Epitome

Mar 20 2011 1:00PM, Sunday

Session 1A Industrial Physics Forum: History, Current Status, Future Prospects Sponsor: FIAP Chair: Robert Doering, Texas Instruments Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  J.C. Seamus Davis,  Malcolm Beasley,  Paul M. Grant 

Mar 20 2011 3:30PM, Sunday

Session 1B Industrial Physics Forum: Large-Scale Applications Sponsor: FIAP Chair: Kate Kirby, American Physical Society Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  George Crabtree,  A.P. Malozemoff,  Kathleen Amm 

Mar 21 2011 8:00AM, Monday

Session A1 Silicon Qubits Sponsor: DCMP Chair: Gavin Morley, London Centre for Nanotechnology, University College London Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  Thornton Greenland,  Andrea Morello,  Johan van Tol 

Session A2 Compressibility and Transport in Bilayer Graphene Sponsor: DCMP Chair: Sankar Das Sarma, University of Maryland Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  Erik Henriksen,  Shaffique Adam,  Andrea Young,  David Abergel,  Jens Martin 

Session A3 Experimental Studies of 5/2 Fractional Quantum Hall Effect Sponsor: DCMP Chair: James Eisenstein, California Institute of Technology Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  Moty Heiblum,  Jing Xia,  Israel Bar-Joseph,  Vivek Venkatachalam,  A. Pinczuk 

Session A4 Nanostructures in Polymer-base Photovoltaics Sponsor: DPOLY Chair: Michael Mackay, University of Delaware Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  Phillip Duxbury,  Gilles Dennler,  Jean-Luc Bredas,  Thomas Russell,  Joachim Loos 

Session A5 Industrial Physics Forum: Small-Scale Applications Sponsor: FIAP Chair: Frederick Dylla, American Institute of Physics Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Michel Devoret,  Paul L. Richards,  J. Clarke,  T. Venkatesan 

Session A6 Great Advances in Computational Physics: Past, Present and Future Sponsor: DCOMP Chair: Massimo Boninsegni, University of Alberta Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  David Ceperley,  Robert H. Swendsen,  J. Andrew McCammon,  Clifford Jacobs 

Session A7 Prize Session: Single Molecule Biophysics I: Recent Advancements in Technology and Applications Sponsor: DBP DPOLY DCMP Chair: Yan Mei Wang, Washington University in St. Louis Room: Ballroom C3
Invited Speakers:  W.E. Moerner,  Ching-Hwa Kiang,  Xiaowei Zhuang,  Yann Chemla 

Session A8 APS/GSNP/DCMP Prize Session: Heineman, Onsager, IUPAP/C10 Sponsor: DCMP GSNP Chair: Valery Pokrovsky, Texas A&M University Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  Herbert Spohn,  Alexander Belavin,  Alexander Polyakov,  Marcos Rigol 

Session A9 Micro-fluidics Sponsor: DFD Chair: Alex Alexeev, Georgia Institute of Technology Room: D220

Session A10 Structure and Morphology of Oxide Surfaces and Interfaces Sponsor: DCMP Chair: Shao-Chun Li, Tulane University Room: D221

Session A11 Semiconductor Growths Sponsor: FIAP Chair: Renbo Song, Lehigh University Room: D222

Session A12 Focus Session: Electricity-to-Light Conversion: Solid State Lighting I Sponsor: GERA DMP Chair: Daniel Koleske, Sandia National Laboratory Room: D223/224
Invited Speakers:  Kirstin Alberi,  Anderson Janotti 

Session A13 Focus Session: Polymer Colloids: Structure, Function, and Dynamics I Sponsor: DFD DPOLY Chair: Alberto Fernandez De Las Nieves, Georgia Institute of Technology Room: D225/226

Session A14 Focus Session: New Ways of Communicating Physics Sponsor: FEd Chair: Leonardo Colletti, colletti@science.unitn.it Room: D227
Invited Speakers:  Brian Schwartz 

Session A15 Focus Session: Spins in Semiconductors - Spin Dynamics Sponsor: DMP GMAG FIAP Chair: Craig Pryor, University of Iowa Room: D171
Invited Speakers:  Scott Crooker 

Session A16 Focus Session: Magnetic Nanostructures I Sponsor: DMP GMAG Chair: Guoxing Miao, Massachusetts Institute of Technology Room: D173
Invited Speakers:  Jose M. De Teresa 

Session A17 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides - Manganites I Sponsor: DMP GMAG Chair: Rongying Jin, Louisiana State University Room: D174
Invited Speakers:  Shintaro Ishiwata,  Masahito Mochizuki 

Session A18 Focus Session: Low D/Frustrated Magnetism - Pyrochlore, et al. Sponsor: GMAG DMP Chair: Deepak Singh, University of Maryland Room: D172
Invited Speakers:  Kate Ross 

Session A19 Focus Session: Spin Transport & Magnetization Dynamics in Metals I Sponsor: GMAG DMP Chair: Dario Arena, Brookhaven National Laboratory Room: D170
Invited Speakers: 

Session A20 Focus Session: Physics of Energy Storage Materials I -- Cathodes and Electrolytes Sponsor: FIAP/DMP GERA/DCOMP Chair: Donald J. Siegel, University of Michigan Room: D168
Invited Speakers:  Arumugam Manthiram 

Session A21 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy I -- Novel Tip and Material Control Sponsor: GIMS Chair: Chris Hammel, Ohio State University Room: D161
Invited Speakers:  Jay Gupta 

Session A22 Charge Density Wave Materials Sponsor: DCMP Chair: Dan Dessau, University of Colorado at Boulder Room: D163

Session A23 Superconductivity: ARPES on BSCCO and SRO Sponsor: DCMP Chair: Bob Markiewicz, Northeastern University Room: D165

Session A24 Computational Methods I: Numerical Methods for Strongly Correlated Systems Sponsor: DCOMP Chair: Adrian Feiguin, University of Wyoming Room: D167

Session A25 Superconductivity: Phases and Phase Transitions Sponsor: DCMP Chair: Thomas Lemberger, The Ohio State University Room: D166

Session A26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Theory Sponsor: DMP DCOMP Chair: Qimiao Si, Rice University Room: D162/164
Invited Speakers:  A. Moreo 

Session A27 Focus Session: Quantum Optics with Superconducting Circuits I Sponsor: GQI Chair: Jay Gambetta, University of Waterloo Room: C155

Session A28 Focus Session: Carbon Nanotubes and Related Materials: Fundamentals and Applications Sponsor: DMP Chair: Mark Hersam, Northwestern University Room: C156
Invited Speakers:  Ray Baughman 

Session A29 Quantum Communication, Theoretical Entanglement, and Cryptography Sponsor: GQI Chair: Jan-Ake Larsson, Linkoping University Room: C148

Session A30 Graphene: Growth, Properties and Devices Sponsor: DCMP Chair: Rodney Ruoff, University of Texas at Dallas Room: C147/154

Session A31 Focus Session: van der Waals Bonding in Advanced Materials: Fundamentals and Simple Systems Sponsor: DMP Chair: Giulia Galli, University of California, Davis Room: C145
Invited Speakers: 

Session A32 Focus Session: Optical Properties of Nanostructures and Metamaterials I Sponsor: DMP Chair: Niek van Hulst, Institute of Photonic Sciences, Spain Room: C144
Invited Speakers:  Federico Capasso 

Session A33 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides: Piezoelectrics, Oxides on Semiconductors, and Applications Sponsor: DMP DCOMP Chair: Valentino Cooper, Oak Ridge National Laboratory Room: C143/149
Invited Speakers:  C.B. Eom 

Session A34 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - LaAlO3/SrTiO3 Transport Sponsor: DMP Chair: Anand Bhattacharya, Argonne National Laboratory Room: C141

Session A35 Topological Insulators: Growth Sponsor: DCMP Chair: Joel Moore, University of California, Berkeley Room: C140

Session A36 Focus Session: Scalable Technologies for Terawatt Photovoltaics Sponsor: DMP GERA Chair: Wladek Walukiewicz, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: C142
Invited Speakers:  David Eaglesham,  B.J. Stanbery,  Oki Gunawan 

Session A37 Focus Session: Graphene: Growth, Characterization and Devices: Theory and Transport Sponsor: DMP Chair: Walt de Heer, Georgia Institute of Technology Room: C146
Invited Speakers: 

Session A38 Focus Session: Ultrafast Dynamics and Imaging I Sponsor: DCP Chair: Markus Guehr, Stanford University Room: A130/131
Invited Speakers:  Joachim Burgdoerfer,  C. Bostedt,  Andre Staudte 

Session A39 Focus Session: Energy Future: Biological and Biometric Systems Sponsor: DBP Chair: Marilyn Gunner, City College of New York Room: A124/127
Invited Speakers:  Gary Brudvig,  Tom Moore 

Session A40 New Experimental, Theoretical, and Computational Methods in Polymer and Soft Matter Physics Sponsor: DPOLY Chair: Amalie Frischknecht, Sandia National Laboratories Room: A122/123

Session A41 Focus Session: Active Biopolymers and Biomaterials Sponsor: DPOLY Chair: jennifer Ross, University of Massachusetts--Amherst Room: A115/117
Invited Speakers:  David Sept,  Maria Santore 

Session A42 Focus Session: Directed Assembly of Hybrid Nanomaterials Sponsor: DPOLY Chair: Sanat Kumar, Columbia University Room: A302/303
Invited Speakers:  Richard Vaia,  Sachin Velankar 

Session A43 Focus Session: Thin Film Block Copolymers I Sponsor: DPOLY Chair: Thomas Epps, University of Delaware Room: A306/307
Invited Speakers:  Jin Kon Kim 

Session A44 Friction, Adhesion, and Fracture of Polymers Sponsor: DPOLY Chair: Al Crosby, University of Massachusetts--Amherst Room: A309

Session A45 Focus Session: Exploring Quantum Phases in Cold Atom Systems Sponsor: DAMOP Chair: Congjun Wu, University of California, San Diego Room: A310
Invited Speakers:  Nandini Trivedi 

Mar 21 2011 11:15AM, Monday

Session B1 Quantum Devices Based on Semiconductor Nanowires Sponsor: DCMP Chair: Sankar Das Sarma, University of Maryland Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  Christian Schonenberger,  Sergey Frolov,  Roman Lutchyn,  Hongqi Xu,  Charles Marcus 

Session B1 Quantum Devices Based on Semiconductor Nanowires Chair: Sankar Das Sarma, University of Maryland Room: Ballroom A1

Session B2 Many-Body Effects for the Excited States of Graphene Sponsor: DCMP Chair: Allan MacDonald, University of Texas at Austin Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  Jie Shan,  Eli Rotenberg 

Session B3 The History of Superconductivity from its Discovery by Kammerlingh Onnes in 1911 Sponsor: FHP Chair: Martin Blume, Brookhaven National Laboratory, APS, Retired Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  Dirk van Delft,  Brian Schwartz,  Leon Cooper,  John Rowell,  Paul Chu 

Session B4 Hybrid Nanomaterials Assembly Sponsor: DPOLY Chair: Richard Vaia, Air Force Research Laboratory Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  Valeriy Ginzburg,  Ting Xu,  Dominique Langevin,  Peter F. Green,  Jack Douglas 

Session B5 Mentoring Undergraduate Research Sponsor: DCMP FEd Chair: Theodore Holdap, American Physical Society Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Eric Mazur,  Suzanne Amador Kane,  David Tanenbaum,  Jeremy Levy 

Session B6 Few-body Aspects of Cold Atomic Gases Sponsor: DAMOP Chair: Robin Cote, University of Connecticut Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  Nathan Gemelke,  Gerhard Zuern,  Yvan Castin,  Eite Tiesinga,  Hui Hu 

Session B7 Superconductivity in Accelerators Sponsor: DPB Chair: Soren Prestemon, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: Ballroom C3
Invited Speakers:  Perry Wilson,  D.C. Larbalestier,  GianLuca Sabbi,  John Weisend 

Session B8 Critical Materials for Global Science and Technology Sponsor: FIP Chair: William Barletta, U.S. Particle Accelerator School, MIT and UCLA Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  Cyrus Wadia,  Nisa Khan,  Andrew Hutton,  Robert Atcher 

Session B9 Nanofluidics Sponsor: DFD Chair: Daniel Ou-Yang, Lehigh University Room: D220

Session B10 SPS Undergraduate Research I Sponsor: SPS Chair: Gary White, American Institute of Physics Room: D221

Session B11 Compound and Oxide Semiconductors Sponsor: FIAP Chair: Nelson Tansu, Lehigh University Room: D222

Session B12 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors: Compound Semiconductors I Sponsor: DMP Chair: Su-Huai Wei, National Renewable Energy Laboratory Room: D223/224
Invited Speakers:  Mao-Hua Du 

Session B13 Focus Session: Polymer Colloids: Structure, Function, and Dynamics II Sponsor: DFD Chair: Eric R. Dufresne, Yale University Room: D225/226

Session B14 Applications of Statistical and Nonlinear Physics to Social Systems and GSNP Student Speaker Award Talks Sponsor: GSNP Chair: Victor Yakovenko, University of Maryland Room: D227

Session B15 Focus Session: Spins in Semiconductors - Spin Currents I Sponsor: DMP GMAG FIAP Chair: David Awschalom, University of California, Santa Barbara Room: D171
Invited Speakers:  Jing Wang 

Session B16 Focus Session: Magnetic Nanostructures II Sponsor: DMP GMAG Chair: Stephane Mangin, Nancy-Universite Room: D173
Invited Speakers:  K. Krycka 

Session B17 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides - Manganites II Sponsor: GMAG DMP Chair: Gang Cao, University of Kentucky Room: D174
Invited Speakers:  Zhe Sun 

Session B18 Focus Session: Low D/Frustrated Magnetism - Quantum Magnetism Sponsor: GMAG DMP Chair: Adrian del Maestro, John Hopkins University Room: D172

Session B19 Focus Session: Spin Transport & Magnetization Dynamics in Metals II Sponsor: GMAG DMP Chair: Hendrik Ohldag, SLAC National Accelerator Laboratory Room: D170
Invited Speakers:  Hongki Min 

Session B20 Focus Session: Physics of Energy Storage Materials II -- Anodes and Capacitors Sponsor: FIAP/DMP GERA/DCOMP Chair: Gholam?Abbas Nazri, General Motors Company Room: D168
Invited Speakers:  Kristin Persson 

Session B21 General Theory Sponsor: DCOMP Chair: David Singh, Oak Ridge National Laboratory Room: D161

Session B22 Correlated Electrons Including "115" Materials Sponsor: DCMP Chair: Johnpierre Paglione, University of Maryland Room: D163

Session B23 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Electronic Structure, Theory and Spectroscopy Sponsor: DCOMP DMP Chair: Bruce Harmon, Iowa State University Room: D165
Invited Speakers:  Hai-Ping Cheng 

Session B24 Focus Session: Multiscale Modeling - Methodology and applications Sponsor: DCOMP DMP Chair: Jincheng Du, University of North Texas Room: D167
Invited Speakers:  Arthur Voter,  Leonid Zhigilei 

Session B25 Superconductivity: Spin properties, Structure and Dynamics Sponsor: DCMP Chair: Young Lee, Massachusetts Institute of Technology Room: D166

