Massachusetts Lowell Room: 157C
Invited Speakers:  Oriano Francescangeli 

Session L45 Friction and Brushes Sponsor: DPOLY Chair: Mark Stoykovich, University of Colorado Room: 159

Session L46 Dillon Medal Symposium Sponsor: DPOLY Chair: Frank Bates, University of Minnesota Room: 160ABC
Invited Speakers:  Rachel Segalman 

Session L48 Polymers and DNA Coated Colloid Particles Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Alexei Tkachenko, Brookhaven National Laboratory Room: 161

Session L49 Focus Session: Fluctuation-Induced Forces in Soft Matter and Polymeric Systems - Charge, Shape and Nucleation Sponsor: DPOLY Chair: Zvonimir Dogic, Brandeis University Room: 162A
Invited Speakers:  Yacov Kantor 

Session L50 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Morphology Sponsor: DMP DPOLY Chair: Mark Dadmun, University of Tennessee Room: 162B

Session L51 Self Assembly: Mostly Colloids, Lipids and Surfactants Sponsor: DCMP DFD Chair: Arjun G Yodh, University of Pennsylvania Room: Boston Convention Center 154

Session L52 Focus Session: Extreme Mechanics - Origami, Creasing, and Folding Sponsor: GSNP DFD Chair: Ross Hatton, Carnegie Mellon University Room: 153C
Invited Speakers:  Erik Demaine 

Session L53 Frontiers of Statistical Physics Sponsor: GSNP DCMP Chair: Susan Coppersmith, Univ. of Wisconsin, Madison Room: 153B
Invited Speakers:  Ian Affleck,  Giovanni Jona-Lasinio 

Session L54 Superconductivity: Mostly Devices and Applications Sponsor: DCMP Chair: John Clarke, University of California, Berkeley Room: 152

Feb 28 2012 5:45PM, Tuesday

Session M1 GIMS Business Meeting Sponsor: GIMS Room: 203

Session M8 GMAG Business Meeting Sponsor: GMAG Room: 208

Session M25 GSCCM Business Meeting Sponsor: GSCCM Room: 257A

Session M28 FIAP Business Meeting Sponsor: FIAP Room: 258C

Session M29 GQI Business Meeting Sponsor: GQI Room: 259A

Session M33 GERA Business Meeting Sponsor: GERA Room: 106

Session M34 DCP Business Meeting Sponsor: DCP Room: 107B

Session M42 DBIO Business Meeting Sponsor: DBIO Room: 156C

Session M46 DPOLY Business Meeting Sponsor: DPOLY Room: 160ABC

Session M52 GSNP Business Meeting Sponsor: GSNP Room: 153C

Feb 28 2012 7:00PM, Tuesday

Session M60 DCMP Business Meeting Sponsor: DCMP Room: Westin Boston Waterfront Paine

Session M61 DMP Business Meeting Sponsor: DMP Room: Westin Boston Waterfront Revere

Feb 28 2012 8:00PM, Tuesday

Session N1 The IBM Computer Watson: Its Future Challenges After Winning at Jeopardy Chair: James Wynne, IBM Research Headquarters Room: 253 ABC
Invited Speakers:  David McQueeney 

Feb 29 2012 8:00AM, Wednesday

Session P2 Invited Session: Large Fluctuations Far From Equilibrium Sponsor: GSNP Chair: Baruch Meerson, Hebrew University of Jerusalem Room: 204AB
Invited Speakers:  Dov Levine,  Manoj Chaudhury,  Alex Kamenev,  Michael Khasin,  Sidney Redner 

Session P3 Invited Session: Alkaline Iron Selenides vs Iron Pnictides: Properties and Their Implications Sponsor: DCMP Chair: Qimiao Si, Rice University Room: 205AB
Invited Speakers:  Wei Bao,  Xingjiang Zhou,  Pallab Goswami,  Peter Hirschfeld,  Takashi Imai 

Session P4 Multi-Component BECs and Mixtures Sponsor: DAMOP Chair: Noah Bary-Lai, Joint Quantum Institute Room: 205C

Session P5 Surfaces, Interfaces, and Thin Films: Kinetics, Dynamics, and Reactions Sponsor: DCMP Chair: Ray Phaneuf, University of Maryland Room: 206A

Session P6 Graphene Optical Phenomena Sponsor: DMP Chair: John Cerne, SUNY Buffalo Room: 206B

Session P7 Focus Session: Computational Design of Materials: Graphene - Electronic Structure and Transport Sponsor: DMP DCOMP Chair: Yan Wang, University of Florida Room: 207

Session P8 Focus Session: Spin Liquids I Sponsor: DMP GMAG Chair: Claudio Castelnovo, Royal Holloway University Room: 208
Invited Speakers: 

Session P9 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films And Heterostructures: Manganite Thin Films Sponsor: GMAG DMP Chair: Anand Bhattacharya, Argonne National Laboratory Room: 209
Invited Speakers: 

Session P10 Invited Session: Quantum Simulations Sponsor: DAMOP GQI Chair: Markus Greiner, Harvard University Room: 210A
Invited Speakers:  Ian Spielman,  Rainer Blatt,  Steven Girvin,  M. Hafezi,  Ehud Altman 

Session P11 Focus Session: Graphene Structure, Stacking, Interactions: Strain and Stacking Sponsor: DMP Chair: Piet Brouwer, Freie Universitat Berlin Room: 210B
Invited Speakers:  M. Kindermann 

Session P12 Tutorial for Authors and Referees Room: 210C

Session P13 Focus Session: Low-Dimensional and Molecular Magnetism - Single-Molecule Magnets - Dynamics, structure and interactions Sponsor: DMP GMAG Chair: Stephen Hill, Florida State University Room: 211
Invited Speakers:  Philip Stamp 

Session P14 Focus Session: Spins in Semiconductors - Quantum Dots and Qubits Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Connie Li, Naval Research Laboratory Room: 212
Invited Speakers:  Rafal Oszwaldowski,  Lieven Vandersypen 

Session P15 Focus Session: Spins in Metals - Spin Current Generation and Spin Motive Force Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Chia-Ling Chien, Johns Hopkins University Room: 213
Invited Speakers:  Yasuhiro Fukuma 

Session P16 Heavy Fermions- Mostly URu2Si2 Sponsor: DCMP Chair: Jason Jeffries, Lawrence Livermore National Laboratory Room: 251

Session P17 Focus Session: Thermoelectrics - TE and Thermal Conductivity Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: David Singh, Oak Ridge National Laboratory Room: 252A

Session P18 Focus Session: Electron, Ion, and Exciton Transport in Nanostructures - Quantum Transport I Sponsor: DMP Chair: Cherie Kagan, University of Pennsylvania Room: 252B

Session P19 Invited Session: Dynamics of Strongly Correlated Systems: Control and Ultrafast X-Ray Probes Sponsor: DCMP GIMS Chair: Joseph Orenstein, UC Berkeley and Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 253AB
Invited Speakers:  Andrea Cavalleri,  Alessandra Lanzara,  Kai Rossnagel,  Daniel Santavicca 

Session P20 Invited Session: Scientific Reasoning in a Physics Course Sponsor: FEd Chair: Nicola Ferralis, Massachusetts Institute of Technology Room: 253C
Invited Speakers:  Dedra Demaree,  Vazgen Shekoyan,  David Brookes,  Suzanne Brahmia 

Session P21 Superconductivity: Electronic Structure of Cuprates Sponsor: DCMP Chair: Ruslan Prozorov, Ames Laboratory Room: 254A

Session P22 Focus Session: Fe-based Superconductivity - Fe(Te,Se) Sponsor: DMP DCOMP Chair: Qiang Li, Brookhaven National Laboratory Room: 254B

Session P23 Superconductivity Theory II: p-wave, chiral, and topological Sponsor: DCMP Chair: Herbert Fotso, Georgetown University Room: 255

Session P24 Fractional Quantum Hall Effect I Sponsor: FIAP Chair: Michael Manfra, Purdue University Room: 256

Session P25 Focus Session: Simulation of Matter at Extreme Conditions - Static Pressure Sponsor: DCOMP GSCCM DMP Chair: Ronald Cohen, Carnegie Institution of Washington Room: 257A

Session P26 Focus Session: Friction, Fracture and Deformation Across Length Scales - Friction and Geometric Effects Sponsor: DCOMP GSNP Chair: Michael Chandross, Sandia National Laboratories Room: 257B

Session P27 Invited Session: Transport Studies of Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Peng Xiong, Florida State University Room: 258AB
Invited Speakers:  Hartmut Buhmann,  Ivan Knez,  Yoichi Ando,  Xi Dai,  Qikun Xue 

Session P28 Optical Applications: Nonlinear Optics, Waveguides, and Novel Structures Sponsor: FIAP Chair: Doug Natelson, Rice University Room: 258C

Session P29 Focus Session: Superconducting Qubits: Multiple Qubits and Entanglement Sponsor: GQI Chair: Matthias Steffen, IBM, Yorktown Heights, NY Room: 259A
Invited Speakers:  Chad Rigetti 

Session P30 Semiconductor Qubits - Communication and Hybridization Sponsor: GQI Chair: Jacob Taylor, NIST Room: 259B

Session P31 Topological Insulators: Disorder Sponsor: DCMP Chair: Chris Varney, University of Massachusetts Room: 260

Session P32 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides - BiFeO3 Sponsor: DMP DCOMP Chair: Valery Kiryukhin, Rutgers University Room: 261
Invited Speakers:  Jens Kreisel 

Session P33 Physics of Photovoltaics and other Electricity Production Sponsor: GERA Chair: Jeffrey Nelson, Sandia National Laboratories Room: 106

Session P34 Focus Session: Nano III: New Nanoscale Fabrication and Sensing Sponsor: DCP Chair: Shiv Khanna, Virginia Commonwealth University and Gabor Somorjai, UC Berkeley Room: 107A
Invited Speakers:  Paul Alivisatos,  Richard Van Duyne 

Session P35 Focus Session: DFT V: Partitioning and Embedding Theories; Finite-Temperature Sponsor: DCP Chair: Barry Dunietz, University of Michigan Room: 107B
Invited Speakers:  Thomas Miller,  Adam Wasserman 

