Epitome

Mar 15 2010 8:00AM, Monday

Session A1 Phase-sensitive Probes of the Pairing Symmetry in Fe-Based Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Igor Mazin, Naval Research Laboratory Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  David Parker,  Xiaohang Zhang,  Ching-Tzu Chen,  Clifford Hicks,  Yukio Tanaka 

Session A2 Topological Insulators and Topological Superfluids Sponsor: DCMP Chair: Shinsei Ryu, University of California, Berkeley Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  Charles Kane,  Joel Moore,  Rahul Roy,  Kai Sun 

Session A3 New Developments in Strontium Ruthenates Sponsor: DCMP Chair: Victor Yakovenko, University of Maryland Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Andrew Mackenzie,  Srinivas Raghu,  A. Damascelli,  Catherine Kallin,  Y. Maeno 

Session A4 Human Mobility: The Statistical Physics of When, Where, and How Sponsor: GSNP Chair: Albert-Laszlo Barabasi, Northeastern University Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  Dirk Brockmann,  Alessandro Vespignani,  Nathan Eagle,  Joseph Klafter 

Session A5 Silicon Photonics Sponsor: FIAP Chair: David Lockwood, National Research Council Canada Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  D. Miller,  Jueerg Leuthold,  Leonid Tsybeskov,  Lars Thylen,  Ashok V. Krishnamoorthy 

Session A6 Recent (algorithmic) Developments in Complex and Glass Systems Sponsor: DCOMP Chair: Gergely T. Zimanyi, University of California, Davis Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  A. Alan Middleton,  Jon Machta,  Helmut G. Katzgraber,  Lenka Zdeborova 

Session A7 Single Chain Experiments: from Polymers to Biophysics Sponsor: DBP DPOLY Chair: Alexander Grosberg, New York University Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  Yitzhak Rabin,  Mark Williams,  David Wu 

Session A8 Quantum Opto-Mechanics Sponsor: DAMOP GQI Chair: Lucia Hackermueller, University of Nottingham Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  Jack Harris,  Klemens Hammerer,  Philipp Treutlein,  Nathaniel Brahms,  Keith Schwab 

Session A9 Focus Session: Optics of Nanostructures -- Quantum Dots I Sponsor: DMP Room: A105
Invited Speakers:  Glenn Solomon,  Johannes Beck 

Session A10 Focus Session: Single Molecule Biophysics and Chemical Physics I Sponsor: DCP DBP DPOLY Chair: David Rueda, Wayne State University Room: A106
Invited Speakers: 

Session A11 Energy Conversion Followed by Energy Storage Methods Sponsor: GERA Chair: Sayantani Ghosh , University of California, Merced Room: A107-A109

Session A12 Microfluidics I: Electrokinesis and Transport Sponsor: DFD Chair: Eberhard Bodenschatz, Cornell University Room: B110-B111

Session A13 Convection and Crystal Growth Sponsor: DFD GSNP Chair: Joseph Niemela, Abdus Salam International Center for Theoretical Physics Room: B112

Session A14 Focus Session: Transport Properties of Nanostructures I: Single-Molecule Junctions Sponsor: DMP Chair: Latha Venkataraman, Columbia University Room: B113
Invited Speakers:  Jan van Ruitenbeek,  Simon Higgins 

Session A15 Structural Materials, Defects, Deformation Sponsor: DCMP Chair: Lin-Lin Wang, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: B114

Session A16 Graphite and Intercalated Compounds Sponsor: DCMP DMP Chair: Arthur Hebard, University of Florida Room: B115

Session A17 Focus Session: Relaxation Dynamics of Polymeric Glasses I Sponsor: DPOLY Chair: Jack Douglas, NIST Room: B116
Invited Speakers:  Robert Riggleman 

Session A18 Focus Session: Multiscale Modeling in Polymer and Soft Matter Physics Sponsor: DPOLY DCOMP Chair: Mesfin Tsige, University of Illinois at Carbondale Room: B117
Invited Speakers:  Florian Mueller-Plathe 

Session A19 Polymer Blends Sponsor: DPOLY Chair: Chinedum Osuji, Yale Room: B118-B119

Session A20 Focus Session: Carbon Nanotubes: Functionalization and Growth Sponsor: DMP Chair: Jeff Blackburn, National Renewable Energy Laboratory Room: C120-122
Invited Speakers:  Fotis Papadimitrakopoulos 

Session A21 Focus Session: Graphene: Quantum Interference and Transport Sponsor: DCMP Chair: Steve Cronin, University of Southern California Room: Portland Ballroom 251
Invited Speakers:  Joshua Folk 

Session A22 Graphene Applications Sponsor: DMP DCMP Chair: Tomas Palacios, Massachusetts Institute of Technology Room: Portland Ballroom 252

Session A23 Density Functional Theory I Sponsor: DCOMP Chair: John Perdew, Tulane University Room: C125-C126

Session A24 Spintronic Materials Sponsor: GMAG DMP Chair: George Kioseoglou, University of Crete Room: D133-D134

Session A25 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors - ZnO Sponsor: DMP Chair: Mike Stavola, Lehigh University Room: D135
Invited Speakers: 

Session A26 Focus Session: Recent Progress in Quantum Algorithms and Computational Complexity Sponsor: GQI Chair: Dave Bacon, University of Washington Room: D136
Invited Speakers:  Sarvagya Upadhyay 

Session A27 Evolutionary and Ecological Systems Sponsor: DBP Chair: Jeff Gore, Massachusetts Institute of Technology Room: D137

Session A28 Focus Session: Confined and Biological Water I Sponsor: DCP Chair: Gerhard Hummer, National Institutes of Health Room: C124
Invited Speakers:  H. Eugene Stanley,  Pablo Debenedetti 

Session A29 Physics and Materials for Inorganic Photovoltaics: I Sponsor: DMP GERA Chair: Tonio Buonassis, Massachusetts Institute of Technology Room: C123
Invited Speakers:  Shannon Boettcher 

Session A30 Focus Session: Carbon Nanotubes: Chirality-Controlled Growth of Carbon Nanotubes and Nanostructures Sponsor: FIAP Chair: David Geohegan, Oak Ridge National Laboratory Room: D139
Invited Speakers:  R. Mohan Sankaran,  Avetik Harutyunyan,  John Robertson 

Session A31 Spinor Degrees of Freedom and Rotation in Quantum Gases Sponsor: DAMOP Chair: Richard Scalettar, University of California, Davis Room: E141

Session A32 Focus Session: Directed Self Assembly of Dots, Islands and Wires on Templates Sponsor: DMP Chair: Ray Phaneuf, University of Maryland Room: E142
Invited Speakers:  Jennifer Gray,  Kimberly Dick 

Session A33 Focus Session: Magnetization and Spin Dynamics I Sponsor: GMAG DMP Chair: Michael Flatté, University of Iowa Room: E143
Invited Speakers:  Jean-Marc Beaujour 

Session A34 Focus Session: Nanomagnetism -- Nanostructured Films Sponsor: DMP GMAG Chair: Kirill Bolotin, Vanderbilt University Room: E144

Session A35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- Hyperfine Interactions Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Gian Salis, IBM, Zurich Room: E145
Invited Speakers:  Kohei Itoh,  Lukasz Cywinski 

Session A36 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides -- Perovskite Manganites Sponsor: DMP GMAG Chair: Jing Tao, Brookhaven National Laboratory Room: E146
Invited Speakers:  H. Srikanth,  F. Bridges 

Session A37 Focus Session: Complex Oxide Thin Films -- Conductivity at Oxide Interfaces Sponsor: DMP GMAG Chair: Andy Millis, Columbia Room: E147-E148
Invited Speakers:  Victor Pardo 

Session A38 Quantum Criticality I: Kondo Lattice Systems Sponsor: DCMP Chair: Filip Ronning, Los Alamos National Laboratory Room: F149

Session A39 Focus Session: Iron Superconductors: New Materials Sponsor: DMP DCMP Chair: Athena Sefat, Oak Ridge National Laboratory Room: F150
Invited Speakers:  Dirk Johrendt 

Session A40 Focus Session: Phonons and Electron Correlations in High Temperature Superconductors I Sponsor: DCMP Chair: Alexander Balatsky, Los Alamos National Laboratory Room: F151
Invited Speakers:  Alexandre Alexandrov 

Session A41 Superconductivity: Multilayers and Josephson Effects Sponsor: DCMP Chair: John Clarke, University of California, Berkeley Room: F152

Session A42 Focus Session: Physics Teacher Preparation: Effective Strategies, National Models, and Challenging Issues Sponsor: FEd Chair: Stamatis Vokos, Seattle Pacific University Room: D138
Invited Speakers:  Valerie Otero 

Mar 15 2010 11:15AM, Monday

Session B1 Magnetism in Fe Pnictides and Chalcogenides Sponsor: DCMP DMP Chair: Steven Kivelson, Stanford University Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  Thomas Devereaux,  Michelle Johannes,  H. Mook,  Nicholas Curro 

Session B2 Theory and Experiment on Topological Insulators Sponsor: DCMP Chair: Shoucheng Zhang, Stanford University Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  Yulin Chen,  Yi Cui,  Hong Yao 

Session B3 How to Interest Middle School Children in Physical Science Sponsor: FEd FPS Chair: Lawrence Woolf, General Atomics Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Marcia Barbosa,  Margaret McMahan Norris,  Raymond Vandiver,  Amber Stuver,  Robert Butler 

Session B4 Dynamics of Polymers on Multi-Length Scales: Solutions Sponsor: DPOLY DCOMP Chair: David Wang, Colorado State University Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  Michihiro Nagao,  Burkhard Duenweg,  Dvora Perahia,  Erwin Frey,  Peter Olmsted 

Session B5 Five Legacies from the Laser Sponsor: FHP FIAP Chair: Daniel Kleppner, Massachusetts Institute of Technology Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  C.V. Shank,  James G. Fujimoto,  Dirk Basting 

Session B6 Controlling Dissipation in Quantum Systems Sponsor: DAMOP GQI Chair: Jacob Taylor, National Institute of Standards and Technology Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  Frank Verstraete,  Hans Peter Buechler,  Matthias Lettner,  Sergio Boixo 

Session B7 Evolutionary Dynamics Sponsor: DBP GSNP Chair: Herbert Levine, University of California, San Diego Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  Jeff Gore 

Session B8 Four Horsemen of the Apocalypse Redux: The Physics of Global Catastrophes and Global Countermeasures Sponsor: FIP Chair: John W. Clark, Washington University in St. Louis Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  Alessandro Vespignani,  Kathleen Carley,  Jonathan Katz,  H. Eugene Stanley 

Session B9 Theory of Semiconductors Sponsor: DCMP FIAP Chair: Viktor Sverdlov, Institute for Microelectronics TU Wien Room: A105

Session B10 Focus Session: Single Molecule Biophysics and Chemical Physics II Sponsor: DCP DBP DPOLY Chair: Antoine Van Oijen, Harvard Medical School Room: A106
Invited Speakers:  Rob Phillips 

Session B11 Energy Storage Methods Sponsor: GERA Chair: Timo Thonhauser, Wake Forest University Room: A107-A109

Session B12 GSNP Graduate Student Prize and Liquid Crystals: Smectics Sponsor: GSNP DFD Chair: Susan Coppersmith, University of Wisconsin, and Luz J. Martinez-Miranda, University of Maryland Room: B110-B111

Session B13 Focus Session: Complex Networks I Sponsor: GSNP Chair: Alex Vespignani, Indiana University Room: B112
Invited Speakers:  Albert-Laszlo Barabasi 

Session B14 Focus Session: Electrodynamics of Metamaterials Sponsor: DMP GMAG Chair: Roberto Merlin, University of Michigan Room: B113
Invited Speakers: 

Session B15 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy I: Novel AFM, MRFM, and Acoustic Microscopy Sponsor: GIMS Chair: Robert McMichael, National Institute of Standards and Technology Room: B114
Invited Speakers:  Sergei Kalinin 

Session B16 Focus Session: Organic Electronics and Photonics: Solar Cell Materials and Devices Sponsor: DMP DPOLY Chair: Max Shtein Room: B115
Invited Speakers:  Russell Holmes,  Barry P. Rand 

Session B17 Surfaces, Interfaces and Thin Films Sponsor: DPOLY Chair: Jutta Luettmer-Strathmann, University of Akron Room: B116

Session B18 Focus Session: Crystallization in Confined Geometry I Sponsor: DPOLY Chair: Christopher Li, Drexel University Room: B117
Invited Speakers:  Richard Register 

Session B19 Focus Session: Thin Films Copolymers I Sponsor: DPOLY Chair: Paul Nealy, University of Wisconsin Room: B118-B119
Invited Speakers:  Marc Hillmyer 

Session B20 Focus Session: Carbon Nanotubes: Superconductivity, Electrical Properties Sponsor: DMP Chair: Nathaniel Gabor, Cornell University Room: C120-C122
Invited Speakers:  Apparao Rao 

Session B21 Focus Session: Graphene: Magnetic Properties Sponsor: DMP Chair: Sudip Chakravarty, University of California, Los Angeles Room: Portland Ballroom 251
Invited Speakers:  B. Uchoa 

Session B22 Focus Session: Graphene Structure: Local Probes Sponsor: DMP Chair: Vikas Berry, Kansas State University Room: Portland Ballroom 252
Invited Speakers:  R.R. Nair 

Session B23 Strongly Correlated Systems I Sponsor: DCOMP Chair: Paul Kent, Oak Ridge National Laboratory Room: C125-C126

Session B24 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides -- Thin Film Multiferroics Sponsor: DMP Chair: Patrycja Paruch, University of Geneva Room: D133-D134

Session B25 Focus Session: Electric-to-Light Conversion and Optics in Semiconductors I Sponsor: DMP GERA Chair: Sean O'Malley, Rutgers University, Camden Room: D135
Invited Speakers:  Ferdinand Scholz,  Daniel D. Koleske 

Session B26 Focus Session: Semiconductor Qubits - Silicon and III-Vs Sponsor: GQI Chair: Jason Petta, Princeton University Room: D136
Invited Speakers: 

Session B27 Experimental Techniques in Biophysics Sponsor: DBP Chair: Mark Reeves, George Washington University Room: D137

Session B28 SPS Undergraduate Research I Sponsor: SPS Chair: Gary White, AIP/SPS Room: C124

Session B29 Focus Session: Thermoelectrics I: Recent Concepts Sponsor: DMP FIAP GERA Chair: Donald Morelli, Michigan State University Room: C123
Invited Speakers:  Gerald Mahan 