Session B26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Growth Sponsor: DMP DCOMP Chair: Leonardo Degiorgi, ETH Zurich Room: D162/164

Session B27 Focus Session: Superconducting Qubits - Measurement Sponsor: GQI Chair: Matthias Steffen, IBM Research Room: C155

Session B28 Focus Session: Carbon Nanotubes and Related Materials: Growth, Sorting and Properties Sponsor: DMP Chair: Ray Baughman, University of Texas at Dallas Room: C156
Invited Speakers:  Mark Hersam,  Eric A. Stach,  Ming Xu 

Session B29 Advances in Ion Trap Quantum Computation Sponsor: GQI Chair: Jungsang Kim, Duke University Room: C148
Invited Speakers:  Richart Slusher 

Session B30 Graphene: Transport and Correlations Sponsor: DCMP Chair: Vladimir Falko, Lancaster University, UK Room: C147/154

Session B31 Focus Session: van der Waals Bonding in Advanced Materials: Applications to Systems and Behaviors Sponsor: DMP Chair: Yves Chabal, University of Texas at Dallas Room: C145
Invited Speakers:  Jacqueline Krim 

Session B32 Focus Session: Optical Properties of Nanostructures and Metamaterials II Sponsor: DMP Chair: Tom Driscoll, University of California, San Diego Room: C144
Invited Speakers:  Niek van Hulst,  Kurt Busch 

Session B33 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides: Electronic Conduction and Defects Sponsor: DMP DCOMP Chair: Ichiro Takeuchi, University of Maryland Room: C143/149

Session B34 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Spectroscopy and Growth Sponsor: DMP GMAG Chair: John Hill, Brookhaven National Laboratory Room: C141
Invited Speakers: 

Session B35 Topological Insulators: Theory I Sponsor: DCMP Chair: Kai Sun, University of Maryland Room: C140

Session B36 Photovoltaics: Novel Approaches and System Issues Sponsor: GERA Chair: Fatima toor, National Renewable Energy Laboratory Room: C142

Session B37 Focus Session: Graphene Growth, Characterization, and Devices: Devices and Contacts Sponsor: DMP Chair: Thomas Seyller, University of Erlanger-Nuernberg Room: C146
Invited Speakers:  Walt de Heer 

Session B38 Earle K. Plyler Prize Session I: Spectroscopy Sponsor: DCP Chair: Vladimir Chernyak, Wayne State University Room: A130/131
Invited Speakers:  S. Mukamel,  Sunney Xie 

Session B39 Focus Session: Single Molecule Biophysics II: Novel Single Molecule Approaches to Biology Sponsor: DBP DPOLY DCP Chair: Keir Neuman, National Institutes of Health Room: A124/127
Invited Speakers: 

Session B40 Lipid Bilayers and Biological Membranes: Dynamics and Thermodynamics Sponsor: DBP Chair: Mark Henle, Harvard University Room: A122/123

Session B41 Focus Session: Supramolecular Self-Assembly--Controlling Network and Gel Formation I Sponsor: DPOLY DBP Chair: Aline Miller, University of Manchester Room: A115/117
Invited Speakers:  Joel Collier 

Session B42 Polyelectrolytes, Conformations, Assembly, and Dynamics Sponsor: DPOLY Chair: Venkat Ganesan, University of Texas at Austin Room: A302/303

Session B43 Focus Session: Polymers for Energy Storage and Conversion -- Nanoscale Structure in Polymer-based Photovoltaics Sponsor: DMP DPOLY GERA Chair: Dean Delongchamp, National Institute of Standards and Technology Room: A306/307
Invited Speakers:  Tomek Kowalewski,  R. Lopez 

Session B44 Physics of Copolymers I Sponsor: DPOLY Chair: Darrin Pochan, University of Delaware Room: A309
Invited Speakers:  Giuseppe Battaglia 

Session B45 Optomechanics at the Quantum Limit Sponsor: DAMOP GQI Chair: Brian DeMarco, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: A310

Mar 21 2011 2:00PM, Monday

Session C1 Poster Session I (2:00pm - 5:00pm) Sponsor: APS Room: Hall D

Mar 21 2011 2:30PM, Monday

Session D1 New Developments in Quantum Criticality Sponsor: DCMP Chair: Meigan Aronson, Brookhaven National Laboratory Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  Qimiao Si,  Hiroaki Shishido,  Radu Coldea,  Hong Liu 

Session D2 Topological Surface States Sponsor: DCMP Chair: Ali Yazdani, Princeton University Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  Pedram Roushan,  Zhanybek Alpichshev,  Liang Fu,  Ke He,  Marcel Franz 

Session D3 Materials for Energy Sponsor: DMP GERA Chair: Robert Nemanich, Arizona State University Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  Ali Shakouri,  Victor Klimov,  Stacey Bent,  Gang Chen 

Session D4 Simulations Meet Experiments on Ultracold Quantum Gases Sponsor: DCOMP DAMOP Chair: Matthias Troyer, ETH Zurich Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  A. Feiguin,  Stefan Trotzky,  Jean-Sebastien Bernier,  Marcos Rigol,  Lode Pollet 

Session D5 Industrial Physics Forum: Frontiers in Physics Sponsor: FIAP Chair: Ernesto Marinaro, Hitachi San Jose Research Laboratory Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Linda Young,  Joseph Stroscio,  Shoucheng Zhang,  Barbara Jacak,  Deborah Jin 

Session D6 Physics of Proteins I: Unifying Principles and Concepts Sponsor: DBP DPOLY DCMP Chair: Robert Austin, Princeton University Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  Hans Frauenfelder,  P.L. Dutton,  Aihua Xie,  Peter Wolynes,  Dongping Zhong 

Session D7 From Molecular Control to Spatiotemporal Patterns in Bacteria and Beyond Sponsor: GSNP Chair: Herbert Levine, University of California, San Diego Room: Ballroom C3
Invited Speakers:  Massimo Vergassola,  Jiandong Huang,  Terence Hwa,  Avraham Be'er 

Session D8 Spin Currents Sponsor: GMAG Chair: Supriyo Datta, Purdue University Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  Ian Appelbaum,  Mark Johnson,  Behtash Behin-Aein,  Hui Zhao 

Session D9 Patterns, Nonlinear Dynamics followed by General Fluid Dynamics Sponsor: DFD Chair: Yuri Antipov, Louisiana State University, and Galen Gisler, University of Oslo Room: D220

Session D10 SPS Undergraduate Research II Sponsor: SPS Chair: Crystal Bailey, American Physical Society Room: D221

Session D11 Thermal Properties in Semiconductors and Nanostructures Sponsor: FIAP Chair: Hongping Zhao, Lehigh University Room: D222

Session D12 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors: Compound Semiconductors II Sponsor: DMP Chair: Mao-Hua Du, Oak Ridge National Laboratory Room: D223/224

Session D13 Statistical and Nonlinear Physics: General Sponsor: GSNP Chair: James Dufty, University of Florida Room: D225/226

Session D14 Systems Far From Equilibrium Sponsor: GSNP Chair: H. George E. Hentschel, Emory University Room: D227

Session D15 Electronic Structure I Sponsor: DCOMP Chair: Victor Pardo, University of California, Davis Room: D171

Session D16 Magnetic Imaging and Characterization Sponsor: GMAG Chair: Mi-Young Im, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: D173

Session D17 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides - Cobaltites Sponsor: DMP GMAG Chair: John Mitchell, Argonne National Laboratory Room: D174
Invited Speakers:  Despina Louca 

Session D18 Focus Session: Low D/Frustrated Magnetism - Kagome Lattices Sponsor: GMAG DMP Chair: Joel Helton, NIST Center for Neutron Research Room: D172
Invited Speakers:  Oleg Petrenko 

Session D19 Low Dimensional Magnetism and Spin Tunneling Sponsor: GMAG Chair: Enrique Del Barco, University of Central Florida Room: D170
Invited Speakers:  Zoe Boekelheide 

Session D20 Bionanotechnology Sponsor: FIAP Chair: Michael Naughton, Boston College Room: D168

Session D21 Focus Session: Novel Instrumentation & Measurements for Biomedical Research Sponsor: GIMS Chair: Larry Nagahara, National Institutes of Health Room: D161
Invited Speakers:  Vadim Backman 

Session D22 Metal Insulator Transition in VO2 Sponsor: DCMP Chair: Doug Natelson, Rice University Room: D163

Session D23 Focus Session: Search for New Superconductors I: Exploring Emergent Phases Sponsor: DMP Chair: David Mandrus, Oak Ridge National Laboratory Room: D165
Invited Speakers:  Meigan Aronson 

Session D24 Focus Session: Quantum Transport Simulations and Computational Electronics -- Nanostructures Sponsor: DCOMP Chair: David Ferry, Arizona State University Room: D167
Invited Speakers: 

Session D25 Superconductivity: Vortex Phenomena I Sponsor: DCMP Chair: Carmen Almasan, Kent State University Room: D166

Session D26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Electronic Structure Sponsor: DCOMP DMP Chair: Adriana Moreo, University of Tennessee and Oak Ridge National Laboratory Room: D162/164
Invited Speakers:  G. Kotliar 

Session D27 Focus Session: Superconducting Qubits - Gates and Algorithms Sponsor: GQI Chair: Britton Plourde, Syracuse University Room: C155
Invited Speakers:  John Martinis 

Session D28 Focus Session: Graphene Growth, Characterization, and Devices: Metal Substrates Sponsor: DMP Chair: Kevin McCarty, Sandia National Laboratory Room: C156
Invited Speakers:  Joost Wintterlin 

Session D29 Quantum Computing and Simulation I Sponsor: GQI Chair: Ivan Deutsch, University of New Mexico Room: C148

Session D30 Graphene: Hydrogenation and Defects Sponsor: DCMP Chair: Taisuke Ohta, Sandia National Laboratories Room: C147/154

Session D31 Focus Session: van der Waals Bonding in Advanced Materials: Applications to Advanced and Functional Materials Sponsor: DMP Chair: Per Hyldgaard, Chalmers University of Technology Room: C145
Invited Speakers:  Lingzhu Kong 

Session D32 Focus Session: Optical Properties of Nanostructures and Metamaterials III Sponsor: DMP Chair: Kurt Busch, Karlsruhe Institute of Technology Room: C144
Invited Speakers:  Antoinette Taylor 

Session D33 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides: Multiferroics Sponsor: DMP DCOMP Chair: Alison Hatt, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: C143/149

Session D34 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Photo and Electric Field Induced Devices Sponsor: DMP Chair: Peter Abbamonte, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: C141
Invited Speakers:  Masao Nakamura 

Session D35 Topological Insulators: Theory II Sponsor: DCMP Chair: David Vanderbilt, Rutgers University Room: C140

Session D36 Photovoltaics: Nanostructured Materials Sponsor: GERA Chair: Steven Konezny, Yale University Room: C142

Session D37 Focus Session: Graphene Structure, Dopants, and Defects: Strain Engineering I Sponsor: DMP Chair: Jeanie Lau, University of California, Riverside Room: C146
Invited Speakers: 

Session D38 Earle K. Plyler Prize Session II: Spectroscopy Sponsor: DCP Chair: Sunney Xie, Harvard University Room: A130/131
Invited Speakers:  Graham Fleming,  Michael Fayer 

Session D39 Physics of Physiological Systems Sponsor: DBP Chair: Wolfgang Losert, University of Maryland Room: A124/127

Session D40 Lipid Bilayers and Biological Membranes: Peptide Interactions Sponsor: DBP Chair: Emmanouil Doxastakis, University of Houston Room: A122/123

Session D41 LeRoy Apker Prize Session: Clusters and Nanoscale Systems Sponsor: DCP Chair: Jim Lisy, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: A115/117
Invited Speakers:  Chia Wei Hsu 

Session D42 Colloids Theory & Computation, Emulsions, and Foams Sponsor: DFD Chair: Eric Weeks, Emory University Room: A302/303

Session D45 Many Body Physics of Quantum Gases in Reduced Dimension Sponsor: DAMOP Chair: Ana Maria Rey, JILA/University of Colorado Room: A310

Mar 21 2011 5:45PM, Monday

Session E1 APS Prizes and Awards Ceremonial Session Sponsor: APS Chair: Barry C. Barish, APS President and California Institute of Technology Room: Ballroom C1
Invited Speakers: 

Mar 21 2011 6:45PM, Monday

Session F1 Welcome Reception Room: Hall A
Invited Speakers: 

Mar 21 2011 7:45PM, Monday

Session G1 Physics Community Outreach: Small Wonders: Bringing Nano to the Public Through Museum Partnership Sponsor: DCMP Chair: Barbara Jones, IBM Almaden Research Center Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Vincent Crespi 

Mar 22 2011 8:00AM, Tuesday

Session H1 Spin-Triplet Supercurrents in Superconductor/Ferromagnet/Superconductor Josephson Junctions Sponsor: DCMP Chair: James Sauls, Northwestern University Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  Sebastian Bergeret,  Jian Wang,  Norman Birge 

Session H2 New Materials for Spin Quantum Hall Effect and Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Shoucheng Zhang, Stanford University Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  M.Z. Hasan,  Claudia Felser,  Z. Fang,  Chaoxing Liu,  A. Taskin 

Session H3 Collective Effects in Molecular Magnets Sponsor: GMAG Chair: Yosi Yeshurun, Ber-Ilan University Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  Myriam Sarachik,  Andrew Millis,  Javier Tejada,  Kyungwha Park 

Session H4 Polymer Physics Prize Sponsor: DPOLY Chair: Philip Pincus, University of California, Santa Barbara Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  Gary Grest,  Kurt Kremer,  Kurt Binder,  Mark Robbins,  Dvora Perahia 

Session H5 Drowning in Carbon: The Imperative of Nuclear Power Sponsor: FIAP GERA DNP Chair: Steve Libby, Lawrence Livermore National Laboratory Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Victor Reis,  Robert Rosner ,  Raymond L. Orbach,  Lee Schroeder 

Session H6 Ultracold Molecules and Quantum Many Body Physics Sponsor: DAMOP Chair: Lincoln Carr, Colorado School of Mines Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  Amodsen Chotia,  Johann Georg Danzl,  John Bohn,  Edward Shuman,  Robin Cote 

Session H7 Physics of Proteins II: Dynamics and Functions Sponsor: DBP DPOLY Chair: Wouter Hoff, Oklahoma State University Room: Ballroom C3
Invited Speakers:  Robert Callender,  Arthur Palmer,  Marilyn Gunner,  Rienk van Grondelle,  Huan-Xiang Zhou 

Session H8 Science, Art and Culture Sponsor: FPS Chair: Brian Schwartz, The Graduate Center of the City University of New York Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  David Hanson,  Stephen Wharton,  Joe DiPrima,  Davey Griffin 

Session H9 Colloids: Experimental Sponsor: DFD Chair: David Pine, New York University Room: D220

Session H10 Semiconductor Surfaces and Interfaces Sponsor: DCMP Chair: Gary Kellogg, Sandia National Laboratories Room: D221

Session H11 SPS Undergraduate Research III Sponsor: SPS Chair: Thomas Olsen, American Institute of Physics Room: D222