Session P36 Focus Session: Environment III: Nanoparticles, Surfaces and Catalysis Sponsor: DCP Chair: Don Baer, Pacific Northwest Research Laboratory and Ilja Siepmann, University of Minnesota Room: 107C
Invited Speakers:  Michael Hochella,  William Schneider,  David Shuh 

Session P37 CDW Materials - Chalcogenides and other Sponsor: DCMP Chair: Goran Karapetrov, Drexel University Room: 108

Session P40 Protein Fluctuations and Conformation Changes Sponsor: DBIO Chair: Daniel Cox, University of California, Davis Room: 156A

Session P41 Drops, Bubbles and Interfacial Fluid Mechanics Sponsor: DFD Chair: Kripa Varanasi, Massachusetts Institute of Technology Room: 156B

Session P42 Focus Session: Evolutionary Systems Biology II - From molecules to cells Sponsor: DBIO GSNP Chair: Edo Kussell, New York University Room: 156C
Invited Speakers:  Ralf Bundschuh,  Gurol Suel 

Session P43 Invited Session: High Content Biophysical Data for Dynamic Studies in Cancer Sponsor: DBIO Chair: Larry Nagahara, National Cancer Institute Room: 157AB
Invited Speakers:  Nongjian Tao,  Seok-Hyun (Andy) Yun,  Stephen Wong,  Peter Kuhn 

Session P44 Focus Session: Block Copolymer Micelles and Polymersomes Sponsor: DPOLY Chair: You-Yeon Won, Purdue University Room: 157C
Invited Speakers:  Marc Hillmyer,  Mu-Ping Nieh 

Session P45 Surfaces, Interfaces, and Polymeric Thin Films - Surface Instabilities Sponsor: DPOLY Chair: Jyotsana Lal, Argonne National Laboratory Room: 159

Session P46 Invited Session: DNA-Programmable Particle Assembly Sponsor: DPOLY Chair: Oleg Gang, Brookhaven National Laboratory Room: 160AB
Invited Speakers:  Paul Chaikin,  Alexei Tkachenko,  Dmytro Nykypanchuk,  John Crocker 

Session P47 Biopolymers: Molecules, Solutions, Networks, and Gels Sponsor: DPOLY Chair: Gary Slater, University of Ottawa Room: 160C

Session P48 Focus Session: Crystallization in Single-, Multicomponent, and Hybrid Systems II Sponsor: DPOLY Chair: Lei Zhu, Case Western Reserve University Room: 161
Invited Speakers:  Stephen Cheng,  Karen Winey 

Session P49 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Interfaces and Contacts Sponsor: DMP DPOLY Chair: Lynn Loo, Princeton University Room: 162A
Invited Speakers:  Norbert Koch 

Session P50 Focus Session: Dynamics of Polymers: Phenomena due to Confinement; Glass Transition Sponsor: DPOLY Chair: Rodney Priestly, Princeton University Room: 162B
Invited Speakers:  Scott Milner,  Connie Roth 

Session P51 Colloids III: Shear and Hydrodynamics Sponsor: DCMP DFD Chair: Vinothan N Manoharan, Harvard University Room: Boston Convention Center 154

Session P52 Focus Session: Extreme Mechanics - Structures for Form and Function Sponsor: GSNP DFD Chair: Jose Bico, ESPCI Room: 153C
Invited Speakers:  Carmel Majidi 

Session P53 Disordered Systems: Packing Sponsor: GSNP Chair: Lisa Manning, Syracuse University Room: 153B

Session P54 Superconductivity: Thermodynamics and Phases Sponsor: DCMP Chair: Haihu Wen, University of Nanjing Room: 152

Feb 29 2012 11:15AM, Wednesday

Session Q2 Invited Session: Manipulating Spin Waves Sponsor: GMAG Chair: Axel Hoffmann, Argonne National Laboratory Room: 204AB
Invited Speakers:  S. Maekawa,  Robert McMichael 

Session Q3 Invited Session: Recent Advances in Pnictide Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Wei Ku, Brookhaven National Laboratory Room: 205AB
Invited Speakers:  Elbio Dagotto,  R. Prozorov,  James Analytis,  Donglai Feng 

Session Q4 Focus Session: Many-body Quantum Phases in Cold Atom Systems Sponsor: DAMOP Room: 205C
Invited Speakers:  Nikolay Prokofiev 

Session Q5 Nonequilibrium and Gauge/Gravity Duality Sponsor: DCMP Chair: Philip Phillips, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 206A

Session Q6 Carbon Nanotubes: Electronic and Thermal Properties Sponsor: DMP Chair: Rodrigo Capaz, Universidade Federal do Rio de Janeiro, Brazil Room: 206B

Session Q7 Focus Session: Computational Design of Materials: Graphene - Strain, defect and interface engineering Sponsor: DMP DCOMP Chair: Marco Buongiorno Nardelli, North Carolina State University Room: 207

Session Q8 Focus Session: Spin Liquids II Sponsor: DMP GMAG Chair: Arthur Ramirez, UC Santa Cruz Room: 208

Session Q9 Focus Session: Complex Bulk Oxide: Doped and Undoped Manganites Sponsor: DMP GMAG Chair: Tanusri Saha-Dasgupta, S.N.Bose National Centre Room: 209

Session Q10 Invited Session: Rare Fluctuation Effects in Strongly Disordered Systems Sponsor: DCMP DCOMP Chair: Susan Coppersmith, University of Wisconsin Room: 210A
Invited Speakers:  Ravindra Bhatt,  Vladimir Dobrosavljevic,  Gil Refael,  Mohit Randeria,  Thomas Vojta 

Session Q11 Focus Session: Graphene Structure, Stacking, Interactions: Infrared and Terahertz Spectroscopy Sponsor: DMP Chair: Andrea Young, Massachusetts Institute of Technology Room: 210B
Invited Speakers:  Milan Orlita,  Euyheon Hwang 

Session Q12 Focus Session: Graphene: Growth, Mechanical Exfoliation, and Properties - SiC and Growth Kinetics Sponsor: DMP Chair: Kevin McCarty, Sandia National Laboratory Room: 210C
Invited Speakers:  James Hannon,  Christopher Russo 

Session Q13 Focus Session: Magnetic Nanostructures-Nanoparticle Synthesis and Magnetism Sponsor: DMP GMAG Chair: Janice Musfeldt, University of Tennessee Room: 211

Session Q14 Focus Session: Spins in Semiconductors - Spin Dependent Transport Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Robert Lillianfeld, Purdue University Room: 212
Invited Speakers:  Joerg Wunderlich 

Session Q16 Heavy Fermions - 1-1-5 Systems Sponsor: DCMP Chair: Johnpierre Paglione, University of Maryland, College Park Room: 251

Session Q17 Focus Session: Nanostructures and Metamaterials, Growth, Structure, and Characterization -- Improved Materials and Applications I Sponsor: DMP Chair: Richard Averitt, Boston University Room: 252A
Invited Speakers: 

Session Q18 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Electronic, Magnetic and Optical Properties Sponsor: DMP Chair: Kyle Shen, Department of Physics, Cornell University Room: 252B
Invited Speakers:  Sohrab Ismail-Beigi 

Session Q19 Invited Session: The Scientific Legacy of Edward Purcell (1912-2012) Sponsor: FHP Chair: Gerald Holton, Harvard University Room: 253AB
Invited Speakers:  Nicolaas Bloembergen,  Doc Ewen,  Howard Berg,  Richard Garwin,  John Rigden 

Session Q20 Invited Session: Robust Energy Storage with Engineered Si Sponsor: FIAP Chair: Susan Babinec, A123 Systems Room: 253C
Invited Speakers:  Candace Chan,  Jason Goldman,  Claus Daniel,  Mark Obrovac,  Baris Key 

Session Q21 Novel Superconductivity in New and Low Dimensional Materials Sponsor: DCMP Chair: Emilia Morosan, Rice University Room: 254A

Session Q22 Focus Session: Fe-based Superconductivity - Doped and Undoped BaFe2As2 Sponsor: DMP DCOMP Chair: Efrain Rodriguez, NIST Center for Neutron Research Room: 254B

Session Q23 Superconductivty Theory III: Mainly Cuprates Sponsor: DCMP Chair: Lex Kemper, Stanford University Room: 255

Session Q24 Fractional Quantum Hall Effect II Sponsor: FIAP Chair: Michael Mulligan, Massachusetts Institute of Technology Room: 256

Session Q25 Focus Session: Simulation of Matter at Extreme Conditions - Phase Transitions Sponsor: DCOMP GSCCM DMP Chair: Renata Wentzcovitch, University of Minnesota Room: 257A

Session Q26 Focus Session: Computational Frontiers in Quantum Spin Systems I Sponsor: DCOMP Chair: Anders Sandvik, Boston University Room: 257B
Invited Speakers:  Roger Melko 

Session Q27 Invited Session: DCMP Prize Session: Buckley, Isakson, MGM Sponsor: DCMP Chair: Barbara Jones, IBM Almaden Research Center Room: 258AB
Invited Speakers:  Charles Kane,  Laurens Molenkamp,  Shoucheng Zhang,  D.N. Basov,  Nadya Mason 

Session Q28 Applications of Semiconductors, Dielectrics, Complex Oxides Sponsor: FIAP Chair: Ernesto Marinero, Hitachi Global Room: 258C

Session Q29 Focus Session: Topologically Protected Qubits II Sponsor: GQI Chair: Roman Lutchyn, Microsoft Room: 259A
Invited Speakers:  Sumanta Tewari 

Session Q30 Focus Session: Superconducting Qubits: Architecture, Tunable, and Static Coupling Sponsor: GQI Chair: Chad Rigetti, IBM, Yorktown Heights, NY Room: 259B
Invited Speakers: 

Session Q31 Focus Session: Topological Insulators - Edge States Sponsor: GMAG DMP Chair: Shaffique Adam, NIST Room: 260
Invited Speakers:  Kai Chang 

Session Q32 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides - Multiferroics and Magnetoelectrics Sponsor: DMP DCOMP Chair: Jens Kreisel, CNRS -- Grenoble Institute of Technology Room: 261

Session Q33 Focus Session: X-ray and Neutron Instruments and Measurement Science Sponsor: GIMS Chair: Albert Macrander, Argonne National Laboratory Room: 106
Invited Speakers:  G. Brian Stephenson,  Jeffrey Lynn 