Session B30 High Pressure I Sponsor: DMP Chair: Javier Antonio Montoya, Carnegie Institution of Washington Room: D139

Session B31 BEC/Matter Wave Optics Sponsor: DAMOP Chair: Edward Taylor, The Ohio State University Room: E141

Session B32 Structure and Morphology: Oxide Surfaces Sponsor: DMP DCMP Chair: Patrick Rinke, Fritz-Haber-Institut der Max-Planck-Gesellschaft Room: E142

Session B33 Cooperative Phenomena Theory Sponsor: GMAG Chair: Chia-Ren Hu, Texas A&M University Room: E143

Session B34 Focus Session: Nanomagnetism -- Exchange & Multiferroics Sponsor: DMP GMAG Chair: Mihai Miron, Universitat Autònoma de Barcelona Room: E144

Session B35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- Quantum Dots Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Kohei Itoh, Keio University Room: E145
Invited Speakers: 

Session B36 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides -- Manganite Multiferroics Sponsor: DMP GMAG Chair: Hari Srikanth, University of South Florida Room: E146

Session B37 Focus Session: Complex Oxide Thin Films -- LaAlO3/SrTiO3 Interfaces Sponsor: DMP GMAG Chair: Chris Bell, University of Tokyo Room: E147-E148

Session B38 Heavy Fermions I: URu2Si2 and other U- and Yb-based systems Sponsor: DCMP Chair: Nicholas Butch, University of Maryland Room: F149

Session B39 Focus Session: Iron Based Superconductors Synthesis and Doping Sponsor: DCMP DMP Chair: David Singh, Oak Ridge National Laboratory Room: F150
Invited Speakers:  A. Sefat 

Session B40 Focus Session: Iron Based Superconductors Physical Properties I Sponsor: DCMP Chair: Rongying Jin, Louisiana State University Room: F151
Invited Speakers:  S.L. Bud'ko 

Session B41 Tunneling Spectroscopy of Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Laura Greene, University of Illinois Room: F152

Session B42 Charge, Spin, and Superconductivity Sponsor: DCMP Chair: Andrei Bernevig, Princeton University Room: D138

Mar 15 2010 2:00PM, Monday

Session C1 Poster Session I (2:00 pm - 5:00 pm) Room: Exhibit CD

Mar 15 2010 2:30PM, Monday

Session D1 Goeppert Mayer Award, IUPAP Young Scientist Award, and Apker Award Session Sponsor: DCMP Chair: Samuel Bader, Argonne National Laboratory Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  Alessandra Lanzara,  Feng Wang,  Bilin Zhuang 

Session D2 Correlated System including Topological Insulators: Materials, Measurements, and Majorana Modes Sponsor: DCMP Chair: Patrick Lee, Massachusetts Institute of Technology Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  David Hsieh,  Yoichi Ando,  N. Nagaosa,  Taylor Hughes,  Ying Ran 

Session D3 Materials for Solar to Electricity Conversion: Status and Future Sponsor: DMP GERA Chair: Ramamoorthy Ramesh, University of California, Berkeley Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  W. Walukiewicz,  Michael McGehee 

Session D4 Quantum Computer Science Sponsor: GQI Chair: Dave Bacon, University of Washington Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  Aram Harrow,  Ben Reichardt,  Sandy Irani,  Stephanie Wehner 

Session D5 Pais Prize Talk; Sam Goudsmit: Physics, Editor, and More Sponsor: FHP Chair: Gloria Lubkin, Physics Today, Editor Emerita Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  Russell McCormmach,  Esther Goudsmit,  Jonothan Logan,  Benjamin Bederson,  Peter M. Levy 

Session D6 Dynamics of Polymers on Multi-Length Scales: Interfaces Sponsor: DPOLY Chair: Sushil Satija, National Institutes of Standards and Technology Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  Mark Dadmun,  Mark Foster,  Flint Pierce,  Kenneth Wynne 

Session D7 Fluctuations and Critical Phenomena in Population Dynamics Sponsor: GSNP DBP Chair: Mark Dykman, Michigan State University Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  Nigel Goldenfeld,  Alex Kamenev,  Sidney Redner,  Beate Schmittmann 

Session D8 Spin Transport in Carbon-based Materials Sponsor: GMAG Chair: Jing Shi, University of California, Riverside Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  A. Fert,  Stefano Sanvito,  John Lupton,  Karthik V. Raman 

Session D9 Semiconductor Structure and Mechanical Properties Sponsor: DCMP Chair: Chris van de Walle, University of California, Santa Barbara Room: A105

Session D10 Focus Session: Single Molecule Biophysics and Chemical Physics III Sponsor: DCP DBP DPOLY Chair: Rob Phillips, California Institute of Technology Room: A106
Invited Speakers:  Ashok Deniz 

Session D11 Physics of Bacteria I Sponsor: DBP Chair: Yuhai Tu, IBM Room: A107-A109
Invited Speakers:  Yuhai Tu 

Session D12 Colloidal Crystals, Suspensions and Films Sponsor: DFD DCMP Chair: Sharon Gerbode, Cornell University Room: B110-B111

Session D13 Focus Session: Complex Networks II Sponsor: GSNP Chair: Corey S. O'Hern, Yale University Room: B112

Session D14 Focus Session: Transport Properties of Nanostructures II: Non-Equilibrium and Correlated Electron Phenomena Sponsor: DMP Chair: Mark Hybertsen, Brookhaven National Laboratory Room: B113
Invited Speakers:  Maarten Wegewijs 

Session D15 Focus Session: X-ray and Neutron Instruments and Measurement Science I Sponsor: GIMS Chair: Susan Mini, Northern Illinois University Room: B114
Invited Speakers:  David Fritz 

Session D16 Focus Session: Organic Electronics and Photonics: Solar Cells and Photophysics Sponsor: DMP DPOLY Chair: Jenny Nelson, Imperial College London Room: B115
Invited Speakers:  Garry Rumbles 

Session D17 Liquid Crystalline Order in Polymer and Complex Fluids Sponsor: DPOLY Chair: Aniket Bhattacharya, University of Central Florida Room: B116

Session D18 Focus Session: Crystallization in Confined Geometry II Sponsor: DPOLY Chair: Christopher Li, Drexel University Room: B117
Invited Speakers:  Peggy Cebe 

Session D19 Focus Session: Thin Films Copolymers II Sponsor: DPOLY Chair: Juan de Pablo, University of Wisconsin-Madison Room: B118-B119
Invited Speakers:  Edward Kramer 

Session D20 Focus Session: Computational Design of New Materials -- Structure/Property Relationships Sponsor: DMP DCOMP Chair: Dane Morgan, University of Wisconsin Room: C120-122
Invited Speakers:  Axel van de Walle 

Session D21 Focus Session: Graphene: Correlated States Sponsor: DMP Chair: Philip Kim, Columbia University Room: Portland Ballroom 251
Invited Speakers:  Xu Du 

Session D22 Materials Chemically Derived from Graphene Sponsor: DMP DCMP Chair: Adalberto Fazzio, University of Sao Paulo, Brazil Room: Portland Ballroom 252

Session D23 Strongly Correlated Systems II Sponsor: DCOMP Chair: Randy Fishman, Oak Ridge National Laboratory Room: C125-C126

Session D24 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides -- Bulk Multiferroics Sponsor: DMP Chair: Eric Bousquet, University of California, Santa Barbara Room: D133-D134

Session D25 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors - Nitrides, SiC Sponsor: DMP Chair: Eugene Haller, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: D135
Invited Speakers: 

Session D26 Focus Session: Semiconductor Qubits - Silicon Sponsor: GQI Chair: Charles Tahan, LPS and University of Maryland Room: D136

Session D27 Self-organization in Biological Cells and Tissue I Sponsor: DBP Chair: Shane Hutson, Vanderbilt University Room: D137
Invited Speakers:  Felix Campelo 

Session D28 SPS Undergraduate Research II Sponsor: SPS Chair: Crystal Bailey, American Physical Society Room: C124

Session D29 Physics and Materials for Inorganic Photovoltaics: II Sponsor: DMP GERA Chair: Jeffrey Neaton, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: C123
Invited Speakers:  Tonio Bounassisi,  Lin-Wang Wang 

Session D30 Focus Session: Hydrogen Storage I Sponsor: DMP Chair: Channing Ahn, California Institute of Technology Room: D139
Invited Speakers:  Shin-ichi Orimo 

Session D31 Molecular and Dipolar Quantum Gases Sponsor: DAMOP Chair: Kadan Hazzard, Cornell University Room: E141

Session D32 Focus Session: Controlled Self Assembly and Growth Sponsor: DMP Chair: Hung-Chih Kan, National Chung-Cheng University Room: E142

Session D33 Focus Session: Complex Oxide Thin Films -- Magnetic Oxides Sponsor: DMP GMAG Chair: Mark Rzchowski, University of Wisconsin-Madison Room: E143

Session D34 Focus Session: Nanomagnetism -- Nanowires & Thermal Effects Sponsor: DMP GMAG Chair: Dmitri Litvinov, University of Houston Room: E144

Session D35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- Topological Insulators Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Tomasz Dietl, Polish Academy of Sciences Room: E145
Invited Speakers:  Hartmut Buhmann 

Session D36 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides -- Cobaltites and Vanadates Sponsor: DMP GMAG Chair: John Mitchell, Argonne National Laboratory Room: E146
Invited Speakers:  Henri Alloul,  B. Lake 

Session D37 Focus Session: Complex Oxide Thin Films -- Oxide 2DEGs and Devices Sponsor: DMP GMAG Chair: Amlan Biswas, University of Florida Room: E147-E148
Invited Speakers: 

Session D38 Charge Density Waves Sponsor: DCMP Chair: Peter Abbamonte, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: F149

Session D39 Focus Session: Iron Based Superconductors: Theory I Sponsor: DCMP DMP Chair: Igor Mazin, Navel Research Laboratory Room: F150
Invited Speakers:  Douglas Scalapino 

Session D40 Superconductivity: Vortices Sponsor: DCMP Chair: Milind Kunchur, University of South Carolina Room: F151

Session D41 Ruthenates and Unconventional Superconducting Pairing Sponsor: DCMP Chair: Ying Liu, Pennsylvania State University Room: F152

Session D42 Topological Insulators: Experiment Sponsor: DMP Chair: Dennis Drew, University of Maryland Room: D138

Mar 15 2010 5:45PM, Monday

Session E1 APS Prizes and Awards Ceremonial Session Chair: Curtis Callan, APS President and Princeton University Room: Portland 251
Invited Speakers: 

Mar 15 2010 6:45PM, Monday

Session F1 Welcome Reception Room: Exhibit Hall B
Invited Speakers: 

Mar 15 2010 8:00PM, Monday

Session G1 Physics Community Outreach: Physics with a Bang! Chair: Samuel Bader, Argonne National Laboratory Room: C120-C122
Invited Speakers:  Heinrich Jaeger 

Mar 16 2010 8:00AM, Tuesday

Session H1 Charge and Spin Transport in Josephson and Proximity Devices Sponsor: DCMP Chair: James Sauls, Northwestern University Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  D.J. Van Harlingen,  Matthias Eschrig,  Erhai Zhao,  Paul Cadden-Zimansky,  Jian Wei 

Session H2 Recent Advances in Cell and Single Molecule Manipulation Sponsor: DCMP Chair: Omar Saleh, University of California, Santa Barbara Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  R. Sooryakumar,  John van Noort,  Vincent Croquette 

Session H3 Room Temperature Semiconductor Spintronics Sponsor: GMAG Chair: Berry Jonker, Naval Research Laboratory Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Ron Jansen,  Roland Kawakami,  Liang Jiang,  V. Dediu 

Session H4 Polymer Physics Prize Sponsor: DPOLY Chair: Hyuk Yu, University of Wisconsin-Madison Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  Michael Rubinstein,  Ralph Colby,  Sergey Panyukov,  Ludwik Leibler 

Session H5 Facing the Challenge of the LED Droop Sponsor: FIAP Chair: Jim Speck, University of California, Santa Barbara Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  Michael Krames,  Emmanouil Kioupakis,  Martin Schubert,  Jorg Hader 

Session H6 Artificial Electromagnetism and other Gauge Fields in Cold Atomic Gases Sponsor: DAMOP Chair: Lindsay LeBlanc, University of Toronto Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  Yu-Ju Lin,  Kenneth Gunter,  Nigel Cooper,  Mehmet Oktel,  Gavin Brennen 

Session H7 Optimization Principles in Biological Physics Sponsor: DBP Chair: William Bialek, Princeton University Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  Guillermo Cecchi,  Paul Francois 

Session H8 Opportunities for Research and Employment in Transporation Science Sponsor: FPS Chair: Brian Schwartz, The Graduate Center of the City University of New York Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  John Gleibe,  David Levinson,  Tom Kloster,  Carl Springer 

Session H9 Optoelectronic Properties of Quantum Dots Sponsor: DCMP Chair: Michael Scheibner, University of California, Merced Room: A105

Session H10 Physics of Bacteria II Sponsor: DBP Chair: Eshel Ben-Jacob, Tel Aviv University Room: A106

Session H11 Focus Session: Extreme Mechanics I Sponsor: GSNP Chair: P. Reis, Massachusetts Institute of Technology Room: A107-A109
Invited Speakers:  Christian Santangelo 

Session H12 Statistical and Nonlinear Physics of Social Systems Sponsor: GSNP Chair: Beate Schmittmann, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: B110-B111

Session H13 Liquid Crystals: Nanoparticles and Surfaces Sponsor: DFD Chair: Robin Selinger, Kent State University Room: B112

Session H14 Focus Session: Transport Properties of Nanostructures III: Theory and Computation I Sponsor: DMP Chair: Jeffrey Neaton, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: B113
Invited Speakers:  Harold U. Baranger 

Session H15 Metals: Compounds, Magnetism Sponsor: DCMP Chair: J. von Pezold, Max-Planck Institut fur Eisenforschung Room: B114

Session H16 Nanowires: Synthesis, Structural Properties and Growth Kinetics Sponsor: DCMP Chair: Douglas Strachan, University of Kentucky Room: B115

Session H17 Focus Session: Relaxation Dynamics of Polymeric Glasses II Sponsor: DPOLY Chair: Greg Mckenna, Texas Tech University Room: B116
Invited Speakers:  Nathan Israeloff 