Session H12 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors: Silicon Sponsor: DMP Chair: Bonna Newman, Massachusetts Intitute of Technology Room: D223/224
Invited Speakers:  M.L.W. Thewalt 

Session H13 Focus Session: Jamming Theory and Experiment I Sponsor: GSNP Chair: Mark Shattuck, City College of New York Room: D225/226
Invited Speakers:  Leonardo Silbert 

Session H14 Focus Session: Friction, Fracture and Deformation Across Length Scales I: Sliding Friction and Asperities Sponsor: DMP GSNP DCOMP Chair: Qunyang Li, University of Pennsylvania Room: D227
Invited Speakers:  Michael Marder 

Session H15 Focus Session: Spins in Semiconductors - Ferromagnetic Semiconductors Sponsor: DMP GMAG FIAP Chair: Chris Palmstrom, University of California, Santa Barbara Room: D171
Invited Speakers:  Tomasz Dietl 

Session H16 Focus Session: Spins in Carbon-Based Materials-- Spin Valves and Interfaces Sponsor: GMAG DMP Chair: Minn-Tsong Lin, Taiwan University Room: D173
Invited Speakers:  Mirko Cinchetti 

Session H17 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides - Ferrites Sponsor: DMP GMAG Chair: Peter Gehring, National Institute of Standards and Technology Room: D174
Invited Speakers:  Feng Ye 

Session H18 Electronic Structure II Sponsor: DCOMP Chair: David Prendergast, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: D172

Session H19 Focus Session: Spin Transport & Magnetization Dynamics in Metals III Sponsor: GMAG DMP Chair: Goran Mihajlovic, Hitachi GST Room: D170
Invited Speakers:  A. Hoffmann 

Session H20 Focus Session: Physics of Energy Storage Materials III -- Hydrogen Storage Adsorbents Sponsor: FIAP/DMP GERA/DCOMP Chair: Frederick Pinkerton, General Motors Company Room: D168
Invited Speakers:  Randall Snurr 

Session H21 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy II -- High Frequencies and Optical Techniques Sponsor: GIMS Chair: Sebastian Loth, IBM Research Room: D161
Invited Speakers:  P. Chris Hammel 

Session H22 Heavy Fermions Sponsor: DCMP Chair: Eric Bauer, Los Alamos National Laboratory Room: D163

Session H23 Superconductivity: Mainly ARPES Sponsor: DCMP Chair: Myron Salamon, University of Texas at Dallas Room: D165

Session H24 Focus Session: What is Computational Physics? I Sponsor: DCOMP Chair: Richard Scalettar, University of California, Davis Room: D167
Invited Speakers:  Amy Bug,  Dmitry Fedosov 

Session H25 Superconductivity: Tunneling Spectroscopy Sponsor: DCMP Chair: Jenny Hoffman, Harvard University Room: D166

Session H26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Anisotropic Spin Dynamics Sponsor: DMP DCOMP Chair: Eduardo Granado Monteiro da Silva, Universidade Estadual de Campinas Room: D162/164
Invited Speakers:  Pengcheng Dai 

Session H27 Focus Session: Semiconductor Qubits- Silicon Spin Qubits Sponsor: GQI Chair: Mark Gyure, HRL Laboratories Room: C155

Session H28 Focus Session: Carbon Nanotubes and Related Materials: Devices I Sponsor: DMP Chair: Slava Rotkin, Lehigh University Room: C156
Invited Speakers:  Ralph Krupke 

Session H29 Focus Session: Quantum Information for Quantum Foundations - Axiomatics and Toy Models Sponsor: GQI Chair: Oscar Dahlsten, Oxford University Room: C148
Invited Speakers:  Giulio Chiribella 

Session H30 Graphene: Synthesis and Characterization Sponsor: DCMP Chair: Paul Campbell, Naval Research Laboratory Room: C147/154

Session H31 Focus Session: Materials at High Pressure I: Molecular and Simple Materials Sponsor: DMP GSCCM DCOMP Chair: Choong Shik Yoo, Washington State University Room: C145
Invited Speakers: 

Session H32 Focus Session: Photonic Crystals, Metamaterials and Other Optical Systems Sponsor: DMP Chair: Antoinette Taylor, Los Alamos National Laboratory Room: C144

Session H33 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides: Multiferroics & Magnetoelectrics I Sponsor: DMP DCOMP Chair: Dipanjan Mazumdar, University of Alabama Room: C143/149
Invited Speakers:  Darrell Schlom 

Session H34 Focus Session: Atomic, Molecular, and Memristive Junctions Sponsor: DMP Chair: Douglas Natelson, Rice University Room: C141
Invited Speakers:  Massimiliano Di Ventra 

Session H35 Topological Insulators: General Sponsor: DCMP Chair: Sukbum Chung, Stanford University Room: C140

Session H36 Photovoltaics: Compound Semiconductors and Organics Sponsor: GERA Chair: Russell Holmes, University of Minnesota Room: C142

Session H37 Focus Session: Graphene Structure, Dopants, and Defects: Transport I Sponsor: DMP Chair: Caio Lewenkopf, Universidade Federal Fluminense, Brazil Room: C146
Invited Speakers:  Helene Bouchiat 

Session H38 Focus Session: Quantum Coherence in Biology I Sponsor: DCP DBP Chair: Daniel Turner, University of Toronto Room: A130/131
Invited Speakers:  Alexandra Olaya-Castro 

Session H39 Focus Session: Physics of Cancer Sponsor: DBP Chair: Robert Austin, Princeton University Room: A124/127
Invited Speakers:  Robert Riehn,  Liyu Liu 

Session H40 Multi-cellular Processes and Development Sponsor: DBP Chair: Eva-Maria Schoetz, Princeton University Room: A122/123

Session H41 Irving Langmuir Prize Session: Ultrafast Dynamics Chair: Oliver Gessner, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: A115/117
Invited Speakers:  Stephen Leone,  Thomas Pfeifer,  Chris H. Greene 

Session H42 Focus Session: Polymers for Energy Storage and Conversion -- Physics of Ion Conductivity in Polymers Sponsor: DMP DPOLY GERA Chair: Jodie Lutkenhaus, Texas A&M University Room: A302/303
Invited Speakers:  Zhen-Gang Wang 

Session H43 Focus Session: Thin Film Block Copolymers II Sponsor: DPOLY Chair: Ting Xu, University of California, Berkeley Room: A306/307
Invited Speakers:  C. Ross 

Session H44 Surfaces, Interfaces, and Polymer Thin Films I Sponsor: DPOLY Chair: S. Michael Kilbey II, Oak Ridge National Laboratory/University of Tennessee Room: A309
Invited Speakers: 

Session H45 Exotic Quantum Phases in Optical Lattices: FFLO, P-band Physics, and Beyond Sponsor: DAMOP Chair: Marcos Rigol, Georgetown University Room: A310

Mar 22 2011 11:15AM, Tuesday

Session J1 Toward Single Spin Electronics Sponsor: DCMP Chair: Andreas Heinrich, IBM Almaden Research Center Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  D.D. Awschalom,  Patrick Bruno 

Session J2 Force Probes of Materials' Structure and Function Sponsor: DCMP Chair: Chris Hammel, Ohio State University Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  Kamil Ekinci,  Robert Ros,  Ophir Auslaender,  Daniel Rugar,  Michael Poirier 

Session J3 The Kavli Foundation Special Symposium: Nobelist Perspectives on 100 Years of Superconductivity Sponsor: DMP DCMP Chair: Warren Pickett, University of California, Davis Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  Anthony Leggett,  K.A. Mueller,  Ivar Giaever,  Frank Wilczek,  Wolfgang Ketterle 

Session J4 Interactions Between Pore Forming Peptides and Membranes Sponsor: DPOLY DBP Chair: Gerard Wong, University of California, Los Angeles Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  Ka Yee Lee,  Dennis Bong,  Gerard Wong,  Durba Sengupta 

Session J5 Hildred Blewett Scholars and their Research followed by Panel Discussion Sponsor: CSWP Chair: Sherry Yennello, Texas A&M University Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Barbara Whitten,  Janice Wynn Guikema,  Elizabeth Freeland,  Rebecca Forrest,  Sherry Yennello 

Session J6 The Use of GPUs in Computational Physics Sponsor: DCOMP Chair: David Ceperley, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  Kenneth Esler,  Steven Gottlieb,  Luigi Genovese,  Todd Martinez 

Session J7 The Dynamics of Co-Evolving and Interdependent Networks Sponsor: GSNP Chair: Alessandro Vespignani, Indiana University Room: Ballroom C3
Invited Speakers:  S. Havlin,  Guido Caldarelli,  Raissa D’Souza,  Ginestra Bianconi,  Cesar A. Hidalgo 

Session J8 Physics Education Research in Upper-division Physics Courses Sponsor: FEd Chair: Paula Heron, University of Washington Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  Bradley Ambrose,  Steven Pollock,  MacKenzie R. Stetzer,  John Thompson,  Chandralekha Singh 

Session J9 Liquid Crystals: Nematics, Lyotropics and Vesicles Sponsor: DFD Chair: Satyendra Kumar, Kent State University Room: D220

Session J10 Surface and Interfaces with Metals Sponsor: DCMP Chair: Ted Einstein, University of Maryland Room: D221

Session J11 Fractional Quantum Hall Effect I Sponsor: FIAP Chair: Nikolai Zhitenev, National Institute of Standards and Technology Room: D222

Session J12 Focus Session: Electricity-to-Light Conversion: Solid State Lighting II Sponsor: GERA DMP Chair: Fred Schubert, Rensselaer Polytechnic Institute Room: D223/224
Invited Speakers:  Aurelien David 

Session J13 Focus Session: Jamming Theory and Experiment II Sponsor: GSNP Chair: Leonardo Silbert, Southern Illinois University Room: D225/226
Invited Speakers:  Mark Shattuck 

Session J14 Focus Session: Physics of Active Materials Sponsor: GSNP Chair: Aparna Baskaran, Brandeis University Room: D227
Invited Speakers:  Madan Rao 

Session J15 Focus Session: Spins in Semiconductors - Spin Currents II Sponsor: DMP GMAG FIAP Chair: Jairo Sinova, Texas A&M University Room: D171
Invited Speakers:  Roberto Myers 

Session J16 Focus Session: Magnetic Nanostructures III Sponsor: DMP GMAG Chair: Valentyn Novosad, Argonne National Laboratory Room: D173
Invited Speakers:  Kai Liu 

Session J17 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides - Ferrites + Vanadates Sponsor: DMP GMAG Chair: Jaime Fernandez-Baca, Oak Ridge National Laboratory Room: D174

Session J18 Focus Session: Low D/Frustrated Magnetism - Molecular Magnets I Sponsor: GMAG DMP Chair: Vivien Zapf, Los Alamos National Laboratory Room: D172

Session J19 Focus Session: Spin Transport & Magnetization Dynamics in Metals IV Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Peter Fischer, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: D170
Invited Speakers:  Sang-Koog Kim 

Session J20 Optoelectronic Devices & Applications Sponsor: FIAP Chair: Patrick Folkes, Army Research Laboratory Room: D168

Session J21 Focus Session: Imaging and Modifying Materials at the Limits of Space and Time Resolution I Sponsor: DMP GIMS DCP Chair: Arnaud Delcorte, Universite Catholique de Louvain, Belgium Room: D161
Invited Speakers:  Lukas Novotny,  Henry Chapman 

Session J22 Theory of Non Fermi Liquids Sponsor: DCMP Chair: Subir Sachdev, Harvard University Room: D163

Session J23 Superconductivity: Fluctuation Phenomena Sponsor: DCMP Chair: Michelle Johannes, Naval Research Laboratory Room: D165

Session J24 Focus Session: Multiscale Modeling: Structural Materials Sponsor: DCOMP DMP Chair: Zhiqiang Wang, University of North Texas Room: D167
Invited Speakers:  William Curtin,  Christopher Woodward 

Session J26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Vortices & High Fields Sponsor: DMP DCOMP Chair: Stephen Wilson, Boston College Room: D162/164

Session J27 Focus Session: Quantum Optics with Superconducting Circuits II Sponsor: GQI Chair: David Schuster, University of Chicago Room: C155
Invited Speakers:  A. Wallraff 

Session J28 Focus Session: Computational Materials Design - Data-Driven Sponsor: DCOMP DMP Chair: Long-Qing Chen, Penn State University Room: C156
Invited Speakers:  Stefano Curtarolo,  Vladan Stevanovic 

Session J29 Focus Session: Quantum Information for Quantum Foundations - Structures in Hilbert Space Sponsor: GQI Chair: Asa Ericsson, Institute Mittag-Leffler Room: C148

Session J30 Nanowires & Nanotubes: Electronic Properties Sponsor: DCMP Chair: Mark Reed, Yale University Room: C147/154

Session J31 Focus Session: Materials at High Pressure II: Elements Sponsor: DMP GSCCM DCOMP Chair: Viktor Struzhkin, Carnegie Institution Room: C145
Invited Speakers:  Ho-Kwang Mao 

Session J32 Focus Session: Electron, Ion, and Exciton Transport in Nanostructures: Nanowires Sponsor: DMP Chair: Leigh Smith, University of Cincinnati Room: C144
Invited Speakers:  Alec Talin,  Francois Leonard 

Session J33 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides: Multiferroics & Magnetoelectrics II Sponsor: DMP DCOMP Chair: Craig Fennie, Cornell University Room: C143/149
Invited Speakers:  Jun Hee Lee 

Session J34 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Microscopy and Local Structure Sponsor: DMP Chair: Suzanne Stemmer, University of California, Santa Barbara Room: C141
Invited Speakers:  Arthur Baddorf 

Session J35 Topological Insulators: Optics Sponsor: DCMP Chair: Carlo Piermarocchi, Michigan State University Room: C140

Session J36 Focus Session: Graphene Growth, Characterization and Devices: SiC and Metal Substrates Sponsor: DMP Chair: Kurt Gaskill, Naval Research Laboratory Room: C142
Invited Speakers:  Thomas Seyller 

Session J37 Focus Session: Graphene Growth, Characterization, and Devices: Surface Studies Sponsor: DMP Chair: Phil First, Georgia Institute of Technology Room: C146
Invited Speakers: 

Session J38 Focus Session: Ultrafast Dynamics and Imaging II Sponsor: DCP Chair: Markus Guehr, Stanford University Room: A130/131
Invited Speakers:  Nils Huse,  Nikolaus Ernsting,  R.J. Dwayne Miller 

Session J39 Physics of Proteins III: Folding, Structure and Stability Sponsor: DBP Chair: Bernard Gerstman, Florida International University Room: A124/127

Session J40 Theory of Clusters and Nanoscale Systems Sponsor: DCP Chair: Shiv Khanna, Virginia Commonwealth University Room: A122/123

Session J41 Focus Session: Polymers for Energy Storage and Conversion -- Structure in Organic Semiconductor Blends Sponsor: DMP DPOLY GERA Chair: Enrique Gomez, Pennsylvania State University Room: A115/117
Invited Speakers:  Chris McNeill 

Session J42 Padden Award Symposium Sponsor: DPOLY Chair: John Torkelson, Northwestern University Room: A302/303