Session Q34 Focus Session: Nano IV: Nanocatalysis Sponsor: DCP Chair: Shiv Khanna, Virginia Commonwealth University and Gabor Somorjai, UC Berkeley Room: 107A
Invited Speakers:  Scott Anderson,  Francisco Zaera 

Session Q35 Focus Session: DFT VI: New Functional Developments Sponsor: DCP Chair: Hardy Gross, Max Planck Institute of Microstructure Physics Room: 107B
Invited Speakers:  Miguel Marques 

Session Q36 Water and Ice Sponsor: DCP Chair: James Skinner, University of Wisconsin Room: 107C

Session Q37 Focus Session: Students, Physics and Innovation Sponsor: FIAP FEd Chair: Randy Tagg, University of Colorado Denver Room: 108
Invited Speakers:  Douglas Arion 

Session Q39 Focus Session: Materials and Functional Structures for Biological Interfaces - Micro and Nanofluidics Sponsor: DMP DBIO DPOLY Chair: Robert Riehn, North Carolina State University Room: 109B
Invited Speakers:  Marcella Chiari 

Session Q40 Focus Session: Systems Biology and Biochemical Networks III Sponsor: DBIO GSNP Chair: Lei-Han Tang, Hong Kong Baptist University Room: 156A
Invited Speakers:  Ting Lu 

Session Q41 Biofluids Sponsor: DFD Chair: Saverio Spagnolie, Brown University Room: 156B

Session Q42 Focus Session: Stochastic Population Dynamics II - Games and Spatial Dynamics Sponsor: DBIO GSNP Chair: Michel Pleimling and Uwe Tauber, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 156C
Invited Speakers:  Erwin Frey,  Jeff Gore 

Session Q43 Invited Session: Techniques to Study Dynamic Cellular Processes One Molecule at a Time (Including Delbruck Award Lecture) Sponsor: DBIO Chair: Steve Kowalczykowski and Daniel Cox, University of California, Davis Room: 157AB
Invited Speakers:  William Eaton,  Michelle D. Wang,  Taekjip Ha,  Hari Shroff,  Cees Dekker 

Session Q44 Focus Session: Interparticle Interactions in Polymer Nanocomposites - Transport and Dynamics Sponsor: DPOLY Chair: Mohan Srinivasarao, Georgia Institute of Technology Room: 157C
Invited Speakers:  Kenneth Schweizer 

Session Q45 Elastomers and Gels Sponsor: DPOLY Chair: Jan-Michael Carrillo, University of Connecticut Room: 159

Session Q46 Invited Session: Quantum Information Processing in Diamond Sponsor: GQI Chair: Ronald Hanson, TU Delft Room: 160AB
Invited Speakers:  Fedor Jelezko,  J.G.E. Harris,  Lee C. Bassett 

Session Q47 Focus Session: DNA-Coated Colloid Particles Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Dmytro Nykypanchuk, Brookhaven National Laboratory Room: 160C
Invited Speakers:  Francis Starr 

Session Q48 Polymer Blends and Crystallization Sponsor: DPOLY Chair: Ryan Howard, University of Massachusetts Room: 161

Session Q49 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Photophysics and Excited State Dynamics Sponsor: DMP DPOLY Chair: Russell Holmes, University of Minnesota Room: 162A
Invited Speakers:  Charles Musgrave 

Session Q50 Focus Session: Dynamics of Polymers: Phenomena due to Confinement II Sponsor: DPOLY Chair: Christopher Ellison, University of Texas at Austin Room: 162B

Session Q51 Gels, Complex Fluids and Vesicles Sponsor: DCMP DFD Chair: Jeff Urbach, Georgetown University Room: Boston Convention Center 154

Session Q52 Focus Session: Extreme Mechanics - Shells & Snapping Sponsor: GSNP DFD Chair: Dominic Vella, Oxford University Room: 153C

Session Q53 Packing, Self-Assembly, and Granular Memory Sponsor: DCMP Chair: Salvatore Torquato, Princeton University Room: 153B

Session Q54 Superconductivity: Mesoscopic and Nanometer Scale Sponsor: DCMP Chair: Vladimir Orlyanchik, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 152

Feb 29 2012 1:00PM, Wednesday

Session S1 Poster Session III (1:00-4:00PM) Room: Exhibit Hall C

Feb 29 2012 2:30PM, Wednesday

Session T1 Hybrid Systems, Optomechanics and Macroscopic Systems at the Quantum Limit II Sponsor: DAMOP Chair: Ofer Firstenberg, Harvard University Room: 203

Session T2 Invited Session: PIRE in Condensed Matter Sponsor: FIP Chair: Joan Frye, National Science Foundation Room: 204AB
Invited Speakers:  Junichiro Kono,  Thomas Pruschke,  Chang Yeol Ryu,  Arthur Smith 

Session T4 Vortices, Rotation, and Synthetic Gauge Fields Sponsor: DAMOP Chair: Ross Williams, JQI Room: 205C

Session T5 Assembly of Atoms and Molecules in Adsorption Systems Sponsor: DCMP Chair: Daniel Dougherty, North Carolina State University Room: 206A

Session T6 Focus Session: Graphene Devices - Spin, Charge, and Superconductivity Sponsor: DMP Chair: Daniel Gunlycke, Naval Research Laboratory Room: 206B
Invited Speakers:  M.W. Wu 

Session T7 Focus Session: Computational Design of Materials: Electronic Structure Methods for Materials - Faster and More Accurate Sponsor: DCOMP DMP Chair: Vanessa Ortiz, Columbia University Room: 207

Session T8 Focus Session: Helical Phases and Skyrmions Sponsor: DMP GMAG Chair: Oleg Tchernyshyov, Johns Hopkins University Room: 208

Session T9 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films And Heterostructures - Interactions at Interfaces and in Superlattices Sponsor: GMAG DMP Chair: Suzanne te Velthuis, Argonne National Laboratory Room: 209
Invited Speakers:  M.R. Fitzsimmons,  C.H. Ahn 

Session T10 Invited Session: Earth-Abundant Materials for Critical Technologies Sponsor: DMP Chair: Phillip Duxbury, Michigan State University Room: 210A
Invited Speakers:  Karl Gschneidner, Jr.,  R.W. McCallum,  Daniel Nocera,  Seth Coe-Sullivan,  Supratik Guha 

Session T11 Focus Session: Graphene Structure, Stacking, Interactions: Twisted Layers Sponsor: DMP Chair: Gene Mele, University of Pennsylvania Room: 210B
Invited Speakers:  Joao Lopes dos Santos,  Allan MacDonald 

Session T12 Focus Session: Graphene: Growth, Mechanical Exfoliation, and Properties - CVD on Metals Sponsor: DMP Chair: Matthias Batzill, University of South Florida Room: 210C
Invited Speakers:  Luigi Colombo 

Session T13 Focus Session: Low-Dimensional and Molecular Magnetism - Molecular Ferromagnetism and 2D Magnetism Sponsor: DMP GMAG Chair: Philip Stamp, University of British Columbia Room: 211
Invited Speakers: 

Session T14 Focus Session: Spins in Semiconductors - Spins and Edge States Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Yuli Lyanda-Geller, Purdue University Room: 212
Invited Speakers:  B. Karmakar 

Session T15 Focus Session: Magnetic Nanostructures-Exchange Bias and Exchange-Coupled Systems Sponsor: DMP GMAG Chair: David Lederman, West Virginia University Room: 213
Invited Speakers:  Z.Q. Qiu 

Session T16 Kondo Lattice Theory Sponsor: DCMP Chair: Ilya Vekhter, Louisiana State University Room: 251

Session T17 Focus Session: Electron, Ion, and Exciton Transport in Nanostructures - Quantum Transport II Sponsor: DMP Chair: Dibyendu Roy, University of Cincinnati Room: 252A

Session T18 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Superconductivity and Magnetism at Interfaces Sponsor: DMP Chair: Jean-Marc Triscone, Universite de Geneve Room: 252B

Session T19 Kavli Foundation Special Session: Emergent Physics at the Mesoscale Sponsor: APS Chair: Kate Kirby, American Physical Society Room: Ballroom East
Invited Speakers:  R.B. Laughlin,  William Bialek,  George Whitesides 

Session T20 Invited Session: Advanced Characterization of Transistor Gate Stacks and Interfaces Sponsor: FIAP Chair: Chris Van Der Walle, University of California, Santa Barbara Room: 253C
Invited Speakers:  Matthew Copel,  Jon Pelz,  Justin R. Weber,  Paul McIntyre,  Gennadi Bersuker 

Session T21 Magnetic Ordering and Dynamics in Cuprates Sponsor: DCMP Chair: Anna Llobet, Los Alamos National Laboratory Room: 254A

Session T22 Focus Session: Fe-based Superconductivity - Properties of 122 phases Sponsor: DMP DCOMP Chair: Mark Lumsden, Oak Ridge National Laboratory Room: 254B

Session T23 Actinides and Transport Magnetism in Metals Sponsor: DCMP Chair: Valentino Cooper, Oak Ridge National Laboratory Room: 255

Session T24 Fractional Quantum Hall Effect III Sponsor: FIAP Chair: Rui-Rui Du, Rice University Room: 256

Session T25 High Pressure: Theory Sponsor: DCOMP DCMP Chair: Xiaojia Chen, Carnegie Institution of Washington Room: 257A

Session T26 Focus Session: Computational Frontiers in Quantum Spin Systems II Sponsor: DCOMP Chair: Hans Gerd Evertz, Technical University of Graz Room: 257B
Invited Speakers:  Ribhu Kaul 

Session T28 Semiconductors Sponsor: FIAP Chair: Loren Pfeiffer, Princeton University Room: 258C

Session T29 Focus Session: Semiconductor Qubits - Coherent Control, Decoherence, and Relaxation Sponsor: GQI Chair: Charles Tahan, Laboratory for Physical Sciences Room: 259A
Invited Speakers:  Jason Petta 

Session T30 Quantum Algorithms Sponsor: GQI Chair: Alan Aspuru-Guzik, Harvard University Room: 259B

Session T31 Focus Session: Topological Insulators: Synthesis and Characterization - Spin Transport and Superconductivity Sponsor: DMP Chair: Pablo Jarillo-Herrero, Massachusetts Institute of Technology Room: 260
Invited Speakers:  N.P. Butch 