Session H18 Polymer Composites Sponsor: DPOLY Chair: Bryan Vogt, Arizona State University Room: B117
Invited Speakers: 

Session H19 Focus Session: Long Range Order in Polymeric Structure and Morphology I Sponsor: DPOLY Chair: Kevin Cavicchi, The University of Akron Room: B118-B119
Invited Speakers:  Edwin Thomas 

Session H20 Focus Session: Carbon Nanotubes: Excitonic Effects Sponsor: DMP Chair: Vasili Perebeinos, IBM Room: C120-C122
Invited Speakers:  Jerome Lagoute 

Session H21 Focus Session: Graphene: Nanoribbons Sponsor: DMP Chair: Nancy Sandler, Ohio University Room: Portland Ballroom 251
Invited Speakers: 

Session H22 Epitaxial Graphene on Silicon Carbide Sponsor: DCMP Chair: Gregory Rutter, National Institute of Standards and Technology Room: Portland Ballroom 252

Session H23 Classical and Quantum Monte Carlo I Sponsor: DCOMP Chair: Pui-Man Lam, Southern University Room: C125-C126

Session H24 Focus Session: Production and Application of Cold Molecules I Sponsor: DCP Chair: David Chandler, Sandia National Laboratories Room: D133-D134
Invited Speakers:  John Doyle,  Frederic Merkt,  Gerard Meijer 

Session H25 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors - Si Sponsor: DMP Chair: Pat Mooney, Simon Fraser University Room: D135
Invited Speakers:  James Chelikowsky 

Session H26 Spin Qubits - Diamond, III-Vs, and Coupling to Cavities Sponsor: GQI Chair: Sophia Economou, Naval Research Laboratory Room: D136

Session H27 Focus Session: Confined and Biological Water II Sponsor: DCP Chair: Teresa Head?Gordon, University of California, Berkeley Room: D137
Invited Speakers:  Giulia Galli,  Shekhar Garde 

Session H28 Focus Session: New Frontiers in Electronic Structure Theory I Sponsor: DCP Chair: Axel Becke, Dalhousie University Room: C124
Invited Speakers:  M. Scheffler,  John Perdew 

Session H29 Physics and Materials for Inorganic Photovoltaics: III Sponsor: DMP GERA Chair: Lin?Wang Wang, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: C123
Invited Speakers:  Antonio Marti,  Oleg Prezhdo 

Session H30 Focus Session: Frontiers in Computational Thermodynamics of Materials Sponsor: FIAP Chair: Stefano Curtarolo, Duke University Room: D139
Invited Speakers:  Vidvuds Ozolins,  Gus Hart 

Session H31 Weakly and Strongly Interacting Fermions Sponsor: DAMOP Chair: Marcos Rigol, Georegetown University Room: E141

Session H32 Focus Session: Tribophysics -- Fracture and Plasticity Sponsor: GSNP DMP Chair: Bernd Gotsmann, IBM Zurich Room: E142
Invited Speakers:  Laurent Ponson 

Session H33 Focus Session: Magnetization and Spin Dynamics II Sponsor: GMAG DMP Chair: A. Lukaszew, College of William and Mary Room: E143
Invited Speakers:  Xiangrong Wang,  G. Mihajlovic 

Session H34 Focus Session: Frustrated and Low-D Magnetism -- Spin Chains and Ladders Sponsor: DMP GMAG Chair: Andrei Bernevig, Princeton University Room: E144
Invited Speakers:  Christian Ruegg 

Session H35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- DMS: Nitrides and Oxides Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Alberta Bonanni, Johannes Kepler University Room: E145
Invited Speakers:  K. Sato 

Session H36 Focus Session: Nanomagnetism -- Spin Torque Sponsor: DMP GMAG Chair: Liam O'Brien, Imperial College London Room: E146
Invited Speakers: 

Session H37 Focus Session: Complex Oxide Thin Films -- Manganites Sponsor: DMP GMAG Chair: John Freeland, Argonne National Laboratory Room: E147-E148
Invited Speakers:  Jing Tao 

Session H38 Phase Transitions in Vanadium Oxides Sponsor: DCMP Chair: Jenny Hoffman, Harvard University Room: F149

Session H39 Focus Session: Iron Based Superconductors: Pairing Symmetry Sponsor: DMP DCMP Chair: David Singh, Oak Ridge National Laboratory Room: F150
Invited Speakers:  Igor Mazin 

Session H40 Focus Session: Phonons and Electron Correlations in High Temperature Superconductors II Sponsor: DCMP Chair: David Parker, Naval Research Laboratory Room: F151
Invited Speakers:  J.C. Phillips 

Session H41 Superconductivity: Proximity Effects Sponsor: DCMP Chair: Thomas Lemberger, Ohio State University Room: F152

Session H42 Focus Session: Research in Mathematics Education and Mathematics in Physics Education Sponsor: FEd Chair: John Thompson, University of Maine Room: D138
Invited Speakers:  Patrick Thompson 

Mar 16 2010 11:15AM, Tuesday

Session J1 The Gap Structure of the Fe Superconducters Sponsor: DCMP Chair: Douglas Scalapino, University of California, Santa Barbara Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  P.J. Hirschfeld,  Y. Matsuda,  R. Prozorov,  A. Gurevich,  J.Ph. Reid 

Session J2 Non-equilibrium Phenomena in Very High Landau Levels Sponsor: DCMP Chair: Myriam Sarachik, City College of New York, CUNY Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  Michael Zudov,  Maxim Vavilov,  Sergey Vitkalov,  Rui-Rui Du,  Ivan Dmitriev 

Session J3 Energy Research and Applications: Future Materials and Systems Sponsor: GERA Chair: Joseph Poon, University of Virginia Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Linda Horton,  A. Zunger,  Donald Morelli,  G.M. Stocks 

Session J4 Dynamics of Polymers on Multi-Length Scales: Melts Sponsor: DPOLY Chair: Anna Balazs, University of Pittsburgh Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  Kurt Kremer,  Gary S. Grest,  Ronald Larson 

Session J5 Panel Discussion: What Works for Women in Physics: Lessons Learned from Research Sponsor: COM CSWP Chair: Yevgeniya Zastavker, Franklin W. Olin College of Engineering Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  Rachel Ivie,  Amy Bug,  Susan Lord,  Suzanne White Brahmia,  Kelly Mack 

Session J6 Advanced Electronic Structure Methods for Defects in Semiconductors and Insulators Sponsor: DCOMP Chair: Shengbai Zhang, Rensselaer Polytechnic Institute Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  Alfredo Pasquarello,  Patrick Rinke,  Richard Hennig,  Christoph Freysoldt,  Walter Lambrecht 

Session J7 Biofilms and Multicellularity Sponsor: GSNP Chair: Sigolene Lecuyer, Harvard University Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  Jens Moeller,  Jan Vermant,  Roman Stocker,  Hera Vlamakis 

Session J8 LaserFest: Laser Education and Outreach Sponsor: FEd Chair: Theodore Hodapp, American Physical Society Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  Chad Orzel,  Paul Gueye,  Harold Metcalf,  Stephen Jacobs 

Session J9 Transport in Semiconductors I Sponsor: DCMP Chair: Sergei Vitkalov, City College of New York Room: A105

Session J10 Protein-Protein Interaction and Protein Aggregation Sponsor: DBP Chair: Ka Yee Lee, University of Chicago Room: A106

Session J11 Biological Networks & System Biology Sponsor: DBP Chair: Lev Tsimring, University of California, San Diego Room: A107-A109

Session J12 Focus Session: Carbon Nanotubes: Thermal Transport Sponsor: DCMP DMP Chair: Rodrigo Capaz, UFRJ, Brazil Room: B110-B111

Session J13 Systems Far From Equilibrium Sponsor: GSNP Chair: Alan Middleton, Syracuse University Room: B112

Session J14 Focus Session: Optics of Nanostructures – Plasmons, Nanoantennas, and Quantum Dots Sponsor: DMP Chair: Richard Averitt, Boston University Room: B113
Invited Speakers:  Rudolf Bratschitsch 

Session J15 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy II: Optical Techniques Sponsor: GIMS Chair: Andreas Heinrich, IBM Almaden Research Center Room: B114
Invited Speakers:  Hidemi Shigekawa 

Session J16 Focus Session: Polymers and Energy: Photovoltaics I Sponsor: DPOLY GERA DMP Chair: Karim Alamgir, The University of Akron Room: B115
Invited Speakers: 

Session J17 Frank J. Padden Jr. Award Symposium Sponsor: DPOLY Chair: Ron Larson, University of Michigan Room: B116

Session J18 Physics of Copolymers Sponsor: DPOLY Chair: Svetlana Sukhishvili, Stevens Institute of Technology Room: B117

Session J19 Focus Session: Hierarchically and Templated Ordered Systems I Sponsor: DPOLY Chair: Azar Alizadeh, GE Global Research Center Room: B118-B119
Invited Speakers:  Timothy Bunning 

Session J20 Focus Session: Carbon Nanotubes: Mechanical properties and Biosensors Sponsor: DMP Chair: Apparao Rao, Clemson University Room: C120-C122
Invited Speakers:  Herre van der Zant 

Session J21 Focus Session: Graphene: Transport I Sponsor: DMP Chair: Millie Dresselhaus, Massachusetts Institute of Technology Room: Portland Ballroom 251
Invited Speakers:  Andre Geim 

Session J22 Focus Session: Carbon Nanotubes: Optoelectronic Devices Sponsor: DMP Chair: Jiwoong Park, Cornell University Room: Portland Ballroom 252
Invited Speakers:  M. Steiner,  Nathaniel Gabor 

Session J23 Focus Session: Plyler Prize Session and New Trends in Spectroscopy I Sponsor: DCP Chair: Brooks Pate, University of Virginia Room: C125-C126
Invited Speakers:  Lester Andrews 

Session J24 Topological Insulators: Theory Sponsor: DCMP Chair: Dennis Drew, University of Maryland Room: D133-D134

Session J25 Focus Session: Electric-to-Light Conversion and Optics in Semiconductors II Sponsor: DMP GERA Chair: Ferdinand Scholz, Ulm University Room: D135
Invited Speakers:  Fred Schubert,  Hiroshi Amano 

Session J26 Focus Session: Topological Quantum Computing Sponsor: GQI Chair: Kirill Shtengel, University of California, Riverside Room: D136
Invited Speakers:  Parsa Bonderson 

Session J27 Focus Session: Confined and Biological Water III Sponsor: DCP Chair: Sol M. Gruner, Cornell University Room: D137
Invited Speakers: 

Session J28 Focus Session: New Frontiers in Electronic Structure Theory II Sponsor: DCP Chair: Edward Valeev, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: C124
Invited Speakers:  Martin Head-Gordon,  David Mazziotti 

Session J29 Focus Session: Thermoelectrics II: Dirac, Bi2Te3 & Nanostructures Sponsor: DMP FIAP GERA Chair: Joseph Heremans, Ohio State University Room: C123
Invited Speakers:  K. Behnia 

Session J30 Focus Session: High Pressure II: Equations of State Sponsor: DCOMP GSCCM Chair: Ramon Ravelo, University of Texas at El Paso Room: D139
Invited Speakers:  E. Schwegler 

Session J31 Focus Session: Hybrid AMO-condensed Matter Systems for Quantum Information Science Sponsor: DAMOP GQI Chair: Luis Orozco, U Maryland Room: E141
Invited Speakers:  Jacob Taylor 

Session J32 Structure and Morphology: Metal Surfaces Sponsor: DMP DCMP Chair: Theodore Einstein, University of Maryland Room: E142

Session J33 Focus Session: Spin Dependent Physics in Organic-Based Materials I Sponsor: GMAG Chair: Arthur Epstein, The Ohio State University Room: E143
Invited Speakers:  Konstantin Pokhodnya 

Session J34 Correlated Electrons: New Materials Sponsor: GMAG Chair: Eric Bauer, Los Alamos National Laboratory Room: E144

Session J35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- Spin Orbit Effects and Spin Relaxation Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Scott Crooker, Los Alamos National Laboratory Room: E145
Invited Speakers:  Jake Koralek 

Session J36 Focus Session: Nanomagnetism -- Domain Dynamics Sponsor: DMP GMAG Chair: Geoffrey Beach, Massachusetts Institute of Technology Room: E146
Invited Speakers:  L. O'Brien 

Session J37 Focus Session: Novel Magnetic Devices - Spin Torque I Sponsor: DMP GMAG Chair: Ursula Ebels, Spintec/CEA Room: E147-E148
Invited Speakers:  Jonathan Sun 

Session J38 Heavy Fermions II: Ce-based 115 and 122 Systems Sponsor: DCMP Chair: Johnpierre Paglione, University of Maryland Room: F149

Session J39 Focus Session: Iron Based Superconductors: Properties and Pressure Sponsor: DCMP DMP Chair: M McGuire, Oak Ridge National Laboratory Room: F150

Session J40 Strongly Correlated Models for Cuprate Systems Sponsor: DCMP Chair: Philip Phillips, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: F151

Session J41 Response to Electromagnetic Fields (Optical, Raman) Sponsor: DMP Chair: Oleg Shpyrko, University of California, San Diego Room: F152

Session J42 General Theory, Methods, Education and Relativity Sponsor: DCOMP Chair: Cyrus Umrigar, Cornell University Room: D138

Mar 16 2010 2:00PM, Tuesday

Session K1 Poster Session II (2:00 pm - 5:00 pm) Room: Exhibit CD

Mar 16 2010 2:30PM, Tuesday

Session L1 Novel Probes of Electron Interactions in One-Dimensional Systems Sponsor: DCMP Chair: Karyn Le Hur, Yale University Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  Leonid Glazman,  Nadya Mason,  Alexander Mirlin,  Stephen Cronin 

Session L2 Correlated States for Topological Quantum Computing Sponsor: DCMP Chair: Chetan Nayack, Station Q, University of California, Santa Barbara Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  Kirill Shtengel,  Suk Bum Chung,  R. Budakian,  Adiel (Ady) Stern,  Loren Pfeiffer 

Session L3 How to Predict Localized Hole-States in Oxides and Wide-Gap Semiconductors? Sponsor: DCMP Chair: Alex Zunger, National Renewable Energy Laboratory Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Gerhard H. Fecher,  Stephan Lany 

Session L4 Onsager, Heineman and Metropolis Prize Session Sponsor: APS Chair: Peter Young, University of California, Santa Cruz Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  Daniel Friedan,  Stephen Shenker,  Kenneth Kamrin 