Session J43 Physics of Copolymers II Sponsor: DPOLY Chair: Bradley Olsen, Massachusetts Institute of Technology Room: A306/307

Session J44 Focus Session: Kinetic Control of Solution Assemblies Sponsor: DPOLY DFD Chair: Margarita Herrera-Alonso, Johns Hopkins University Room: A309
Invited Speakers:  Oleg Gang,  Darrin Pochan 

Session J45 Focus Session: Non-equilbrium Physics with Cold Quantum Gases Sponsor: DAMOP Chair: Miguel Angel Garcia March, Colorado School of Mines Room: A310
Invited Speakers:  Anatoli Polkovnikov 

Mar 22 2011 2:00PM, Tuesday

Session K1 Poster Session II (2:00pm - 5:00pm) Sponsor: APS Room: Hall D

Mar 22 2011 2:30PM, Tuesday

Session L1 Recent Advances in Ultrafast Studies of Condensed Matter Sponsor: DCMP DCP Chair: Ee Min Elbert Chia, Nanyang Technological University Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  J. Kono,  Alexey Kimel,  Jian-Xin Zhu,  A. Pashkin 

Session L2 Single Molecule Transistors and Graphene Quantum Dots Sponsor: DCMP Chair: Daniel Ralph, Cornell University Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  Sven Rogge,  Mark Reed,  Vahid Sandoghdar,  A. Devrim Guclu 

Session L3 Gap Structure of the Ba-122 Iron Based Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Peter Hirschfeld, University of Florida Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  Joerg Fink,  Ryan Gordon,  Xigang Luo,  Siegfried Graser 

Session L4 Quantum Information: Featured Experiments Sponsor: GQI Chair: Richart Slusher, Georgia Tech Research Institute Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  H.J. Kimble,  Christopher Monroe,  Till Rosenband,  Robert Schoelkopf,  Anton Zeilinger 

Session L5 Topics in Alternative Energy Sponsor: COM Chair: Lou Strolger, Western Kentucky University Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  R. Lopez,  Tonio Buonassisi,  Richard Robinson,  Cullen Buie 

Session L6 Complexity in Invention: The Strongly Coupled Systems that Contribute to Innovation Success Sponsor: FIAP Chair: Steven Rosenblum, Corning, Inc., Science and Technology Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  Mark Soulliere,  E.E. Marinero,  Steven Rosenblum,  Brandon Barnett 

Session L7 System Biology I: The Physics of Development Sponsor: DBP Chair: David Lubensky, University of Michigan Room: Ballroom C3
Invited Speakers:  Joao Xavier ,  Albrecht Ott,  S.F.G. Krens,  Konstantin Doubrovinski,  Cornelis Weijer 

Session L8 J. H. Van Vleck: Quantum Theory and Magnetism Sponsor: FHP Chair: Chun Lin, University of Wisconsin Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  Michel Janssen,  David Huber,  Nicolaas Bloembergen,  C.P. Slichter,  Horst Meyer 

Session L9 Micelles and Vesicles I Sponsor: DFD Chair: Robin Selinger, Kent State University Room: D220

Session L10 Nanoclusters and Nanowires on Surfaces Sponsor: DCMP Chair: Phillip Sprunger, Louisiana State University Room: D221

Session L13 Focus Session: Jamming Theory and Experiment III Sponsor: GSNP Chair: Robert Behringer, Duke University Room: D225/226

Session L14 Physics Education Research Sponsor: FEd Chair: Kendra Redmond, American Institute of Physics Room: D227

Session L15 Focus Session: Spins in Semiconductors - Spin Torque and Spin Injection Sponsor: DMP GMAG FIAP Chair: Roberto Myers, Ohio State University Room: D171
Invited Speakers:  Leonid Rokhinson 

Session L16 Focus Session: Magnetic Nanostructures: Probing Using Advanced Methods Sponsor: DMP GMAG Chair: Olav Hellwig, Hitachi Global Storage Technologies Room: D173
Invited Speakers:  E. Arenholz,  Christine Boeglin 

Session L17 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films - Ferroic and Oxide Tunnel Junctions Sponsor: GMAG DMP Chair: James Eckstein, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: D174
Invited Speakers:  Zouhair Sefrioui 

Session L18 Focus Session: Low D/Frustrated Magnetism - 2D Lattices Sponsor: GMAG DMP Chair: Marcos Rigol, Georgetown University Room: D172

Session L19 Focus Session: Spin Transport & Magnetization Dynamics in Metals V Sponsor: GMAG DMP Chair: John D. Burton, University of Nebraska–Lincoln Room: D170
Invited Speakers:  Kirill Belashchenko 

Session L20 Focus Session: Thermoelectric Materials: Skutterudites, Novel and Nanostructured Materials Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: George Nolas, University of South Florida Room: D168
Invited Speakers:  Anuja Datta 

Session L21 Focus Session: Imaging and Modifying Materials at the Limits of Space and Time Resolution II Sponsor: DMP GIMS DCP Chair: Richard Haglund, Vanderbilt University Room: D161
Invited Speakers:  Alexander Tselev 

Session L22 URu2Si2 Sponsor: DCMP GMAG Chair: Nicholas Butch, University of Maryland Room: D163

Session L23 Focus Session: Search for New Superconductors II: Towards Theoretical Design Sponsor: DMP Chair: Philip Phillips, University of Illinois Room: D165
Invited Speakers:  J.E. Hirsch 

Session L24 Focus Session: Quantum Transport Simulations and Computational Electronics -- GNRs and QDs Sponsor: DCOMP Chair: Zlatan Aksamija, University of Wisconsin-Madison Room: D167
Invited Speakers:  David Ferry 

Session L25 Superconductivity: Vortex Phenomena II Sponsor: DCMP Chair: Milind Kunchur, University of South Carolina Room: D166

Session L26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- ARPES Sponsor: DMP DCOMP Chair: Gabriel Kotliar, Rutgers University Room: D162/164
Invited Speakers:  Hong Ding 

Session L28 Focus Session: Computational Materials Design - Property Optimization Sponsor: DCOMP DMP Chair: Stefano Curtarolo, Duke University Room: C156
Invited Speakers:  Long-Qing Chen 

Session L29 Quantum Entanglement Sponsor: GQI Chair: Lana Sheridan, National University of Singapore Room: C148

Session L30 Graphene: Thermal Conduction and Phonons Sponsor: DCMP Chair: Vitor Pereira, National University of Singapore Room: C147/154

Session L31 Focus Session: Materials at High Pressure III: Electronic Transitions Sponsor: DMP GSCCM DCOMP Chair: Koichiro Umemoto, University of Minnesota Room: C145

Session L32 Focus Session: Nano-Optics, Semiconductor and Metal Nanostructures Sponsor: DMP Chair: Henry O. Everitt, Department of the Army, Redstone Arsenal Room: C144
Invited Speakers:  Rainer Hillenbrand 

Session L33 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides: Lattice Dynamics, Polarons, and Structure Sponsor: DMP DCOMP Chair: Matt Dawber, Stony Brook University Room: C143/149
Invited Speakers:  Peter Gehring 

Session L34 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Heterointerfaces Sponsor: DMP Chair: Jak Tchakhalian, Univeristy of Arkansas Room: C141
Invited Speakers:  P. Yu 

Session L35 Metals: Alloys and Impurities Sponsor: DCMP Chair: Michael Mehl, Naval Research Laboratory Room: C140

Session L36 Focus Session: Graphene Structure, Dopants and Defects: Adsorbates Sponsor: DMP Chair: Dmitry Abanin, Princeton University Room: C142
Invited Speakers:  Masa Ishigami 

Session L37 Focus Session: Graphene Structure, Dopants, and Defects: Magnetism Sponsor: DMP Chair: Roland Kawakami, University of California, Riverside Room: C146
Invited Speakers: 

Session L38 Focus Session: Quantum Coherence in Biology II Sponsor: DCP DBP Chair: Andreas Buchleitner, University of Freiburg Room: A130/131
Invited Speakers:  Alan Aspuru-Guzik,  Daniel Turner 

Session L39 Focus Session: Single Molecule Biophysics III: Novel Single Molecule Approaches to Biology Sponsor: DBP DPOLY DCP Chair: Ching Hwa Kiang, Rice University Room: A124/127
Invited Speakers: 

Session L40 Focus Session: Noisy Dynamics as Survival Strategies and Nanopores Sponsor: DBP Chair: Gabor Balazsi and Gurol Suel, MD Anderson Cancer Center Room: A122/123
Invited Speakers:  Oleg Igoshin 

Session L41 Condensed Phase Dynamics and Structure Sponsor: DCP Chair: David Nesbitt, University of Colorado at Boulder Room: A115/117

Session L42 Dillon Medal Symposium Sponsor: DPOLY Chair: Spiros Anastasiadis, IESL- FORTH Room: A302/303
Invited Speakers:  Raffaele Mezzenga 

Session L43 Focus Session: Polymers for Energy Storage and Conversion -- Emerging Applications Sponsor: DMP DPOLY GERA Chair: Lou Madsen, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: A306/307
Invited Speakers:  Hany Eitouni 

Session L44 Surfaces, Interfaces, and Polymer Thin Films II Sponsor: DPOLY Chair: Russell Thompson, University of Waterloo Room: A309
Invited Speakers: 

Session L45 Strongly Correlated Physics with Atoms and Molecules Sponsor: DAMOP Chair: Joseph Thywissen, University of Toronto Room: A310

Mar 22 2011 3:00PM, Tuesday

Session L12 APS Editorial Q&A: APS and Open Access Sponsor: APS Room: D223/224

Mar 22 2011 5:45PM, Tuesday

Session M14 GSNP Business Meeting Sponsor: GSNP Room: D227

Session M15 GMAG Business Meeting Sponsor: GMAG Room: D171

Session M20 FIAP Business Meeting Sponsor: FIAP Room: D168

Session M21 GIMS Business Meeting Sponsor: GIMS Room: D161

Session M27 GQI Business Meeting Sponsor: GQI Room: C155

Session M31 GERA Business Meeting Sponsor: GERA Room: C145

Session M38 DBP Business Meeting Sponsor: DBP Room: A130/131

Session M42 DPOLY Business Meeting Sponsor: DPOLY Room: A302/303

Mar 22 2011 7:00PM, Tuesday

Session M50 DCMP Business Meeting Sponsor: DCMP Room: Hyatt Regency Dallas Moreno A

Session M51 DMP Business Meeting Sponsor: DMP Room: Hyatt Regency Dallas Reverchon B

Session M52 DCP Business Meeting Sponsor: DCP Room: Hyatt Regency Dallas Reverchon A

Mar 23 2011 8:00AM, Wednesday

Session P1 Magnetism and Localization in f Electron Systems Sponsor: DCMP Chair: Qimiao Si, Rice University Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  J.D. Thompson,  Rebecca Flint,  A. Schmidt,  Pegor Aynajian,  M.B. Maple 

Session P2 The Kondo Ground State in Graphene Sponsor: DCMP Chair: Piers Coleman, Rutgers University Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  Tim Wehling,  Krishnendu Sengupta,  Matthias Vojta,  Victor Brar 

Session P3 FIAP/DCMP/DMP Prize Session: Pake, Adler, IAP Sponsor: DCMP FIAP DMP Chair: Sam Bader, Argonne National Laboratory Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  Bernard Meyerson,  Bill Ward,  Nicholas Economou 

Session P4 Kinetic Pathways to Assembly of Polymers, Particles and Biomolecules Sponsor: DPOLY Chair: Ryan Hayward, University of Massachusetts Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  Timothy Lodge,  Kenneth Dawson,  Stephen Whitelam 

Session P5 Broader Impact: Partnerships and Resources to Achieve Successful Public and K-12 Outreach and Engagement Sponsor: FEd FPS Chair: Eric Marshall, Materials Research Society and IBM T.J. Watson Research Center Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Larry Bell,  Philip W. Hammer,  Aditi Risbud,  James Wynne,  Greta M. Zenner Petersen 

Session P6 Creating and Probing Exotic Optical Lattices Sponsor: DAMOP Chair: Dan Sheehy, Louisiana State University Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  Markus Greiner,  Stefan Kuhr,  Kristian Baumann,  Brian DeMarco,  Hashem Zoubi 

Session P7 System Biology II: The Physics of Morphogenesis Sponsor: DBP GSNP Chair: Shane Hutson, Vanderbilt University Room: Ballroom C3
Invited Speakers:  Matthias Kaschube,  David Lubensky,  Reza Farhadifar,  Abbas Shirinifard,  Otger Campas 

Session P8 The Physics, Technology and Future of Robotics Sponsor: FPS FIAP Chair: Philip L. Taylor, Case Western Reserve University Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  Randy Dumse,  Paul Bouchier,  Brian Huff,  Steve Rainwater 

Session P9 Liquid Crystals: Smectics, Nano-mixtures Sponsor: DFD Chair: Luz J. Martinez-Miranda, University of Maryland Room: D220

Session P10 Focus Session: Growth, Structure, Dynamics, and Function of Nanostructured Surfaces and Interfaces -- Metals Sponsor: DMP Chair: Jacques Amar, University of Toledo Room: D221
Invited Speakers:  Wenguang Zhu 

Session P11 Electronic Structure: Theory and Spectra I Sponsor: FIAP Chair: Chris Van Der Walle, University of California, Santa Barbara Room: D222

Session P12 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors: Hyper Doping Sponsor: DMP Chair: Jeff Grossman, Massachusetts Institute of Technology Room: D223/224
Invited Speakers:  Bonna Newman 

Session P13 Tutorial for Authors and Referees Sponsor: APS Room: D225/226

Session P14 Focus Session: Friction, Fracture and Deformation Across Length Scales II: Plasticity and Rupture Sponsor: DMP GSNP DCOMP Chair: Robin Selinger, Kent State University Room: D227
Invited Speakers:  Julia Greer 

Session P15 Focus Session: Spins in Semiconductors - Quantum Computing with Defects Sponsor: DMP GMAG FIAP Chair: Vlatcheslav Dobrivitski, Ames Laboratory/Iowa State University Room: D171
Invited Speakers:  Joel Varley 

Session P16 Focus Session: Magnetic Nanostructures, Vortices & Domain Walls Sponsor: DMP GMAG Chair: Axel Hoffmann, Argonne National Laboratory Room: D173
Invited Speakers:  V. Novosad 

Session P17 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides - 3d Oxides Sponsor: DMP GMAG Chair: Michelle Johannes, Naval Research Laboratory Room: D174
Invited Speakers:  Helge Rosner 

Session P18 Focus Session: Low D/Frustrated Magnetism - Triangular Lattices Sponsor: GMAG DMP Chair: Bruce Gaulin, McMaster University Room: D172
Invited Speakers:  J.P. Clancy 

Session P19 Focus Session: Spin Transport & Magnetization Dynamics in Metals VI Sponsor: GMAG Chair: Stephane Mangin, Nancy-Universite Room: D170
Invited Speakers:  Mark Keller 

Session P20 Focus Session: Physics of Energy Storage Materials IV -- Complex Hydrides and Methane Sponsor: FIAP/DMP GERA/DCOMP Chair: Randall Snurr, Northwestern University Room: D168
Invited Speakers:  Frederick Pinkerton 