Session T32 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides - Manganites Sponsor: DMP DCOMP Chair: Vivien Zapf, Los Alamos National Laboratory Room: 261

Session T35 Focus Session: Plyler Award Symposium Sponsor: DCP Chair: Birgitta Whaley, University of California, Berkeley Room: 107B
Invited Speakers:  Andrei Tokmakoff,  David Jonas 

Session T37 Physics Education Research and Resources Sponsor: FEd Chair: Thomas Olsen, SPS/AIP Room: 108

Session T40 Focus Session: Cytoskeleton and Biomechanics - Forced Dynamics Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Helim Aranda-Espinoza, University of Maryland Room: 156A
Invited Speakers: 

Session T41 Swimming, Motility and Locomotion Sponsor: DFD Chair: Paolo Arratia, University of Pennsylvania Room: 156B

Session T42 Focus Session: Evolutionary Systems Biology III - Evolutionary Games Sponsor: DBIO GSNP Chair: Ralf Bundschuh, Ohio State University Room: 156C
Invited Speakers:  Avigdor Eldar,  Lingchong You 

Session T44 Focus Session: Interparticle Interactions in Polymer Nanocomposites - Grafted Chains Sponsor: DPOLY Chair: Mesfin Tsige, University of Akron Room: 157C
Invited Speakers: 

Session T45 Polymeric Glasses Sponsor: DPOLY Chair: James Runt, Pennsylvania State University Room: 159

Session T46 Invited Session: Keithley Award Session: Photoacoustic and Photothermal Measurement Science Sponsor: GIMS Chair: Terrence Jach, National Institute of Standards and Technology Room: 160AB
Invited Speakers:  Andreas Mandelis,  Juan Jose Alvarado-Gil,  Gerald Diebold,  Peter Hess,  Keith Gillis 

Session T47 Focus Session: Heterogeneous Colloids I Sponsor: DPOLY Chair: Michael Engel, University of Michigan Room: 160C
Invited Speakers:  Steve Granick,  Stefano Sacanna 

Session T48 Focus Session: Advanced Optical Probes of Soft Matter - Microrheology, Microbiography Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Daneil Ou-Yang, Lehigh University Room: 161
Invited Speakers:  Ernst-Ludwig Florin 

Session T49 Focus Session: Organic Electronics and Photonics: Structure - Property Correlations Sponsor: DMP DPOLY Chair: Dean DeLongchamp, NIST Room: 162A
Invited Speakers:  Garry Rumbles 

Session T50 Focus Session: Phase Behavior and Structure in Copolymers Sponsor: DPOLY Chair: Megan Robertson, University of Houston Room: 162B
Invited Speakers:  An-Chang Shi 

Session T52 Non-equilibrium Systems, Especially using Fluctuation Theorems and Fluctuation-Dissipation Relations Sponsor: GSNP Chair: Michel Pleimling, Virginia Tech Room: 153C

Session T53 Focus Session: Wave Propagation in Strongly Scattering Media Sponsor: GSNP Chair: Steven Anlage, University of Maryland Room: 153B
Invited Speakers: 

Session T54 Superconductivity: Mostly Spectroscopy and Pairing Sponsor: DCMP Chair: David Tanner, University of Florida Room: 152

Feb 29 2012 5:45PM, Wednesday

Session U18 Meet the NSF-DMR Program Director and Learn About Funding Opportunities at NSF Room: 252B

Session U20 Town Hall Meeting: Mesoscopic Materials and Chemistry Sponsor: DCMP Chair: Marc Kastner (MIT) and Bill Barletta (MIT), Basic Energy Sciences Advisory Committee Room: 253C

Feb 29 2012 7:30PM, Wednesday

Session U60 ``Trends" in the APS Publication Physics Chair: Samindranath Mitra, American Physical Society Room: Westin Boston Waterfront Grand Ballroom A/B
Invited Speakers:  Gerrit Bauer,  Raymond Goldstein 

Mar 1 2012 8:00AM, Thursday

Session V1 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy III: SPM of Single Atoms & Molecules Sponsor: GIMS Chair: Frances Niestemski, Stanford University Room: 203
Invited Speakers: 

Session V2 Invited Session: Spin Caloritronics of Magnetic Structures and Devices Sponsor: GMAG Chair: Gerrit E. W. Bauer, Delft University of Technology Room: 204AB
Invited Speakers:  Eiji Saitoh,  Ke Xia,  Markus Muenzenberg 

Session V3 Invited Session: Spin Fluctuations and Cooper Pairing in Unconventional Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Assa Auerbach, Technion Room: 205AB
Invited Speakers:  N. Doiron-Leyraud,  Kui Jin,  Mathieu Le Tacon,  Oliver Stockert,  A.D. Christianson 

Session V4 Bosons and Fermions in Optical Lattices Sponsor: DAMOP Chair: Emanuele Dalla Torre, Harvard University Room: 205C

Session V5 Surface Electronic & Lattice Properties: Structure, Surface States, & Adsorption Sponsor: DCMP Chair: Ted Einstein, U. of Maryland, College Park Room: 206A

Session V6 Focus Session: Carbon Nanotube Optics I: Spectroscopy and Excitons Sponsor: DMP Chair: Philip Collins, University of California, Irvine Room: 206B
Invited Speakers:  Jiwoong Park 

Session V7 Focus Session: Computational Design of Materials - Engineering of Electronic Structure Materials Sponsor: DMP DCOMP Chair: Serdar Ogut, University of Illinois at Chicago Room: 207

Session V8 Focus Session: Frustrated Magnetism - Kagome II Sponsor: DMP GMAG Chair: Joe Helton, NIST Room: 208

Session V9 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films And Heterostructures - Transport Properties Sponsor: GMAG DMP Chair: Alex de Lozanne, University of Texas at Austin Room: 209

Session V10 Invited Session: Quantum Entanglement in Many-Body Systems Sponsor: GQI DAMOP Chair: John Preskill, California Institute of Technology Room: 210A
Invited Speakers:  Frank Verstraete,  Xiao-Gang Wen 

Session V11 Focus Session: Graphene Structure, Stacking, Interactions: Edges and Grain Boundaries Sponsor: DMP Chair: Aaron Bostwick, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 210B
Invited Speakers:  David Muller 

Session V12 Graphene: Optical Properties and Responses Sponsor: DMP DCMP Chair: Larry Carr, Brookhaven National Laboratory Room: 210C

Session V13 Focus Session: Magnetic Nanostructures-Domain Walls Sponsor: DMP GMAG Chair: Laura Lewis, Northeastern University Room: 211
Invited Speakers:  Oleg Tretiakov,  N. Samarth 

Session V14 Focus Session: Spins in Carbon - Spins and Magnetism in Carbon Sponsor: DMP GMAG Chair: Jian Shen, Fudan University Room: 212
Invited Speakers: 

Session V16 Heavy Fermions- 1-1-5 Systems and Others Sponsor: DCMP Chair: Deepak Singh, NIST Room: 251

Session V17 Focus Session: Electron, Ion, and Exciton Transport in Nanostructures - Junctions Sponsor: DMP Chair: Kevin Ingersent, University of Florida and Douglas Natelson, Rice University Room: 252A

Session V18 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Interface and Surface Conductivity in SrTiO3 Sponsor: DMP Chair: Stefano Gariglio, Universite de Geneve Room: 252B
Invited Speakers:  - Ariando 

Session V19 Invited Session: Holography and Strongly Correlated Electron Matter Sponsor: DCMP Chair: Subir Sachdev, Harvard University Room: 253AB
Invited Speakers:  Philip Phillips,  Liza Huijse,  Sung-Sik Lee 

Session V20 Invited Session: High k Dielectrics for High Carrier Mobility Channel Applications Sponsor: FIAP Chair: Jueinai Kwo, National Tsing Hua University Room: 253C
Invited Speakers:  Peide Ye,  John Robertson,  Marc Heyns 

Session V21 Superconductivity: Mostly Cuprates Sponsor: DCMP Chair: Despina Louca, University of Virginia Room: 254A

Session V22 Focus Session: Fe-based Superconductors - Magnetism and Anisotropy Sponsor: DMP DCOMP Chair: Rafael Fernandes, Columbia University Room: 254B
Invited Speakers:  Elena Bascones 

Session V23 Superconductivity: Mostly Transport Sponsor: DCMP Chair: Wankyu Park, UI-urbana champaign Room: 255

Session V24 Low-Dimensional Semiconductors Sponsor: FIAP Chair: Enrico Bellotti, Boston University Room: 256

Session V25 High Pressure: Experiment Sponsor: DCOMP DCMP Chair: Anatoly Belonoshko, Royal Institute of Technology Room: 257A

Session V26 Focus Session: Computational Frontiers in Quantum Spin Systems III Sponsor: DCOMP Chair: Stefan Wessel, Aachen University Room: 257B

Session V27 Invited Session: Flexible and Rolled Up Semiconductor Nanomembranes Sponsor: DCMP FIAP Chair: Pablo Bianucci, Ecole Polytechnique de Montreal Room: 258AB
Invited Speakers:  Max Lagally,  Feng Liu,  Oliver Schmidt,  Xiuling Li 

Session V28 Semiconductor Defects and Doping Sponsor: DMP Chair: Walter Lambrecht, Case Western Reserve University Room: 258C

Session V29 Focus Session: Superconducting Qubits: Epitaxial Junctions and Two-Level Systems Sponsor: GQI Chair: Hanhee Paik, Yale University Room: 259A

Session V30 Focus Session: Semiconductor Qubits - Measurement Sponsor: GQI Chair: Mark Gyure, HRL Room: 259B
Invited Speakers:  Andrea Morello 

Session V31 Focus Session: Topological Insulators: Synthesis & Characterization - ARPES Sponsor: DMP Chair: Zahid Hasan, Princeton University Room: 260

Session V32 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides - Interfaces, Layered Materials, and Growth Sponsor: DMP DCOMP Chair: Matthew Dawber, SUNY Stony Brook Room: 261

Session V34 Focus Session: Impact of Ultrafast Lasers V: Applications II Sponsor: DCP Chair: Amber Krummel, Colorado State University Room: 107A