Session L5 Promoting Excellence: Preparation, Execution, and Opportunities Sponsor: COM Chair: William Evans, Lawrence Livermore National Laboratory Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  Walter Massey,  Anthony Johnson,  Suhithi Peiris,  Jaime Fernandez-Baca,  APS/COM Panel of Students 

Session L6 Intracellular Fluid Dynamics Sponsor: DFD Chair: Juan Del Alamo, University of California, San Diego Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  Alex Levine,  Mohammad Mofrad,  Muhammad H. Zaman,  Dennis Wirtz,  Juan C. del Alamo 

Session L7 Educational Challenges in Biological Physics Sponsor: DBP FEd Chair: Aihua Xie, Oklahoma State University Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  Jose Onuchic,  Philip Nelson,  Rob Phillips,  William Bialek,  Jeffrey Moffitt 

Session L8 Recent Advances and New Projects in Neutron and X-Ray Sources Sponsor: DPB Chair: Christoph Leemann, Thomas Jefferson Lab National Accelerator Facility Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  Wilfried Wurth 

Session L9 Optical Properties of Nanocrystals Sponsor: DCOMP Chair: Danny Kim, Naval Research Laboratory Room: A105

Session L10 Focus Session: Single Molecule Biophysics and Chemical Physics IV Sponsor: DCP DBP DPOLY Chair: Ashok Deniz, Scripps Research Institute Room: A106
Invited Speakers:  Jody Puglisi,  David Lilley 

Session L11 Focus Session: Extreme Mechanics II Sponsor: GSNP Chair: Thomas Halsey, ExxonMobil Room: A107-A109
Invited Speakers:  Ashkan Vaziri 

Session L12 Granular Materials I Sponsor: DFD Chair: Mark Shattuck, CUNY-CCNY Room: B110-B111

Session L13 Liquid crystals: Mostly Nematics Sponsor: DFD Chair: Fangfu Ye, University of Illinois Room: B112

Session L14 Focus Session: Transport Properties of Nanostructures IV: Charge Dynamics and Imaging of Photoactive Molecules Sponsor: DMP Chair: Douglas Natelson, Rice University Room: B113
Invited Speakers:  Wilson Ho 

Session L15 Focus Session: X-ray and Neutron Instruments and Measurement Science II Sponsor: GIMS Chair: Timothy Graber, University of Chicago Room: B114

Session L16 Focus Session: Polymers and Energy: Photovoltaics II Sponsor: DPOLY GERA DMP Chair: Tom Russell, University of Massuchusetts at Amherst Room: B115

Session L17 Focus Session: Dillon Medal Symposium Sponsor: DPOLY Chair: Rick Register, Princeton University Room: B116
Invited Speakers:  Yueh-Lin Loo 

Session L18 Focus Session: Long Range Order in Polymeric Structure and Morphology II Sponsor: DPOLY Chair: Thomas Epps, University of Delaware Room: B117
Invited Speakers:  Joy Cheng 

Session L19 Focus Session: Hierarchically and Templated Ordered Systems II Sponsor: DPOLY Chair: Vladimir Tsukruk, Georgia Institute of Technology Room: B118-B119
Invited Speakers:  Alfred Crosby 

Session L20 Focus Session: Computational Design of New Materials -- Nanostructure Design Sponsor: DMP DCOMP Chair: Sergey Stolbov, University of Central Florida Room: C120-122
Invited Speakers:  I. Knezevic 

Session L21 Focus Session: Graphene: Transport II Sponsor: DMP Chair: Eduardo Mucciolo, University of Central Florida Room: Portland Ballroom 251
Invited Speakers:  Nuno Peres 

Session L22 Focus Session: Carbon Nanotubes Alignment and Sorting: Device Applications Sponsor: DMP Chair: Mathias Steiner, IBM Room: Portland Ballroom 252
Invited Speakers:  Young Huang 

Session L23 Classical and Quantum Monte Carlo II Sponsor: DCOMP Chair: Jeffery Grossman, Massachusetts Institute of Technology Room: C125-C126

Session L24 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides -- Applications Sponsor: DMP Chair: Matthew Dawber, Stony Brook University Room: D133-D134
Invited Speakers:  Dragan Damjanovic 

Session L25 Optical and Electronic Properties of Semiconductors Sponsor: DCMP Chair: Alex Hamilton, University of New South Wales Room: D135

Session L26 Spin Qubits - Control, Transport, Architecture and Decoherence Sponsor: GQI Chair: Mark Friesen, University of Wisconsin-Madison Room: D136

Session L27 Focus Session: Confined and Biological Water IV Sponsor: DCP Chair: Shekhar Garde, Rensselaer Polytechnic Institute Room: D137
Invited Speakers:  Jayendran Rasaiah,  Sol M. Gruner 

Session L28 Nucleic Acids: Structure & Function Sponsor: DBP Chair: Ralf Bundschuh, Ohio State University Room: C124

Session L29 Focus Session: Interface Controlled Organic Thin Films for Enhanced Device Performance Sponsor: FIAP Chair: Suchi Guha, University of Missouri-Columbia Room: C123
Invited Speakers:  Yang Yang,  Rigoberto Advincula,  Claudia Ambrosch-Draxl 

Session L30 Focus Session: Hydrogen Storage II -- Complex Hydrides Sponsor: DMP Chair: Jan Herbst, General Motors Room: D139
Invited Speakers:  Channing Ahn 

Session L31 APS Editorial Q & A Room: E141
Invited Speakers: 

Session L32 Focus Session: Tribophysics -- Sliding Friction Sponsor: DMP GSNP DPOLY Chair: Izabela Szlufarska, University of Wisconsin Room: E142
Invited Speakers:  Erio Tosatti 

Session L33 Focus Session: Spin Dependent Physics in Organic-Based Materials II Sponsor: GMAG Chair: Anthony Caruso, University of Missouri - Kansas City Room: E143
Invited Speakers:  Tho Nguyen 

Session L34 Focus Session: Frustrated and Low-D Magnetism -- Strongly Frustrated Antiferromagnets in 2D Sponsor: DMP GMAG Chair: Alexander Seidel, Washington University in St. Louis Room: E144

Session L35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- Spin Injection Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Ron Jansen, University of Twente Room: E145

Session L36 Focus Session: Nanomagnetism -- Tunnel Junctions Sponsor: DMP GMAG Chair: Jeff Childress, Hitachi Global Storage Technologies Room: E146
Invited Speakers:  Pham Nam Hai 

Session L37 Focus Session: Novel Magnetic Devices: Spin Torque II Sponsor: DMP GMAG Chair: Jonathan Sun, IBM T.J Watson Research Center Room: E147-E148
Invited Speakers:  Kyung-Jin Lee 

Session L38 Charge Order in One-Dimensional Systems Sponsor: DCMP Chair: Stuart Brown, University of California, Los Angeles Room: F149

Session L39 Focus Session: Iron Based Superconductors: Magnetism and Structure Sponsor: DCMP DMP Chair: Rob McQueeney, Ames Laboratory Room: F150

Session L40 Superconductivity: Electronic Structure (ARPES) Sponsor: DCMP Chair: Michael Norman, Argonne National Laboratory Room: F151

Session L41 Focus Session: Search for New Superconductors - Heterostructures, Thin Films, Intercalated and High-Pressure Compounds Sponsor: DMP Chair: Alan Bishop, Los Alamos National Laboratory Room: F152
Invited Speakers:  I. Bozovic 

Session L42 High Reynolds Number Flows Sponsor: DFD Chair: Marcel Ilie, University of Central Florida Room: D138

Mar 16 2010 5:45PM, Tuesday

Session M7 DBP Business Meeting Room: Portland Ballroom 254

Session M11 GSNP Business Meeting Room: A107-A109

Session M16 GERA Business Meeting Room: B115

Session M17 DPOLY Business Meeting Room: B116

Session M27 GQI Business Meeting Room: D137

Session M29 FIAP Business Meeting Room: C123

Session M30 GSCCM Business Meeting Sponsor: GSCCM Room: D139

Session M36 GMAG Business Meeting Room: E146

Mar 16 2010 7:00PM, Tuesday

Session M45 DCP Business Meeting Room: Portland Hilton Executive Suite

Session M46 DCMP Business Meeting Sponsor: DCMP Room: Portland Hilton Broadway II

Session M47 DCOMP Business Meeting Room: Senate Suite

Session M48 DMP Business Meeting Room: Broadway III

Mar 17 2010 8:00AM, Wednesday

Session P1 Superconductivity and Magnetism of Iron Chalcogenides Sponsor: DCMP Chair: Collin Broholm, John Hopkins University Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  Maw-Kuen Wu,  R.J. Cava,  Zhiqiang Mao,  Wei Bao,  Takashi Imai 

Session P2 Quantum Oscillations, Superconductivity, and Pseudogaps in Nanoscaled Metal Films and Islands Sponsor: DCMP Chair: Mei-Yin Chou, Georgia Institute of Technology Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  T.C. Chiang,  Chih-Kang Shih,  Wolf-Dieter Schneider,  Xudong Xiao,  Hanno Weitering 

Session P3 Emergent Behavior in Particle Systems Subjected to Time-Dependent Fields Sponsor: DCMP Chair: Jack Douglass, National Institute of Standards and Technology Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Hartmut Lowen,  James Martin,  Reinhard Richter,  Alexey Snezhko,  Anand Yethiraj 

Session P4 Celebrating 50 Years of Lasers in Condensed Matter Physics: Dynamics & Imaging Sponsor: DPOLY Chair: Marcus Cicerone, National Institute of Standards and Technology Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  Steve Granick,  Theodore Goodson,  Paul Barbara,  Alexei Sokolov 

Session P5 Lattice Boltzmann Method and Its Applications Sponsor: DFD Chair: Li-Shi Luo, Old Dominion University Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  Li-Shi Luo,  Lian-Ping Wang,  Paul Dellar,  Benjamin Ahrenholz 

Session P6 Fermions at Unitarity: Gravity, the Quark-Gluon Plasma, and Ultra-Cold Atoms Sponsor: DAMOP Chair: Lincoln Carr, Colorado School of Mines Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  Jessie Petricka,  Thomas Schaefer,  Aurel Bulgac 

Session P7 Physics, Culture and the Arts Sponsor: FPS Chair: Philip L. Taylor, Case Western Reserve University Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  David Saltzberg,  Jodi Lomask,  Michael Burke,  Brian W. Holmes 

Session P8 Physicists as Entrepreneurs Sponsor: FIAP Chair: T. Venkatesan, National University of Singapore Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  Vitaly Talyansky,  Axel Scherer,  Santanu Bhattacharya,  Chris Doughty,  Daniel Ehrlich 

Session P9 Electronic Properties of Quantum Dots Sponsor: DCMP Chair: Luis Dias da Silva, University of Tennessee Room: A105

Session P10 Focus Session: Physics of Behavior Sponsor: DBP Chair: Will Ryu, University of Toronto Room: A106
Invited Speakers: 

Session P11 Focus Session: Extreme Mechanics III Sponsor: GSNP Chair: A. Kudrolli, Clark University Room: A107-A109

Session P12 Granular Materials II Sponsor: DFD Chair: Colin Denniston, University of Western Ontario Room: B110-B111

Session P13 Membranes: General, Surface, Biological Sponsor: DFD Chair: Haskell Taub, University of Missouri Room: B112

Session P14 Focus Session: Transport Properties of Nanostructures V: Theory and Computation II Sponsor: DMP Chair: Harold Baranger, Duke University Room: B113
Invited Speakers: 

Session P15 Instrumentation for Nanoscale Science Sponsor: GIMS Chair: Young Jae Song, National Institute of Standards and Technology Room: B114

Session P16 Nanowires: Electronic and Optical Properties Sponsor: DCMP Chair: Jason Petta, Princeton University Room: B115

Session P17 Focus Session: Glass Transition in Thin Films I Sponsor: DPOLY Chair: Rodney Priestley, Princeton University Room: B116
Invited Speakers:  Bryan Vogt 

Session P18 Focus Session: Biological-Synthetic Hybrid Materials I Sponsor: DPOLY DBP Chair: Francis Starr, Wesleyan University Room: B117
Invited Speakers:  Alexei Tkachenko 

Session P19 Focus Session: Physics of Polymer Nanocomposites I Sponsor: DPOLY Chair: Sanat Kumar, Columbia University Room: B118-B119
Invited Speakers:  Chris Macosko 

Session P20 Focus Session: Carbon Nanotubes: Electron Transport Sponsor: DMP Chair: Saiful Khondaker, University of Central Florida Room: C120-C122

Session P21 Focus Session: Nano-Graphene Sponsor: DMP Chair: Philip First, Georgia Institute of Technology Room: Portland Ballroom 251

Session P22 Bilayer Graphene Sponsor: DCMP Chair: Xia Hong, Pennsylvannia State University Room: Portland Ballroom 252

Session P23 Classical and Quantum Molecular Dynamics Sponsor: DCOMP Chair: Glenn Martyna, IBM T.J. Watson Research Center Room: C125-C126

Session P24 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides -- Nanostructures Sponsor: DMP Chair: Tae Won Noh, Seoul National University Room: D133-D134
Invited Speakers: 

Session P25 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors - III-V's Sponsor: DMP Chair: Volkmar Dierolf, Lehigh University Room: D135

Session P26 Superconducting Qubits: Materials / Nanomechanical Resonators Sponsor: GQI Chair: David Schuster, Yale University Room: D136

Session P27 Focus Session: New Trends in Spectroscopy II Sponsor: DCP Chair: Greg Hall, Brookhaven National Laboratory Room: D137
Invited Speakers:  Brooks Pate,  Brian C. Dian 

Session P28 Focus Session: New Frontiers in Electronic Structure Theory III Sponsor: DCP Chair: Martin Head-Gordon, University of California, Berkeley Room: C124
Invited Speakers:  Gustavo Scuseria 

Session P29 Focus Session: Thermoelectrics III: IV-VI's & Nanostructures Sponsor: DMP FIAP GERA Chair: Chris Dames, University of California, Riverside Room: C123
Invited Speakers: 

Session P30 Nanopores and Related Structures for DNA Detection Sponsor: FIAP Chair: Derek Stein, Brown University Room: D139

Session P31 Ultracold Gases in One Dimensional and Ring Geometries Sponsor: DAMOP Chair: Yu-Ju Lin, National Institute of Standards and Technology Room: E141