Session P21 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy III - Novel SPM of Spin, Force & Conductance Sponsor: GIMS Chair: Yukio Hasegawa, University of Tokyo Room: D161
Invited Speakers:  Alexander Khajetoorians 

Session P22 Metal-Insulator Phase Transitions I Sponsor: DCMP Chair: Rachel Wortis, Trent University Room: D163

Session P23 Superconductivity: Josephson Effects I Sponsor: DCMP Chair: George Crabtree, Argonne National Laboratory Room: D165

Session P24 Focus Session: What is Computational Physics? II followed by Computational Methods: Numerical Methods for Strongly Correlated Systems II Sponsor: DCOMP Chair: Bernd Berg, Florida State University, and Frank Harris, University of Forida Room: D167
Invited Speakers:  Richard Scalettar 

Session P25 Superconductivity: Devices and Applications Sponsor: DCMP Chair: Norman Bergren, National Institute of Standards and Technology Room: D166

Session P26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Spin Dynamics Sponsor: DMP DCOMP Chair: Dmitri Argyriou, European Spallation Source Room: D162/164
Invited Speakers:  Stephen Hayden 

Session P27 Focus Session: Semiconductor Qubits - Spin Readout, Backaction, and Valley Physics in Silicon Sponsor: GQI Chair: Irfan Siddiqi, University of California, Berkeley Room: C155

Session P28 Carbon Nanotubes: Optical Properties Sponsor: DCMP Chair: Paola Barbara, Georgetown University Room: C156

Session P29 Focus Session: Superconducting Qubits Sponsor: GQI Chair: Robert McDermott, University of Wisconsin--Madison Room: C148
Invited Speakers:  Christopher Chudzicki 

Session P30 Nanowires & Nanotubes: Growth & Absorption Kinetics Sponsor: DCMP Chair: Latika Menon, Northeastern University Room: C147/154

Session P31 Focus Session: Materials at High Pressure IV: Geophysical Materials and Magnetic Transitions Sponsor: DMP GSCCM DCOMP Chair: Maddury Somayazulu, Carnegie Institution Room: C145
Invited Speakers:  Renata Wentzcovitch 

Session P32 Optical Properties and Dynamics of Quantum Dots and Quantum Wells Sponsor: DCMP Chair: Sam Carter, Naval Research Laboratory Room: C144

Session P33 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides: BiFeO3 Sponsor: DMP DCOMP Chair: Nicole Benedek, Cornell University Room: C143/149
Invited Speakers:  Alison Hatt 

Session P34 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Transport and Optics Sponsor: DMP Chair: Jean-Marc Triscone, University of Geneva Room: C141
Invited Speakers:  James Eckstein 

Session P35 Topological Insulators: Magnetotransport Sponsor: DCMP Chair: Jens Bardarson, University of California, Berkeley Room: C140

Session P36 Focus Session: Graphene: Growth, Characterization, and Devices: Electronic Structure Sponsor: DMP Chair: Marco Buongiorno-Nardelli, North Carolina State University Room: C142
Invited Speakers: 

Session P37 Focus Session: Graphene Structure, Dopants, and Defects: Strain Engineering II Sponsor: DMP Chair: Michael Crommie, University of California, Berkeley Room: C146
Invited Speakers:  F. Guinea 

Session P38 Focus Session: Quantum Coherence in Biology III Sponsor: DCP DBP Chair: Seth Lloyd, Massachusetts Institute of Technology Room: A130/131
Invited Speakers:  Nigel Scrutton,  Spiros Skourtis,  Jennifer Brookes 

Session P39 Physics of Proteins IV: Folding, Dynamics and Function Sponsor: DBP Chair: Margaret Cheung, University of Houston Room: A124/127

Session P40 Polymer Melts & Solutions Sponsor: DPOLY Chair: Azar Alizadeh, GE Global Research Room: A122/123

Session P41 Focus Session: Fundamental Issues in Interfacial Charge Transport for Energy Applications I Sponsor: DCP Chair: Lin Chen, Northwestern University Room: A115/117
Invited Speakers:  Xiaoyang Zhu,  Prashant Kamat 

Session P42 Focus Session: Organic Electronics and Photonics -- Organic Photovoltaic Devices Sponsor: DMP DPOLY Chair: Russell Holmes, University of Minnesota Room: A302/303
Invited Speakers:  Michael McGehee 

Session P43 Focus Session: Thin Film Block Copolymers III Sponsor: DPOLY Chair: Mark Stoykovich, University of Colorado at Boulder Room: A306/307

Session P44 Focus Session: Assembly, Structure, & Instabilities in Polymer Films, Network Films, & Interfaces I Sponsor: DPOLY Chair: Zhiqun Lin, Iowa State University Room: A309
Invited Speakers:  Jan Genzer 

Session P45 Unitary Fermi Gases and the BCS-BEC Crossover Sponsor: DAMOP Chair: Ken O'Hara, The Pennsylvania State University Room: A310

Mar 23 2011 11:15AM, Wednesday

Session Q1 Gapless Spin Liquids Sponsor: DCMP Chair: Claudio Castelnovo, University of Oxford Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  Minoru Yamashita,  Leon Balents,  S. Nakatsuji,  Arnab Sen 

Session Q3 The Kavli Foundation Special Symposium: Superconductivity Centennial: Future Research Opportunities Sponsor: DCMP DMP Chair: Zachary Fisk, University of California, Irvine Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  Robert Dynes,  L.H. Greene,  H. Hosono,  Marvin Cohen 

Session Q4 Macromolecular Crowding Effects in the Cytoplasm Sponsor: DPOLY DBP Chair: Arun Yetheraj, University of Wisconsin Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  Gideon Schreiber,  Arun Yethiraj,  Margaret Cheung,  Simon Ebbinghaus,  Jeffrey Skolnick 

Session Q5 The Physics of Confronting Weapons of Mass Destruction: Chemical, Biological and Nuclear Sponsor: FIAP Chair: Jay Davis, Hertz Foundation Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  James Toevs,  Jay D. Eversole,  Philip Wyatt,  Jay Davis,  Brian Boso 

Session Q6 Hydrogen Storage Materials Sponsor: DCOMP Chair: Mei-Yin Chou, Georgia Institute of Technology Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  Chris Wolverton,  Shengbai Zhang,  Lars Ismer,  David Sholl 

Session Q7 System Biology III: The Physics of Evolution Sponsor: DBP DCP Chair: Wouter Hoff, Oklahoma State University Room: Ballroom C3
Invited Speakers:  Robert Austin,  Rutger Hermsen,  Kristelle Robin,  Ping Ao,  Shimon Bershtein 

Session Q8 New Developments in Organic Spintronics Sponsor: GMAG Chair: Valy Vardeny, University of Utah Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  Arthur Epstein,  Eitan Ehrenfreund,  Pierre Seneor,  Peter Bobbert,  C. Boehme 

Session Q9 Fluid Dynamics at Interfaces Sponsor: DFD Chair: Takeru Yano Osaka University, and Angbo Fang, Hong King University of Science and Technology Room: D220

Session Q10 Chemisorption and Surface Reactions Sponsor: DCMP Chair: Yevgeniy Puzyrev, Vanderbilt University Room: D221

Session Q11 Fractional Quantum Hall Effect II Sponsor: FIAP Chair: Albert Chang, Duke University Room: D222

Session Q12 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors: Conducting Oxides Sponsor: DMP Chair: Joel Ager, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: D223/224
Invited Speakers: 

Session Q13 Glassy Systems and Jamming I Sponsor: GSNP DFD Chair: Corey O'Hern, Yale University Room: D225/226

Session Q14 Focus Session: Extreme Mechanics: Elasticity and Deformation I Sponsor: GSNP Chair: Katia Bertoldi, Harvard University Room: D227
Invited Speakers: 

Session Q15 Focus Session: Spins in Semiconductors - Quantum Dots and Nuclear Spins Sponsor: DMP GMAG FIAP Chair: Ezekiel Johnston-Halperin, Ohio State University Room: D171
Invited Speakers:  Michael Gullans 

Session Q16 Electronic Structure III Sponsor: DCOMP Chair: Pierre Darancet, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: D173

Session Q17 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides - Ruthenates Sponsor: DMP GMAG Chair: Ward Plummer, Louisiana State University Room: D174
Invited Speakers:  J.G. Cheng 

Session Q18 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films - Multiferroic Thin Films Sponsor: DMP GMAG Chair: Lane Martin, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: D172
Invited Speakers:  Jorge Iniguez,  Xianglin Ke 

Session Q19 Ising, Spin Glass, Frustrated Magnets Sponsor: GMAG Chair: Daniel Stein, New York University Room: D170

Session Q21 THz and Impedance Spectroscopy Sponsor: GIMS Chair: Rachael Floyd, Janis Research Company Room: D161

Session Q22 Metal-Insulator Phase Transitions II Sponsor: DCMP Chair: Cengiz Sen, University of Tennessee Room: D163

Session Q23 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Fermi Topology Sponsor: DMP DCOMP Chair: Mark Lumsden, Oak Ridge National Laboratory Room: D165
Invited Speakers:  Amalia Coldea 

Session Q24 Focus Session: Multiscale Modeling: Heterogeneous Systems and Interfaces Sponsor: DCOMP DMP Chair: Srinivasan Srivilliputhur, University of North Texas Room: D167
Invited Speakers:  Jose Alfredo Caro,  Michael Demkowicz 

Session Q25 Superconductivity: Transport Properties Sponsor: DCMP Chair: Wai-Kwong Kwok, Argonne National Laboratory Room: D166

Session Q26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Optics, Heat Capacity, Thermopower Sponsor: DMP DCOMP Chair: Hong Ding, Institute of Physics, Chinese Academy of Sciences Room: D162/164
Invited Speakers:  L. Degiorgi 

Session Q27 Focus Session: Semiconductor Qubits- Quantum Control Sponsor: GQI Chair: Sergey Frolov, Delft University of Technology, Netherlands Room: C155
Invited Speakers:  Amir Yacoby 

Session Q28 Focus Session: Carbon Nanotubes and Related Materials: Devices II Sponsor: DMP Chair: David Tomanek, Michigan State University Room: C156
Invited Speakers:  Jean Dijon 

Session Q29 Focus Session: Quantum Information for Quantum Foundations - Experiments and Tests Sponsor: GQI Chair: Christoph Schaeff, University of Vienna Room: C148

Session Q30 Graphene: Electron-Electron Interactions Sponsor: DCMP Chair: Bruno Uchoa, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: C147/154

Session Q31 Focus Session: Materials at High Pressure V: Structure Prediction and Complex Materials Sponsor: DMP GSCCM DCOMP Chair: Salah Boulfelfel, SUNY Stony Brook Room: C145
Invited Speakers: 

Session Q32 Focus Session: Optical Properties of Semiconductor and Metal Nanostructures Sponsor: DMP Chair: Rainer Hillenbrand, CIC nanoGUNE, Spain Room: C144

Session Q33 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides: Interfaces and Optical Properties Sponsor: DMP DCOMP Chair: Venkatraman Gopalan, Pennsylvania State University Room: C143/149
Invited Speakers:  Philippe Ghosez 

Session Q34 Focus Session: Interfaces in Complex Oxides - Polar Interfaces Sponsor: DMP Chair: Evgeny Tsybal, University of Nebraska Room: C141
Invited Speakers:  Rossitza Pentcheva 

Session Q35 Topological Insulators: Interactions Sponsor: DCMP Chair: Christopher Varney, Georgetown University / University of Maryland Room: C140

Session Q36 Focus Session: Graphene Structure, Dopants, and Defects: Nanoparticles Sponsor: DMP Chair: Joshua Robinson, Penn State University Room: C142
Invited Speakers:  E.J. Mele 

Session Q37 Focus Session: Graphene Structure, Dopants, and Defects: Transport II Sponsor: DMP Chair: Shaffique Adam, National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg Room: C146
Invited Speakers:  Enrico Rossi 

Session Q38 Focus Session: Organic Electronics and Photonics -- Morphology in polymer-based solar cells Sponsor: DMP DPOLY GERA Chair: Garry Rumbles, National Renewable Energy Laboratory Room: A130/131
Invited Speakers:  Dean DeLongchamp 

Session Q39 Information Processing in Biological Systems Sponsor: GSNP DBP Chair: Madan Rao, Raman Research Institute Room: A124/127
Invited Speakers:  Yuhai Tu 

Session Q40 Theoretical Methods and Algorithms for Chemical Physics Sponsor: DCP Chair: Donald Truhlar, University of Minnesota Room: A122/123

Session Q41 Focus Session: Fundamental Issues in Interfacial Charge Transport for Energy Applications II Sponsor: DCP Chair: Victor Batista, Yale University Room: A115/117
Invited Speakers:  Annabella Selloni,  Hrvoje Petek,  Victor Batista 

Session Q42 Polymer Composites Sponsor: DPOLY Chair: Tirtha Chatterjee, The Dow Chemical Company Room: A302/303

Session Q43 Focus Session: Translocation through Nanopores I Sponsor: DPOLY DBP Chair: Aniket Bhattacharya, University of Central Florida Room: A306/307
Invited Speakers:  Tapio Ala-Nissila 

Session Q44 Focus Session: Dynamics of Polymers-Phenomena due to Confinement Sponsor: DPOLY Chair: Rob Riggleman, University of California, Santa Barbara Room: A309
Invited Speakers:  Elie Raphael 

Session Q45 Non-equilibrium Physics with Cold Quantum Gases II Sponsor: DAMOP Chair: Eite Tiesinga, National Institute of Standards and Technology Room: A310

Mar 23 2011 1:00PM, Wednesday

Session S1 Poster Session III (1:00pm - 4:00pm) Sponsor: APS Room: Hall D

Mar 23 2011 2:30PM, Wednesday

Session T1 Entanglement Spectroscopy Sponsor: DCMP Chair: Ashvin Vishwanath, University of California, Berkeley Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  Daniel Arovas,  F.D.M. Haldane,  Ari Turner,  Lukasz Fidkowski 

Session T2 Defects and Strain in Graphene Sponsor: DCMP Chair: Brian LeRoy, University of Arizona Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  Philip Kim,  Michael Crommie,  Eva Andrei,  Joseph Stroscio,  Joseph Lyding 

Session T3 DCMP/DMP Prize Session: Buckley, McGroddy, Davisson-Germer Sponsor: DCMP DMP Chair: Ward Plummer, Louisiana State University Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  Juan Carlos Campuzano,  Peter Johnson,  Z.X. Shen,  Arthur Ramirez,  Joachim Stoehr 

Session T4 Keithly Award Session Sponsor: GIMS Chair: Timothy Graber, University of Chicago Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  Ian Walmsley,  Franz Kaertner,  Eberhard Riedle,  Paul Corkum 

Session T5 20 Years of Quantum Information in Physical Review Letters Sponsor: GQI Chair: John Preskill, California Institute of Technology Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Charles H. Bennett,  David DiVincenzo,  Artur Ekert,  Richard Hughes,  Benjamin Schumacher 

Session T6 Theory in Industry Sponsor: FIAP Chair: Alex Demkov, University of Texas at Austin Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  Jan Herbst,  Martin-Daniel Lacasse,  David Johnson,  Alexander Bratkovsky,  J. Tersoff 