Session V35 Focus Session: DFT VII: Time-Dependent Processes I: Driven Systems Sponsor: DCP Chair: Adam Wasserman, Purdue University Room: 107B
Invited Speakers:  E.K.U. Gross,  Angel Rubio 

Session V36 General Chemical Physics Sponsor: DCP Chair: David Leitner, University of Nevada, Reno Room: 107C

Session V37 Topological Insulators: Magnetoelectric Effect, Control, and Dynamics Sponsor: DCMP Chair: Liang Fu, Harvard University Room: 108

Session V40 Focus Session: Single Molecule Biological Physics - Proteins Sponsor: DBIO DPOLY DCOMP Chair: Everett Lipman, University of California, Santa Barbara Room: 156A
Invited Speakers:  Chin-Lin Guo,  Jianshu Cao,  Randall Goldsmith 

Session V41 Focus Session: Physics of Proteins I: Dynamics and Function Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Aihua Xie, Oklahoma State University Room: 156B
Invited Speakers:  Denis Rousseau 

Session V42 Focus Session: Systems Biology - Stochastic Gene Expression Sponsor: DBIO Chair: Stephen Hagen, University of Florida, Physics Dept Room: 156C
Invited Speakers:  Gabor Balazsi,  Rahul Kulkarni 

Session V43 Invited Session: Entrepreneurship - The Quest for Start-Up Success Based on Research Advances Sponsor: FEd FGSA Chair: John M. Newsam, Windhover Ventures LLC Room: 157AB
Invited Speakers:  Lawrence Bock,  Eric Mazur,  Daniel Colbert,  Robert Brown 

Session V44 Focus Session: Interparticle Interactions in Polymer Nanocomposites - Surface Interactions Sponsor: DPOLY Chair: Dilip Gersappe, SUNY Stony Brook Room: 157C
Invited Speakers: 

Session V45 Soft Matter Physics of Heterogeneous Membranes - Experiments Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Gary Grest, Sandia National Laboratories Room: 159

Session V46 Invited Session: Active Matter and Dynamical Systems Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Cristina Marchetti, Syracuse University Room: 160AB
Invited Speakers:  Zvonimir Dogic,  Daniel Needleman,  Raymond Goldstein,  Frank Juelicher,  Lev Tsimring 

Session V47 Focus Session: Heterogeneous Colloids II Sponsor: DPOLY Chair: David Pine, New York University Room: 160C
Invited Speakers:  Michael Engel,  Willem Kegel 

Session V48 Focus Session: Advanced Optical Probes of Soft Matter - Forces, Imaging, Excitons Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Maria Kilfoil, University of Massachusetts Room: 161
Invited Speakers: 

Session V49 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Solar Cells and Light Emitting Devices Sponsor: DMP DPOLY Chair: Garry Rumbles, National Renewable Energy Laboratory Room: 162A
Invited Speakers:  Russell Holmes 

Session V50 Structure and Properties of Copolymers Sponsor: DPOLY Chair: Bradley Olsen, Massachusetts Institute of Technology Room: 162B

Session V52 Focus Session: Extreme Mechanics - Biological Systems and Structures Sponsor: GSNP DFD Chair: Jacy Bird, Massachusetts Institute of Technology Room: 153C
Invited Speakers:  Nicholas Fang 

Session V53 Wet and Cohesive Granular Materials Sponsor: GSNP Chair: Arshad Kudrolli, Clark University Room: 153B

Session V54 Superconductivity: Magnetic Field Effects Including Vortex Related Phenomena (Theory) Sponsor: DCMP Chair: David Singh, Oak Ridge National Laboratory Room: 152

Mar 1 2012 11:15AM, Thursday

Session W1 Photonic Systems and Entanglement Generation Sponsor: DAMOP Chair: Mohammad Hafezi, Joint Quantum Insitute, University of Maryland Room: 203

Session W2 Invited Session: Instrumentation and Measurement Science for Energy Research: PV and Batteries Sponsor: GIMS GERA Chair: Daniel Johnstone, Semetrol and Wilhelmus Geerts, Texas State University, San Marcos Room: 204AB
Invited Speakers:  David Lang,  Robert Opila,  Manuel Romero,  Jianyu Huang 

Session W3 Invited Session: Fractional Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Shou Cheng Zhang, Stanford University Room: 205AB
Invited Speakers:  F.J. Burnell,  R. Shankar,  Claudio Chamon,  Xiao-Liang Qi 

Session W4 Strongly Interacting Fermi Gases Sponsor: DAMOP Chair: Alexey Gorshkov, Institute for Quantum Information, California Institute of Technology Room: 205C

Session W5 Thin Film Growth and Processing Sponsor: DCMP Chair: Laurent Henn-Lecordier, Cambridge Nanotechnologies Room: 206A

Session W6 Focus Session: Carbon Nanotube Synthesis, Structure and Defects Sponsor: DMP Chair: David Tomanek, Michigan State University Room: 206B
Invited Speakers:  A. John Hart 

Session W7 Focus Session: Graphene Devices - Mechanical Effects Sponsor: DMP Chair: Kirill Bolotin, Vanderbilt University Room: 207
Invited Speakers:  James Hone 

Session W8 Focus Session: Frustrated Magnetism - Pyrochlore lattice Sponsor: DMP GMAG Chair: Chris Wiebe, University of Winnipeg Room: 208

Session W9 Focus Session: Complex Bulk Oxides: Multiferroics Sponsor: DMP GMAG Chair: Pat Woodward, Ohio State University Room: 209
Invited Speakers:  L.C. Chapon,  Tsuyoshi Kimura 

Session W10 Invited Session: Novel Bose-Einstein Condensates: Photons, Excitons, Magnons, Rydberg Atoms, and Polar Molecules Sponsor: DAMOP Chair: Martin Weitz, Institute fuer Angewandte Physik, Universitaet Bonn Room: 210A
Invited Speakers:  D. Snoke,  Matthias Weidemueller 

Session W11 Focus Session: Graphene Structure, Stacking, Interactions: Local Probes and Microscopy Sponsor: DMP Chair: Phillip First, Georgia Institue of Technology Room: 210B

Session W12 Focus Session: Graphene: Growth, Mechanical Exfoliation, and Properties - Exfoliation and Doping Sponsor: DMP Chair: Christopher Russo, Harvard University Room: 210C
Invited Speakers: 

Session W13 Focus Session: Low-Dimensional and Molecular Magnetism - Metallorganics and Spincrossover Molecular Magnets Sponsor: DMP GMAG Chair: Richard Klemm, University of Central Florida Room: 211
Invited Speakers:  Juan Bartolome 

Session W14 Focus Session: Spins in Semiconductors - Ferromagnetism and Spin Dynamics in Semiconductors Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: John Peters, Northwestern University Room: 212

Session W15 Focus Session: Spins in Metals - Domain Wall, Vortex, Magnonic Based Devices Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Peter Fischer, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 213

Session W16 Quantum Criticality Sponsor: DCMP Chair: Kevin Bedell, Boston College Room: 251

Session W17 Optics of Semiconductor Nanowires Sponsor: FIAP Chair: Steve Erwin, Naval Research Laboratory Room: 252A

Session W18 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Devices and Nanostructures Sponsor: DMP Chair: Beom Eom, University of Wisconsin Room: 252B
Invited Speakers:  Guanglei Cheng 

Session W19 Invited Session: Spin Coupling and Kondo Screening in Individual Magnetic Spins Sponsor: DCMP Chair: Andreas Heinrich, IBM Almaden Research Center Room: 253AB
Invited Speakers:  Cyrus Hirjibehedin,  Piers Coleman,  Sami Amasha,  Noriaki Takagi 

Session W20 Invited Session: Nuclear Power, One Year After Fukushima Sponsor: FPS FIP DCMP Chair: David Wright, Union of Concerned Scientists Room: 253C
Invited Speakers:  Akira Omoto,  Stephen Kuczynski,  Edwin Lyman,  Yun Zhou 

Session W21 Focus Session: Search for New Superconductors- Electron-Phonon Coupling Sponsor: DMP Chair: Amy Liu, Georgetown University Room: 254A

Session W22 Focus Session: Fe-based Superconductivity - Magnetism in AxFe(1-y)Se2 Sponsor: DMP DCOMP Chair: John Tranquada, Brookhaven National Laboratory Room: 254B
Invited Speakers:  Weiqiang Yu 

Session W23 Focus Session: Fe-based Superconductors - AFeAs and RFeAsO Families Sponsor: DMP DCOMP Chair: Peter Hirschfeld, University of Florida Room: 255

Session W24 Integer Quantum Hall Effect Sponsor: FIAP Chair: Michael Zudov, University of Minnesota Room: 256

Session W25 Focus Session: Modeling of Rare Events: Methods and Applications I Sponsor: DCOMP Chair: Weinan E, Department of Mathematics and Program in Applied and Computational Mathematics, Princeton University Room: 257A
Invited Speakers:  David Chandler,  Nomand Mousseau 

Session W26 Focus Session: What is Computational Physics? New Technologies and Their Application Sponsor: DCOMP Chair: Timothy Germann, Los Alamos National Laboratory Room: 257B
Invited Speakers:  Thom Dunning 

Session W27 Invited Session: Electrons, Spins, and Collective Modes in Nanofilms Sponsor: DCMP Chair: Patricia Thiel, Iowa State University and Ames Laboratory Room: 258AB
Invited Speakers:  Hanno Weitering,  Bene Poelsema,  Iwao Matsuda,  Chih-Kang Shih 

Session W29 Focus Session: Superconducting Qubits: Resonators and Loss Mechanisms Sponsor: GQI Chair: Kevin Osborn, Laboratory for Physical Sciences, College Park, MD Room: 259A

Session W30 Quantum Entanglement Sponsor: GQI Chair: Gerardo Adesso, University of Nottigham Room: 259B

Session W31 Focus Session: Topological Insulators: Synthesis & Characterization - Quantum Transport & Nanostructures Sponsor: DMP Chair: Seongshik Oh, Rutgers University Room: 260

Session W32 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides - Bandgaps, Surfaces, Oxides on Semiconductors Sponsor: DMP DCOMP Chair: Nicole Benedek, Cornell University Room: 261
Invited Speakers:  Robert Berger,  Massimiliano Stengel 

Session W33 Physics of Hydrogen Production, Storage, Delivery Sponsor: GERA Chair: Peter Pfeifer, University of Missouri Room: 106