Session P32 Focus Session: Tribophysics -- Adhesion and Friction Sponsor: DMP GSNP DPOLY Chair: Erio Tosatti, SISSA/ICTP Room: E142
Invited Speakers:  Peter Gumbsch 

Session P33 Focus Session: Spin Dependent Physics in Organic-Based Materials III Sponsor: GMAG Chair: Konstantin Pokhodnya, North Dakota State University Room: E143

Session P34 Focus Session: Frustrated and Low-D Magnetism -- Antiferromagnets on the Triangular Lattice Sponsor: DMP GMAG Chair: Oleg Starykh, University of Utah Room: E144
Invited Speakers:  Yasu Takano 

Session P35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- GaMnAs Electronic Structure Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Nitin Samarth, The Pennsylvania State University Room: E145
Invited Speakers:  Maciej Sawicki 

Session P36 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides -- Cobaltites Sponsor: DMP GMAG Chair: Christopher Leighton, University of Minnesota Room: E146
Invited Speakers:  L.H. Tjeng 

Session P37 Focus Session: Complex Oxide Thin Films -- Conductivity and Metal-Insulator Transition I Sponsor: DMP GMAG Chair: Nicola Spaldin, University of California, Santa Barbara Room: E147-E148
Invited Speakers: 

Session P38 Quantum Criticality II Sponsor: DCMP Chair: Dirk van der Marel, University of Geneva Room: F149

Session P39 Focus Session: Iron Based Superconductors: Theory II Sponsor: DMP DCMP Chair: Michelle Johannes, Navel Research Laboratory Room: F150

Session P40 Focus Session: Iron Based Superconductors: Physical Propertise II Sponsor: DCMP DMP Chair: Brian Sales, Oak Ridge National Laboratory Room: F151
Invited Speakers:  Graeme Luke 

Session P41 Tutorial for Authors and Referees Room: F152
Invited Speakers: 

Session P42 Superconductivity: Fluctuation Phenomena Sponsor: DCMP Chair: Mike Bleiweiss, Naval Academy Prep School Room: D138

Mar 17 2010 11:15AM, Wednesday

Session Q1 Novel Superconductivity: Insights from a Materials Perspective Sponsor: DCMP Chair: Aharon Kapitulnik, Stanford University Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  Theodore Geballe,  Z. Fisk,  J. Akimitsu,  Shoji Yamanaka 

Session Q2 Jamming Sponsor: DCMP GSNP Chair: Wouter Ellenbroek, University of Pennsylvania Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  Sidney Nagel,  Zorana Zeravcic,  Xiaoming Mao 

Session Q3 Physics for Everyone Sponsor: DMP Chair: Ivan K. Schuller, University of California, San Diego Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Ray Orbach,  Ted Postol,  Charles Falco,  Eugenie Samuel Reich,  Alan Nathan 

Session Q4 Celebrating 50 Years of Lasers in Condensed Matter Physics: Surfaces, Imaging & Technology Sponsor: DPOLY Chair: Marcus Cicerone, National Institute of Standards and Technology Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  Y. Ron Shen,  Andrew Marcus,  John Conboy,  Eric Betzig 

Session Q5 A Critical Challenge for the Biotech Industry: The Measurement of Protein Associations Sponsor: FIAP Chair: Philip Wyatt, Wyatt Technology Corporation Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  Gordon Tollin,  Tom Laue,  Allen Minton,  Daniel Some,  Ernesto Freire 

Session Q6 Science Literacy, the Nature of Science and Religion Sponsor: FEd Chair: Lawrence Woolf, General Atomics Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  Jon Miller,  Sheril Kirshenbaum,  Murray Peshkin,  Judith Scotchmoor,  Art Hobson 

Session Q7 Mechanics in Cell Biology Sponsor: DBP Chair: Dan Siegal-Gaskins, NSF Mathematical Biosciences Institute at Ohio State University Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  Dennis Discher,  L. Mahadevan,  Alex Mogilner 

Session Q8 Magnonics: Spin Wave Processes in Magnetic Materials Sponsor: GMAG Chair: Olle Heinonen, Seagate Technology Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  R.W. Chantrell,  Alexander A. Serga,  Matthieu Bailleul 

Session Q9 Electronic Properties of Low Dimensional Systems Sponsor: DCMP Chair: Sergio Ulloa, Ohio University Room: A105

Session Q10 Focus Session: Physics of Biochips I Sponsor: DBP Chair: Peter Kiesel, PARC Room: A106
Invited Speakers:  Robert Hoffman,  Daniel Reich 

Session Q11 Self-organization in Biological Cells and tissue II Sponsor: DBP Chair: Tim Newman, Arizona State Room: A107-A109
Invited Speakers:  M. Shane Hutson,  Brenda Rongish 

Session Q12 Self-Assembly: Equilibrium and Non-Equilibrium Sponsor: DFD DCMP Chair: Jacques Amar, University of Toledo Room: B110-B111

Session Q13 Focus Session: Stochastic Processes in Biology I Sponsor: GSNP DBP Chair: Ira Schwartz, Naval Research Laboratory Room: B112
Invited Speakers: 

Session Q14 Focus Session: Optics of Nanostructures: Quantum Dots and Nanomaterials Sponsor: DMP Chair: Scott Crooker, Los Alamos National Laboratory Room: B113
Invited Speakers:  Alexander Hoegele 

Session Q15 Focus Session: Advances in Scanned Probe Microscopy III: Spectroscopic Techniques at Low Temperatures Sponsor: GIMS Chair: Andreas Heinrich, IBM Almaden Research Center Room: B114
Invited Speakers:  Young Jae Song 

Session Q16 Focus Session: Polymers and Energy: Fuel Cells and Batteries Sponsor: DPOLY GERA DMP Chair: Karim Alamgir, The University of Akron Room: B115
Invited Speakers:  Nitash Balsara 

Session Q17 Focus Session : Glass Transition in Thin Films II Sponsor: DPOLY Chair: Connie Roth, Emory University Room: B116
Invited Speakers:  J. Baschnagel 

Session Q18 Focus Session: Biological-Synthetic Hybrid Materials II Sponsor: DBP DPOLY Chair: Oleg Gang, Brookhaven National Laboratory Room: B117
Invited Speakers:  Nadrian C. Seeman 

Session Q19 Focus Session: Physics of Polymer Nanocomposites II Sponsor: DPOLY Chair: Michael Mackay, University of Delaware Room: B118-B119
Invited Speakers:  Xiaorong Wang 

Session Q20 Focus Session: Graphene: Local Probes Sponsor: DMP Chair: Peter Johnson, Brookhaven National Laboratory Room: C120-122
Invited Speakers:  Jannik Meyer 

Session Q21 Focus Session: Graphene: Bilayers I Sponsor: DMP Chair: Sankar Das Sarma, University of Maryland Room: Portland Ballroom 251
Invited Speakers:  Euyheon Hwang 

Session Q22 Graphene Junctions Sponsor: DCMP DMP Chair: Pablo Jarillo-Herrero, Massachusetts Institute of Technology Room: Portland Ballroom 252

Session Q23 Electronic Structure Sponsor: DCOMP Chair: Guang-Lin Zhao, Southern University Room: C125-C126

Session Q24 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides -- Strain and Interfaces Sponsor: DMP Chair: Dragan Damjanovic, EPFL Room: D133-D134
Invited Speakers:  Eric Bousquet 

Session Q25 QHE: Bilayers and Tunneling Sponsor: FIAP Chair: Joel Moore, University of California, Berkeley Room: D135

Session Q26 Quantum Error Correction and Dynamical Decoupling Sponsor: GQI Chair: Dave Bacon, University of Washington Room: D136

Session Q27 Focus Session: New Trends in Spectroscopy III Sponsor: DCP Chair: David Osborn, Sandia National Laboratories Room: D137
Invited Speakers:  Jun Ye,  Nathalie Picque,  Ian Coddington 

Session Q28 Focus Session: New Frontiers in Electronic Structure Theory IV Sponsor: DCP Chair: David Sherrill, Georgia Institute of Technology Room: C124
Invited Speakers:  Edward Valeev 

Session Q29 Focus Session: Thermoelectrics IV: Group IV's & Nanostructures Sponsor: DMP FIAP GERA Chair: Rama Venkatasubramanian, RTI International Room: C123
Invited Speakers:  Lilia Woods 

Session Q30 Focus Session: High Pressure III Sponsor: DCOMP Chair: Ken Esler, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: D139

Session Q31 Focus Session: Quantum Simulation using AMO Systems Sponsor: DAMOP Chair: Victor Gurarie, University of Colorado Room: E141
Invited Speakers:  Cheng Chin 

Session Q32 Focus Session: Self Assembly of Molecules on Surfaces Sponsor: DCMP Chair: Janice Reutt-Robey, University of Maryland Room: E142

Session Q33 Focus Session: Complex Oxide Thin Films -- Oxide/Semiconductor Interfaces and Defects Sponsor: DMP GMAG Chair: Susanne Stemmer, University of California, Santa Barbara Room: E143
Invited Speakers:  Chiara Marchiori 

Session Q34 Focus Session: Frustrated and Low-D Magnetism -- Spins, Orbitals, and Phonons Sponsor: DMP GMAG Chair: Joachim Deisenhofer, Augsburg University Room: E144
Invited Speakers:  Roser Valenti 

Session Q35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- Spin Device Physics Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Hanan Dery, University of Rochester Room: E145

Session Q36 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides -- Fe-Based Multiferroics Sponsor: DMP GMAG Chair: Sang?Wook Cheong, Rutgers University Room: E146
Invited Speakers:  Yusuke Tokunaga 

Session Q37 Focus Session: Complex Oxide Thin Films -- Conductivity and Metal-Insulator Transition II Sponsor: DMP GMAG Chair: Jak Chakhalian, University of Arkansas Room: E147-E148

Session Q38 Topological Insulators: Theory and Experiment Sponsor: DCMP Chair: Peter Armitage, Johns Hopkins University Room: F149

Session Q39 Focus Session: Iron Based Superconductors: Theory III Sponsor: DCMP DMP Chair: M. Korshunov, University of Florida Room: F150

Session Q40 Focus Session: Iron Based Superconductors Physical Properties III Sponsor: DCMP DMP Chair: T. Devereaux, University of Waterloo Room: F151
Invited Speakers:  Takeshi Kondo 

Session Q41 Focus Session: Phonons and Electron Correlations in High Tc Superconductors Sponsor: FIAP Chair: David Tanner, University of Florida Room: F152
Invited Speakers:  Dragan Mihailovic 

Session Q42 Theory of Superconducting Properties Sponsor: DCMP Chair: Maxim Vavilov, University of Wisconsin Room: D138

Mar 17 2010 1:00PM, Wednesday

Session S1 Poster Session III (1:00 pm - 4:00 pm) Room: Exhibit CD

Mar 17 2010 2:30PM, Wednesday

Session T1 Prize Session: Buckley, Lilienfeld Sponsor: DCMP Chair: David Pine, New York University Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  Dov Levine,  Paul Steinhardt,  David Campbell,  Shlomo Havlin 

Session T2 Quantum Fluctuations and Magnetic Frustration in Strongly Correlated Metals Sponsor: DCMP Chair: Zachary Fisk, Los Alamos National Laboratory Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  Piers Coleman,  Moo Sung Kim,  Stefan Kirchner,  K. Haule,  Barbara Jones 

Session T3 Materials with Topological Defects on Gaussian Curved Surfaces Sponsor: DCMP DPOLY Chair: Paul Chaikin, New York University Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Mark Bowick,  David Weitz,  William Irvine,  Francesco Stellacci,  Alexander Hexemer 

Session T4 Keithly Award Session: Precision Time and Frequency Measurements Sponsor: GIMS Chair: James Matey, United States Naval Academy Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  James Bergquist,  Chris Oates,  Leo Hollberg 

Session T5 Measuring Magnetism at the Nanoscale Sponsor: FIAP Chair: Ernesto Marinero, Hitachi Research Center-San Jose Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  John Kirtley,  Peter Fischer,  Peng Xiong,  Bruce Gurney,  Mark Tondra 

Session T6 Graduate Education in Physics: Which Way Forward Sponsor: FEd FGSA Chair: Theodore Hodapp, American Physical Society Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  Janet Tate,  Cherry Murray,  Nigel Goldenfeld,  Julia Phillips,  Keivan Stassun 

Session T7 Avalanches in Condensed Matter Sponsor: GSNP DCMP Chair: Craig Maloney, Carnegie Mellon University Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  Karin Dahmen,  Yehuda Ben-Zion,  M. Carmen Miguel,  J.P. Sethna 

Session T8 Panel Discussion: Emerging Scientific Powers in the East: China Sponsor: FIP FGSA Chair: Noemie Koller, Rutgers University Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  Enge Wang,  Zhi-Xun Shen,  Yang Yang 

Session T9 Focus Session: Optics of Nanostructures - Near Field, Single Molecule, and Plasmonics Sponsor: DMP Chair: Rudolf Bratschitsch, University of Konstanz Room: A105
Invited Speakers:  Thomas Taubner 

Session T10 Focus Session: Physics of Biochips II Sponsor: DBP Chair: David Nolte, Purdue University Room: A106
Invited Speakers:  Muhammad Alam,  Bernhard H Weigl 

Session T11 Focus Session: Single Molecule Biophysics and Chemical Physics V Sponsor: DCP DBP DPOLY Chair: David Nesbitt, JILA/University of Colorado Room: A107-A108
Invited Speakers:  Thomas Perkins 

Session T12 Microfluidics II: Devices Sponsor: DFD Chair: Cindy Harnett, University of Louisville Room: B110-B111

Session T13 Focus Session: Stochastic Processes in Biology II Sponsor: GSNP DBP Chair: L. Shaw, College of William and Mary Room: B112

Session T14 Energy Resources Followed by Energy Production, Sustainability and Environment Sponsor: GERA Chair: Terry Tritt, Clemson University Room: B113

Session T15 Metals, Compounds, and Metal-like Behavior Sponsor: DCMP Chair: Joerg Neugebauer, Max-Planck Institut fur Eisenforschung Room: B114

Session T16 Focus Session: Organic Electronics and Photonics: Transport Sponsor: DMP DPOLY Chair: Leeor Kronik, The Weizmann Institute of Science Room: B115
Invited Speakers: 

Session T17 Focus Session: Dynamics of Polymers and Complex Fluids I Sponsor: DPOLY Chair: Ron Larson, University of Michigan Room: B116
Invited Speakers:  Kenneth Schweizer 