Session T7 Structural and Mechanical Properties of Jammed Amorphous Materials Sponsor: GSNP Chair: Bulbul Chakraborty, Brandeis University Room: Ballroom C3
Invited Speakers:  Chandan Dasgupta,  Mitch Mailman,  Ashwin S. Sampangiraj,  Yair Shokef 

Session T8 Shaping Regional Identities through Research Funding Policies Sponsor: FIP Chair: Giulia Pancheri, INFN Frascati National Laboratories Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  Carlos Aragao de Carvalho,  Rohini Godbole,  Jean-Pierre Ezin,  Harriet Kung 

Session T9 Flow Instabilities, Turbulence and CFD Sponsor: DFD Chair: Prabir Daripa, Texas A&M University Room: D220

Session T10 Focus Session: Growth, Structure, Dynamics, and Function of Nanostructured Surfaces and Interfaces -- Oxides Sponsor: DMP Chair: Dan Dougherty, North Carolina State University Room: D221
Invited Speakers:  Teyu Chien,  Judith Yang 

Session T11 Spin and Transport in Low Dimensional Semiconductors Sponsor: FIAP Chair: Nikolai Klimov, National Institute of Standards and Technology Room: D222

Session T12 Atomic Structures and Mechanical Properties in Semiconductors Sponsor: FIAP Room: D223/224

Session T13 Focus Session: Transport and Diffusion in Non-equilibrium Systems Sponsor: GSNP Chair: Daniel Lacks, Case Western Reserve University Room: D225/226
Invited Speakers:  Charles Lesher,  Sanat Kumar 

Session T14 Focus Session: Extreme Mechanics: Elasticity and Deformation II Sponsor: GSNP Chair: Benny Davidovitch, University of Massachusetts, Amherst Room: D227
Invited Speakers:  Dominic Vella 

Session T15 Focus Session: Spins in Semiconductors - III-V Magnetic Semiconductors Sponsor: DMP GMAG FIAP Chair: Ken Burch, University of Toronto Room: D171
Invited Speakers:  Shinobu Ohya,  Anthony Richardella 

Session T16 Focus Session: Magnetic Nanostructures, Materials & Effects Sponsor: DMP GMAG Chair: Jiwei Lu, University of Virginia Room: D173

Session T17 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films - Manganite Thin Films Sponsor: GMAG DMP Chair: John Freeland, Argonne National Laboratory Room: D174
Invited Speakers:  T. Zac Ward,  Keji Lai 

Session T18 Focus Session: Low D/Frustrated Magnetism - Molecular Magnets II Sponsor: GMAG DMP Chair: M. Sarachik, City College of New York Room: D172
Invited Speakers:  E. Coronado 

Session T19 Focus Session: Spin Transport & Magnetization Dynamics in Metals VII Sponsor: GMAG DMP Chair: Frances Hellman, University of California, Berkeley Room: D170

Session T20 Focus Session: Thermoelectric Materials: LAST/TAGS, Heusler, and Silicides Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Joseph Heremans, Ohio State University Room: D168
Invited Speakers:  Pierre Ferdinand Poudeu 

Session T21 Classical and Quantum Monte Carlo Sponsor: DCOMP Chair: Bruce Miller, Texas Christian University Room: D161

Session T22 Correlated Electrons and Magnetic Phase Transitions Sponsor: DCMP Chair: Harold Baranger, Duke University Room: D163

Session T23 Focus Session: Search for New Superconductors III: Reduced Dimensionality Sponsor: DMP Chair: Ray Baughman, University of Texas at Dallas Room: D165
Invited Speakers:  F. Ronning 

Session T24 Focus Session: Quantum Transport Simulations and Computational Electronics -- Disorder Sponsor: DCOMP Chair: Massimo Fischetti, University of Texas at Dallas Room: D167
Invited Speakers:  Hong Guo 

Session T25 Superconductivity: Theory, Mainly Vortices Sponsor: DCMP Chair: Maxim Korshunov, University of Florida Room: D166

Session T26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Magnetic Properties & Phase Diagrams Sponsor: DMP DCOMP Chair: Stephen Hayden, Bristol University Room: D162/164
Invited Speakers:  Clarina Dela Cruz 

Session T27 Open Quantum Systems and Decoherence Sponsor: GQI DAMOP Chair: Michael Zwolak, Los Alamos National Laboratory Room: C155

Session T28 Graphene: Optical and Transport Properties Sponsor: DCMP Chair: Tony Heinz, Columbia University Room: C156

Session T29 Focus Session: Superconducting Qubits - Coherence and Materials I Sponsor: GQI Chair: Andrew Houck, Princeton University Room: C148

Session T30 Materials: Synthesis, Growth and Processing (Bulk & Films) Sponsor: DCMP Chair: Yunfeng Shi, Rensselaer Polytechnic Institute Room: C147/154

Session T31 Novel Structural Chemistry & Materials Sponsor: DCMP Chair: Daniel Finkenstadt, U.S. Naval Academy Room: C145

Session T32 Semiconducting Devices & Applications Sponsor: FIAP Chair: Linda Olafsen, Baylor University Room: C144

Session T33 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides: Pb-based and novel materials Sponsor: DMP DCOMP Chair: Xiaoqing Pan, University of Michigan Room: C143/149
Invited Speakers:  P. Ganesh 

Session T34 Optical and Electronic Properties of Nanocrystals and Wires Sponsor: DCMP Chair: Steve Erwin, Naval Research Laboratory Room: C141

Session T35 Metals: Defects and Surfaces Sponsor: DCMP Chair: Don Nicholson, Oak Ridge National Laboratory Room: C140

Session T36 Focus Session: Graphene Growth, Characterization, and Devices: Structure, Interfaces and Transfer Sponsor: DMP Chair: Joost Wintterlin, Ludwig-Maximilians-Universitaet Muenchen Room: C142
Invited Speakers:  Laurence Magaud 

Session T37 Focus Session: Graphene Structure, Dopants, and Defects: Nanoribbons Sponsor: DMP Chair: Yong P. Chen, Purdue University Room: C146
Invited Speakers:  Jinming Cai 

Session T38 Focus Session: Quantum Coherence in Biology IV Sponsor: DCP DBP Chair: Mohan Sarovar, University of California, Berkeley Room: A130/131
Invited Speakers:  Joe Kirschvink 

Session T39 Computational Molecular Biophysics Sponsor: DBP Chair: Peter Hugo Nelson, Benedictine University Room: A124/127

Session T40 Physics of Proteins V: Protein-Protein Interaction, and Protein Aggregation Sponsor: DBP Chair: Huan-Xiang Zhou, Florida State University Room: A122/123

Session T41 Focus Session: The Role of Water in Energy Production and Utilization I Sponsor: DCP Chair: Greg Kimmel, Pacific Northwest National Laboratories Room: A115/117
Invited Speakers:  Konrad Thurmer,  Valeria Molinero,  Peter Rossky 

Session T42 Focus Session: The Physics of Evolution I Sponsor: DCP DBP Chair: Eugene Shakhnovich, Harvard University Room: A302/303
Invited Speakers:  Eugene Koonin 

Session T43 Physics of Bacteria Sponsor: DBP Chair: Rob Phillips, California Institute of Technology Room: A306/307

Session T44 Evolutionary and Ecological Systems Sponsor: DBP Chair: Ao Ping, Shanghai Jiaotong University, China Room: A309

Session T45 Focus Session: Magnetic and Spin Ordering in Atomic and Optical Systems Sponsor: GMAG DAMOP Chair: Erich Mueller, Cornell University Room: A310
Invited Speakers:  Cristiane Morais Smith 

Mar 23 2011 5:45PM, Wednesday

Session U1 Nobel Prize Session: Graphene: Materials in the Flatland Sponsor: APS Chair: Warren Pickett, University of California, Davis Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Konstantin Novoselov 

Mar 23 2011 7:00PM, Wednesday

Session U50 DCOMP Business Meeting Sponsor: DCOMP Room: Hyatt Regency Dallas Cockrell

Mar 23 2011 7:30PM, Wednesday

Session U55 ``Trends" in the APS Publication Physics Sponsor: APS Chair: Samindranath Mitra, APS Editorial Office Room: Hyatt Regency Dallas Reunion A-D
Invited Speakers:  Joel Moore,  Daniel Loss,  Michael Fuhrer 

Mar 24 2011 8:00AM, Thursday

Session V1 Iron Pnictides versus Iron Chalcogenides: Magnetism and Pairing Fluctuation Sponsor: DCMP Chair: Ilya Eremin, Ruhr-University Bochum Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  Andrey Chubukov,  H.H. Wen,  Dimitri Argyriou,  JiangPing Hu,  Markus Aichorn 

Session V2 Fermi Surface Reconstruction and Competing Orders in High Tc Cuprates Sponsor: DCMP Chair: Peter Johnson, Brookhaven National Laboratory Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  L. Taillefer,  S. Sebastian,  B. Keimer,  Subir Sachdev,  Gregory Boebinger 

Session V3 Controlling Quantum Interactions of Single Spins and Photons in Diamond Sponsor: DCMP Chair: David Awschalom, University of California, Santa Barbara Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  Joerg Wrachtrup,  Emre Togan,  Ray Beausoleil 

Session V4 Dynamics of Polymers: Phenomena Due to Confinement Sponsor: DPOLY Chair: Zahra Fakhraai, University of Wisconsin Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  Mark Ediger,  Friedrich Kremer,  Donald Paul,  James Forrest 

Session V5 Physics for Everyone Sponsor: DMP DCMP Chair: Ivan Schuller, University of California, San Diego Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Richard Frankel,  Robert Park,  Paul Chaikin,  David Weitz,  Douglas Durian 

Session V6 Hybrid Functionals Applied to Solids Sponsor: DCOMP Chair: Chris Van de Walle, University of California, Santa Barbara Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  Georg Kresse,  Thomas Henderson,  Maria Veronica Ganduglia-Pirovano,  Stefan Bluegel,  Poul Georg Moses 

Session V7 High Resolution Tunneling Spectroscopy of Dirac Fermions Sponsor: GIMS Chair: Eric Hudson, Massachusetts Institute of Technology Room: Ballroom C3
Invited Speakers:  Niv Levy,  Xi Chen,  David Miller,  Suyong Jung 

Session V8 Enhancing Graduate Education in Physics: Focus on Skills Sponsor: FEd FGSA Chair: Megan Comins, Cornell University Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  Roel Snieder,  Rachel Ivie,  Elizabeth H. Simmons 

Session V9 Self Assembly I Sponsor: DFD Chair: Steve Granick, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: D220

Session V10 Focus Session: Growth, Structure, Dynamics, and Function of Nanostructured Surfaces and Interfaces -- Semiconductors Sponsor: DMP Chair: Ray Phaneuf, University of Maryland Room: D221

Session V11 Electronic Structure: Theory and Spectra II Sponsor: FIAP Chair: Richard Martin, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: D222

Session V12 Transport in 2-D Systems Sponsor: FIAP Chair: Oki Gunawan, IBM T. J. Watson Research Room: D223/224

Session V13 Glassy Systems and Jamming II Sponsor: GSNP DFD Chair: Patrick Charbonneau, Duke University Room: D225/226

Session V14 Focus Session: Statistical Mechanics of Complex Networks I Sponsor: GSNP Chair: Beate Schmittmann, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: D227
Invited Speakers:  Adilson Motter 

Session V15 Focus Session: Spins in Semiconductors - Spin Currents III Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Ian Appelbaum, University of Maryland Room: D171
Invited Speakers:  H. Dery 

Session V16 Focus Session: Magnetic Nanostructures, Exchange Coupled System Sponsor: DMP GMAG Chair: Rafael Morales, UPV/EHU, Spain Room: D173

Session V17 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides - 5d Oxides Sponsor: DMP GMAG Chair: Daniel Dessau, University of Colorado at Boulder Room: D174
Invited Speakers:  Gang Cao 

Session V18 Focus Session: Low D/Frustrated Magnetism - Spin Ice, et al. Sponsor: GMAG DMP Chair: Sean Giblin, ISIS Science and Technology Facilities Council Room: D172
Invited Speakers:  Claudio Castelnovo 

Session V19 Focus Session: Spin Transport & Magnetization Dynamics in Metals VIII Sponsor: GMAG Chair: Eric Fullerton, University of California, San Diego Room: D170
Invited Speakers: 

Session V20 Focus Session: Physics of Energy Storage Materials V -- Thermal Storage and Conventional Hydrides Sponsor: FIAP/DMP GERA/DCOMP Chair: Donald J. Siegel, University of Michigan Room: D168

Session V21 Focus Session: Teaching Computational Physics to Classroom and Research Students Sponsor: DCOMP FEd Chair: Amy Bug, Swarthmore College Room: D161
Invited Speakers:  Robert Panoff,  Norman Chonacky 

Session V22 Magnetic Phase Transitions I Sponsor: DCMP Chair: Kyle Shen, Cornell University Room: D163

Session V23 Superconductivity: Josephson Effects II Sponsor: DCMP Chair: Victor Vakaryuk, Argonne National Laboratory Room: D165

Session V24 History of Physics and International Programs Sponsor: FHP FIP Chair: Gloria Lubkin, American Institute of Physics, retired Room: D167

Session V25 Superconductivity: HTSC Theory, Mostly Nematics and Inhomogeneous Systems Sponsor: DCMP Chair: Alexander Gurevich, Florida State University Room: D166

Session V26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Doping Studies Sponsor: DMP DCOMP Chair: Ian Fisher, Stanford University Room: D162/164
Invited Speakers:  Guang-Han Cao 

Session V27 Focus Session: Semiconductor Qubits- Dynamic Decoupling, Dephasing, and Relaxation Sponsor: GQI Chair: Hendrik Bluhm, Harvard University Room: C155

Session V28 Focus Session: Carbon Nanotubes and Related Materials: Devices III Sponsor: DMP Chair: Ralph Krupke, Karlsruhe Institute of Technology, Germany Room: C156
Invited Speakers:  Eric Pop 

Session V29 Quantum Control and Measurement Sponsor: GQI DAMOP Chair: Daniel Lidar, University of Southern California Room: C148

Session V30 Nanowires and Nanotubes: Thermal and Mechanical Properties Sponsor: DCMP Chair: Traian Dumitrica, University of Minnesota Room: C147/154

Session V31 Energy Production: Combustion, Heat Engines, Solar Thermal and Thermoelectrics Sponsor: GERA Chair: Deborah Saunderson, Universit of Calgary Room: C145

Session V32 Photonics: Metamaterials, Nanotechnology and Sensors Sponsor: FIAP Chair: Zhifeng Ren, Boston College Room: C144

Session V33 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides: Vortices and Novel Mechanisms Sponsor: DMP DCOMP Chair: James Rondinelli, Argonne National Laboratory Room: C143/149
Invited Speakers: 

Session V35 Topological Insulators: ARPES & STM Sponsor: DCMP Chair: Shoucheng Zhang, Stanford University Room: C140

Session V36 Graphene: Optical Properties I Sponsor: DCMP Chair: Farhan Rana, Cornell University Room: C142