Session W34 Focus Session: Nano V: Nanoscale Materials and Properties II Sponsor: DCP Chair: Shiv Khanna, Virginia Commonwealth University and Gabor Somorjai, UC Berkeley Room: 107A
Invited Speakers:  Donald Tomalia,  M. Pederson 

Session W35 Focus Session: DFT VIII: Time-Dependent Processes II: Excitations Sponsor: DCP Chair: Neepa Maitra, Hunter College, CUNY Room: 107B
Invited Speakers:  Carsten Ullrich 

Session W37 Topological Insulators: Fractionalization Sponsor: DMP Chair: So Takei, University of Maryland Room: 108

Session W39 Focus Session: Materials and Functional Structures for Biological Interfaces: Cells Sponsor: DMP DBIO DPOLY Chair: Robert Ros, Arizona State University Room: 109B
Invited Speakers:  Milan Mrksich,  Adam Engler 

Session W40 Focus Session: Single Molecule Biological Physics - Nucleic acids and Proteins Sponsor: DBIO DPOLY DCOMP Chair: Eric Greene, Columbia University and Jennifer Ross, University of Massachusetts Room: 156A
Invited Speakers:  Eric Greene,  Everett A. Lipman 

Session W41 Focus Session: Quantum Coherence in Biological Systems Sponsor: DBIO Chair: Birgitta Whaley, University of California, Berkeley Room: 156B
Invited Speakers:  Birgitta Whaley 

Session W42 Focus Session: The Physics of Genome Folding I: Fractal Globules and Condensed Polymer States Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Erez Lieberman Aiden, Harvard Society of Fellows Room: 156C
Invited Speakers:  Erez Lieberman Aiden,  Alexander Grosberg,  Ralf Everaers 

Session W43 Invited Session: Physical Mechanisms of Collective Microbial Dynamics Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Lev Tsimring, University of California, San Diego Room: 157AB
Invited Speakers:  Herbert Levine,  Igor Aronson,  Hugues Chate 

Session W44 Focus Session: Interparticle Interactions in Polymer Nanocomposites - Mechanical, Electrical, and Optical Properties Sponsor: DPOLY Chair: Alfredo Alexander-Katz, Massachusetts Institute of Technology Room: 157C
Invited Speakers:  LaShanda Korley 

Session W45 Focus Session: Soft Matter Physics of Heterogeneous Membranes - Theory and Simulation Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Philip Pincus, University of California, Santa Barbara Room: 159
Invited Speakers:  Oded Farago 

Session W46 Invited Session: Silicon Spin Qubits: Relaxation and Decoherence Sponsor: DCMP GQI Chair: Mark Eriksson, University of Wisconsin-Madison Room: 160AB
Invited Speakers:  Christie Simmons,  Mark Gyure,  Hongwen Jiang,  Wayne Witzel,  Xuedong Hu 

Session W47 Focus Session: Polymers for Energy Storage and Conversion - Fundamentals of Ion Transport Sponsor: DPOLY DMP Chair: Evren Ozcam, University of California, Berkeley Room: 160C
Invited Speakers:  Amalie Frischknecht 

Session W48 New Experimental, Theoretical, and Computational Methods in Polymer and Soft Matter Physics Sponsor: DPOLY Chair: Joanne Budzien, Frostburg State University Room: 161

Session W49 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Thin Film Transistors Sponsor: DMP DPOLY Chair: Oana Jurchescu, Wake Forest University and Saiful Khondaker, University of Central Florida Room: 162A
Invited Speakers:  Alberto Salleo 

Session W50 Focus Session: Micro and Nano Fluidics I: Devices and Applications Sponsor: DPOLY DFD Chair: Dongshin Kim, Brandeis University Room: 162B
Invited Speakers:  Amy Rowat 

Session W52 Focus Session: Extreme Mechanics - Fluid-Structure Interactions and Swelling Sponsor: GSNP DFD Chair: Prashant Purohit, University of Pennsylvania Room: 153C

Session W53 Focus Session: Common Features of Soft Materials: Polymers, Colloids and Granular Media I Sponsor: GSNP Chair: Robert Hoy, Yale University Room: 153B
Invited Speakers:  Nikos Karayiannis 

Mar 1 2012 2:30PM, Thursday

Session X1 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy IV: New Instrumentation & Techniques Sponsor: GIMS Chair: Alex de Lozanne, University of Texas at Austin Room: 203

Session X2 Invited Session: History of Metrology and Today's Frontiers of Measurement Sponsor: FHP Chair: Richard Davis, BIPM Room: 204AB
Invited Speakers:  Terry Quinn,  James Faller,  Howard Layer,  Richard Steiner 

Session X3 Invited Session: Full Counting Statistics, Fluctuation Theorems, and Many-Body Entanglement Sponsor: DCMP Chair: Andrew Jordan, University of Rochester Room: 205AB
Invited Speakers:  Karyn Le Hur,  Christian Flindt,  Dmitri Averin 

Session X4 Focus Session: Quantum Quench Dynamics in Cold Atom Systems Sponsor: DAMOP Chair: Anatoli Polkovnikov, Boston University Room: 205C
Invited Speakers:  Maxim Olshanii 

Session X5 Structure and Formation of Oxide Surfaces and Interfaces Sponsor: DCMP Chair: Michael Pierce, Rochester Institute of Technology Room: 206A

Session X6 Carbon Nanotube Optics II: Absorption and Raman Spectroscopy Sponsor: DMP Chair: Steve Cronin, University of Southern California Room: 206B

Session X7 Electronic, Structural and Chemical Properties of Non-Carbon Nanotubes and Nanowires Sponsor: DCMP Chair: Paul McIntyre, Stanford University Room: 207

Session X8 Focus Session: Frustrated Magnetism - Theory Sponsor: DMP GMAG Chair: Mike Zhitomirsky, CEA Room: 208

Session X9 Focus Session: Complex Bulk Oxides: Magnetic Phase Transitions Sponsor: DMP GMAG Chair: Mohit Randeria, Ohio State University Room: 209
Invited Speakers: 

Session X10 Invited Session: Thermal Properties and Electron-Phonon Coupling from First Principles Sponsor: DCOMP Chair: Anderson Janotti, University of California, Santa Barbara Room: 210A
Invited Speakers:  Silke Biermann,  Claudia Ambrosch-Draxl,  Feliciano Giustino,  Emmanouil Kioupakis,  Ivana Savic 

Session X11 Focus Session: Graphene Structure, Stacking, Interactions: Twisting, Stretching, Folding, Wrinkling Sponsor: DMP Chair: Jeanie Lau, University of California, Riverside Room: 210B

Session X12 Focus Session: Graphene: Growth, Mechanical Exfoliation, and Properties - Morphology and Interactions Sponsor: DMP Chair: Luigi Colombo, Texas Instruments Room: 210C
Invited Speakers:  Abhay Pasupathy,  Peter Sutter 

Session X13 Focus Session: Magnetic Nanostructures-Hard Magnetic Materials and Magnetocaloric Materials Sponsor: DMP GMAG Chair: Sam Jiang, Argonne National Laboratory Room: 211
Invited Speakers:  J. Ping Liu 

Session X14 Focus Session: Spins in Semiconductors - Spin-Orbit Interaction and Relaxation in Si and Ge Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Nicholas Harmon, University of Iowa Room: 212
Invited Speakers:  Pengke Li 

Session X15 Focus Session: Spin and Dynamics in Metal, Resonance Phenomena II: FMR in Magnetic Nanostructures Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Xin Fan, University of Delaware Room: 213
Invited Speakers:  Luqiao Liu 

Session X16 Manganites: Perovskite and Bilayer Sponsor: DCMP Chair: Mark Golden, University of Amsterdam Room: 251

Session X17 Focus Session: Nanostructures and Metamaterials, Growth, Structure, and Characterization -- Improved Materials and Applications II Sponsor: DMP Chair: Luca Dal Negro, Boston University Room: 252A
Invited Speakers:  Carlos Garcia-Meca 

Session X18 Growth and Properties of Nanoparticles and Nanowires Sponsor: DMP DCMP Chair: Matthew McCluskey, Washington State University Room: 252B

Session X19 Invited Session: Two Dimensional Electron Systems at Oxide Interfaces Sponsor: DMP DCMP Chair: Maitri Warusawithana, Florida State University Room: 253AB
Invited Speakers:  Jean-Marc Triscone,  J. Mannhart,  M.S. Rzchowski,  Andres Felipe Santander-Syro 

Session X20 Invited Session: Physics of Color Reflective Displays Sponsor: FIAP Chair: Gary Gibson, Hewlett Packard - Palo Alto Room: 253C
Invited Speakers:  Jason Heikenfeld,  Gary Gibson,  Andre Arsenault,  Asad Khan,  Brian Gally 

Session X21 Fluctuation Phenomena (noise, nonequilibrium effects, localization effects) Sponsor: DCMP Chair: Carmen Almasan Room: 254A

Session X22 Focus Session: Fe-based Superconductors - Exchange Coupling Theory Sponsor: DMP DCOMP Chair: Thomas Maier, Oak Ridge National Laboratory Room: 254B
Invited Speakers:  B. Andrei Bernevig 

Session X23 Magnetic Field Effects: Experimental II Sponsor: GMAG Chair: Milind Kunchur, University of South Carolina Room: 255

Session X24 Electronic Structure: Quantum Monte Carlo Sponsor: DCOMP Chair: Jonathan Dubois, Lawrence Livermore National Laboratory Room: 256

Session X25 Focus Session: Modeling of Rare Events: Methods and Applications II Sponsor: DCOMP Chair: Amit Samanta, Program in Applied and Computational Mathematics, Princeton University Room: 257A
Invited Speakers:  Kristen Fichthorn,  Eric Vanden-Eijnden 

Session X26 Focus Session: Non-Adiabatic Dynamics in Irradiated Materials Sponsor: DCOMP Chair: Alfredo Caro, Los Alamos National Laboratory Room: 257B
Invited Speakers:  Jorge Kohanoff,  Ivano Tavernelli 

Session X27 Invited Session: Physics for Everyone: Innovative Materials for Energy Sponsor: DMP DCMP Chair: David Cahill, University of Illinois at Urbana-Champain Room: 258AB
Invited Speakers:  Arun Majumdar,  Tom Jarvi,  Frank van Mierlo,  Michael Raab,  Eric D. Wachsman 