Session T18 Focus Session: Biological-Synthetic Hybrid Materials III Sponsor: DPOLY DBP Chair: Francis Starr, Wesleyan University Room: B117

Session T19 Focus Session: Polymer-Nanoparticle Interactions I Sponsor: DPOLY Chair: John Torkelson, Northwestern University Room: B118-B119
Invited Speakers:  K. Schmidt-Rohr 

Session T20 Focus Session: Computational Design of New Materials -- Energy Sponsor: DMP DCOMP Chair: Abdelkader Kara, University of Central Florida Room: C120-122
Invited Speakers:  Sergey Stolbov,  Su-Huai Wei 

Session T21 Focus Session: Graphene: Bilayers II Sponsor: DMP Chair: Antonio Castro Neto, Boston University Room: Portland Ballroom 251
Invited Speakers:  Johan Nilsson 

Session T22 Multiscale Materials (Theory, Modeling and Experiments that Bridge Scales) Sponsor: DCOMP GSCCM Chair: Thomas Sewell, University of Missouri Columbia Room: Portland Ballroom 252
Invited Speakers: 

Session T23 Density Functional Theory II Sponsor: DCOMP Chair: Neepa Maitra, Hunter College, CUNY Room: C125-C126

Session T24 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides -- Domains Sponsor: DMP Chair: Beatriz Noheda, University of Groenigen Room: D133-D134
Invited Speakers:  T.W. Noh 

Session T25 QHE: Microwaves and Periodic Modulation Sponsor: FIAP Chair: Michael Zudov, University of Minnesota Room: D135

Session T26 Superconducting Qubits: Measurements Sponsor: GQI Chair: Leo DiCarlo, Yale University Room: D136

Session T27 Cellular Biomechanics Sponsor: DBP Chair: Wolfgang Losert, University of Maryland Room: D137

Session T28 Focus Session: Production and Application of Cold Molecules II Sponsor: DCP Chair: Jeremy Hutson, University of Durham Room: C124
Invited Speakers:  Roman Krems,  Deborah Jin 

Session T29 Superconducting Devices and Applications Sponsor: FIAP DCMP Chair: Fred Wellstood, University of Maryland Room: C123

Session T30 Focus Session: Hydrogen Storage III Sponsor: DMP Chair: Donald Siegel, Unverisity of Michigan Room: D139
Invited Speakers:  Chris Van de Walle 

Session T31 Quantum Phase Transitions in Atomic and Molecular Systems Sponsor: DAMOP Chair: Cheng Chin, University of Chicago Room: E141

Session T32 Focus Session: Self Assembly on Novel Templates Sponsor: DCMP Chair: Karsten Pohl, University of New Hampshire Room: E142
Invited Speakers:  Paul Nealey,  Alpha T. N'Diaye 

Session T33 Novel Magnetic Materials Sponsor: GMAG Chair: Yves Idzerda, Montana State University Room: E143

Session T34 Correlated Electrons: Theory Sponsor: GMAG Chair: Juana Moreno, Louisiana State University Room: E144

Session T35 Focus Session: Spins in Semiconductors -Spin Hall Effect and Spin Currents Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Michael Flatté, University of Iowa Room: E145
Invited Speakers:  Michel Pioro-Ladriere 

Session T36 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides -- Layered Manganites and Theory Sponsor: DMP GMAG Chair: Feng Ye, Oak Ridge National Laboratory Room: E146
Invited Speakers:  F. Weber 

Session T37 Focus Session: Complex Oxide Thin Films -- Interfaces and Superlattices Sponsor: DMP GMAG Chair: R. Ramesh, University of California, Berkeley Room: E147-E148
Invited Speakers:  L. Fitting Kourkoutis 

Session T38 Electronic Phase Transitions in Correlated Systems Sponsor: DCMP Chair: Brian Wells, University of Connecticut Room: F149

Session T39 Focus Session: Iron Based Superconductors: Scanning Probe Sponsor: DCMP DMP Chair: Ruslan Prozorov, Ames Laboratory Room: F150
Invited Speakers:  J.C. Seamus Davis 

Session T40 Focus Session: Iron Based Superconductors: Doping and Magnetism Sponsor: DMP DCMP Chair: Mao-Hua Du, Oak Ridge National Laboratory Room: F151

Session T41 Focus Session: Search for New Superconductors - Nanotubes and Fullerides Sponsor: DMP Chair: Anvar Zakhidov, University of Texas at Dallas Room: F152
Invited Speakers: 

Session T42 Superconductivity: Spin Properties Sponsor: DCMP Chair: Jaime Fernandez-Baca, Oak Ridge National Laboratory Room: D138

Mar 17 2010 5:45PM, Wednesday

Session U1 Nobel Prize Session Chair: David Pine, New York University Room: Portland Ballroom 252
Invited Speakers:  George E. Smith 

Session U4 GIMS Business Meeting Room: Oregon Ballroom 204

Mar 17 2010 7:00PM, Wednesday

Session U10 Panel Discussion: Fuels of the Future Sponsor: GERA Chair: George Crabtree, Argonne National Laboratory Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  George Crabtree,  John Cain,  Stephen Long,  Linda Horton 

Mar 17 2010 7:30PM, Wednesday

Session U45 ``Trends" in the APS Publication Physics Sponsor: APS Chair: Samindranath Mitra, American Physical Society Room: Portland Hilton Pavillion Ballroom
Invited Speakers:  Florian Marquardt,  D.D. Awschalom,  Michael R. Norman 

Mar 18 2010 8:00AM, Thursday

Session V1 Structure, Magnetic Properties, and Superconductivity in the Pnictides Sponsor: DCMP Chair: Sergey Budko, Ames Laboratory Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  Xianhui Chen,  Simon Kimber 

Session V2 Relaxation and Dynamic Heterogeneity and Glass Sponsor: DCMP Chair: Zexin Zhang, University of Pennsylvania Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  David Reichman,  Luca Cipelletti,  Eric R. Weeks,  Paddy Royall,  Zexin Zhang 

Session V3 Electronic, Magnetic, and Magnetoelectric Excitations in Multiferroics Sponsor: DCMP Chair: Sang-Wook Cheong, Rutgers University Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Diyar Talbayev,  Xiaoshan Xu,  Noriaki Kida 

Session V4 Biological Nanostructures for Photonics and Adhesion Sponsor: DPOLY Chair: Mohan Srinivasrao, Center for Advnaced Research on Optical Microscopy Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  Doekele Stavenga,  Paul Steen,  Christopher J. Summers,  Shinya Yoshioka,  Kellar Autumn 

Session V5 Industrial Applications of Neutron Scattering Sponsor: DCMP FIAP Chair: Michael Crawford, DuPont Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  Eric Lin,  Andrew Allen,  Camden R. Hubbard,  Jihui Yang,  Hubert King 

Session V6 The Impact of Large Scale Computing on Research in Physics Sponsor: DCOMP Chair: Barry Schneider, National Science Foundation Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  Matthias Troyer,  Erik Schnetter,  T.C. Germann,  Anthony Kennedy,  Johannes Feist 

Session V7 Piconewtons and Nanometers: The Physics of Molecular Motors Sponsor: DBP Chair: Ned Wingreen, Princeton University Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  Clare Yu,  Thierry Mora,  Dyche Mullins 

Session V8 Spots, Stripes, and Turbulence Sponsor: GSNP DFD Chair: John Gibson, Georgia Institute of Technology Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  Dwight Barkley,  Michael Schatz,  John Burke,  Edgar Knobloch 

Session V9 Fractional QHE Sponsor: DCMP Chair: Alexander Abanov, Stony Brook University Room: A105

Session V10 Focus Session: Dynamics of Neural Systems Sponsor: DBP Chair: Rhonda Dzakpasu, Georgetown University Room: A106
Invited Speakers:  Ilya Nemenman 

Session V11 Focus Session: Nonlinear Hydrodynamics of Swimming Cells Sponsor: DFD Chair: Aparna Baskaran, Syracuse University Room: A107-A109
Invited Speakers:  Eric Lauga 

Session V12 Colloidal Particles and Clusters Sponsor: DFD Chair: Alex Levine, University of California, Los Angeles Room: B110-B111

Session V13 Focus Session: Jamming I Sponsor: GSNP Chair: Corey O’Hern, Yale University Room: B112
Invited Speakers:  Vinothan Manoharan 

Session V14 Focus Session: Transport Properties of Nanostructures VI: Inorganic Nanostructures and Nanomechanics Sponsor: DMP Chair: Pierre Darancet, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: B113

Session V15 Focus Session: Novel Instrumentation and Measurements for Medical and Biological Systems Sponsor: GIMS Chair: Larry Nagahara, National Cancer Institute, National Institutes of Health Room: B114
Invited Speakers:  N.J. Tao 

Session V16 Nanowires: Electrical and Thermal Properties Sponsor: DCMP Chair: Derek Stewart, Cornell University Room: B115

Session V17 Focus Session: Dynamics of Polymers and Complex Fluids II Sponsor: DPOLY Chair: Ron Larson, University of Michigan Room: B116

Session V18 Biopolymer Molecules - Solutions, Networks, and Gels Sponsor: DPOLY Chair: Gila Stein, University of Houston Room: B117

Session V19 Focus Session: Polymer-Nanoparticle Interactions II Sponsor: DPOLY Chair: Chris Ellison, University of Texas at Austin Room: B118-B119
Invited Speakers:  Soles Christopher 

Session V20 Graphene Synthesis, Characterization and Applications Sponsor: DCMP DMP Chair: Masahiro Ishigami, University of Central Florida Room: C120-122

Session V21 Focus Session: Graphene: Mechanical and Thermal Properties Sponsor: DMP Chair: Vitor Pereira, Boston University Room: Portland Ballroom 251
Invited Speakers:  James Hone 

Session V22 Quantum Hall Effect in Graphene Sponsor: DCMP Chair: Dmitri Abanin, Princeton University Room: Portland Ballroom 252

Session V23 Solid Helium I Sponsor: DCMP Chair: Boris Svistunov, University of Massachusetts Amherst Room: C125-C126

Session V24 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides -- Bulk Ferroelectrics I Sponsor: DMP Chair: Valentino Cooper, Oak Ridge National Laboratory Room: D133-D134

Session V25 Focus Session: Dopants and Defects in Semiconductors - Oxides, general Sponsor: DMP Chair: Evan Glaser, Naval Research Laboratory Room: D135

Session V26 Focus Session: Superconducting Qubits Sponsor: GQI Chair: Andrew Hoffman, Princeton University Room: D136
Invited Speakers:  Matthias Steffen 

Session V27 Focus Session: Attosecond Science and Strong Field Chemical Physics I Sponsor: DCP Chair: Dan Neumark, University of California, Berkeley Room: D137
Invited Speakers:  Olga Smirnova,  Kenneth Schafer 

Session V28 Focus Session: Charge Transport in Nanostructures I Sponsor: DCP Chair: Ward Plummer, University of Tennessee Room: C124
Invited Speakers:  Charles Lieber 

Session V29 Optical/Laser Devices and Applications Sponsor: FIAP Chair: Anthony Johnson, University of Maryland-Baltimore County Room: C123

Session V30 Nanotechnology Applications: NEMS, CNTs, Graphene, and Nanoscale Devices Sponsor: FIAP Chair: Willi Mickelson, Center for Integrated Nanomechanical Systems, University of California, Berkeley Room: D139

Session V31 Focus Session: Strongly Interacting Quantum Gases Sponsor: DAMOP Chair: David Pekker, Harvard University Room: E141
Invited Speakers:  Lucia Hackermueller,  Gregory Levine 

Session V32 Surface Reactions and Dynamics Sponsor: DMP Chair: Alexey Zayak, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: E142

Session V33 Cooperative Phenomena- Experiment, Spin Dynamics and Materials Sponsor: GMAG Chair: Shireen Adenwalla, University of Nebraska-Lincoln Room: E143

Session V34 Focus Session: Frustrated and Low-D Magnetism -- Quantum Magnetism I Sponsor: DMP GMAG Chair: Igor Zaliznyak, Brookhaven National Laboratory Room: E144
Invited Speakers:  Sasha Chernyshev 

Session V35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- Carbon-based Systems Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Stephan von Molnar, Florida State University Room: E145
Invited Speakers:  David Toyli 

Session V36 Spin Transport in Metals including GMR Sponsor: DCMP Chair: Olaf van 't Erve, Naval Research Laboratory Room: E146

Session V37 Focus Session: Complex Oxide Thin Films -- Multiferroics and Tunneling Sponsor: DMP GMAG Chair: Stuart Wolf, University of Virginia Room: E147-E148
Invited Speakers:  E.Y. Tsymbal 

Session V38 Disordered Electronic Systems Sponsor: DCMP Chair: Smitha Vishveshwara, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: F149

Session V39 Focus Session: Iron Based Superconductors: Lattice Probes & Irradiation Sponsor: DCMP DMP Chair: A. Gurevich, Florida State University Room: F150

Session V40 Superconducting Vortices: Pinning & Lattice Effects Sponsor: DCMP Chair: Michael Sumption, Ohio State University Room: F151

Session V41 Superconductor-Insulator Transitions Sponsor: DCMP Chair: Mike Osofsky, Naval Research Laboratory Room: F152

Session V42 Surfaces: Phase Transitions, Magnetic and Superconducting Properties Sponsor: DMP Chair: Venkatraman Gopalan, Pennsylvania State University Room: D138

Mar 18 2010 11:15AM, Thursday

Session W1 Direct Imaging of Crystal Nucleation Sponsor: DCMP Chair: Arjun Yodh, University of Pennsylvania Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  Eli Sloutskin,  Sung-Yoon Chung,  Peter Vekilov,  Thomas Truskett 

Session W2 Drop-based Microfluidics for Use with Soft-materials and Biology Sponsor: DCMP Chair: Michael Rubinstein, University of North Carolina Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  Adam Abate,  Seth Fraden,  Jerome Bibette,  Richard Fair 

Session W3 Adler, McGroddy, and Pake Award/Prize Session Sponsor: DMP FIAP Chair: Robert Nemanich, Arizona State University Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Nicola Spaldin,  S.W. Cheong,  R. Ramesh,  Robert Frosch 

Session W4 Electric Voltages Generated by Magnetization Dynamics Sponsor: GMAG Chair: Axel Hoffmann, Argonne National Laboratory Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  Geoffrey Beach,  Shufeng Zhang,  E. Saitoh,  Chen Wang 