Session V37 Focus Session: Graphene Growth, Characterization, and Devices: Transport Sponsor: DMP Chair: Claire Berger, Georgia Institute of Technology Room: C146
Invited Speakers:  Damon Farmer 

Session V38 Focus Session: The Physics of Evolution II Sponsor: DCP DBP Chair: Eugene Shakhnovich, Harvard University Room: A130/131
Invited Speakers:  Michael Desai,  Eugene Shakhnovich,  Eric Siggia,  Tanja Kortemme 

Session V39 Cellular Biomechanics Sponsor: DBP Chair: Helim Aranda-Espinoza, University of Maryland Room: A124/127

Session V40 Thesis Award Session: Nucleic Acids -- Structure, Function, and the Genome Sponsor: DBP Chair: Aihua Xie, Oklahoma State University Room: A122/123
Invited Speakers:  Erez Lieberman-Aiden 

Session V41 Focus Session: The Role of Water in Energy Production and Utilization II Sponsor: DCP Chair: Angelos Michaelides, University College London Room: A115/117
Invited Speakers:  Andrew Hodgson,  Peter J. Feibelman 

Session V42 Focus Session: Supramolecular Self-Assembly--Controlling Network and Gel Formation II Sponsor: DPOLY DBP Chair: Nigel Clarke, University of Durham Room: A302/303
Invited Speakers:  Fred MacKintosh 

Session V43 Focus Session: Translocation Through Nanopores II Sponsor: DPOLY DBP Chair: Johan Dubbeldam, Delft University of Technology, Netherlands Room: A306/307
Invited Speakers:  Wokyung Sung 

Session V44 Focus Session: Organic Electronics and Photonics -- Small molecule semiconductors and molecular electronics Sponsor: DMP DPOLY Chair: Tim Jones, University of Warwick Room: A309
Invited Speakers:  Rui He 

Session V45 Rotation and Artificial Gauge Fields: Vortices and Quantum Hall Physics Sponsor: DAMOP Chair: Hui Zhai, Tsinghua University Room: A310

Mar 24 2011 11:15AM, Thursday

Session W1 Superconducting Qubits: Advances in Single-Shot QND Readout Sponsor: DCMP Chair: John Martinis, University of California, Santa Barbara Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  Kees Harmans,  Eran Ginossar,  R. Vijay,  Patrice Bertet 

Session W2 CVD Graphene: Synthesis, Properties and Applications Sponsor: DCMP Chair: Millie Dresselhaus, Massachusetts Institute of Technology Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  Rodney Ruoff,  Byung Hee Hong,  Yong Chen,  Zhenyu Zhang,  Nathan Guisinger 

Session W3 Advances in ZnO Physics and Applications Sponsor: DCMP DMP Chair: Scott Chambers, Pacific Northwest National Laboratory Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  John Lyons,  Leonard Brillson,  S.F. Yu,  Zhong Lin Wang 

Session W4 Glassy Dynamics and Jamming Sponsor: DCMP GSNP Chair: Arjun Yodh, University of Pennsylvania Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  Giulio Biroli,  Peter Schall,  Jorge Kurchan,  Ke Chen,  Juan Garrahan 

Session W5 Educating Physicists for Industrial Careers Sponsor: FIAP FEd Chair: Mary Lanzerotti, Pacific Lutheran University Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Paul Medwick,  Greg Redinbo,  David Attwood 

Session W6 Alkaline Earth Atoms and SU(N) Magnetism Sponsor: DAMOP Chair: Andrew Daley, University of Pittsburgh Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  Alexey Gorshkov,  Florian Schreck,  Thomas Killian,  Yoshiro Takahashi,  Michael Hermele 

Session W8 Bose-Einstein Condensation of Magnons and Related Phenomena Sponsor: GMAG DAMOP Chair: Andrey Zheludev, Paul Scherrer Institute Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  Thierry Giamarchi,  Christian Ruegg,  Vivien Zapf,  Yury Bunkov,  Sergey Demokritov 

Session W9 Self Assembly II followed by Vesicles and Micelles II Sponsor: DFD Chair: Remi Dreyfus, CNRS Room: D220

Session W10 Adsorption, Wetting, and Complex Interfaces Sponsor: DCMP Chair: Milton Cole, Penn State University Room: D221

Session W11 Electronic Structure: Thermodynamics and Optical Properties Sponsor: FIAP Room: D222

Session W12 Electronic Transport in Novel Materials and Nanostructures Sponsor: FIAP Room: D223/224

Session W13 Applications of Statistical and Nonlinear Physics in the Life Sciences Sponsor: GSNP DBP Chair: Uwe Tauber, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: D225/226

Session W14 Focus Session: Extreme Mechanics: Elasticity and Deformation III Sponsor: GSNP Chair: Pedro Reis, Massachusetts Institute of Technology Room: D227

Session W15 Focus Session: Spins in Semiconductors - Spin-Orbit Effects and Confinement Sponsor: DMP GMAG FIAP Chair: Giovanni Vignale, University of Missouri Room: D171
Invited Speakers:  C.M. Canali,  Alberta Bonanni 

Session W16 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides - Other Sponsor: DMP GMAG Chair: Rongying Jin, Louisiana State University Room: D173

Session W17 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films - Cobaltate and Ferrous Oxide Thin Films Sponsor: GMAG DMP Chair: Chris Leighton, University of Minnesota Room: D174
Invited Speakers:  Arthur Ernst 

Session W18 Many Body Sponsor: DCOMP Chair: Munehisa Matsumoto, University of California, Davis Room: D172

Session W19 Focus Session: Novel Magnetic Devices Sponsor: GMAG DMP Chair: Sujoy Roy, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: D170

Session W20 Focus Session: Thermoelectric Materials: Clathrates and Oxides Sponsor: DMP GERA FIAP Chair: Donald Morelli, Michigan State University Room: D168
Invited Speakers:  Kunihito Koumoto 

Session W21 Novel Imaging Techniques and Calorimetry Sponsor: GIMS Chair: Wilhelmus Geerts, Texas State University Room: D161

Session W22 Magnetic Phase Transitions II Sponsor: DCMP Chair: Thomas Vojta, Missouri University of Science and Technology Room: D163

Session W23 Superconductivity: Mesoscopic and Nanometer Scale Phenomena Sponsor: DCMP Chair: Myron Salamon, University of Texas at Dallas Room: D165

Session W24 Density Functional Theory I Sponsor: DCOMP Chair: Alexey Zayak, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: D167

Session W25 Novel Superconductors I Sponsor: DCMP Chair: Taner Yildirim, NIST/University of Pennsylvania Room: D166

Session W26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Tuning Magnetism and Superconductivity Sponsor: DMP DCOMP Chair: David Mandrus, University of Tennessee and Oak Ridge National Laboratory Room: D162/164
Invited Speakers:  J. Paglione 

Session W27 Focus Session: Semiconductor Qubits- Optical Control, Donors, and Hybrid Systems Sponsor: GQI Chair: Jake Taylor, University of Maryland Room: C155

Session W28 Graphene: Nanoribbons and Electronic Transport Sponsor: DCMP Chair: Nancy Sandler, Ohio University Room: C156

Session W29 Symmetric Discrete Structures for Finite Dimensional Quantum Systems Sponsor: GQI Chair: Christopher Fuchs, Perimeter Institute for Theoretical Physics Room: C148
Invited Speakers:  Berge Englert,  Asa Ericsson,  Steven Flammia,  Christoph Schaeff,  William Wootters 

Session W30 Nanowires and Nanotubes: Optical Properties and Spectroscopy Sponsor: DCMP Chair: Alec Talin, National Institute of Standards and Technology Room: C147/154

Session W31 Energy Production & Distribution, Nuclear, Hydrogen, Bio and Infrastructure Sponsor: GERA Chair: Judy Pang, Oak Ridge National Laboratory Room: C145

Session W32 Focus Session: Frontiers in Computational Thermodynamics of Materials I Sponsor: FIAP DCOMP Chair: Gus Hart, Brigham Young University Room: C144
Invited Speakers:  John Kitchin 

Session W33 Insulators and Dielectrics I Sponsor: DCMP Chair: William Parker, Argonne National Laboratory Room: C143/149

Session W34 Focus Session: Optical Properties of Nanocrystals Sponsor: DMP Chair: Alexander Govorov, Ohio University Room: C141

Session W35 Topological Insulators: Superconductivity Sponsor: DCMP Chair: Taylor Hughes, University of Illinois Room: C140

Session W36 Focus Session: Graphene Structure, Dopants, and Defects: Graphene Oxide and Fluoride Sponsor: DMP Chair: Masahiro Ishigami, University of Central Florida Room: C142
Invited Speakers:  X. Hong 

Session W37 Focus Session: Graphene: Growth, Characterization, and Devices: Quantum Hall Effect Sponsor: DMP Chair: Aaron Bostwick, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: C146
Invited Speakers:  Claire Berger 

Session W38 Focus Session: Organic Electronics and Photonics -- Charge transport Sponsor: DMP DPOLY Chair: Almantas Pivrikas, Johannes Kepler University Linz Room: A130/131

Session W39 Experimental Techniques in Biophysics Sponsor: DBP Chair: Mark Reeves, George Washington University Room: A124/127

Session W40 Polymer Blends Sponsor: DPOLY Chair: Mesfin Tsige, University of Akron Room: A122/123

Session W41 Focus Session: Electronic Structure and Applications to Energy Conversion I Sponsor: DCP Chair: Sergei Tretiak, Los Alamos National Laboratory Room: A115/117
Invited Speakers:  Shenyuan Yang,  Oleg Prezhdo,  Chao-Ping Hsu 

Session W42 Focus Session: Polymer Brushes Sponsor: DPOLY Chair: You Yeon Won, Purdue University Room: A302/303
Invited Speakers:  Igal Szleifer,  Christopher Ober 

Session W43 Morphology and Transport in Charged Polymers, Block Copolymers, Membranes, and Films Sponsor: DPOLY Chair: LaShanda Korley, Case Western Reserve University Room: A306/307

Session W44 Focus Session: Dynamics of Polymers-Phenomena due to Confinement - Diffusion, Particles, & Pores Sponsor: DPOLY Chair: Karin Jacobs, Saarland University, Germany Room: A309

Session W45 Atom-Light Interactions: Experiment and Theory Sponsor: DAMOP Chair: Charles Clark, National Institute of Standards and Technology Room: A310

Mar 24 2011 2:30PM, Thursday

Session X1 Quantum and Classical Phenomena in Josephson Junction Arrays Sponsor: DCMP Chair: John Clarke, University of California, Berkeley Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  Michel Devoret,  W. Guichard,  Marta Z. Cieplak,  P. Mueller 

Session X2 Coexistence Between Antiferromagnetism and Superconductivity in Fe-pnictides Sponsor: DCMP Chair: Joerg Schmailian, Iowa State University Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  Rafael Fernandes,  Anton Vorontsov,  I. Eremin,  Dan Wu 

Session X3 Topological Vortices in Magnets, Ferroelectrics, and Multiferroics Sponsor: DCMP Chair: Sang-Wook Cheong, Rutgers University Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  Yves Acremann,  Christian Pfleiderer,  Y. Onose,  Weida Wu,  Laurent Bellaiche 

Session X4 Functional Gels Sponsor: DPOLY Chair: Igal Szleifer, Northwestern University Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  John Marko,  Juan de Pablo,  Rama Bansil,  Monica Olvera de la Cruz 

Session X5 The Corporate Feel: Atomic Force Microscopy in Industry Sponsor: FIAP Chair: Jason Cleveland, Asylum Research Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Gunter Moeller,  Kumar Virwani,  David Ginger,  Jeremy Levy 

Session X6 Pairing in Imbalanced Fermi Mixtures Sponsor: DCOMP DAMOP Chair: Richard Scalettar, University of California, Davis Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  Giuliano Orso,  Daniel Sheehy,  George Batrouni,  Ann Sophie Rittner,  Martin Zwierlein 

Session X7 Quantitative Approaches to DNA Replication Sponsor: DBP Chair: John Bechhoefer, Simon Fraser University Room: Ballroom C3
Invited Speakers:  Alain Arneodo,  Dieter Braun,  Joseph Loparo,  John Bechhoefer,  Arach Goldar 

Session X8 Migrations of Physicists Sponsor: FHP FIP Chair: Noemie Koller, Rutgers University Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  Alan Beyerchen,  Alberto Santoro,  Alexei Kojevnikov,  Zuoyue Wang 

Session X9 Coordination, Coherence and Synchronization through Hydrodynamic Interactions Sponsor: DFD Chair: Thomas Powers, Brown University Room: D220
Invited Speakers:  Hepeng Zhang 

Session X10 Focus Session: Growth, Structure, Dynamics, and Function of Nanostructured Surfaces and Interfaces -- Organic Molecules Sponsor: DMP Chair: Jay Gupta, Ohio State University Room: D221

Session X11 Integer Quantum Hall Effect Sponsor: FIAP Room: D222

Session X13 Focus Session: Continuum Description of Particulate Media Sponsor: GSNP Chair: Ken Kamrin, Massachusetts Institute of Technology Room: D225/226
Invited Speakers:  Michael Falk,  Eran Bouchbinder 

Session X14 Focus Session: Extreme Mechanics: Elasticity and Deformation IV Sponsor: GSNP Chair: Narayanan Menon, University of Massachusetts, Amherst Room: D227
Invited Speakers:  Xuanhe Zhao 

Session X15 Focus Session: Spins in Semiconductors - Manipulation of Dopant Spins Sponsor: DMP GMAG FIAP Chair: Paul Koenraad, TU/Eindhoven Room: D171
Invited Speakers:  G.W. Morley,  Jens Wiebe 

Session X16 Focus Session: Spins in Carbon-Based Materials -- Graphene, CNT, and C60 Sponsor: GMAG DMP Chair: Luis Hueso, CIC nanoGUNE Consolider Room: D173
Invited Speakers:  J. Fabian 

Session X17 Focus Session: Magnetic Oxide Thin Films - Multiferroic Heterostructures and Europium Oxide Sponsor: GMAG DMP Chair: Tiffany Santos, Argonne National Laboratory Room: D174
Invited Speakers:  Carlos Vaz,  Christian Binek,  James Dickerson 

Session X18 Focus Session: Low D/Frustrated Magnetism - Spin Chains & Ladders Sponsor: GMAG DMP Chair: Marcelo Jamie, Los Alamos National Laboratory Room: D172
Invited Speakers:  Alan Tennant 

Session X19 Classical and Quantum Molecular Dynamics Sponsor: DCOMP Chair: Isaac Tamblyn, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: D170

Session X20 Focus Session: Thermoelectric Materials: Theory Sponsor: DMP FIAP GERA Chair: Marco Fornari, Central Michigan University Room: D168
Invited Speakers:  Davide Donadio 

Session X21 Focus Session: Novel X-Ray Instrumentation and Measurement Techniques Sponsor: GIMS Chair: Albert Macrander, Argonne National Laboratory Room: D161
Invited Speakers:  John Hill,  Hyon Chol Kang 

Session X22 Metals: Bulk Properties and Nanostructures Sponsor: DCMP Chair: Lin-Lin Wang, Ames Laboratory/Iowa State University Room: D163

Session X23 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Gap Symmetry Sponsor: DMP DCOMP Chair: Laura Greene, University of Illinois Room: D165
Invited Speakers:  Ronny Thomale 