Session X29 Focus Session: Semiconductor Qubits - Managing or Eliminating Nuclei Sponsor: GQI Chair: Thaddeus Ladd, HRL Room: 259A
Invited Speakers:  Kristiaan De Greve 

Session X30 Focus Session: Quantum Information for Quantum Foundations - Foundational Experiments and Experimental Proposals Sponsor: GQI Chair: Christopher Fuchs, Perimeter Institute for Theoretical Physics Room: 259B

Session X31 Focus Session: Topological Insulators: Synthesis and Characterization - Scanning Tunneling Spectroscopy Sponsor: DMP Chair: Ali Yazdani, Princeton University Room: 260

Session X32 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides - Elastic and Optical Properties Sponsor: DMP DCOMP Chair: Marty Gregg, Queen's University Belfast Room: 261
Invited Speakers:  Gustau Catalan 

Session X33 Focus Session: X-ray, Gamma Ray, and Electron Diffraction Sponsor: GIMS Chair: Zahir Islam, Argonne National Laboratory Room: 106

Session X34 Focus Session: Nano VI: Junctions and Transport Sponsor: DCP Chair: Shiv Khanna, Virginia Commonwealth University and Gabor Somorjai, UC Berkeley Room: 107A

Session X39 Focus Session: Materials and Functional Structures for Biological Interfaces - Nanoscale Materials Sponsor: DMP DBIO DPOLY Chair: Marcella Chiari, ICRM, Italy Room: 109B
Invited Speakers:  Shuang Fang Lim 

Session X40 Focus Session: Single Molecule Biological Physics - Nucleic Acids Sponsor: DBIO DPOLY DCOMP Chair: Lori Goldner and Jennifer Ross, University of Massachusetts Room: 156A
Invited Speakers:  Lori Goldner 

Session X41 Focus Session: Physics of Proteins II: Folding and Structure Sponsor: DBIO DPOLY DCOMP Chair: Ruhong Zhou, IBM T.J. Watson Research Center Room: 156B
Invited Speakers:  Feng Gai 

Session X42 Focus Session: The Physics of Genome Folding II: Chromosomes and Nucleosomes Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Erez Lieberman Aiden, Harvard Society of Fellows Room: 156C
Invited Speakers:  Donald Ingber,  Alexandre Morozov 

Session X43 Invited Session: Bacterial Swimming and Chemotaxis Sponsor: DBIO DFD Chair: Jay X. Tang, Brown University Room: 157AB
Invited Speakers:  Jay Tang,  Xiaolun Wu,  Greg Huber,  Mingming Wu,  Roman Stocker 

Session X44 Focus Session: Directed Assembly of Hybrid Materials - Nanoparticles in Micelles Sponsor: DPOLY Chair: Lynden Archer, Cornell University Room: 157C
Invited Speakers:  Ryan Hayward 

Session X45 Focus Session: Soft Matter Physics of Drops, Bubbles, Foams, and Emulsions - Droplet spreading, colliding, wetting Sponsor: DPOLY Chair: Esther Amstad, Harvard University Room: 159
Invited Speakers: 

Session X46 Invited Session: Deformation and Fracture of Soft Materials Sponsor: DPOLY Chair: Kenneth Shull, Northwestern University Room: 160AB
Invited Speakers:  B.D. Olsen,  Ali Dhinojwala,  Costantino Creton,  Zhigang Suo 

Session X47 Focus Session: Polymers for Energy Storage and Conversion - Nanostructures and Phase Separated Morphologies Sponsor: DPOLY Chair: Bryan Boudouris, Purdue University Room: 160C
Invited Speakers:  Thomas Thurn-Albrecht 

Session X48 Focus Session: Statistical Physics of Active Systems Away From Detailed Balance: Cytoskeleton, Flagella, and All That Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Michael Hagan, Brandeis University Room: 161
Invited Speakers:  Chase Broedersz 

Session X49 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Polymer Dielectrics and Charge Transport Sponsor: DMP DPOLY Chair: Peter Green, University of Michigan Room: 162A

Session X50 Focus Session: Micro and Nano Fluidics II: Structured or Active Surfaces and Electrotransport Sponsor: DPOLY DFD Chair: Anna Balazs, University of Pittsburgh Room: 162B

Session X52 Focus Session: Extreme Mechanics - Fracture, Friction, and Frequencies Sponsor: GSNP DFD Chair: Karin Dahmen, University of Illinois Room: 153C

Session X53 Focus Session: Common Features of Soft Materials: Polymers, Colloids and Granular Media II Sponsor: GSNP Chair: Joerg Rottler, University of British Columbia Room: 153B

Mar 2 2012 8:00AM, Friday

Session Y1 Measurement Science from Optics through Thermodynamics Sponsor: GIMS Chair: Albert Migliori, Los Alamos National Laboratory Room: 203

Session Y2 Invited Session: Magnetic Materials and Magnetism Research for Energy Applications Sponsor: GMAG FIAP Chair: Dario Arena, Brookhaven National Laboratory Room: 204AB
Invited Speakers:  Hideo Ohno,  George Hadjipanayis,  Matthew Willard 

Session Y3 Invited Session: Competing Phases and Quantum Criticality in Strongly Correlated Systems Sponsor: DCMP Chair: Piers Coleman, Rutgers University Room: 205AB
Invited Speakers:  Lei Shu,  Stefan Kirchner,  Andriy Nevidomskyy,  Rafael Jaramillo 

Session Y4 Cold Quantum Gases in Reduced Dimensions Sponsor: DAMOP Room: 205C

Session Y5 Optical Properties and Excitations in Semiconductor Quantum Dots Sponsor: DCMP Chair: Eric Stinaff, Ohio University Room: 206A

Session Y6 Carbon Nanotubes: Devices, Capacitors and Other Applications Sponsor: DMP Chair: Mauricio Terrones, Pennsylvania State University Room: 206B

Session Y7 Glassy Metallic, Semiconductor, Oxide and Chalcogenide Systems Sponsor: DCMP Chair: Punit Boolchand, University of Cincinnati Room: 207

Session Y8 Focus Session: Frustrated Magnetism - Experiment Sponsor: DMP GMAG Chair: Benjamin Ueland, Los Alamos National Lab Room: 208

Session Y9 Focus Session: Complex Bulk Oxide: Orbital Physics Sponsor: DMP GMAG Chair: David Vanderbilt, Rutgers University Room: 209
Invited Speakers: 

Session Y10 Invited Session: Modeling & Simulation of the Impact of Space Radiation on Electronic Systems (Avionic and Astronautic) Sponsor: DCOMP Chair: William Atkinson, Boeing Company Room: 210A
Invited Speakers:  William Atwell,  Gary Zank,  Robert A. Weller,  Shi Wu 

Session Y11 Focus Session: Graphene Devices - Fabrication Sponsor: DMP Chair: Hyun-Jong Chung, Samsung Advanced Institute of Technology Room: 210B

Session Y12 Graphene: Electronic Structure and Interactions - STM and Nanoribbons Sponsor: DCMP Chair: Brian LeRoy, University of Arizona Room: 210C

Session Y13 Focus Session: Low-Dimensional and Molecular Magnetism - Nanomagnetism on Surfaces - Magnetic Adatoms and Clusters Sponsor: DMP GMAG Chair: Juan Bartolome, University of Zaragoza - Spain Room: 211

Session Y14 Focus Session: Spins in Carbon - Organic Spintronics Sponsor: DMP GMAG Chair: Roland Kawakami, University of California, Riverside Room: 212
Invited Speakers:  Markus Wohlgenannt 

Session Y15 Focus Session: Spins in Metals: Spin Torque Theory, Spin Dependent Transport Sponsor: DMP FIAP GMAG Chair: Markus Eisenbach, Oak Ridge National Laboratory Room: 213
Invited Speakers:  Yong Wang 

Session Y16 Strongly Correlated Electrons - Experiment and Theory Sponsor: DCMP Chair: Ryan Baumbach, Los Alamos National Laboratory Room: 251

Session Y17 Nanostructures and Interfaces: Electrons, Phonons, and Plasmons Sponsor: DCMP Chair: Evan Glaser, Naval Research Laboratory Room: 252A

Session Y18 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Functional Interfaces Sponsor: DMP Chair: J.D. Burton, University of Nebraska Room: 252B
Invited Speakers:  C. Panagopoulos 

Session Y19 Invited Session: Novel Mechanisms of Multiferrocity Sponsor: DCMP Chair: Paolo Radaelli, Oxford University Room: 253AB
Invited Speakers:  Jeroen van den Brink,  Maxim Mostovoy,  S.W. Cheong,  Manfred Fiebig 

Session Y20 Invited Session: New Anisotropy-Driven Phenomena in Colloidal Suspensions Sponsor: DCMP GSNP Chair: David Weitz, Harvard University Room: 253C
Invited Speakers:  Sharon Glotzer,  David Pine,  Yilong Han,  Peter Yunker,  Sharon Gerbode 

Session Y21 Bi-based Cuprates -- Experiment Sponsor: DCMP Chair: Kui Jin, University of Maryland Room: 254A

Session Y22 Focus Session: Fe-based Superconductors - Crystal Growth and New Materials Sponsor: DMP DCOMP Chair: Cedomir Petrovic, Brookhaven National Laboratory Room: 254B
Invited Speakers: 

Session Y23 Superconductor-Insulator Transitions Sponsor: DCMP Chair: Michael Osofsky, NRL Room: 255

Session Y24 Quantum Many-Particle Systems: DMFT & DMRG Sponsor: DCOMP Chair: R. Torsten Clay, Mississippi State Unviersity Room: 256

Session Y25 Focus Session: Multiscale Modeling Sponsor: DCOMP DMP Chair: Turab Lookman, Los Alamos National Laboratory Room: 257A
Invited Speakers:  Weinan E,  Ju Li 

Session Y26 General Theory / Computational Physics I Sponsor: DCOMP Chair: Amy Bug, Swarthmore College Room: 257B

Session Y27 Invited Session: Topological Phases in Magnets Sponsor: DCMP Chair: Achim Rosch, University of Cologne Room: 258AB
Invited Speakers:  D. Reznik,  Slobodan Zumer,  Minhyea Lee,  Sinead Griffin 