Session W5 Renewable Energy Education Sponsor: FEd Chair: Robert Ehrlich, George Mason University Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  Cheryl Kennedy,  Robert Bass,  Philip Gleckman,  Robert Ehrlich 

Session W6 Superconducting Qubits Sponsor: GQI Chair: Irfan Siddiqi, University of California, Berkeley Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  Radoslaw Bialczak,  Franco Nori,  Leonardo DiCarlo 

Session W7 Biological Networks Sponsor: DBP GSNP Chair: Jin Wang, State University of New York, Stony Brook Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  James Ferrell,  Jin Wang,  Herbert Levine,  Eve Marder 

Session W8 Scanned Probe Microscopy of Novel Materials and Systems Sponsor: GIMS Chair: Joseph Stroscio, National Institute of Standards and Technology Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  S. Loth,  Jennifer Hoffman,  L. Gross 

Session W9 QHE and topological insulators Sponsor: DCMP Chair: Marcel Franz, University of British Columbia Room: A105

Session W10 Lipid Bilayers I Sponsor: DBP Chair: Christian Santangelo, University of Massachusetts Room: A106

Session W11 Proteins: Structure, Function, and Folding Sponsor: DBP Chair: Margaret Cheung, University of Houston Room: A107-A109

Session W12 Foams and Suspensions Sponsor: DFD Chair: Dan Blair, Georgetown Univeristy Room: B110-B111

Session W13 Focus Session: Jamming II Sponsor: GSNP Chair: C. Olson Reichhardt, Los Alamos National Laboratory Room: B112
Invited Speakers:  Robert Hoy 

Session W14 Focus Session: Optics of Nanostructures -- Quantum Dots II Sponsor: DMP Chair: Carlo Piermarocchi, Michigan State University Room: B113
Invited Speakers:  David Gershoni 

Session W15 Surfaces, Thin Films, and Nanostructures Sponsor: DCMP Chair: Don Nicholson, Oak Ridge National Laboratory Room: B114

Session W16 Focus Session: Organic Electronics and Photonics: Transistors and Light Emitting Devices Sponsor: DMP DPOLY Chair: Lynn Loo, Princeton University Room: B115
Invited Speakers:  Alberto Salleo 

Session W17 Focus Session: Dynamics of Polymers and Complex Fluids III Sponsor: DPOLY Chair: Shi-Qing Wang, The University of Akron Room: B116
Invited Speakers: 

Session W18 Focus Session: Polymer Network Mechanics I Sponsor: DPOLY Chair: Catalin Picu, Rensselaer Polytechnic Institute Room: B117
Invited Speakers:  Kenneth Shull 

Session W19 Focus Session: Synchrotron X-ray and Neutron Techniques in Soft Matter and Biological Sponsor: DPOLY DBP Chair: Zhang Jiang, Argonne National Laboratory Room: B118-B119
Invited Speakers:  Ronald Jones,  Jaroslaw Majewski 

Session W20 Graphene Spectroscopy Sponsor: DMP DCMP Chair: Tony Heinz, Columbia University Room: C120-122

Session W21 Focus Session: Graphene: Strain Sponsor: DMP Chair: Michael Fuhrer, University of Maryland Room: Portland Ballroom 251
Invited Speakers:  C.N. Lau 

Session W22 Graphene Nanoribbons Sponsor: DMP DCMP Chair: Gary Pennington, University of Maryland Room: Portland Ballroom 252

Session W23 Solid Helium II Sponsor: DCMP Chair: Josh West, Pennsylvania State University Room: C125-C126

Session W24 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides -- Bulk Ferroelectrics II Sponsor: DMP Chair: Serge Nakhmanson, Argonne National Laboratory Room: D133-D134

Session W25 Semiconductor Growths and Wide Bandgap Semiconductors Sponsor: DCMP Chair: Nelson Tansu, Lehigh University Room: D135

Session W26 Quantum Control and Resources for Quantum Computing Sponsor: GQI Chair: Frank Wilhelm, University of Waterloo Room: D136

Session W27 Focus Session: Attosecond Science and Strong Field Chemical Physics II Sponsor: DCP Chair: Robin Santra, Argonne National Laboratory Room: D137
Invited Speakers:  Jonathan Marangos,  Stephen Leone,  Zenghu Chang 

Session W28 Focus Session: Charge Transport in Nanostructures II Sponsor: DCP Chair: Yaguang Wei, Georgia Institute of Technology Room: C124
Invited Speakers:  Max Lagally,  Jia G. Lu,  Ward Plummer 

Session W29 Focus Session: Thermoelectrics V: III-V's & Nanostructures Sponsor: DMP FIAP GERA Chair: Lilia Woods, University of South Florida Room: C123
Invited Speakers:  John Bowers 

Session W30 Focus Session: High Pressure IV: Dynamics of Shock Induced Phase Transitions Sponsor: DCOMP GSCCM Chair: Timothy Germann, Los Alamos National Laboratory Room: D139
Invited Speakers:  Thomas R. Mattsson 

Session W31 Non-equilibrium Quantum Dynamics in Atomic Systems Sponsor: DAMOP Chair: Gavin Brennen, Macquarie University Room: E141

Session W32 Structure and Morphology: Semiconductor Surfaces Sponsor: DMP DCMP Chair: Steve Erwin, Naval Research Laboratory Room: E142

Session W33 Quantum Entanglement Sponsor: GQI Chair: Ivette Fuentes-Schuller, University of Nottingham, UK Room: E143

Session W34 Focus Session: Nanomagnetism -- Atomic Size Structures Sponsor: DMP GMAG Chair: Pietro Gambardella, Universitat Autònoma de Barcelona Room: E144

Session W35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- DMS: III-V and Devices Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Masaaki Tanaka, University of Tokyo Room: E145
Invited Speakers:  Christian Back 

Session W36 Focus Session: Frustrated and Low-D Magnetism -- Spin Ice Sponsor: DMP GMAG Chair: Xianglin Ke, Oak Ridge National Laboratory Room: E146
Invited Speakers:  David Jonathan Morris 

Session W37 Focus Session: Complex Oxide Thin Films -- BiFeO3 Multiferroics Sponsor: DMP GMAG Chair: Ichiro Takeuchi, University of Maryland Room: E147-E148
Invited Speakers:  J. Seidel 

Session W38 Correlated Electrons: Lattice Models Sponsor: DCMP Chair: G Fernando, University of Connecticut Room: F149

Session W39 Focus Session: Iron Based Superconductors: Neutron Scattering and Magnetism Sponsor: DCMP DMP Chair: Pengcheng Dai, University of Tennessee-Knoxville Room: F150
Invited Speakers:  J.W. Lynn,  R. McQueeney 

Session W40 Mesoscopic and Nanoscopic Superconductors Sponsor: DCMP Chair: Mingliang Tian, Pennsylvania State University Room: F151

Session W41 Focus Session: Search for New Superconductors - Silicides, Nickelates and Cobaltates Sponsor: DMP Chair: Robert Cava, Princeton University Room: F152
Invited Speakers:  C.W. Chu 

Session W42 Excitation and Transport at Complex Interfaces Sponsor: DMP Chair: Patrick Woodward, Ohio State University Room: D138

Mar 18 2010 2:30PM, Thursday

Session X1 Nanostructure Studies of Strongly Correlated Materials Sponsor: DCMP Chair: Rossitza Pentcheva, Ludwig-Maximilians-University Munich Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  Guneeta Singh Bhalla,  James Freericks,  Khaled Al-Hassanieh,  Justin Bergfield,  Sungbae Lee 

Session X2 Quantum Simulation of Strongly Correlated Systems with Cold Atoms in Optical Lattices Sponsor: DCMP Chair: Allan Griffin, University of Toronto Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  Tin-Lun Ho,  Tilman Esslinger,  Markus Greiner,  Randall Hulet,  Christopher Monroe 

Session X3 Magnetic Monopoles and Dirac Strings in Condensed Matter Sponsor: DCMP Chair: Peter Schiffer, The Pennsylvania State University Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Roderich Moessner,  S. Giblin,  Santiago Grigera,  Ludovic Jaubert,  Xiaoliang Qi 

Session X4 Dynamics of Nano-confined Polymer Films Sponsor: DPOLY Chair: James Forrest, University of Waterloo Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  John Torkelson,  Fathollah Varnik,  Gregory McKenna 

Session X5 Emerging Tomographic Algorithms: From Bending Molecules to Beating Hearts Sponsor: FIAP Chair: Peter Schwander, University of Wisconsin Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  Abbas Ourmazd,  Wah Chiu,  Frederic Noo,  Pierre Thibault,  Keith Nugent 

Session X6 The Neural Dynamics of Songbirds Sponsor: DBP Chair: Dezhe Jin, The Pennsylvania State University Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  Daniel Margoliash,  Richard Hahnloser,  Michael Long,  Henry Abarbanel,  Dezhe Jin 

Session X7 Waves in Actin Dynamics Sponsor: DPB Chair: Martin Falcke, Delbruck Institute for Molecular Medicine Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  Josef A. Kas,  Michael Sheetz,  Juliane Zimmermann,  Roie Shlomovitz,  Anders Carlsson 

Session X8 The 50th Anniversary of the Prediction of Superfluidity of He3 Sponsor: FHP Chair: George Zimmerman, Boston University Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  Anthony Leggett 

Session X9 QHE: High Filling Factors and Weak Fields Sponsor: DCMP Chair: Michael Manfra, Purdue University Room: A105

Session X10 Virology and Medical Physics Sponsor: DBP Chair: Michael Hagan, Brandeis University Room: A106

Session X12 General Fluid Mechanics: Surface and Thermal Effects Sponsor: DFD Chair: Amber Krummel, Harvard University Room: B110-B111

Session X13 Focus Session: Jamming III Sponsor: GSNP Chair: Ch. Reichardt, Los Alamos National Laboratory Room: B112

Session X14 Nanowires and Nanotubes: Devices and Applications Sponsor: DMP DCMP Chair: Lilia Woods, University of South Florida Room: B113

Session X15 Structural and Electronic Properties of Metals I Sponsor: DCMP Chair: Di Xiao, Oak Ridge National Laboratory Room: B114

Session X16 Focus Session: Organic Electronics and Photonics: Electronic Structure and Interfaces Sponsor: DMP DPOLY Chair: Calvin Chan, National Institute of Standards and Technology Room: B115
Invited Speakers:  Leeor Kronik 

Session X17 Charged and Ion-Containing Polymers I Sponsor: DPOLY Chair: Jodie Lutkenhaus, Yale Room: B116

Session X18 Focus Session: Polymer Network Mechanics II Sponsor: DPOLY Chair: Al Crosby, University of Massachusetts, Amherst Room: B117
Invited Speakers:  Jian Ping Gong 

Session X19 Focus Session: Polymer Colloids: Particle Interactions and Assembly Sponsor: DPOLY Chair: Tony Dinsmore, University of Massachusetts, Amherst Room: B118-B119
Invited Speakers:  Paul Chaikin 

Session X20 Focus Session: Carbon Nanotubes: Optical Studies Sponsor: DMP Chair: Steve Cronin, University of Southern California Room: C120-C122
Invited Speakers:  Tony Heinz 

Session X21 Focus Session: Graphene: Devices Sponsor: DMP Chair: Vasili Perebeinos, IBM Room: Portland Ballroom 251
Invited Speakers:  Phaedon Avouris 

Session X22 Focus Session: Carbon Nanotubes: Absorption and Defects Sponsor: DMP Chair: Jerome Lagoute, CNRS Room: Portland Ballroom 252

Session X23 Many Body I Sponsor: DCOMP Chair: Tara Das, University at Albany-SUNY Room: C125-C126

Session X24 Focus Session: Dielectric, Ferroelectric, and Piezoelectric Oxides -- Defects and Relaxors Sponsor: DMP Chair: Marty Gregg, Queen's University of Belfast Room: D133-D134

Session X25 Quantum Structures Sponsor: DCMP FIAP Chair: Gerard Martinez, LNCMI, CNRS, Grenoble Room: D135

Session X26 Superconducting Qubits: Coherent Phases in Superconducting Resonators Sponsor: GQI Chair: Matthias Steffen, IBM Room: D136

Session X27 Focus Session: Chemical Control of the Properties of Complex Oxides I Sponsor: DCP Chair: Patrick Woodward, Ohio State University Room: D137
Invited Speakers:  Christopher Wiebe,  Makoto Tachibana,  Fengyuan Yang 

Session X28 Focus Session: Charge Transport in Nanostructures III Sponsor: DCP Chair: Max Lagally, University of Wisconsin Room: C124
Invited Speakers:  Bing Wang,  Steven Louie 

Session X29 Photonics Applications Sponsor: FIAP Chair: Hans-Peter Wagner, University of Cincinnatti Room: C123

Session X30 Bionanotechnology Sponsor: FIAP Chair: Raghuveer Parthasarathy, University of Oregon Room: D139

Session X31 High Pressure V Sponsor: DMP Chair: Stanimir Bonev, Dalhousie University Room: E141

Session X32 Quantum Size Effects and Interfaces Sponsor: DMP Chair: Wenguang Zhu, University of Tennessee Room: E142

Session X33 Focus Session: Foundations of Quantum Theory Sponsor: GQI Chair: Ian Durham, Saint Anselm College Room: E143
Invited Speakers:  Robert Spekkens 

Session X34 Magnetic Characterization and Imaging Sponsor: GMAG Chair: Ranko Heindl, NIST Room: E144

Session X35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- Spin Dynamics Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Roland Kawakami, University of California, Riverside Room: E145
Invited Speakers:  Jens Huebner 

Session X36 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides -- Novel Systems Sponsor: DMP GMAG Chair: Ram Seshadri, University of California, Santa Barbara Room: E146
Invited Speakers:  Yutaka Ueda 

Session X37 Focus Session: Nanomagnetism -- Molecules Sponsor: DMP GMAG Chair: Dan Ralph, Cornell University Room: E147-E148
Invited Speakers: 

Session X38 Structural Phase Transitions Sponsor: DCMP Chair: Kyle Shen, Cornell University Room: F149

Session X39 Focus Session: Iron Based Superconductors: Spin Excitation Sponsor: DMP DCMP Chair: Despina Louca, University of Virginia Room: F150
Invited Speakers:  Jun Zhao 

Session X40 Superconductivity: Transport Properties Sponsor: DCMP Chair: Myron Salamon, University of Texas at Dallas Room: F151