Session X24 Focus Session: Quantum Transport Simulations and Computational Electronics -- Molecular Junctions Sponsor: DCOMP Chair: Hong Guo, McGill University Room: D167

Session X25 Superconductivity: Optical, Raman and Other Spectroscopies Sponsor: DCMP Chair: David Tanner, University of Florida Room: D166

Session X26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Fe(Se-Te) Sponsor: DMP DCOMP Chair: Pengcheng Dai, University of Tennessee and ORNL Room: D162/164
Invited Speakers:  Mark Lumsden 

Session X27 Quantum Computing and Simulation II Sponsor: GQI Chair: Alan Aspuru-Guzik, Harvard University Room: C155

Session X28 Carbon Nanotubes and Related Materials: Theoretical and Computational Studies Sponsor: DCMP Chair: Tahir Cagin, Texas A&M University Room: C156

Session X29 Focus Session: Quantum Information for Quantum Foundations - Information Measures, Entanglement, and Entropies Sponsor: GQI Chair: Mark Byrd, Southern Illinois University Carbondale Room: C148

Session X30 Nanowires: Electronic Transport, Experimental Sponsor: DCMP Chair: Francois Leonard, Sandia National Laboratories Room: C147/154

Session X31 Amorphous Solids, Glasses & Liquids I Sponsor: DCMP Chair: Punit Boolchand, University of Cincinnati Room: C145

Session X32 Focus Session: Frontiers in Computational Thermodynamics of Materials II Sponsor: FIAP DCOMP Chair: Stefano Curtarolo, Duke University Room: C144
Invited Speakers:  Michael Widom 

Session X33 Quantum Fluids and Solids I Sponsor: DCMP Room: C143/149

Session X34 Nanostructures: Assembly, Growth, and Characterization Sponsor: DCMP Chair: Eric Stinaff, Ohio University Room: C141

Session X35 Topological Insulators: Theory III Sponsor: DCMP Chair: Andreas Ruegg, University of Texas at Austin Room: C140

Session X36 Graphene: Quantum Hall Effect Sponsor: DCMP Chair: Eva Andrei, Rutgers University Room: C142

Session X37 Focus Session: Graphene Structure, Dopants, and Defects: Magnetism and Nanoribbons Sponsor: DMP Chair: Young-Woo Son, Korea Institute for Advanced Study Room: C146
Invited Speakers:  Klaus Ensslin 

Session X38 Focus Session: Non-Equilibrium Insights into Single Molecules and Cell Function I Sponsor: DCP DBP Chair: Norbert Scherer, University of Chicago Room: A130/131
Invited Speakers:  Rob Phillips,  John Wikswo,  Gavin Crooks,  Joshua E.S. Socolar 

Session X39 Biomechanics: From Subcellular to Multicellular Scales Sponsor: DBP DCOMP Chair: Gabor Forgacs, University of Missouri Room: A124/127
Invited Speakers:  Bret N. Flanders,  Ioan Kosztin 

Session X40 Biological Networks and Systems Biology Sponsor: DBP Chair: Luis Cruz Cruz, Drexel University Room: A122/123

Session X41 Focus Session: Electronic Structure and Applications to Energy Conversion II Sponsor: DCP Chair: Troy van Voorhis, Massachusetts Institute of Technology Room: A115/117
Invited Speakers:  Jeffrey Grossman,  Vladimir Chernyak 

Session X42 Polymeric Glasses Sponsor: DPOLY Chair: Mark Ediger, University of Wisconsin--Madison Room: A302/303

Session X43 Focus Session: Assembly, Structure, & Instabilities in Polymer Films, Network Films, & Interfaces II Sponsor: DPOLY Chair: Ryan Toomey, University of Southern Florida Room: A306/307
Invited Speakers:  Jason Burdick 

Session X44 Focus Session: Polymer Colloids-Structure, Function, and Dynamics II Sponsor: DPOLY DFD Chair: Alberto Fernandez De Las Nieves, Georgia Institute of Technology Room: A309
Invited Speakers:  George Petekidis 

Session X45 Focus Session: Nanocomposite Physics I-Dispersions and Physical Properties Sponsor: DPOLY Chair: Frederick Beyer, Army Research Laboratory Room: A310
Invited Speakers: 

Mar 25 2011 8:00AM, Friday

Session Y1 New Insights Into the Mott Transition Sponsor: DCMP Chair: Andrew Millis, Columbia University Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  Masatoshi Imada,  Mark Jarrell,  Emanuel Gull,  Giovanni Sordi,  Cedric Weber 

Session Y2 Topological Insulators: Transport and Interactions Sponsor: DCMP Chair: Xiaoliang Qi, SLAC National Accelerator Laboratory Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  N. Phuan Ong,  Laurens Molenkamp,  Ashvin Vishwanath,  Shoucheng Zhang,  Andreas Ludwig 

Session Y3 Recent Developments in Solid 4He Sponsor: DCMP Chair: Moses Chan, Pennsylvania State University Room: Ballroom A3
Invited Speakers:  John Beamish,  Eunseong Kim,  Sebastien Balibar,  Robert Hallock,  Anatoly Kuklov 

Session Y4 Polymer Colloids: Structure, Function and Dynamics Sponsor: DPOLY Chair: Eric Furst, University of Delaware Room: Ballroom A4
Invited Speakers:  Koen Clays,  Peter R. Lang,  Chekesha M. Liddell Watson,  Vinothan Manoharan,  James Gilchrist 

Session Y5 Opening the Gap: Chemical Functionalization and Substitution in Graphene Sponsor: DCOMP DCP Chair: Shaffique Adam, National Institute of Standards and Technology Room: Ballroom C1
Invited Speakers:  Jorge Sofo,  Olle Eriksson,  M. Daghofer,  Jun Zhu 

Session Y6 Ultrafast Magnetization Dynamics: Where Are We Today? Sponsor: GMAG Chair: Hendrik Ohldag, SLAC National Accelerator Laboratory Room: Ballroom C2
Invited Speakers:  A. Scherz,  Guido Meier,  Andrei Kirilyuk 

Session Y8 Experiences and Issues for Young Physicists in the International Arena: Impact on the Future of Physics followed by Panel Discussion Sponsor: FGSA FIP Chair: Amy Flatten, American Physical Society Room: Ballroom C4
Invited Speakers:  Azadeh Keivani,  J. Pedro Ochoa,  Rishiraj Pravahan,  Tulika Bose,  Amy Flatten 

Session Y9 Motility, Locomotion and Cellular Fluid Mechanics Sponsor: DFD Chair: Paulo Arratia, University of Pennsylvania Room: D220

Session Y10 Electronic Structure of Surfaces and Interfaces Sponsor: DCMP Chair: Steven Erwin, Naval Research Laboratory Room: D221

Session Y13 Granular Materials I Sponsor: GSNP DFD Chair: Brian Utter, James Madison University Room: D225/226

Session Y14 Focus Session: Statistical Mechanics of Complex Networks II Sponsor: GSNP Chair: Hernan Makse, City College of New York Room: D227
Invited Speakers: 

Session Y15 Focus Session: Spins in Semiconductors - Spin Currents IV Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Roland Kawakami, University of California, Riverside Room: D171

Session Y16 Focus Session: Spins in Carbon-Based Materials -- Magnetoresistance, Magneto-Electric Effect Sponsor: GMAG DMP Chair: Bin Hu, University of Tennessee Room: D173
Invited Speakers:  Adam Friedman 

Session Y18 Focus Session: Low D/Frustrated Magnetism - More Frustrated Magnets Sponsor: GMAG DMP Chair: Mark Meisel, University of Florida Room: D172

Session Y20 Focus Session: Thermoelectric Materials: Chalcogenides and 1D/2D Systems Sponsor: DMP FIAP GERA Chair: Bhanu Mahanti, Michigan State University Room: D168
Invited Speakers:  Joseph Heremans 

Session Y21 High Magnetic Field Measurements, Novel sensors, and Neutron Diffraction Sponsor: GIMS Chair: Junichiro Kono, Rice University Room: D161

Session Y22 Ferroelectric and Structural Phase Transitions Sponsor: DCMP Chair: Jason Lashley, Los Alamos National Laboratory Room: D163

Session Y23 Superconductivity: Proximity Effects Sponsor: DCMP Chair: Ulrich Welp, Argonne National Laboratory Room: D165

Session Y24 Density Functional Theory II Sponsor: DCOMP Chair: Diola Bagayoko, Southern University and A&M College Room: D167

Session Y25 Superconductivity: Mainly HTSC Theory Sponsor: DCMP Chair: Igor Mazin, Naval Research Laboratory Room: D166

Session Y26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Orbital Order Sponsor: DMP DCOMP Chair: Clarina dela Cruz, Oak Ridge National Laboratory Room: D162/164
Invited Speakers:  Rajiv Singh 

Session Y27 Focus Session: Semiconductor Qubits- In Search of Majorana Sponsor: GQI Chair: Gil Refael, California Institute of Technology Room: C155

Session Y29 Focus Session: Superconducting Qubits - Coherence and Materials II Sponsor: GQI Chair: Haohua Wang, University of California, Santa Barbara Room: C148

Session Y30 Nanowires and Nanotubes: Fundamentals and Applications Sponsor: DCMP Chair: Ezequiel Johnston-Halperin, Ohio State University Room: C147/154

Session Y31 Amorphous Solids, Glasses & Liquids II Sponsor: DCMP Chair: Horacio Castillo, Ohio University Room: C145

Session Y33 Cold Fusion Sponsor: DCMP Chair: Scott Chub, Infinite Energy Magazine Room: C143/149

Session Y35 Topological Insulators: Applications Sponsor: DCMP Chair: Xiaoliang Qi, Stanford University Room: C140

Session Y36 Graphene: Optical Properties II Sponsor: DCMP Chair: Bennett Goldberg, Boston University Room: C142

Session Y38 Focus Session: Non-Equilibrium Insights into Single Molecules and Cell Function II Sponsor: DCP DBP Chair: Aaron Dinner, University of Chicago Room: A130/131
Invited Speakers:  Jan Liphardt,  Haw Yang,  Dmitrii Makarov 

Session Y39 Focus Session: Imaging and Interfaces in Energy Science Sponsor: DCP Chair: Annabella Selloni, Princeton University Room: A124/127
Invited Speakers:  Paul Fenter,  Sebastian Loth,  Phillip Geissler 

Session Y40 Focus Session: Nanocomposite Physics II-Polymer Dynamics Sponsor: DPOLY Chair: Jim Watkins, University of Massachusetts--Amherst Room: A122/123
Invited Speakers:  Michael Bockstaller,  So-Jung Park 

Session Y41 Elastomers and Gels Sponsor: DPOLY Chair: Kevin Cavicchi, University of Akron Room: A115/117

Session Y42 Focus Session: Dynamics of Polymers--Phenomena due to Confinement--Theory, Wrinkling, and Glass Transitions Sponsor: DPOLY Chair: Connie Roth, Emory University Room: A302/303
Invited Speakers:  Christopher Stafford 

Session Y43 Molecules, Solutions, Networks, & Gels Sponsor: DPOLY Chair: Daniel Savin, University of Southern Mississippi Room: A306/307

Session Y44 Focus Session: Organic Electronics and Photonics -- Exciton and charge separation physics Sponsor: DMP DPOLY Chair: Bryan Boudouris, University of California, Berkeley Room: A309
Invited Speakers:  Almantas Pivrikas,  Tim Jones 

Session Y45 Atom Interactions with Molecules, Surfaces, and X-Rays Sponsor: DAMOP Chair: Han Pu, Rice University Room: A310

Mar 25 2011 11:15AM, Friday

Session Z1 Solid-State Spin Qubits: Coherence Control and Protection Sponsor: DCMP Chair: Sophia Economou, Naval Research Laboratory Room: Ballroom A1
Invited Speakers:  R. Hanson,  Ren-Bao Liu,  Richard Warburton,  Sankar Das Sarma 

Session Z2 Pseudogap in High Tc Cuprates Sponsor: DCMP Chair: Martin Greven, University of Minnesota Room: Ballroom A2
Invited Speakers:  Philippe Bourges,  Yuan Li,  Chandra Varma,  Takeshi Kondo,  Eun-Ah Kim 

Session Z9 Complex Fluids, Polymers, Gels Sponsor: DFD Chair: Corey O'Hern, Yale University Room: D220

Session Z10 Novel Instrumentation and Techniques in Surface Science Sponsor: DCMP Chair: Ray Phaneuf, University of Maryland Room: D221

Session Z13 Granular Materials II Sponsor: GSNP DFD Chair: Arshad Kudrolli, Clark University Room: D225/226

Session Z14 Focus Session: Statistical Mechanics of Complex Networks III Sponsor: GSNP Chair: Adilson Motter, Northwestern University Room: D227
Invited Speakers:  Takashi Nishikawa 

Session Z22 Properties of Semiconducting Nanosystems Sponsor: DCMP Chair: Stefan Badescu, Air Force Research Laboratory, Dayton, Ohio Room: D163

Session Z23 Superconductivity: Thermodynamics, etc. Sponsor: DCMP Chair: S.L. Budko, Ames Laboratory Room: D165

Session Z25 Novel Superconductors II Sponsor: DCMP Chair: Chih-Kang Ken shih, University of Texas at Austin Room: D166

Session Z26 Focus Session: Iron Based Superconductors -- Electronic Anisotropy Sponsor: DMP DCOMP Chair: Rajiv Singh, University of California, Davis Room: D162/164
Invited Speakers: 

Session Z27 Focus Session: Semiconductor Qubits - Theory and Experiment Sponsor: GQI Chair: Xuedong Hu, SUNY Buffalo Room: C155

Session Z29 Focus Session: Superconducting Qubits - Coherence and Materials III Sponsor: GQI Chair: John Teufel, National Institute of Standards and Technology Room: C148

Session Z33 Quantum Fluids and Solids II Sponsor: DCMP Chair: John Davis, University of Alberta Room: C143/149

Session Z35 Insulators and Dielectrics II Sponsor: DCMP Chair: Oleksandr Kutana, Naval Research Laboratory Room: C140

Session Z39 Surfaces, Interfaces and Colloids Sponsor: DCP Chair: Phillip Geissler, University of California, Berkeley Room: A124/127

Session Z40 Semi Crystalline Polymers: Morphology and Electronics Sponsor: DPOLY Chair: Robert Hoy, Yale University Room: A122/123

Session Z42 Biopolymers: Molecules, Solutions, Networks, and Gels Sponsor: DPOLY Chair: Jan-Michael Carrillo, University of Connecticut Room: A302/303
Invited Speakers:  SuPing Lyu 

Session Z43 Liquid Crystalline Order in Polymer and Complex Fluids Sponsor: DPOLY Chair: Chinedum Osuji, Yale University Room: A306/307

Session Z44 Focus Session: Organic Electronics and Photonics -- New Materials and Applications Sponsor: DMP DPOLY Chair: Rui He, Columbia University Room: A309

Session Z45 Bose-Einstein Condensates, Matter Optics, and Atomic Interferometry Sponsor: DAMOP Chair: Zhenhua Yu, Ohio State University Room: A310