Session Y29 Focus Session: Quantum Optics with Superconducting Circuits: Nonlinearity and Itinerant Microwave Photons Sponsor: GQI Chair: Andreas Wallraff, ETH Zurich Room: 259A

Session Y30 Quantum Computing, Quantum Algorithms, and Quantum Simulation Sponsor: GQI Chair: Liang Jiang, Caltech Room: 259B

Session Y31 Focus Session: Topological Insulators: Synthesis & Characterization - Optical & THz Spectroscopy Sponsor: DMP Chair: Kenneth Burch, University of Toronto Room: 260

Session Y32 Topological Insulators: General Theory Sponsor: DCMP Chair: Bodgan Bernevig, Princeton University Room: 261

Session Y40 Focus Session: Cytoskeleton and Biomechanics - Role of Motors (Including DBIO Best Thesis Award Lecture) Sponsor: DBIO DPOLY Chair: Arpita Upadhyaya, University of Maryland Room: 156A
Invited Speakers: 

Session Y41 Focus Session: Physics of Cancer III -- Imaging Sponsor: DBIO Chair: Robert Austin, Princeton University Room: 156B
Invited Speakers:  Chenghang Zong,  Alexander van Oudenaarden 

Session Y42 Physics of Bacteria and Viruses Sponsor: DBIO Chair: Aparna Baskaran, Brandeis University Room: 156C

Session Y43 Invited Session: Physical Organizing Principles for Amyloid Matter: Prediction, Structure, Function Sponsor: DBIO Chair: Daniel L. Cox, University of California, Davis Room: 157AB
Invited Speakers:  Susan Lindquist,  Roland Riek,  Ruth Nussinov,  Joel Schneider 

Session Y44 Focus Session: Directed Assembly of Hybrid Materials - Particle Organization and Arrays Sponsor: DPOLY Chair: Dvora Perahia, Clemson University Room: 157C
Invited Speakers:  Athanassios Panagiotopoulos 

Session Y45 Focus Session: Soft Matter Physics of Drops, Bubbles, Foams and Emulsions - Bubbles, Films, Foams Sponsor: DPOLY Chair: Robert Cohen, Massachusetts Institute of Technology Room: 159
Invited Speakers:  Shmuel Rubinstein 

Session Y47 Soft Matter Physics of Biological Systems Sponsor: DPOLY Chair: Maria Santore, University of Massachusetts Room: 160C

Session Y48 Focus Session: Statistical Physics of Active Systems Away From Detailed Balance: Swimmers and All That Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Daniel Needleman, Harvard University Room: 161
Invited Speakers:  Guillaume Lambert 

Session Y49 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Small Molecules and General Advances Sponsor: DMP DPOLY Chair: Richard Lunt, Michigan State University Room: 162A

Session Y50 Focus Session: Micro and Nano Fluidics III: Microtransport and Thermophysical Properties Sponsor: DPOLY DFD Chair: Ralph Sperling, Harvard University Room: 162B

Session Y52 Focus Session: Spin Glasses: Advances, Algorithms, and Applications Sponsor: GSNP Chair: Daniel Stein, New York University Room: 153C
Invited Speakers: 

Session Y53 Nonlinear Dynamics of Coupled Systems Sponsor: GSNP Chair: Sid Redner, Boston University Room: 153B

Mar 2 2012 11:15AM, Friday

Session Z1 General Atomic, Molecular and Optical Physics Sponsor: DAMOP Room: 203

Session Z2 Invited Session: Active Responses of Biological Materials to Mechanical Stress Sponsor: DCMP DBIO Chair: Allen Ehrlicher, Harvard University and Chin-Lin Guo, California Institute of Technology Room: 204AB
Invited Speakers:  Daniel Fletcher,  Margaret Gardel,  Paul Janmey,  Denis Wirtz 

Session Z3 Invited Session: Frontiers of Non-Equilibrium Transport Theories Sponsor: DCMP DCOMP Chair: Zhenyu Zhang, Oak Ridge National Laboratory Room: 205AB
Invited Speakers:  Kieron Burke,  Stefano Sanvito,  Yoshihiro Asai,  Kirk Bevan,  Massimiliano Di Ventra 

Session Z4 Disorder and Pairing in Ultracold Systems Sponsor: DAMOP Chair: Seth Rittenhouse, ITAMP, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics Room: 205C

Session Z5 Synthesis, Transport, and Devices Based on Artificially Structured Materials Sponsor: DCMP Chair: Alan Bristow, West Virginia University Room: 206A

Session Z6 Focus Session: Carbon Nanotube Electronics, Properties, and Devices Sponsor: DMP Chair: Gyula Eres, Oak Ridge National Laboratory and Eric Pop, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 206B
Invited Speakers:  W. Wernsdorfer 

Session Z7 Transport and Optical Properties of Non-Carbon Nanotubes and Nanowires Sponsor: DCMP Chair: Xiuling Li, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 207

Session Z8 Focus Session: Frustrated Magnetism - Magnetic insulators Sponsor: DMP GMAG Chair: Vesna Mitrovic, Brown University Room: 208

Session Z9 Focus Session: Complex Bulk Oxide: General Properties Sponsor: DMP GMAG Chair: Tsuyosh Kimura, Osaka University Room: 209

Session Z11 Focus Session: Graphene Devices - Hybrid Structures Sponsor: DMP Chair: Saverio Russo, University of Exeter Room: 210B

Session Z12 Graphene: Electronic Structure and Interactions - Spectroscopy Sponsor: DCMP Chair: Tony Heinz, Columbia University Room: 210C

Session Z13 Focus Session: Magnetic Nanostructures-Nanoparticles and Granular Systems Sponsor: DMP GMAG Chair: Renat Sabirianov, University of Nebraska at Omaha Room: 211

Session Z16 Disordered and other Strongly Correlated Systems Sponsor: DCMP Chair: Adrian Del Maestro, University of Vermont Room: 251

Session Z17 2D Crystals: Beyond Graphene Sponsor: DCMP Chair: Sefeattin Tongay, University of Florida Room: 252A

Session Z18 Enhanced Optical Properties Using Plasmonics, Metamaterials, and Nanoparticles Sponsor: DCMP Chair: Xiaoqin Li, University of Texas, Austin Room: 252B

Session Z19 Invited Session: Non-Abelian States in the 1st Excited Landau Level: Experimental Status and Theoretical Outlook Sponsor: DCMP Chair: Aron Pinczuk, Columbia University Room: 253AB
Invited Speakers:  Robert Willett,  Woowon Kang,  Ady Stern,  Parsa Bonderson,  Gabor Csathy 

Session Z20 Invited Session: Optical Processes in Nitrides and Other Wide-Band-Gap Semiconductors Sponsor: DCMP Chair: Joel Ager, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 253C
Invited Speakers:  Steven M. Durbin,  Chris Van de Walle,  Colin Humphreys 

Session Z22 Focus Session: Fe-based Superconductors - Orbital Order and Chalcogenides Sponsor: DMP DCOMP Chair: Tom Devereaux, Stanford University Room: 254B
Invited Speakers:  Cheng-Chien Chen 

Session Z23 Superconductivity: Magnetic Field & Vortex Related (Experimental) Sponsor: DCMP Chair: Michael Bleiweiss, Naval Academy Preparatory School Room: 255

Session Z26 General Theory / Computational Physics II Sponsor: DCOMP Chair: Timothy Germann, Los Alamos National Laboratory Room: 257B

Session Z27 Invited Session: Interaction Driven Broken Symmetry States in Bilayer Graphene Sponsor: DCMP Chair: Allan MacDonald, University of Texas at Austin Room: 258AB
Invited Speakers:  Oskar Vafek,  Kostya Novoselov,  Fan Zhang,  Chun Ning Lau,  Edward McCann 

Session Z29 Focus Session: Superconducting Qubits: Noise and Anomalous Temperature Sponsor: GQI Chair: Will Oliver, MIT/ Lincoln Laboratory Room: 259A

Session Z30 Focus Session: Quantum Information for Quantum Foundations - Quantumness versus Classicality Sponsor: GQI Chair: Philip Goyal, University of Albany Room: 259B

Session Z31 Topological Insulators: Junctions and Interfaces Sponsor: DCMP Chair: Shoucheng Zhang, Stanford University Room: 260

Session Z32 Topological Insulators: General Theory II Sponsor: DCMP Chair: Jens Bardarson, University of California, Berkeley Room: 261

Session Z40 Biomechanics - Organismic Motion Sponsor: DBIO Chair: James Valles, Brown University Room: 156A

Session Z41 Focus Session: Non-Covalent Protein Interactions Sponsor: DBIO GSNP Chair: Corey O'Hern, Yale University Room: 156B
Invited Speakers:  Wouter D. Hoff,  Sarel Fleishman,  Lynne Regan 

Session Z42 Focus Session: Physics of Biomaterials: Mechanics, Dynamics, and Transport Sponsor: DBIO Chair: Lester Hedges, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: 156C

Session Z43 Invited Session: Applications of Jamming Sponsor: GSNP DFD Chair: Lisa Manning, Syracuse University Room: 157AB
Invited Speakers:  Heinrich Jaeger,  Vincenzo Vitelli,  Thomas Haxton,  Magdaleno Medina-Noyola,  S. Henkes 

Session Z46 Invited Session: Self-Assembly of Proteins: From Capsids to Crystals Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Steve Whitelam, Lawrence Berkeley National Laboratory and Mike Hagan, Brandeis University Room: 160AB
Invited Speakers:  Adam Zlotnick,  James Lutsko,  Robijn Bruinsma,  Ard A. Louis 

Session Z47 Self-Assembly and Polymer Composites Sponsor: DPOLY Chair: Lutz Wiegart, Brookhaven National Laboratory Room: 160C

Session Z48 Focus Session: Statistical Physics of Active Systems Away from Detailed Balance; Motors, Swimmers and All That Sponsor: DPOLY DBIO Chair: Alexander Grosberg, New York University Room: 161

Session Z50 Focus Session: Micro and Nano Fluidics IV: Emulsions and Complex Fluids Sponsor: DPOLY DFD Chair: Laura Adams, Harvard University Room: 162B
Invited Speakers:  Seth Fraden