Session X41 Focus Session: Search for New Superconductors - Carbides, Borides and Organics Sponsor: DMP Chair: Zach Fisk, University of California, Irvine Room: F152

Session X42 Physics Education: Research, Techniques, Classic Experiments, and Policy Sponsor: FEd Chair: Thomas Olsen, American Institute of Physics Room: D138

Mar 19 2010 8:00AM, Friday

Session Y1 Extended Quantum Criticality - The Link Between Heavy Fermions and Cuprate Superconductors? Sponsor: DCMP Chair: Piers Coleman, Rutgers University Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  T. Senthil,  Nigel Hussey,  N. Harrison,  F. Steglich,  Catherine Pepin 

Session Y2 Composite Fermions: Recent Advances in States and Excitations Sponsor: DCMP APS Chair: Vito Scarola, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  Sudhansu Mandal,  Gunnar Moeller,  Raymond Ashoori 

Session Y3 Two-particle Entanglement with Single Particle Emitters Sponsor: DCMP Chair: Janine Splettstoesser, Institute for Theoretical Physics A, RWTH Aachen, and Peter Samuelsson, Lund University Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Peter Samuelsson,  Izhar Neder,  David Ritchie,  Janine Splettstoesser 

Session Y4 Microscopic Physics of Magnetization Damping Sponsor: GMAG Chair: Olle Heinonen, Seagate Technology-Stillwater Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  M.D. Stiles,  Arne Brataas,  Shigemi Mizukami,  Georg Woltersdorf 

Session Y5 Conductance and Coherence in Nanotubes and Nanobeams Sponsor: DCMP Chair: David Cobden, University of Washington Room: Portland Ballroom 256
Invited Speakers:  Smitha Vishveshwara,  N. Markovic,  Gil Refael,  David Cobden,  Ming Zheng 

Session Y6 Quantum Hydrodynamics Sponsor: DAMOP Chair: Tin-Lun Ho, The Ohio State University Room: Portland Ballroom 253
Invited Speakers:  Peter Engels,  Edward Taylor,  Peter van der Straten,  Vanderlei S. Bagnato,  Russell J. Donnelly 

Session Y7 Convergence of Physics and Life Sciences: Emerging Perspectives in Cancer Sponsor: DBP Chair: Larry Nagahara, National Cancer Institute Room: Portland Ballroom 254
Invited Speakers:  Stuart Lindsay,  Ann Chambers,  Cynthia Reinhart-King,  Scott Manalis,  Owen McCarty 

Session Y8 Ion Interactions and Transport in Ion-Containing Polymers Sponsor: DPOLY Chair: Ralph Colby, The Pennsylvania State University Room: Portland Ballroom 255
Invited Speakers:  Alexei Kornyshev,  C.A. Angell,  Karen Winey,  Ekaterina I. Izgorodina,  Oleg Borodin 

Session Y9 Transport in Semiconductors II Sponsor: DCMP Chair: Sudarshan Karki, University of Missouri Kansas City Room: A105

Session Y10 Computational Molecular Biophysics Sponsor: DBP Chair: Gregory Grason, University of Massachusetts Room: A106

Session Y12 Disordered and Glassy Systems I Sponsor: DFD Chair: Katharina Vollmayer-Lee, Bucknell University Room: B110-B111

Session Y13 Statistical and Nonlinear Physics I Sponsor: GSNP Chair: H.G.E. Hentschel, Emory University Room: B112

Session Y14 Focus Session: Nanostructures and Plasmonics Sponsor: FIAP Chair: Keshav Dani, Los Alamos National Laboratory Room: B113

Session Y15 Detectors, Sensors, and Transducers Sponsor: GIMS Chair: Sander Otte, National Institute of Standards and Technology Room: B114

Session Y16 Fullerenes and Composites Sponsor: DCMP Chair: Rajendra Zope, University of Texas at El Paso Room: B115

Session Y17 Focus Session: Organic Electronics and Photonics - Electronic, Optical, Magnetic Properties Sponsor: DPOLY DMP Chair: Enrico Da Como, Ludwig-Maximilians-University Munich Room: B116

Session Y18 Elastomers and Gels Sponsor: DPOLY Chair: Bradley Olsen, Massachusetts Institute of Technology Room: B117

Session Y19 Focus Session: Polymer Colloids: Dynamics Sponsor: DPOLY DCMP Chair: Ken Schweizer, University of Illinois, Urbana-Champaign Room: B118-B119
Invited Speakers: 

Session Y20 Glassy and Amorphous Materials Sponsor: DMP DCMP Chair: Frances Hellman, University of California, Berkeley Room: C120-122

Session Y21 Focus Session: Graphene: Field-Effect Devices Sponsor: DMP Chair: Marc Bochrath, University of California, Riverside Room: Portland Ballroom 251
Invited Speakers:  Barbaros Ozyilmaz 

Session Y22 Graphene Theory Sponsor: DCMP Chair: Ganpathy Murthy, University of Kentucky Room: Portland Ballroom 252

Session Y23 Quantum Fluids and Solids Sponsor: DCMP Chair: Robert Hallock, University of Massachusetts Amherst Room: C125-C126

Session Y24 Insulators: pt. Defects, Dielectrics, and Scintillators/Phosphors Sponsor: DCMP Chair: Tianshu Li, University of California, Davis Room: D133-D134

Session Y25 Nanoparticles Sponsor: DCP Chair: Christopher Sorensen, Kansas State University Room: D135

Session Y26 Superconducting Qubits: Decoherence and Noise Sponsor: GQI Chair: Andrew Houck, Princeton University Room: D136

Session Y27 Focus Session: Chemical Control of the Properties of Complex Oxides II Sponsor: DCP Chair: Ram Seshadri, University of California, Santa Barbara Room: D137
Invited Speakers:  S. Clarke,  D.D. Sarma,  I. Takeuchi 

Session Y28 Chemical Dynamics Sponsor: DCP Chair: Wen Li, Wayne State University Room: C124

Session Y29 Focus Session: Thermoelectrics VI: Oxides, Measurements, Devices Sponsor: DMP FIAP GERA Chair: R Ramesh, University of California, Berkeley Room: C123

Session Y30 Disordered Magnetic Materials Sponsor: GMAG Chair: Stefanos Papanikolaou, Cornell University Room: D139

Session Y31 Ferromagnetism and Spin-imbalances in Quantum Gases Sponsor: DAMOP Chair: Chuanwei Zhang, University of Washington Room: E141

Session Y32 Novel Instrumentation & Techniques in Surface Science Sponsor: DMP Chair: William Cullen, University of Maryland Room: E142

Session Y33 Novel Probes of Quantum Gases and Quantum Measurement / Quantum Information Sponsor: DAMOP GQI Chair: Mark Coffey, Colorado School of Mines Room: E143

Session Y34 Focus Session: Frustrated and Low-D Magnetism -- Quantum Magnetism II Sponsor: DMP GMAG Chair: Alexander Chernyshev, University of California, Irvine Room: E144

Session Y35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- Qubits and Quantum Wires Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Paul Crowell, University of Minnesota Room: E145
Invited Speakers:  Sophia Economou 

Session Y36 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides -- General Multiferroics Sponsor: DMP GMAG Chair: Gavin Lawes, Wayne State University Room: E146
Invited Speakers:  Rajit Chaudhury 

Session Y37 Focus Session: Nanomagnetism -- Nanoparticles I Sponsor: DMP GMAG Chair: Paolo Vavassori, CIC Nanogune Room: E147-E148
Invited Speakers:  Daniel Gamelin 

Session Y38 Nanostructures of Correlated Materials Sponsor: DCMP Chair: Aditi Mitra, New York University Room: F149

Session Y39 Focus Session: Iron Based Superconductors: Spectroscopy I Sponsor: DCMP DMP Chair: Dongui Lu, Stanford University Room: F150
Invited Speakers:  Z.X. Shen 

Session Y40 Focus Session: Iron Based Superconductors: Magnetism and Transport Sponsor: DCMP DMP Chair: Athena Safa-Sefat, Oak Ridge National Laboratory Room: F151
Invited Speakers:  Norman Mannella 

Session Y41 Strongly Correlated Systems - Theory Sponsor: DCMP Chair: Eun-Ah Kim, Cornell University Room: F152

Session Y42 Superconductivity: Thermodynamic, Mechanical and Structural Properties Sponsor: DCMP Chair: George Crabtree, Argonne National Laboratory Room: D138

Mar 19 2010 11:15AM, Friday

Session Z1 Coherent Optical Manipulation of Electron and Nuclear Spin in Artificial Atomic and Molecular Systems in Solids Sponsor: DCMP Chair: Lu Sham, University of California, San Diego Room: Oregon Ballroom 201
Invited Speakers:  Duncan Steel,  Susan Clark,  Xiaodong Xu,  Allan Bracker 

Session Z2 Plasmonic Nanogaps: From Single Molecule Sensing to Light Manipulation and Beyond Sponsor: DCMP Chair: Zhenyu Zhang, Oak Ridge National Laboratory Room: Oregon Ballroom 202
Invited Speakers:  Hongxing Xu,  Peter Nordlander,  Gilad Haran,  Ke Zhao,  Seung-Woo Kim 

Session Z3 Response of Magnetism to Electric Fields and Light Sponsor: DMP Chair: Ramamoorthy Ramesh, University of California, Berkeley Room: Oregon Ballroom 203
Invited Speakers:  Manfred Fiebig,  Yoshinori Tokura,  Jean-Yves Bigot,  Wolfgang Kleemann 

Session Z4 Plasmonics Applications Sponsor: FIAP Chair: Ernesto Marinero, Hitachi Research Center-San Jose Room: Oregon Ballroom 204
Invited Speakers:  Harry Atwater,  Rupert Oulton,  Nader Engheta,  Naomi Halas 

Session Z9 QHE: Quantum Computing Sponsor: DCMP Chair: Steven Simon, Oxford University Room: A105

Session Z10 Physics of Physiological Systems Sponsor: DBP Room: A106

Session Z11 Lipid Bilayers II Sponsor: DBP Room: A107-A109

Session Z12 Disordered and Glassy Systems II Sponsor: DFD Chair: Jack Douglas, National Institute of Standards and Technology Room: B110-B111

Session Z13 Statistical and Nonlinear Physics II Sponsor: GSNP Chair: M. Kaufman, Cleveland State University Room: B112

Session Z14 Graphene: Adsorbates and Defects Sponsor: DMP DCMP Chair: Bobby Sumpter, Oak Ridge National Laboratory Room: B113

Session Z15 Structural and Electronic Properties of Metals II Sponsor: DCMP Chair: T. Hickel, Max-Planck Institut fur Eisenforschung Room: B114

Session Z16 Focus Session: Organic Electronics and Photonics: Fundamentals Sponsor: DMP DPOLY Chair: Wolfgang Kalb Room: B115

Session Z17 Charged and Ion-Containing Polymers II Sponsor: DPOLY Chair: Jodie Lutkenhaus, Yale University Room: B116

Session Z18 New Experimental, Theoretical, and Computational Methods in Polymer and Soft Matter Physics Sponsor: DPOLY Chair: Vivek Sharma Room: B117

Session Z19 Focus Session: Polymer Brushes Sponsor: DPOLY Chair: Chanjoong Kim, Kent State University Room: B118-B119
Invited Speakers:  Sergiy Minko 

Session Z20 Carbon Nanotubes: Fundamentals and Applications Sponsor: FIAP Chair: Yuriy Bozme, Duke University Room: C120-122

Session Z21 Focus Session: Graphene: Growth Sponsor: DMP Chair: Jun Zhu, Pennsylvania State University Room: Portland Ballroom 251

Session Z22 Graphene Optical Properties and Imaging Sponsor: DCMP DMP Chair: Joel Therrien, University of Massachusetts Lowell Room: Portland Ballroom 252

Session Z24 Oxides and other Insulators Sponsor: DCMP Chair: Rickard Armiento, Massachusetts Institute of Technology Room: D133-D134

Session Z25 Theoretical Methods and Applications Sponsor: DCP Chair: Peter Talkner, University of Augsberg Room: D135

Session Z26 Superconducting Qubits: New States and Effects Sponsor: GQI Chair: Matthew Neeley, University of California, Santa Barbara Room: D136

Session Z27 Surfaces Sponsor: DCMP Chair: Adam Hauser, Ohio State University Room: D137

Session Z28 Clusters Sponsor: DCP Chair: Rich Loomis, Washington University in St. Louis Room: C124

Session Z29 A Potpourri of AMO and Quantum Information Sponsor: DAMOP Chair: Laith Haddad, Colorado School of Mines Room: C123

Session Z30 Optoelectronic Devices and Applications Sponsor: FIAP Chair: John Conley, Oregon State University Room: D139

Session Z31 Quantum Optics and Quantum Many-body Physics in Optical Lattices Sponsor: DAMOP Chair: Yong Chen, Purdue University Room: E141

Session Z32 Interactions and Thin Films Sponsor: DMP Chair: Arthur Smith, Ohio University Room: E142

Session Z33 Open Quantum Systems and Decoherence Sponsor: GQI Chair: Joe Renes, Technische Universitat Darmstadt Room: E143

Session Z34 Focus Session: Frustrated and Low-D Magnetism -- Quantum Magnetism III Sponsor: DMP GMAG Chair: Sriram Shastry, University of California, Santa Cruz Room: E144

Session Z35 Focus Session: Spins in Semiconductors -- DMS: II-VI and Group IV Sponsor: GMAG DMP FIAP Chair: Daniel Gamelin, University of Washington Room: E145
Invited Speakers: 

Session Z36 Focus Session: Bulk Properties of Complex Oxides -- 4d and 5d Systems Sponsor: DMP GMAG Chair: Rongying Jin, Louisiana State University Room: E146

Session Z37 Focus Session: Nanomagnetism -- Nanoparticles II Sponsor: DMP GMAG Chair: Ilya Krivorotov, University of California, Irvine Room: E147-E148
Invited Speakers:  Paolo Vavassori 

Session Z39 Focus Session: Iron Based Superconductors: Spectroscopy II Sponsor: DCMP DMP Chair: Suchitra Sebastian, University of Cambridge Room: F150
Invited Speakers:  P. Richard 

Session Z40 Superconductivity: Spectroscopy (Neutron, Optical and others) Sponsor: DCMP Chair: Wei Bao, Renmin University of China Room: F151

Session Z42 Many Body II Sponsor: DCOMP Chair: Eduardo Fradkin, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: D138